Informacje

29.05.2013 20:58 Gronkiewicz-Waltz gościem "Kropki nad i"

"Próba referendum jest awanturą polityczną"

SERWISY:


- Trudno mówić, że to są warszawiacy. Uważam, że próba podjęcia referendum na rok przed wyborami jest awanturą polityczną - powiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, komentując zapowiedź próby odwołania jej ze stanowiska w drodze referendum.

Według Gronkiewicz-Waltz "referendum służy rozwiązywaniu problemów, kiedy jest poważna sprawa w danym mieście".

"Każdy z innej parafii"

- A tutaj stał się to taki instrument porównywalny do historycznego liberum veto. Ale każdy ma takie prawo. Ja uważam, że kontrakt jest podpisywany na cztery lata między wyborcami, a tymi, którzy rządzą. On i tak jest krótki. W samorządzie we Francji jest sześć lat, w Niemczech osiem lat, bo proces inwestycyjny trwa dłużej - podkreśliła prezydent Warszawy.

Według Gronkiewicz-Waltz o tym, że próba zorganizowania referendum to działanie polityczne, świadczy lista osób, które o referendum zabiegają. - Burmistrz Guział jest byłym działaczem SLD, tam są osoby - jak pan Maciejowski, który został wyrzucony z PiS, są osoby, które były w LPR, w PO. Każda z tych osób jest z innej parafii - powiedziała.

Chcą referendm, zbierają głosy

Podpisy pod wnioskiem o referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz zbiera Warszawska Wspólnota Samorządowa. Inicjatywę popierają też inne siły polityczne. Twarzą walki o referendum jest burmistrz Ursynowa Piotr Guział.

Aby referendum lokalne mogło się odbyć, pod wnioskiem w tej sprawie musi podpisać się 10 proc. uprawnionych do głosowania. Referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne w przypadku, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.

W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 430 osób.

"Miałam odwagę, pieniądze wywalczyłam"

Hanna Gronkiewicz-Waltz odniosła się także do opóźnienia na budowie II linii metra. Powtórzyła, że Warszawa mieści się tu europejskiej normie. - Opóźnienia metra są w całej Europie niestety na porządku dziennym: Budapeszt 3 lata, Lizbona 2 lata, Amsterdam kilkanaście lat, bo tam jest najtrudniejsze podłoże geologiczne. Duże projekty inwestycyjne mają duże stopień nieprzewidywalności – tłumaczyła prezydent stolicy.

Gronkiewicz-Waltz samo rozpoczęcie budowy postrzega osiągnięcie. - Nikt przede mną nie miał odwagi zacząć budowy II linii metra, ponieważ wiedział, że jest to rzecz bardzo trudna. Ja, powiem nieskromnie, mam odwagę i pieniądze, które sama wywalczyłam w Unii z panią minister Bieńkowską – chwaliła się w Kropce nad i przypominając o 3 miliardów euro unijnego dofinansowania. - Zajmowano się projektowaniem, ja się zajęłam robotą – podsumowała tę część rozmowy.

Zapytana o zamknięty tunelu Wisłostrady powtórzyła, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. - Mieszkańcy muszą mieć taki komfort, że to nie jest niebezpieczne - przekonywała wiceszefowa Platformy Obywatelskiej.

"Dobowy? 4,40 zł"

Nie potrafiła powiedzieć ile kosztuje bilet dobowy. – Kupuję jednorazowe – broniła się. Rano poległa na podobnym pytaniu w Polskim Radiu. Tam dziennikarz zapytał o cenę biletu 20-minutowego.

>>CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL<<

mn/tr//b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • siemaszko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2013 08:37 ~siemaszko

  Pragne dodać że nigdy na Pania nie oddalem glosu-bo ktos madry powiedział ze puści Pani mieszkańców z torbami,tak jak cała Partia P.O.
  PROSZE NIE ZAMYDLAC LUDZIOM OCZU PRZED WYBORAMI ZE PLACACY PODATKI BEDA MIEI ULGI W PRZEJAZDACH!!!Dla Pani zwykly obywatel jest niczym - CZLOWIEK JAKO CZLOWIEK NIE ISTNIEJE licza sie tylko wpływy dla miasta a konkretnie mn.. BARDZO WYSOKIE DOCHODY I PREMIE DLA CALEJ PAŃSKIEJ KADRY!
  Jest nam wstyd za to jak jesteśmy traktowani we własnym mieście pod Panskimi rzadami-ludzie nie maja co jeść a Pani sie obnosi wysokimi dochodami,podnosi ceny czynszu,nieczystosci,robi cięcia- jako katolik zyje w głebokiej nadziei ze kiedy przyjdzie czas podsumowania calego swojego zycia,podjetych decyzji-nie bedzie mogla Pani w spokoju odejsc bo sumienie Pani na to nie pozwoli.Jest takie madre powiedzienie - to co dajemy szybo do nas wraca-zarowno dobro jak i zlo.

 • SIEMASZKO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2013 15:30 ~SIEMASZKO

  Pani Hanno obraza Pani nas prawdziwych Warszawiakow urodzonych tu z dziada...Otrzymuje miasto unijne srodki na remonty a Pani dobija mieszkancow podwyżkami-zamydla oczy mieszkancom,funduje swoim pracownikom extra premie idace w tysiace i dalej robi ciecia w przedszkolach ,komunikacji,etc...
  Przypuszcam ze na spotkaniu z narodem zostala by Pani bardzo zle potraktowana za swoje czyny...i mam gleboka nadzie ze szybko zakoncza sie Pani zady -BO MY CHCEMY ŻYC TUTAJ...

 • krysia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2013 14:17 ~krysia

  pani Gronkiewicz , glosowałem kiedys na PO a teraz sie wstydze. Niby jest pani ekonomistką, wątpię po działaniach pani ze dobrą. W Warszawie stale tłumy w autobusach, metrze i tramwajach, czyli jest duzy popyt, a pani jest zle i podwyższa ceny biletów i jednoczesnie likwiduje linie. To czego pani chce, zeby ludzie pieszo chodzili a pani przyznawała nagrody swoim urzednikom za nicrobienie? To się nazywa pasożytnictwo.Prywatny przedsiebiorca cieszyłby się z takiego popytu. Nie wiem jakie szkoły pani kończyła ze pani tego nie rozumie.Dziecko z podstawówki to rozumie. Jest pani zakałą Warszawy i PO. Dziwne ze tusk dawno nie wywalił pani na zbity pysk. Chyba ze jest tak samo kłamca jak pani lub ślepy. Pewno niedługo obydwoje spotkacie się w kryminale.Naród i również wasi wyborcy z PO was rozliczą. I unia wam nie pomoze.

 • Edward

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2013 14:13 ~Edward

  Po pierwszej kadencji powiedziałem, że babsko puści nas z torbami, bo nie stać nas na taką ilość inwestycji. Jestem za odwołaniem tej pomyłki, ale kłopot w tym, że mieszkańcy Warszawy to generalnie debile i wybiorą kolejnego geszefciarza z nadaniem partyjnym, który zatrudni jeszcze więcej urzędasów, przyzna jeszcze więcej premii, zaciągnie jeszcze więcej długów, nałoży kolejne podatki i uwłaszczy się na nasz koszt. Ani razu Warszawiacy nie wybrali do władz normalnych ludzi, dlaczego teraz miało by być inaczej?

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2013 10:53 ~Xavery

  Bemowiak~Bemowiak

  Przykro słuchać. To Pani Haniu nie trzy osoby podpisują się pod listą, tylko idzie w tysiące. Czuję się urażona słowami


  Szacunek za kulturalne wyrażanie sprzeciwu. Poważnie.

 • Mamber

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2013 09:10 ~Mamber

  "Próba referendum jest awanturą polityczną"
  Jak to niektórzy lubują się w polityce, która jest przecież tak brudna :)

 • Bemowiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2013 08:20 ~Bemowiak

  Przykro słuchać. To Pani Haniu nie trzy osoby podpisują się pod listą, tylko idzie w tysiące. Czuję się urażona słowami "Trudno mówić, że to są warszawiacy.". Jako warszawiak mam dość!!!!! Tak to jest veto przeciwko nieodpowiedzialnym działaniom. Przeciwko działaniom na szkodę mieszkańców! Przeciwko dezinformacji jeśli chodzi o np podwyżki biletów. Tłumaczono, że musza sdrożeć aby było lepiej. Jest? Jakoś nie widać. Równia pochyła. To jest veto przeciwko krętactwu i kłamstwu, dezinformacji. Wywiad pokazał, że dalej nie pochyla się Pani nad tym co WARSZAWIACY do Pani mówią.

 • Mamber

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2013 08:02 ~Mamber

  "Próba referendum jest awanturą polityczną"
  polityk powinien żyć polityką, wszak istnieje możliwość, że kolejnym awansem będzie prezydentura kraju.

 • tatko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2013 22:54 ~tatko

  Z Waszych wypowiedzi wynika że w Polsce i na całej kuli ziemskiej nie ma takiego z którego byliby wszyscy zadowoleni.
  1. Pokrzywdzeni dekretem bieruta, słusznie żądają,
  2. Pracownicy spólek miejskich którzy traca przywileje,
  2. Rodzice uczniów,
  3. Rodzice przedszkolaków
  4. Rodzice dzieci do złobków
  5. Oczekujący na mieszkania
  6. Korzystający z komunikacji miejskiej
  7.itd, itp, etc.
  Partykularny interes grup społecznych bez patrzenia na innych. Nobel dla tego który jest w stanie zrealizować żądania każdej z grup. Na litość boską. Każdemu przyda sie minimum obiektywizmu.
  Bez znaczenia Hanna Gronkiewicz Waltz i inny prezydent nie jest w stanie zrealizować tego.

 • Wgfhllol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2013 21:43 ~Wgfhllol

  Jakie propozycje związane z reprywatyzacją ma kandydat na nowego prezydenta? Co proponuje? skąd weźmie na to pieniądze? Czy lepiej to zrobi niż HGW? Brak reprywatyzacji hamuje rozwój miasta. Zgłosi się jeden z drugim pociotek przedwojennego kamienicznika i nie da się tego ruszyć.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »