Informacje

05.08.2013 18:40 Otworzyli pierwszy fragment ogrodu

Prezydent w Ogrodzie Krasińskich. "Zawsze ktoś ma inną wizję"

SERWISY:

- Zjeżdżalnie, mostki, koła fortuny, koparki do piasku - to tylko część atrakcji dla dzieci, które zostały udostępnione w poniedziałek we wciąż modernizowanym Ogrodzie Krasińskim. - Wcześniej siedzieli tu spragnieni panowie - komentowała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Cieszę się, że dzieci korzystają, że jest fajny plac zabaw. Wcześniej był tu bardzo zaciemniony teren a na ławkach siedzieli bardzo "spragnieni" panowie, tak bym to ujęła. Teraz bawią się dzieci - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz w rozmowie z tvnwarszawa.pl na otwarciu pierwszej części wciąż modernizowanego Ogrodu Krasińskich.

Prezydent Warszawy przypomniała także, że to dopiero pierwsza część ogrodu, którą władze miasta udostępniły po modernizacji.

- Aż do jesieni będziemy otwierać kolejne części parku. To jest kolejne miejsce, w samym Śródmieściu, które jest dla mieszkańców – mówiła.

Gronkiewicz-Waltz odniosła się także do protestów części mieszkańców po wielkiej wycince w Ogrodzie.

- Prawda jest taka, że jeżeli idą jakieś zmiany, to socjologicznie rzecz biorąc, 40 proc. jest przeciw, 40 proc. jest za i 20 proc. nie ma zdania. Nie ma więc co się dziwić, że były osoby, które miały inną wizję – mówiła prezydent.

Duży plac zabaw

W poniedziałek fragment z nowym placem zabaw przetestowały dzieci w ramach akcji "Lato w mieście". Choć prace w ogrodzie nadal trwają, dzieciom udostępniono fragment parku od strony ul. Barokowej. Tam znajduje się duży plac zabaw. Postawiono tam zjeżdżalnie, mostki, koła fortuny, koparki do piasku, bujaki, huśtawki, hopki na sieci.

Nie tylko dzieci znajdą tam  miejsce dla siebie. - Wygodne ławki, stojaki do rowerów, poidełko i pozostałe wyposażenie służyć będą również ich opiekunom i innym osobom odwiedzającym to miejsce - informuje ratusz.

Nowe rośliny

Park zyskuje także rośliny - krzewy, nowe drzewa, pnącza. Zakończono kładzenie nawierzchni mineralnych w części południowej ogrodu, trwa też wymiana tej, która znajduje się w okolicach bramy głównej przy ul. Bohaterów Getta. Koniec prac na południowym fragmencie, równoległym do ul. Długiej wraz z aleją parkową, planowane jest we wrześniu.

Wtedy też mają się odbyć konsultacje społeczne dotyczące regulaminu użytkowania całego parku. Mają odbyć się we wrześniu. Mają przynieść między innymi odpowiedź na pytanie: w jakich godzinach park powinien być zamykany.

To jeszcze nie koniec

Wciąż trwają prace drogowe na terenie przedpola Ogrodu w rejonie zabytkowego ogrodzenia i bramy odrestaurowanych w 2012 roku i ul. Bohaterów Getta.

- Równolegle prowadzone są prace związane z budową stawu, montowane jest wyposażenie (ławki, kosze, stojaki rowerowe itp.), prowadzone są prace konserwatorskie przy fontannie znajdującej się przy Pałacu Krasińskich oraz przy poidełku - informuje ratusz.

Jak informują urzędnicy, w chwili obecnej posadzonych jest około 1400 sztuk krzewów, 21 drzew, ponad 200 sztuk pnączy, około 200 krzewów róż oraz ponad 400 sadzonek roślin bylinowych.

DYREKTOR ZARZĄDU TERENÓW PUBLICZNYCH MÓWI O KONSULTACJACH:


Protesty mieszkańców

Modernizacja parku spotkała się z ostrą krytyką części mieszkańców Warszawy. Najwięcej kontrowersji wywołało wycięcie ponad 300 drzew.

Do protestu przeciwko wycince włączył się m.in. aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w tej sprawie, jednak ta odmówiła wszczęcia postępowania z powodu braku znamion przestępstwa.

Prace w ogrodzie skontrolował też mazowiecki konserwator zabytków. Wykazano w działaniach stołecznego konserwatora, który wycinkę drzew zatwierdzał, szereg formalnych nieprawidłowości. Ale nie podjęto żadnych decyzji personalnych, nie będzie też wstrzymania prac w parku.

Modernizacji parku bronili projektanci oraz Zarząd Terenów Publicznych. Prace kosztują ok. 15 mln zł.

lata//par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Karola83

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2013 08:30 Karola83

  Park otwarty nawet nocą gdzie powinien być zamknięty po to chyba zrobione ogrodzenia i są już pierwsze efekty wandalizmu po dzisiejszej nocy pierwsze co z okna zauważyłam to, że są zniszczone ławki a co więcej zastanę jeszcze nie wiem długo nie trzeba było czekać aż wandale zaczną niszczyć plac zabaw dzieci już nie wspomnę, że dzieci wygrzebują pety po papierosach z piaskownicy SKANDAL

 • beee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2013 13:17 ~beee

  Konsultacje społeczne w wykonaniu Kaznowskiej to lepszy kabaret. Mam nadzieję, że przy zmianie władzy ta baba też poleci, bo to, co wyprawia z terenami zielonymi w Warszawie zasługuje na długoletnie więzienie. Nic, tylko wycinka drzew.

 • Zawiedziony PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2013 09:48 ~Zawiedziony PO

  Ciekawe rozumownie, drzewa i cień winne "spragnionych panów" i tego, że dzieci nie miały się gdzie bawić.
  Widać że mają pełne majty, przy każdej okazji jest usprawiedliwianie bufetowej. Niestety już za późno.

  Mam nadzieję, że PO poniesie sromotną klenskę nie tylko w stolicy ale i w całtm kraju. Nie, nie jestem za PiSem.

 • ogrodnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2013 00:51 ~ogrodnik

  Czy to już jest stała tendecja, żeby parki przekształcać w ogródki jordanowskie? A może by tak zacząć wreszcie tworzyć dodatkowe ogrody dla dzieci, a nie oszczędzać na terenach zielonych i zamieniać je w, co by nie mówić, potrzebne place zabaw????

 • Przeciwnik dewastator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2013 23:54 ~Przeciwnik…

  Emerytka~Emerytka

  Dobrze że jest monitoring, dzięki temu przeciwnicy pani Prezydent nie zdewastują wyremontowanej już części Ogrodu.

  Za to zwolennicy pani prezydent mają coś zdewastowane w głowach, jeżeli sądzą, że my, przeciwnicy, dybiemy na cześć HGW i na jej ogródki.

 • Emerytka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2013 22:23 ~Emerytka

  Dobrze że jest monitoring, dzięki temu przeciwnicy pani Prezydent nie zdewastują wyremontowanej już części Ogrodu.

 • Referendum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2013 19:42 ~Referendum

  No, no, Gronkiewicz nagle zaczęła być zwolenniczką konsultacji społecznych ! Ciekawe, czemu to przypisać ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »