Informacje

01.08.2014 21:10 obchody 70. rocznicy wybuchu powstania

Prezydent: Warszawa była i jest stolicą polskiego bohaterstwa

SERWISY:

Nawet w najtrudniejszym okresie okupacji i walki powstańczej Warszawa zawsze była stolicą polskiej walki o wolność i heroizmu - mówił w piątek prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości w hołdzie bohaterom powstania warszawskiego na wolskim cmentarzu.

Prezydent Bronisław Komorowski zaapelował w piątek podczas uroczystości na wolskim cmentarzu, by przywrócić imiona i nazwiska wielu anonimowym, cywilnym ofiarom niemieckiego ludobójstwa z pierwszych dni powstania warszawskiego, pochowanym na Woli.

100 tys. osób

Na wolskim cmentarzu pochowano ponad 100 tys. osób, które zginęły podczas 63 dni powstańczych walk w stolicy, w tym wiele ofiar rzezi Woli w pierwszych dniach sierpnia 1944 r. Niedawno zakończono gruntowny remont nekropolii.

Na początku uroczystości przed pomnikiem "Polegli Niepokonani" odmówiono modlitwy ekumeniczne: prawosławną, protestancką, żydowską i katolicką.

"Nawet w najtrudniejszym okresie okupacji i walki powstańczej Warszawa zawsze była stolicą polskiej walki o wolność i heroizmu" - mówił Komorowski. Dodał, że to niezwykłe miejsce, w którym spoczywają prochy 100 tys. ludzi, nie zawsze żołnierzy. "Tu przeważają prochy, tych którzy zginęli, bo Warszawa, jako miasto, całe społeczeństwo stanęła do walki o wolność. Tu są ofiary prawdziwego ludobójstwa, są ofiary masowych zbrodni, mordów" - powiedział.

Pole bitwy

Podkreślił, że stolica to miasto, które podczas II wojny światowej trzykrotnie było polem bitwy - jako pierwsza stolica europejska stawiła opór niemieckiemu najeźdźcy w 1939 r., a potem dwukrotnie stanęła do walki o charakterze powstańczym - w 1943 r. w getcie warszawskim i w 1944 r. w powstaniu ogólnowarszawskim.

Komorowski zaznaczył, że Warszawa nawet w najtrudniejszym okresie okupacji, walki powstańczej zawsze była stolicą polskiego państwa podziemnego, polskiej walki o wolność. "Była i jest w naszych sercach w dalszym ciągu stolicą polskiego bohaterstwa, heroizmu" - powiedział.

- Ale tu, w tym szczególnym miejscu, trzeba powiedzieć sobie, że jest przedziwne zjawisko w Polsce, w Warszawie, tu na Woli, że mamy do czynienia z nieznanym mieszkańcem Warszawy. Nie z nieznanym żołnierzem, a z nieznanym mieszkańcem, po którym nie zostało nawet imię i nazwisko często - podkreślił. Jak mówił, to wielkie wyzwanie dla nas, by starać się w stopniu maksymalnie możliwym tę pamięć utrzymać ożywić i uzupełnić o wiedzę o konkretnych ludziach.

"Proces już trwa"

Prezydent zaapelował do wszystkich instytucji i obywateli, by wydobywając dane z pamięci środowiskowej i rodzinnej, dążyć do tego, by 100 tys. pochowanych tu istnień ludzkich zamienić na konkretne imiona i nazwiska. Dodał, że taki proces już trwa. Przyznał zarazem, że nie uda się odtworzyć wszystkich, ale "każde wydobyte z głębi zapomnienia imię i nazwisko będzie miało ogromną wartość".

Komorowski dziękował też wszystkim tym, którzy o wolskim cmentarzu pamiętają. "Jest coś takiego w nas wszystkich, że w sposób szczególny cenimy i dbamy o pamięć o żołnierzach, (...) mamy szczególny szacunek i zrozumienie także dla żołnierza nieznanego" - mówił prezydent. Jako jedną z zasłużonych dla remontu cmentarza wymienił żołnierkę AK Wandę Traczyk-Stawską, ps. Pączek, która w podzięce odsalutowała głowie państwa.

Mówiąc o pracach remontowych na cmentarzu, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski dodał, że są one niezakończone; jeszcze wiele miejsc spoczynku powstańców wymaga odnowienia.

Izba muzealna cmentarza

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że planowane jest stworzenie izby muzealnej związanej z cmentarzem oraz muru pamięci z nazwiskami pochowanych, które uda się zidentyfikować. W imieniu powstańców przemawiał prof. Wojciech Wolski ze Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

Po przemówieniach odbył się apel poległych, rozległy się salwy honorowe; pod pomnikiem składano wieńce. Na grobach powstańców zapłonęły znicze, położono białe i czerwone goździki. Po uroczystości zaplanowano mszę św. polową

Cmentarz Powstańców Warszawy przy ul. Wolskiej był drugą nekropolią obok Powązek, gdzie po wojnie grzebano ekshumowane szczątki mieszkańców Warszawy, w tym również powstańców poległych podczas powstania warszawskiego. Szczątki spoczęły w 177 zbiorowych mogiłach. W 1973 r. odsłonięto na cmentarzu pomnik „Polegli - Niepokonani" projektu Gustawa Zemły.

W 2001 r. pomnik uzupełniono o powstańcze kotwice, a także o krzyże. Niedawno renowacji poddano mogiły, sam pomnik oraz otoczenie.

TAK WYGLĄDAŁA MINUTA CISZY W WARSZAWIE:

Zdjęcie główne: Radek Pietruszka/PAP

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bronmus45

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2014 11:01 ~bronmus45

  Nie musimy przecież zgadzać się z rządzącą opcją polityczną, ani też aktualnie urzędującym prezydentem RP, lecz zachowania zwolenników opozycji w iście jarmarcznym stylu podczas obchodów tak tragicznej rocznicy, uwłaczają godności Kraju w którym żyjemy... Są to zachowania wprost świętokradcze wobec setek tysięcy ofiar powstania. Równocześnie ze słowami o swoim rzekomym patriotyzmie, postawą "prawdziwych polaków" wskazują na zwyrodnienie mózgów okrytych "moherowymi berecikami"... Prawdziwa i postępująca choroba "wściekłego bydła", zwanego przez pomyłkę Polakami... Bo jeśli nie oni u władzy, to nikt inny nie ma prawa do składania hołdu pamięci ofiar w imieniu wszystkich rodaków. Polityczne bydlaki - opamiętajcie się...!!!

 • stan53

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2014 10:04 stan53

  Polak to bohater ,romantyk ,.i w naszej historii wielu to wykorzystywało/

 • Jaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2014 09:37 ~Jaa

  sceptyk1944~sceptyk1944

  Prezydent: Warszawa była i jest stolicą polskiego bohaterstwa.

  Jest to stolica jedynie polskiej bohaterszczyzny, czyli bohaterstwa nikomu niepotrzebnego, nie przynoszącego żadnych korzyści a tylko straty. Stanowiącego ciąg dalszy polskiego, chocholego tańca...
  Widzisz, gdyby to ciebie traktowano jak zwierze, zawsze wychodząc z domu byś się zastanawiał czy nie będzie łapanki w wyniku której pojedziesz do obozu, na roboty, czy też po prostu zastrzelą cię na ulicy, to prawdopodobnie sam byś przebierał nogami i nie mógł doczekać powstania.

 • Marco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2014 09:02 ~Marco

  Warszawa była dawniej stolicą bohaterstwa i heroizmu, teraz jest stolicą przekrętów, oszustw, i wszelakiego łajdactwa.

 • Zmęczony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2014 07:50 ~Zmęczony

  Mamy już 2 sierpnia. Czy oprócz wspomnień obchodów, rekonstrukcji, gier miejskich i innych rozrywek nic się w Warszawie nie dzieje ?

 • zdzichkom1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2014 06:55 zdzichkom1

  ZBRODNICZE POWSTANIE. DLACZEGO IPN SIE TYM NIE ZAJMUJE?

 • herb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2014 02:49 ~herb

  byla a wy drodzy politycy to zgnojiliscie

 • sceptyk1944

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2014 00:54 ~sceptyk1944

  Prezydent: Warszawa była i jest stolicą polskiego bohaterstwa.

  Jest to stolica jedynie polskiej bohaterszczyzny, czyli bohaterstwa nikomu niepotrzebnego, nie przynoszącego żadnych korzyści a tylko straty. Stanowiącego ciąg dalszy polskiego, chocholego tańca...

 • usmiech_prezesa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 23:01 usmiech_prezesa

  Polacy sa mistrzami swiata w swietowaniu swoich klesk i kopania jednoczesnie wlasnego grobu. To wlasnie robi tusk, komorowski, sikorsky i kaczynski.

 • Lucek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 22:52 ~Lucek

  A Wrocław i tak zawsze poddaje się ostatni !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »