Informacje

22.02.2014 13:33 Anna Komorowska w szpitalu MSW

Prezydentowa odwiedziła Ukraińców. "Niczego im nie brakuje"

SERWISY:


Punktualnie o 12.00 Anna Komorowska pojawiła się w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Odwiedziła Ukraińców rannych podczas walk na Majdanie. - Przekazałam im, że Polacy ich bardzo wspierają - powiedziała po spotkaniu prezydentowa.

- Odpoczywają po tych strasznych dniach, które mają za sobą. Są pełni nadziei, że tu w szpitalu otrzymają najlepszą z możliwych pomocy. Podkreślali olbrzymią wdzięczność dla Polaków i dla Polski. Powiedzieli, że niczego im nie brakuje, jeden pan zażartował, że chleba  – powiedziała Anna Komorowska.

Jak zapewniła, każdy z pacjentów ma kontakt ze swoją rodziną.

"Mają bardzo dobre warunki"

- Przekazałam im, że Polacy ich bardzo wspierają, i że trzymamy za nich kciuki. Zapewniłam ich, że szpital, w którym się znaleźli jest bardzo dobrym szpitalem, z bardzo dobrym zespołem medycznym i ma bardzo dobre warunki, co oni zresztą widzą i podkreślają – mówiła Komorowska.

Szpital MSW w piątek przyjął chorych z kijowskich placówek. Część z nich dotarła do Warszawy samolotem rządowym. Ukraińcy przeszli przez proces leczenia u siebie w Kijowie. Polscy lekarze kończą proces leczenia pacjentów, którzy musieli zwolnić miejsce dla bardziej potrzebujących w szpitalach.

W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW przebywa 14 poszkodowanych, którzy wymagają m.in. pomocy okulistycznej i laryngologicznej.

Wśród nich jest 32-letni Jarosław z Kijowa, któremu na początku tygodnia granat urwał lewą rękę na wysokości łokcia i poranił twarz. Jak mówił dziennikarzom, po trzydniowym pobycie w kijowskim szpitalu mógł przylecieć do Polski na leczenie.

Wraz nim na sali leży 22-letni Igor spod Lwowa, który ma obrażenia głowy; ma też objawy zatrucia gazem. Obaj są w stanie stabilnym; według lekarzy ich rokowania są dobre.

Odłamki granatu w mózgu

Dyrektor szpitala Marek Durlik mówił, że kilku pacjentów będzie wymagało operacji okulistycznych; u dwóch pacjentów wykryto odłamki granatów w mózgu. Są to najcięższe przypadki.

Przeprowadzenie koniecznych operacji szpital planuje na początek tygodnia, a już pod koniec przyszłego tygodnia cześć pacjentów będzie mogła opuścić placówkę. Najciężej poszkodowani będą jednak wymagali hospitalizacji nawet przez kilka tygodni.

Durlik poinformował, że w tej chwili w szpitalu przebywa 14 pacjentów poszkodowanych podczas zajść na Ukrainie, z czego sześciu będzie wymagało operacji w tym tygodniu. Szpital jest w stanie przyjąć jeszcze co najmniej kilkudziesięciu pacjentów. Dyrektor placówki zastrzegł, że Polacy, którzy czekają na swoje zabiegi, będą przyjmowani planowo.

Specjalne centrum od dziś pomaga

Od piątku przy ul. Nowy Świat 63 działa Centrum Informacyjne dla obywateli Ukrainy. Mogą uzyskać pomoc prawną, psychologiczną oraz informacje o opiece medycznej.

Punkt jest czynny 7 dni w tygodniu w godz. 8.00 - 18.00.

Z Centrum można połączyć się dzięki bezpłatnym numerom 987 oraz 519 047 300 (opłata wg stawek operatora). Pracownicy poszczególnych instytucji - wydziału spraw cudzoziemców, straży granicznej, organizacji pozarządowych - oraz wolontariusze udzielą potrzebnych informacji, także w języku ukraińskim i rosyjskim.

lata/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 21:13 ~ja

  bardzo sie cieszę że nic im nie barkuje.fajnie by było gdy nam też nic nie brakowało w naszych szpitalach.to co się dzieje to jakaś paranoja.

 • pozdro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 11:57 ~pozdro

  kokon5959kokon5959

  Pani Prezydentowa niech się w końcu zacznie odchudzać

  To nie jest forum fitness.

 • kokon5959

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 11:06 kokon5959

  Pani Prezydentowa niech się w końcu zacznie odchudzać

 • rodzic dwojga chorych dzieci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 10:30 ~rodzic…

  aro~aro

  a polacy czekaja na wizytę po 6 miesięcy a na ostrym dyżurze po 3 godziny !!!!!  nawet po 8 miesięcy się czeka na wizyty u specjalistów dla dzieci, na ostrym dyżurze nawet potrafi się czekać do 12 godzin jak przyjeżdżają często karetki , ja w 2011 roku czekałam przed porodówką w MSWiA 3 godziny bo stwierdzili ze jeszcze nie rodze a z bólu się zwijałam i płakałam a mnie karetką przywieziono

 • Markus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 09:51 ~Markus

  Jakie 3 godziny? Ja z teściową na SOR w MSW w Warszawie czekałem od 8 wieczorem do 2 w nocy na pomoc lekarską.

 • aro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 08:13 ~aro

  a polacy czekaja na wizytę po 6 miesięcy a na ostrym dyżurze po 3 godziny !!!!!

 • ooowo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2014 20:55 ~ooowo

  Proponuję odwiedzić porodówkę w IMID i zapytać czy czegoś nie brakuje pacjentkom (np. przyzwoitej łazienki). Ale nie ma się co czepiać, grunt, że Ukraińcom jest w naszych szpitalach dobrze.

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2014 20:53 ~ola

  Szkoda, że polscy pacjenci nie cieszą się zainteresowaniem z jej strony. Termin oczekiwania na wizytę u kardiologa dziecięcego to rok czasu. O terminie operacji aż strach myśleć, ale patrzać po ilosci rodziców zbierających na operację dzieci za granicą, to szkoda gadać. Ale to przecież taki niemedialny temat.

 • gaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2014 19:21 ~gaz

  Ile planowych operacji Polakó odwołano dzięki temu. Ilu ukraińcó operowano w innych państwach?? Kto za to zapłacił. Ile to kosztowało?????

 • łysy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2014 16:57 ~łysy

  kubatkubat

  "Niczego im nie brakuje", a Rodacy dalej wiszą u klamki.

  HA! Dobrze, że klamek nie brakuje ....:-)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »