Informacje

09.07.2013 21:49 ekspert o finansach województwa

Problemy finansowe Mazowsza.
"Sytuacja nie rokuje nadziei"

SERWISY:

Województwo mazowieckie nie ma  pieniędzy na janosikowe. Z powodu kryzysu samo zrobiło się biedne i zaciąga kredyty,  żeby zapłacić daninę na rzecz biedniejszych regionów. - Wydaje mi się, że Mazowsze jest w sytuacji takiej, która nie rokuje nadziei na załatwienie sprawy w ciągu kilku najbliższych miesięcy - ocenia prof. Jerzy Regulski, ekspert ds. samorządu terytorialnego. Zobacz reportaż programu "Polska i Świat" TVN24.

Mazowsze każdego miesiąca płaci 55,1 mln zł janosikowego (obowiązkowa wpłata bogatszych samorządów na rzecz biedniejszych - red.), w 2013 r. będzie to łącznie 661 mln zł.

Nawet po cięciach w wydatkach bieżących, ograniczeniu inwestycji, województwo nie będzie w stanie zapłacić całej kwoty janosikowego. Dzięki oszczędnościom udało się wygospodarować 110 mln zł, które będą przeznaczone na lipcową i sierpniową ratę. W budżecie zabraknie ok. 220 mln zł, czyli na cztery wpłaty janosikowego.

Czytaj więcej w artykule: Mazowsze nie ma pieniędzy na janosikowe.

Michał Tracz/bf//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2013 21:36 ~słoik

  Gdyby nie Janosikowe w Łukowie nie byłoby akłaparku.

 • klara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2013 17:31 ~klara

  Ile z tego roztrowniła walcowa na swoje fanaberie i zachcanki ?

 • kurak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2013 13:50 ~kurak

  czyste złodziejstwo. skoro nie ma kasy na danine powinno byc anulowane. zreszta te niby "biednejsze" samorządy ciągna niezla kase jak nie z unii to z innych programów wspomagających rozwój.. jeszcze mało?!

 • abcde

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2013 13:42 ~abcde

  Leon Z~Leon Z

  Rozwiązanie jest proste jak budowa cepa - urzędnicy powinni mieć pensje płacone z nadwyżki budżetowej. Nie ma nadwyżki - nie ma kasy. Tak jest uczciwie. Nie zarobiłeś, nie żresz.


  Wtedy faktycznie znajda pieniadze ale w naszych kieszeniach.

 • Iwona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2013 12:58 ~Iwona

  Dziwi mnie, że więkoszość wypowiadająca się w komentarzach Mazowsze traktuje jako tylko i wyłącznie Warszawę. I to niby ci rodowici warszawiacy. Otóż Mazowsze to nietylko Warszawa i nietylko Warszawa cierpi na janosikowym - cały region jest w takaiej sytuacji!

 • Maciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2013 12:10 ~Maciek

  Jak poinformował <~szm>, podatek CIT pochodzi od firm (konkretnie tylko od spółek prawa handlowego), a nie od osób fizycznych (które płacą PIT). A te spółki to bardzo często przedsiębiorstwa działające gdzieś w Polsce, a jedynie zarejestrowane w Warszawie (powszechna praktyka). I to te firmy z różnych stron Polski składają się na Warszawę. Dlatego bladego pojęcia nie mają ci, którzy obwiniają osoby mieszkające w Warszawie, a podatki odprowadzające w innym miejscu, że to przez nich wpływy z CIT są niskie. Jest dokładnie odwrotnie. Wpływy z CIT w wielu gminach w Polsce są sztucznie zaniżone przez fakt, że firmy tam istniejące są zarejestrowane w Warszawie i tu odprowadzają podatki.
  Bolesna prawda dla tych, którzy zlinczowaliby każdego, kto przyjechał do Warszawy "za pracą". Ale jednak prawda. Warszawa zarabia tylko dlatego, że jest Warszawą.
  Może kiedyś ktoś wpadnie na ciekawy pomysł i zrobi porównanie kwoty straty z powodu odprowadzania podatków poza Warszawą do kwoty podatków, które wpływają od firm zarejestrowanych tylko formalnie w Warszawie (plus od osób z Warszawy, pracujących poza stolicą, a odprowadzających podatki właśnie tutaj - bo takich też jest całkiem duża grupa).

 • Lepper

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2013 12:06 ~Lepper

  JESZCZE WIĘKSZE PODATKI, WIĘKSZY ZUS, DROŻSZA BENZYNA A Z PEWNOŚCIĄ BĘDZIE LEPIEJ !!!

 • Antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2013 12:06 ~Antek

  Grunt to mieć na premie i "firmy" współpracujące!!!!!

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2013 11:49 ~nick

  Nie będzie ani PIT ani CIT. Większość małych i średnich przedsiebiorstw pracuje w lokalach wynajmowanych od miasta. Miasto dało urzednikom uznaniowe i korupcjogenne prawo miejscowe do ręki. Teraz to czy lokal użytkowy zostanie sprzedany najemcy.... zależy od woli i uznania urzędnika. Dlaczego sprzedaje się tak mało lokali użytkowych w mieście? Bo tak niewiele osób zasługuje na uznanie urzędnika. Gdzie jest uznaniowość - jest i korupcja. To nie jest miasto. To jest wielkie kręcenie lodów. Proszę zbadać na co są przeznaczane wysokie czynsze z lokali użytkowych. Są przeżerane przez ZGN -y. To mit, że miasto coś z czynszów ma. Ma z tego tylko armia zbędnych urzędników.

 • Kompletna bzdura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2013 11:09 Kompletna bzdura


  wwa~wwa

  NO pani Prezydent ogarnijcie sprawe SŁOIKÓW a kasa się znajdzie.
  szm~szm


  Kolego ogarnięcie sprawy Słoików pomoże, ale raczej w niewielkim stopniu. Główne wpływy do budżetu są z podatku CIT, a ten pochodzi od firm a nie mieszkańców.


  A co ma HGW do Mazowsza ? Warszawa płaci swoje janosikowe, a mazowieckie swoje.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »