Informacje

30.10.2017 09:30 MINISTER ADAMCZYK W "JEDEN NA JEDEN"

"Prezydent Warszawy odwróciła się od idei placu Piłsudskiego"

SERWISY:


- W sprawie placu Piłsudskiego nie mówimy o żadnych nieprawidłowościach. Wojewoda ma prawo wystąpić do ministerstwa o przekazanie w trwałe użytkowanie nieruchomości Skarbu Państwa - oświadczył w poniedziałek w TVN24 minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który był gościem Bogdana Rymanowskiego w programie "Jeden na Jeden".

Minister, pytany o kwestię przekazania praw do dysponowania placem Piłsudskiego wojewodzie mazowieckiemu powiedział, że Zdzisław Sipiera już w czerwcu wystąpił do ministerstwa z wnioskiem w tej sprawie.

- Uzasadnił to organizacją uroczystości państwowych. Proszę pamiętać, że jesteśmy w przeddzień setnej rocznicy odzyskania niepodległości, jesteśmy w przeddzień wielu uroczystości, które wymagają szczególnej staranności, a taką staranność w organizacji zapewnia wojewoda - przekonywał Adamczyk.

Jego zdaniem, "wojewoda wypełnił wszystkie znamiona ustawy o gospodarce nieruchomościami". Minister tłumaczył więc, że na podstawie tej ustawy podjął taką decyzję.

"Widzę pewną aberrację i emocje"

Bogdan Rymanowski dopytywał Adamczyka, czy do tej pory kiedykolwiek były problemy z organizowaniem uroczystości państwowych na placu Piłsudskiego. Polityk nie odpowiedział. - Nie jest rolą organu, jakim jest minister infrastruktury badanie, co działo się wcześniej na tej nieruchomości - stwierdził krótko.

Prezydent Warszawy podkreślała na ostatniej konferencji prasowej, że ministerstwo przekazując plac w zarząd Sipierze łamie prawo. Zwłaszcza, że - jak dodała - wszystkie uroczystości państwowe odbywają się na terenie należącym do miasta, a nie Skarbu Państwa.

- Jeśli Hanna Gronkiewicz-Waltz dzisiaj mnie oskarża mnie o łamanie prawa, to myślę, że zakłada, że żyje w państwie prawników, bo sama jest profesorem prawa - odpowiadał Adamczyk. - W przypadku pani prezydent widzę pewną aberrację, pewne emocje, które powodują tę niespójność wypowiedzi, często niecelne, a te akurat mnie obrażające - dodał.

Minister przekonywał też, że w lipcu wystąpił do ratusza o przekazanie dokumentów dotyczących tej nieruchomości. Oczekiwanej odpowiedzi - jak zapewnił - nie otrzymał. - To prezydent Warszawy odwróciła się od idei placu Piłsudskiego. Nie chciała, żeby powstał tam Pałac Saski, nigdy nie był w szczególnym zainteresowaniu pani prezydent - ocenił Adamczyk, ale nie potwierdził, że rząd zamierza odbudować pałac.

Przed weekendem władze stolicy sugerowały też, że przejęcie placu Piłsudskiego może mieć związek z pomnikami smoleńskimi. Sam wojewoda mazowiecki w rozmowie z "Faktami" TVN potwierdził, że pomniki w tej przestrzeni powstawać będą, lecz nie ma informacji, w którym miejscu dokładnie.

- Nie spotkałem się z żadną decyzją, która potwierdzałaby budowę pomników na placu Piłsudskiego. Działa komitet na rzecz pomników smoleńskich. Wiemy, że te pomniki muszą powstać w Warszawie w godnym miejscu, to jest poza wszelką dyskusją - przyznał Adamczyk.

"Chodzi o budowanie napięcia"

Ratusz dementuje informacje ministra Adamczyka. Po publikacji tekstu skontaktowała się z nami Agnieszka Kłąb z biura prasowego urzędu. Zapewniła, że odpowiedź na pismo ministra była - "i to jednoznaczna". - Została wysłana i odebrana przez ministerstwo we wrześniu - zapewniła. Urzędnicy poinformowali resort, że przekazanie dokumentacji w sprawie placu jest niemożliwe ze względów formalnych, do czasu wydzielenia drogi z kilku działek w tym rejonie.

- Po drugie, pan minister mówi o braku naszego zainteresowania placem. Podam tylko jeden kontrargument: w 2013 roku przeprowadziliśmy remont placu, współfinansując go z naszego budżetu - podała Kłąb.

 

O przekazaniu placu Piłsudskiego w poniedziałek rano mówił też wiceprezydent miasta Michał Olszewski, w programie "Rzecz o polityce" na Rp.pl. Jego zdaniem, w całej sprawie "chodzi o budowanie pola napięcia [przez rządzących - red.], tak jak w przypadku ustawy metropolitalnej".

Olszewski oświadczył też, że argument dotyczący organizowania uroczystości państwowych jest nietrafiony, bo część placu, na której one się odbywają i tak jest własnością miasta.

- Plac składa się z trzech głównych działek. Dwie są działkami drogowymi i należą do Skarbu Państwa, natomiast jedna z nich, gdzie jest Grób Nieznanego Żołnierza i płyta główne należy do miasta, zawsze należała - powiedział. - Tych działek, na których odbywają się uroczystości wojewoda więc i tak nie otrzymał - dodał.

Pytany przez dziennikarkę o możliwość postawienia pomników w rejonie placu Piłsudskiego, Olszewski stwierdził, że gdyby te intencje okazały się prawdziwe "byłoby to bardzo smutne dla warszawiaków". - Kwestia urządzania miasta jest kompetencją Rady Warszawy. To ona odpowiada za pomniki, różne elementy dekorujące, a nawet nazwy ulic - przypomniał.

Zobacz ostatnią konferencję władz Warszawy w sprawie przejęcia placu Piłsudskiego:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.10.2017 09:32 ~Sebastian

  Może HGW odnalazła kuratora Zygmunta III Wazy i dlatego nie chce wydać Skarbowi Państwa tej nieruchomości?

 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.10.2017 07:38 ~Janek

  erdd~erdd

  a teraz na środku będzie pomnik św Lecha ze Smoleńska!

  I obowiązkowo, dziesiątego każdego miesiąca, każą nam padać przed nim na kolana pod groźbą grzywny ;)

 • pislamista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2017 21:58 ~pislamista

  Wojna idzie o to kto będzie sprzątał psie kupy z placu... Jak widać obecny rząd i to chce sobie podporządkować... A może tylko na tym się jako tako znają???

 • warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2017 17:38 ~warszawa

  zastanawiające, że nieruchomości są pasem drogowym ulic Wierzbowej, Focha i Królewskiej i tan naprawdę Wojewoda w myśl art. 2a ustawy o drogach publicznych dawno powinien wydać dec. o przekazaniu własności nieruchomości m.st. Warszawie jak powinno być w przypadku dróg powiatowych.
  A to już zakrawa na niedopełnienie obowiązków

 • Marzenie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2017 17:35 ~Marzenie

  Michał Szczerba twierdzi, że Hanna Gronkiewicz Waltz powinna zająć się „budowaniem dobrej pamięci o swojej prezydenturze”.

 • Adamczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2017 17:00 ~Adamczyk

  Nieruchomość należy do Skarbu Państwa. A ten ma prawo zarządzać Placem.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2017 16:54 ~stonka

  Zabytek~Zabytek

  Plac Piłsudskiego ( Dawniej Saski ) doznał już wielu nieszczęść i zniszczeń. Wielką cerkiew, wybudowaną przez zaborcę, na szczęście usunięto, znikł też Pałac Saski, z którego pozostał tylko fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza. Tu Papież rozmawiał z narodem i miał swój ołtarz. A teraz kolejna zaborcza władza wyciąga łapy po ten piękny zabytek i chce go " Upiększyć " swoimi kiczowatymi pomnikami.

  Takie prawo władzy. Tak suweren zdecydował, a historia pokaże co z tego się ostanie...

 • mentor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2017 13:27 ~mentor

  Agata~Agata

  Pani prezydent wiele mówi, jednak niewiele z tego pokrywa się z rzeczywistością.


  A może jakiś konkret?

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2017 11:49 ~kubat

  A na uroczystościach będzie tylko kolor czarny i purpurowy.

 • Agata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2017 11:27 ~Agata

  Pani prezydent wiele mówi, jednak niewiele z tego pokrywa się z rzeczywistością.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »