Informacje

19.08.2011 12:16 PRYWTYZACJA SPEC

Prezydent utajni sesję?
"Nie jestem samobójcą"

SERWISY:

- Musiałabym być politycznym samobójcą, żeby utajnić sesję Rady Warszawy - tak Hanna Gronkiewicz-Waltz zareagowała na informacje podane przez "Gazetę Stołecznę".

Dziennik poinformował w piątek, że ratusz zamierza utajnić sesję Rady Warszawy, na której radni mają decydować o sprzedaży Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

"Umowa do wglądu dla radnych"

Przed południem prezydent Warszawy zwołała konferencję prasową, na której zaprzeczała doniesieniom "Stołecznej". - Musiałabym być politycznym samobójcą, żeby po tylu latach w samorządzie zrobić coś takiego - nie kryła oburzenia Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Czy to znaczy, że wszyscy zainteresowani będa mogli poznać treść umowy? - Umowa jest w każdej chwili dostępna ale tylko dla radnych. Mogą w każdej chwili zapoznać się z nią w Pałacu Kultury i Nauki - zapewnił rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

Nie oznacza to jednak, że na sesji będzie można o niej swobodnie rozmawiać. Wiceprezydent Jarosław Kochaniak odpowie wprawdzie "na wszystkie pytania radnych na temat zabezpieczenia umowy czy egzekwowania zobowiązań", ale jeśli ktoś zada zbyt szczegółowe pytanie... po prostu nie otrzyma na nie odpowiedzi. - Na dopytywanie o wszystkie szczegóły był czas na komisjach. Radni opozycji z tej możliwości nie skorzystali, bo nie wzięli w nich udziału- mówiła prezydent.

Podczas piątkowej konferencji prezydent zapewniła, że większość dokumentów, w tym umowa sprzedaży SPEC-u, będzie dostepna po sfinalizowaniu transakcji. - Od momentu wpłynięcia pieniędzy na konto miasta - sprecyzowała Gronkiewicz-Waltz.

Brifing za brifinig

20 minut później swoją konferencję mieli radni Prawa i Sprawiedliwości. - Warszawiacy mają prawo wiedzieć, co robi ratusz. Dlatego w czwartek złożyliśmy wniosek do prezydent miasta o wycofanie klauzuli tajności z dokumentów dotyczących prywatyzacji SPEC. Na razie pozostał bez odpowiedzi - poinformował Maciej Wąsik, przewodniczący klubu PiS w radzie miasta.

Zwrócił też uwagę na jeszcze jeden punkt w porządku obrad planowanych na najbliższą sesję. Chodzi o odrzucenie wniosku, o zwołanie referendum. - Komisja radnych zweryfikowała dopiero około 1/3 głosów. Skąd Platforma już teraz wie, że będzie ich zbyt mało? - pytał Wąsik. 

85 proc. za 1,5 miliarda

Do sprzedaży SPEC ratusz przygotowywał się od dawna. Prowadził negocjacje z wieloma firmami. Ostatecznie zdecydował się na ofertę francuskiej Dalkii, która za 85 proc. udziałów w przedsiębiorstwie zapłaci 1,5 miliarda złotych. To największa transakcja prywatyzacyjna w historii Warszawy.

Sprawa od samego początku wzbudzała kontrowersje. Opozycja sugerowała, że prywatyzacja oznaczać będzie podwyżki opłat za ogrzewanie. Chciała zwołania referendum w tej sprawie. Udało się zebrać wymaganą liczbę podpisów - komisja sprawdza teraz ich ważność, ale pojawiają się plotki, że duża część budzi wątpliwości i ostatecznie ważnych może być za mało.

Większa część postępowania była utajniona. Sesja, na której radni będą opiniować umowę, ma się odbyć w następny czwartek.

ec/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mały sklepik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2011 10:51 ~mały sklepik

  Do wielu nieruchomości SPEC są zgłoszone roszczenia. władze często powołują się na święte prawo własności. To jak to jest z tą świętością? Żyjemy w mieście, w którym kupno małego sklepiku jest niewykonalne, bo to podobno lokale strategiczne! Czyżby taki SPEC był mniej strategiczny od sklepu z nabiałem czy warzywniaka? Zaznaczam, że nie ma do nich zgłoszonych roszczeń a warszawska PO szła do wyborów w 2006r z hasłami prywatyzacji lokali użytkowych i rozwoju małych przedsiębiorstw. Nie zaobserwowałem realizacji tych obietnic a nawet wręcz przeciwnie. Zaobserwowałem natomiast niewyobrażalnie wysoki wzrost czynszów. Rosną, bo to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się dotychczasowych najemców. Sprzedaje się duże i wykańcza małe. Wygrany bierze wszystko!

 • marmar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 22:30 ~marmar

  > ~donkichot
  > Przepłaciła za stadion narodowy,
  > wpłaciła prywatnemu 500mln na kolejny
  > stadion, dwukrotnie remontuje tory na
  > Żoliborzu, przepłaciła za S8

  Donkochot, ty weź się lepiej za wiatraki, a nie produkuj się na forum, bo nie masz pojęcia o czym piszesz.
  Finansowanie Stadionu Narodowego i S8 nie mają kompletnie nic wspólnego z miastem i z HGW - bo to nie są inwestycje miejskie tylko rządowe.
  I już na marginesie - ich wykonawcy wygrali przetargi w których głównym kryterium była cena.

 • pół radnego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 21:35 ~pół radnego

  HGW, HGW, HGW, HGW, hgw, niech nam żyje i króluje 100 lat.
  Na Seszelach.

 • Radny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 18:11 ~Radny

  - Na dopytywanie o wszystkie szczegóły był czas na komisjach. Radni opozycji z tej możliwości nie skorzystali, bo nie wzięli w nich udziału- mówiła prezydent.
  KŁAMCZUSZKA.
  NA KOMISJACH PREZYDENT KOCHANIAK KRĘCIŁ I ZASŁANIAŁ SIĘ TAJEMNICĄ, RADNI OPOZYCJI WYSZLI W POŁOWIE KOMISJI, BO ILE MOŻNA SŁUCHAĆ TEKSTÓW W STYLU "NIE UDZIELĘ ODPOWIEDZI". BYLI TAM DZIENNIKARZE WIEC ŁATWO ZWERYFIKOWAĆ KTO ŁŻE.
  KŁAMCZUSZKA...

 • RJG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 17:49 ~RJG

  Przecież ta firma, co chce kupić SPEC, od lat działa w wielu innych polskich miastach i nie ma tam ŻADNEJ TRAGEDII...

 • MK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 16:50 ~MK

  Ludzie a wy czytać umiecie?
  "- Musiałabym być politycznym samobójcą, żeby utajnić sesję Rady Warszawy - tak Hanna Gronkiewicz-Waltz zareagowała na informacje podane przez "Gazetę Stołecznę"."

  To co to za totalitarne metody?!
  A jak jest problem z drogami to piszcie, działajcie a zwiększycie szansę, że coś się zmieni. Tylko nie jestem pewien czy w sprawie dziur w drogach to pretensja do HGW akurat... Ciekawe, czy ten Wasz ponad-człowieczy PREZES byłby taki idealny... Jego brat nie popisał się za zbytnio. Ale pewnie gdyby PiS rządziło to zatrudnili by supermanów latających do każdej dziury i kotka na drzewie... No ale trzeba narzekać, bo tak jest najłatwiej prawda?

 • wawik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 16:46 ~wawik

  TY Szymon i krakowianin chyba jestes na wikcie hani - do roboty zjadacze forsy i moich podatkow i wasi bliski rozbija sie drogimi carami,
  a prawda jest taka ze zgadzam sie z wypowiedziami Polki, Polaka Chodnika.
  Gratuluje wszystkim na glosowanie na HGW.

 • b wyborca PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 16:41 ~b wyborca PO

  Na PO i HGW na pewno już nie zagłosuję!

 • donkichot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 16:32 ~donkichot

  Przepłaciła za stadion narodowy, wpłaciła prywatnemu 500mln na kolejny stadion, dwukrotnie remontuje tory na Żoliborzu, przepłaciła za S8 i teraz szuka kasy gdzie się da, podwyższa co się da - mieszkańcy płacą i płaczą. Czy to nasza władza - czy jakiś zaborca wyzyskiwacz ? Za Cara, za Niemca, za PRL gospodarka miejska była lepsza !!!!

 • wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 15:48 ~wwa

  HGW juz podziekujemy...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »