Informacje

29.03.2019 13:03 twierdzi rafał trzaskowski

Problemy z przekształceniem we własność. "Za chaos odpowiada rząd"

SERWISY:


- Nie jesteśmy w stanie wydawać zaświadczeń o przekształceniu we własność przy niejasnej sytuacji prawnej - mówił w piątek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Zapewnił przy tym, że nikt nie straci prawa przekształcenia na własność z powodu zamieszania wokół tej kwestii.

We wtorek "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że większość z 2,5 miliona uwłaszczonych użytkowników wieczystych może stracić prawo do najwyższego możliwego upustu opłaty przekształceniowej. W artykule wskazano, że "władze największych miast nie wyrabiają się z wydawaniem specjalnych zaświadczeń dla mieszkańców". "Sygnały te już dotarły do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (MIiR). Wiele wskazuje na to, że czeka nas nowelizacja przepisów" - napisano w publikacji.

Przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów wprowadzono na mocy ustawy z 20 lipca 2018 r. Zgodnie z nią na początku stycznia około 2,5 miliona użytkowników wieczystych stało się właścicielami gruntów pod swoimi mieszkaniami.

"Aby potwierdzić ten stan, urzędy miast muszą najpierw przesłać wszystkim zainteresowanym specjalne zaświadczenia (mają na to czas do końca 2019 r.). Dopiero w kolejnym kroku mieszkańcy mogą zgłosić chęć wniesienia jednorazowej opłaty przekształceniowej i otrzymania bonifikaty z tego tytułu" - przypomniano w tekście.

"Nikt nie straci prawa przekształcenia na własność"

O tę kwestię i inne wątpliwości związane ustawą pytany był na piątkowym briefingu prasowym prezydent stolicy.

Trzaskowski podkreślił, że za chaos związany z wydawaniem zaświadczeń odpowiedzialny jest jego zdaniem rząd. - My nie jesteśmy w stanie wydawać wszystkich zaświadczeń w momencie, kiedy niejasna jest sytuacja prawna - mówił. Jak dodał, gdy sytuacja prawna stanie się jasna, możliwe będzie ich szybsze wydawanie. Dotychczas do warszawiaków trafiły trzy tysiące zaświadczeń.

- Ale też zwracamy się do rządu, że wydanie 400 tysięcy zaświadczeń to nie jest rzecz, którą da się zrobić z dnia na dzień i wszystkie samorządy mają z tym problem - podkreślił. - Natomiast wszystkich uspokajam: na pewno w związku z samym procesem wydawania zaświadczeń nikt nie straci prawa przekształcenia na własność, jeśli sytuacja będzie absolutnie klarowna - dodał.

Zdaniem Trzaskowskiego ustawa, na mocy której dokonuje się przekształcenie, jest "bublem prawnym". - Wystosowaliśmy bardzo wiele pytań do ministerstwa, ponieważ nie do końca wiadomo, jak traktować spółdzielnie, nie do końca wiadomo, co dokładnie ma się dziać, gdy mamy w danym budynku mieszkania, ale również mamy na przykład sklepy albo warsztaty - wymieniał.

Jak czytamy w komunikacie ratusza, ustawa w dotychczasowej wersji "wzbudza wątpliwości między innymi w kwestii billboardów, budynków z roszczeniami, samowoli budowlanych oraz obiektów wzniesionych wbrew zapisom umowy o użytkowaniu wieczystym". Urzędnicy zaznaczają, że obecne przepisy generują dodatkowe obowiązki i problemy związane z charakterem opłaty przekształceniowej, pomocy publicznej. Kłopotliwa jest też kwestia dwukrotnych kosztów nabycia przy podziale i wywłaszczeniu nieruchomości pod drogę publiczną. "Prawo jest również niejasne w kwestii przesłanek wyłączających przekształcenie" - dodają.

"Podwyżki zostały anulowane"

W komunikacie podkreślono, że termin wnoszenia opłat rocznych za użytkowanie wieczyste upływa 31 marca, a wielu dotychczasowych użytkowników wieczystych do tego czasu nie dowie się, "czy ich nieruchomość już uległa przekształceniu, czy też nastąpi to w innym terminie, po wykonaniu dodatkowych czynności np. z dniem wyłączenia z księgi wieczystej gruntów niespełniających warunków".

Prezydent stolicy informował, że osoby, które nie otrzymały zaświadczenia mogą po prostu wnieść "starą" opłatę za rok 2019. - Po wydaniu dokumentu potwierdzającego przekształcenie ta wpłata zostanie przeksięgowana na poczet tak zwanej opłaty przekształceniowej - dodał. Trzaskowski zdementował jednocześnie informację o podwyżkach opłat za użytkowanie wieczyste. - Podwyżki, które widzieliśmy pod koniec zeszłego roku - one wszystkie zostały anulowane - powiedział.

Jak podał ratusz, warunkiem przeksięgowania i zaliczenia wpłaty będzie złożenie dyspozycji przeksięgowania zapłaconej opłaty, a nadpłaty powstałe po przeksięgowaniu opłaty będą zwracane, na wniosek mieszkańców przez urzędy dzielnic.

Przypomnijmy, że na podstawie uchwały rady miasta lub gminy samorządy mogły udzielić bonifikaty od opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Stołeczni radni zdecydowali, że w przypadku opłaty jednorazowej będzie ona wynosiła 98-procent.

"Niepewność, jak rozstrzygać niektóre kwestie"

Na briefingu poruszono też kwestię pakietu usprawnień w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własności, które w piątek na swojej stronie zapowiedziało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Pakiet zmian prawnych #GruntToWłasność przewiduje m.in. wyeliminowanie blokowania przekształcenia koniecznością dokonania podziału nieruchomości zabudowanej na cel mieszkaniowy, na której są dodatkowo inne obiekty, a także wprowadzenie "uproszczonego" trybu dokonywania podziału nieruchomości, w przypadkach, gdy taki podział będzie niezbędny.

- Musimy przyspieszyć procedury, żeby zaświadczenia trafiły do właścicieli jeszcze w tym roku - powiedział cytowany w komunikacie resortu wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Trzaskowski podkreślił, że propozycje te pojawiają się "trochę późno". - Czekamy oczywiście na kolejną nowelizację, dobrze, że rząd chce wyjaśniać te wszystkie wątpliwości, tylko trochę późno - ocenił. Jak podkreślił, samorządy dostały rok na wydanie prawie pół miliona zaświadczeń przy jednoczesnej "niepewności, jak rozstrzygać niektóre kwestie". - Mamy w tej chwili marzec, a my wciąż do końca nie wiemy, jaki kształt przybierze ta ustawa - wskazał.

PAP/kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Darek112

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2019 11:56 ~Darek112

  Podaję stronę która była na portalu Urzędu Miasta Warszawy(może dalej jest) z algorytmem co robić w sprawie postępowania przy "wykupie użytkowania wieczystego.
  https://warszawa19115.pl/-/przeksztalcenie-prawa-uzytkowania-wieczystego-w-prawo-wlasnosci-nieruchomosci-stanowiacych-wlasnosc-m-st-warszawy-w-trybie-ustawy-z-dnia-20-lipca-2018

  Pan Rafał strasznie ściemnia. Na stronie wszystko jest jasne i proste i zgodne z ustawą.

 • rsz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2019 08:38 ~rsz

  w wypłacie zadośćuczynienia ludziom wyrzuconym z kamienic też rząd przeszkadza?

 • rsz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2019 08:36 ~rsz


  Mieszkaniec Bródna~Mieszkaniec Bródna

  Panie Prezydencie Trzaskowski skoro wszelkie podwyżki opłat za wieczyste użytkowanie zostały anulowane to dlaczego Pana Urząd Miasta Stołecznego Warszawy podwyższył opłaty mieszkańcom np. Spółdzielni BRÓDNO (osiedla Wysockiego, Toruńska, Kondratowicza, Podgrodzie) na nieuregulowanych gruntach o 2 500 %?!

  Dlaczego zamiast uregulować grunty i umożliwić mieszkańcom przekształcenie wieczystego użytkowania we własność sprawiliście ludziom takie podwyżki?
  Czy to jest szukanie pieniedzy do miejskiej kasy?
  Kto jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy, UMSW-wy czy Spółdzielnie, że nie można uregulować gruntów od kilkudziesięciu lat?!
  szuka kasy na LGBT,stąd podwyżka
  wawa~wawa

  Może zamiast procentów lepiej podać kwoty, bo jak ktoś płacił grosze to później płacze, że musi płacić tyle co inni. A to, że niektóre spółdzielnie budowały na nie swoim gruncie to ich wina. Kłopot z użytkowaniem wieczystym jest taki, że niektóre grunty wcale nie są własnością skarbu państwa i jego przekazanie w użytkowanie było lekko śliskie.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2019 04:12 ~wawa

  (...) wątpliwości na tle ustawy w bardzo bogatych stanach faktycznych
  A można po polsku? Jeśli chodzi o USA to nie mają wpływu na nasze prawodawstwo. Albo Kneset: czy konsultuje z nami swoje uchwały?


  real~real

  Po pierwsze za jakie wieczyste mam wnieść opłatę jak z 1 stycznia 2019 roku wieczystego nie ma. Po drugie z listami o podwyżkach to co roku urzędy się wyrabiały do 30 marca a o przekształceniu nie zdążyły? No jak mi przykro. Po trzecie najpierw chcę wiedzieć w jakiej wysokości mam wnieść opłatę jednorazową lub rozłożoną na 20 rat i podjąć decyzję a nie najpierw podjąć decyzję o sposobie opłaty a potem się dowiedzieć w jakiej wysokości. Chyba urzędasy się z kimś na głowy pozamieniali.
  malgosia1973~malgosia1973


  listy z podwyżkami nie były wysyłane do wszystkich użytkowników wieczystych, i nie co roku, bo wprowadzono jakiś czas temu ograniczenie, że wolno co 3 lata. weź pod uwagę skalę obecnego przedsięwzięcia.
  poza tym - nie wiem, na ile interesujesz się problemem, ale wątpliwości na tle ustawy w bardzo bogatych stanach faktycznych jest wiele. więc nie twierdziłabym tak prosto "przekształciło się i już".

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2019 04:09 ~Boom

  Bzdura. Grunty mogą być tylko albo miasta albo skarbu państwa...


  Mieszkaniec Bródna~Mieszkaniec Bródna

  Panie Prezydencie Trzaskowski skoro wszelkie podwyżki opłat za wieczyste użytkowanie zostały anulowane to dlaczego Pana Urząd Miasta Stołecznego Warszawy podwyższył opłaty mieszkańcom np. Spółdzielni BRÓDNO (osiedla Wysockiego, Toruńska, Kondratowicza, Podgrodzie) na nieuregulowanych gruntach o 2 500 %?!

  Dlaczego zamiast uregulować grunty i umożliwić mieszkańcom przekształcenie wieczystego użytkowania we własność sprawiliście ludziom takie podwyżki?
  Czy to jest szukanie pieniedzy do miejskiej kasy?
  Kto jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy, UMSW-wy czy Spółdzielnie, że nie można uregulować gruntów od kilkudziesięciu lat?!

  wawa~wawa

  Może zamiast procentów lepiej podać kwoty, bo jak ktoś płacił grosze to później płacze, że musi płacić tyle co inni. A to, że niektóre spółdzielnie budowały na nie swoim gruncie to ich wina. Kłopot z użytkowaniem wieczystym jest taki, że niektóre grunty wcale nie są własnością skarbu państwa i jego przekazanie w użytkowanie było lekko śliskie.

 • Zosia69

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2019 04:07 ~Zosia69

  Szkoda, że władze miasta nie były tak skrupulatne w badaniu autentyczności dokumentów i innych rzekomych "dowodów" przy nielegalnemu zwracaniu kamienic...

 • erni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2019 00:41 ~erni

  Znowu sie czegos nie dało to wina pisu, wez panie zmien plyte. Zdarta plyta to nie dziala na wszystkich. Jakos karte dla rowerow udalo sie wprowadzic...

 • rabbit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2019 22:01 ~rabbit

  Rafałku, proszę Cię, zatrudnij kogoś od wizerunku.

 • cvvc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2019 21:45 ~cvvc

  Warszawiak~Warszawiak

  Przekształcenie dokonało się z dniem 1 stycznia 2019 roku, więc płacenie za użytkowanie wieczyste mija się z celem - jego już nie ma na gruntach mieszkalnych. Data wydania zaświadczenia nie ma znaczenia dla tego faktu. Inaczej ma się kwestia ewentualnej bonifikaty ponieważ w tym przypadku liczyć się będzie data wpłaty po przekształceniu czyli po 1 stycznia 2019 rok.

  Więc najlepiej samemu sobie to wyliczyć i wpłacić odpowiednio zatytułowany przelew.


  Oraz samemu wystawić sobie zaświadczenie :):):)
  A na poważnie to sprawdzić czy nieruchomość zabudowana jest WYŁĄCZNIE budynkami mieszkalnymi co by nie było później niespodzianki...

 • pfpp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2019 21:35 ~pfpp

  real~real

  Przekształcenie nastąpiło 1 stycznia więc Panie Czaskowski nie ma za co płacić. Najpierw poinformujecie suwerena jaka jest wysokość opłaty jednorazowa a jak ratalna z udziałem bonifikaty a potem podejmiemy decyzję jak dokonamy opłaty. A wy urzędasy cięgle żądacie najpierw określenia jak a potem chcecie powiedzieć za ile. Chyba wam się coś pokręciło urzędniczyny.

  Nie całe użytkowanie podlega przekztłaceniu. Tylko tam gdzie spełnione są warunki z art 1 ust 2 ustawy. W pozostałych przypadkach użytkowanie wieczyste pozostaje bez zmian.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »