Informacje

15.11.2013 11:45 głowny powód to konflikt interesów

Prezydent wstrzymała budowę
przy pl. Zamkowym

SERWISY:

Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz wstrzymała budowę biurowca przy pl. Zamkowym. Jako powód, prezydent podała konflikt interesów pomiędzy osobą, która wydawała pozwolenie, a jednym z architektów.

Chodzi o naczelniczkę wydziału architektury i budownictwa dla dzielnicy Śródmieścia Jolantę Zdziech-Naperty, która wydała decyzję o pozwolenie na budowę  dla inwestora, z którym współpracował jej syn. Po ujawnieniu przez media tych informacji, naczelniczka podała się do dymisji.

Dymisja i wizyta ekspertów

- Oficjalny dokument wstrzymujący prace wyda niezwłocznie burmistrz dzielnicy Śródmieście – zapowiedział Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Na tym nie koniec. Dzielnica od początku przeprowadzi postępowanie dotyczące wydania pozwolenia na budowę biurowca. – Trudno powiedzieć ile to może potrwać – powiedział Milczarczyk.

Prezydent Warszawy odwołała także Ewę Nekandę-Trepkę (były stołeczny konserwator zabytków - red.) ze stanowiska pełnomocnika prezydenta m.st. Warszawy ds. zarządzania światowym dziedzictwem UNESCO.

Z kolei Piotr Żuchowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków zapowiedział, że w ciągu miesiąca do Warszawy na konsultacje mają przyjechać przedstawiciele UNESCO.

Powiedział też, że ministerstwo przygotowuje raport na temat inwestycji, który zostanie przesłany do centrum UNESCO w Paryżu. - Głęboko wierzę, że konsultacje na tym etapie się skończą. Jeżeli nie, to końcowym etapem będzie czerwiec przyszłego roku, kiedy będzie obradował kongres UNESCO  - dodał.

Kontrowersyjna inwestycja

Biurowiec ma zostać zrealizowany przez spółkę Senatorska Investment na działce przy pl. Zamkowym. Na potrzeby inwestycji ma zostać wyburzona część budynku na ul. Podwale 1. Pomysły zastąpienia tej kamienicy budynkiem przeznaczonym na biura wywołały kontrowersje, kamienica nie jest jednak zabytkiem. Problemem okazało się natomiast sąsiedztwo Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Choć inwestor twierdził, że projekt został skonsultowany ze specjalistami UNESCO, to polski komitet organizacji odciął się od tych doniesień.

Ratusz informował pod koniec października, że konsultacje z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu nie były konieczne. - Projektu zabudowy działki nieopodal kolumny Zygmunta nie trzeba było konsultować z UNESCO, a sam budynek nie zepsuje panoramy stolicy - przekonywała Ewa Nekanda-Trepka.

W sprawie kontrowersyjnego biurowca zabrał głos także stołeczny konserwator zabytków. W ocenie Piotra Brabandera inwestycja została przygotowana według konserwatorskich wytycznych i jest w pełni legalna.

Prezydent Warszawy zapowiadała jeszcze 4 listopada, że nie wstrzyma budowy budzącego kontrowersje biurowca przy placu Zamkowym. - Natomiast będą kontrole i wyciągane konsekwencje w stosunku do pracowników - mówiła wówczas Hanna Gronkiewicz-Waltz. Stanowisko straciła już naczelniczka wydziału architektury w Śródmieściu, która wydała zgodę na budowę.

Radni atakują konserwatora

Przed kilkoma dniami inwestycją zajęli się radni Śródmieścia na nadzwyczajnej sesji. "W przypadku inwestycji w rejonie ulic Podwale, Senatorskiej i Miodowej, decyzje zostały podjęta z rażącym naruszeniem norm etycznych i prawnych" – przekonywali samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości.

Swoje zarzuty kierowali między innymi pod adresem poprzedniej konserwator zabytków – Ewy Nekandy-Trepki. Ich zdaniem, zezwoliła na naruszenie historycznego układu urbanistycznego tej części Starówki i wyraziła zgodę na wyburzenie fragmentu kamienicy przy Podwalu 1.

par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • genoola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2014 23:03 ~genoola

  Myślę, że priorytetem powinno być dla miasta ratowanie zabytków, ocalałych do dziś kamienic. A kolejne nowoczesne plomby i biurowce to rzeczy, które powinny powstawać daleko poza centrum, a zwłaszcza z dala od historycznych dzielnic!

 • Dede

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2014 14:41 ~Dede

  Im dłużej oglądam ten budynek, tym mniej mi się on podoba. Początkowo był zachwyt - "łał, ale świetne połączenie historii z nowoczesnością; ale elegancka i prosta elewacja". Teraz z kolei, gdy widzę wizualizacje, zastanawiam się, czy nie trzeba było od razu postawić szklanego paskudztwa, najlepiej z szkła zielonego... Przynajmniej wtedy byłoby widać jasny kontrast między historycznym otoczeniem a "nowoczesnością". A tak, to nie wiadomo, jak traktować ten budynek, bo ani on nie naśladuje historycznego krajobrazu, ani nie przypomina współczesnego biurowca.

 • wiesiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2014 22:50 ~wiesiek

  proponuje skończyc głupie dyskusje na temat syfu jakim jest starówka i inne kamienice w Warszawie
  Mam nadzieje że zburzą ten cały syf i postawią coś nowego

 • POLWAQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2013 09:28 ~POLWAQ

  TO JEST WLASNIE NAMACALNY DOWOD, ZE W POLSCE MOZNA ZALATWIC WSZYSTKO ZA .....PIENIADZE !!. DLA ZYDOW I WATYKANCZYKOW NAWET BEZ !!!.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 10:42 ~Warszawiak

  Jak to jest z tą wizualizacją? Na jednej jest pozostawiona część rozbieranej właśnie kamienicy, a na innych jej w ogóle nie ma....

 • Axel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2013 08:37 ~Axel

  Co to znaczy kontynuują budowę? Nie ma w mieście policji, czy jak?

 • ewga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2013 14:57 ~ewga

  Jeżeli popatrzy się na wizualizację nowej budowli od strony Kolumny Zygmunta, to widać, że to nowe "dzieło" kompletnie nie pasuje do reszty zabudowy. Na Starówce kamienice kryte są dachówkami i odbudowane zostały w podobnej stylistyce. Stąd ich urok.
  Niestety Warszawa nie ma szczęśćia do urzędników wydających decyzje architektoniczne. Nie wiem czy brak im miłości do stolicy (bo się w tym mieście np. nie urodzili)czy wyczucia estetyki... Królu Zygmuncie zasłoń oczy!!!

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2013 02:26 ~Nick

  Nie piszcie bzdur. Architektura to raczej bardzo mierna. Nawet nie umywa się do dzieł projektowanych np. przez Skidmore, Owings & Merrill czy też innych DOBRYCH pracowni architektonicznych. Tu nie ma żadnego podtekstu dotyczącego niewygodnych urzędników. Naczelniczka N zachowała się arogancko i musi ponieść konsekwencje. A decyzja o strzymaniu budowy jest wydana zgodnie z prawem-nie tylko jest napisana przez prawnika specjalistę w zakresie prawa budowlanego, ale dodatkowo została sprawdzona przez niezależną kancelarię. Bardzo dobrze!

 • ajaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2013 20:00 ~ajaj

  Ataki na inwestora mają drugie dno. Prawdziwym celem całej rozróby było na początku usunięcie stołecznego konserwatora zabytków i zastąpienie go swojakiem, który przegrał w konkursie z Brabanderem. Próbuje to zrealizować grupka ludzi przekręcająca pieniądze u mazowieckiego konserwatora zabytków (głównie przekręcają pieniądze na dokumentację, próbują też naciągać inwestorów i urzędy). Pieniędzy jest jednak dla nich za mało. Boją się jednak brać za często w łapę, bo za machloje przy wpisywaniu zabytków do rejestru mają już sprawę u prokuratora kierownik działu S. Teofiluk i mazowiecki konserwator R. Nadolny. Ich celem są pieniądze, które rozdziela stołeczny konserwator. Od lat wykorzystują do swoich celów zaprzyjaźnionego dziennikarza z GW, znanego z bezwzględnego niszczenia konserwatorów. Dlatego nie było ataków na poprzednią konserwator wojewódzką B. Jezierską, która pozwalała na ich przekręty i nie ma też ataków na obecnego konserwatora wojewódzkiego, którego rola sprowadza się do pilnowania żyrandoli w urzędzie. Uporczywie atakowali i w dalszym ciągu atakują byłą konserwator stołeczną.

 • Kronos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2013 17:25 ~Kronos

  Wspaniale się nam prezentuje ratusz po refendum, nie ma co. Bezprawnie stara się wstrzymać budowę i jeszcze dokumentów dotyczących tego nie dostarcza.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »