Informacje

04.04.2012 20:44 PO ĆWICZENIACH PRZED STADIONEM

Prezydent uspokaja: "Podczas Euro lekarzy nie zabraknie"


- Chcę uspokoić wszystkich warszawiaków. Pomoc medyczna w czasie Euro nie będzie ograniczona – powiedziała w środę Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy przedstawiła listę szpitali, które będą zabezpieczały euro oraz odniosła się do problemów z numerem alarmowy 112.

- Wszyscy ci, którzy będą chcieli korzystać z pomocy medycznej, nie będą dotknięci żadnymi ograniczeniami z powodu Euro – mówiła na konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak przekonywała, że organizacja rozgrywek nie wpłynie na udzielanie świadczeń finansowanych przez NFZ. Dotyczy to zarówno warszawiaków, jak i przyjezdnych gości.

11 szpitali w pogotowiu

Ratusz oszacował skalę potrzeb podczas Euro. - Przyjmując, że stan zdrowia większości kibiców jest dobry, liczbę świadczeń zdrowotnych jakie zostaną udzielone, ocenia się na poziomie dwóch tysięcy, z czego hospitalizacji podlegać będzie około 400 osób. Opieramy się na doświadczeniu miast, które organizowały Euro – tłumaczył prezydent stolicy.

Na podstawie tych samych źródeł przyjęto  Większość hospitalizacji dotyczy oddziałów urazowych, chirurgicznych i internistycznych

Turniej będzie zabezpieczany przez 11 szpitali: 8 dedykowanych Euro (Bródnowski, Czerniakowski, Wolski, Zakaźny, przy Banacha, Wojskowy Instytut Medyczny oraz szpital dla dzieci przy Kopernika). Ponadto trzy placówki będą pełnić rolę szpitali pomocniczych. Będą to szpitale Praski, Grochowski oraz Solec. Dla kibiców będzie dostępnych także 9 przychodni otwartych do godz. 19.00, a w dni meczowe – do północy.

Szpital przy ul. Niekłańskiej na Saskiej Kępie nie będzie szpitalem zabezpieczającym turniej. Placówka ta będzie obsługiwała mieszkańców.

Problemy z numerem 112

Prezydent stolicy ustosunkowała się także do problemów z dodzwonieniem się na alarmowy numer 112, które wystąpiły podczas porannych ćwiczeń na Stadionie Narodowym. – To nie my jesteśmy organizatorami numeru 112, jest ogólnoeuropejski i ogólnopolski – stwierdziła Gronkiewicz-Waltz. Wyraziła nadzieję, że ministerstwo spraw wewnętrznych poprawi funkcjonowanie numer 112 w Warszawie.

>>>PEŁNA LISTA SZPITALI<<<

Sprawę skomentowała także dyrektor biura bezpieczeństwa iż zarządzania kryzysowego. -  Rzeczywiście są sytuację, kiedy są problemy z dodzwonieniem się na numer 112 – potwierdziła Ewa Gawor – Ludzie blokują numer dzwoniąc z różnymi sprawami. Była świadkiem, kiedy jedna osoba pytała o dyżur apteki nocnej i repertuar kin. Być może dziś była podobna sytuacja. Zgłaszałam to do policji. Stołeczne stanowiska kierowania przeanalizuje ile w tym momencie było zgłoszeń i dlaczego przez kilka minut nie można się było dodzwonić. Mamy zapewnienie, że podczas Euro, zostaną zatrudnienie dodatkowi operatorzy – dodała.


Czekamy na podsumowanie

- To były rzeczywiste ćwiczenia, nie pokaz. Chcieliśmy wyłapać wszelkie szczeliny w monolicie, jakim jest system bezpieczeństwa Warszawy i poprawić je możliwie jak najszybciej. Rzecz jasna były błędy, myślę, że po podsumowaniu będziemy mogli odpowiedzieć jakie to były błędy i jak je będziemy poprawiać – poinformował gen. Ryszard Grosset, niezależny obserwator ćwiczeń.

- Podsumowanie będzie w przyszłym tygodniu, ale  koordynacja służb była wzorowa – podsumowała prezydent Warszawy.

bako/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Uczestnik ćwiczeń

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2012 00:43 ~Uczestnik…

  Co za porażka miasta takie ćwiczenia nie powinny być ustawione z góry było wiadomo ilu i gdzie rannych odwozić do jakiego szpitala. Jakby tak zdarzyło się na prawde to by kilka osób na miejscu zmarło. Jak się robi ćwiczenia to w ciemno i wtedy można sprawdzić wydolność służb ratowniczych a to jest maksimum na co warszawę stać na EURO 2112.

 • MakKluski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2012 06:47 ~MakKluski

  Otwartych 9 przychodni ale okulista jeden na całe mazowieckie. Mogliby otworzyć i 50 przychodni z czynną recepcją ale okulista będzie cały czas jeden. Wszystko zmierza w stronę samouzdrawiania - to szczwany plan resortu od kilku lat.

 • Obserwator_niezależny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 22:20 ~Obserwator…

  Coś mi się wydaje, że mimo zapewnień Pani Prezydent dalej KRÓL JEST NAGI ! Bo jeżeli w czasie zaplanowanych wcześniej ćwiczeń numer 112 jest niedostępny, to co będzie jeżeli w przypadku prawdziwego zdarzenia zacznie na niego naraz dzwonić kilkaset osób ? Że co ? Że "kolega" (czyli MSW) zawinił ? Śmieszne tłumaczenie... Poza tym takie "ćwiczenie na raty" jest bez sensu. Tu musi być pełne współdziałanie WSZYSTKICH SŁUŻB a nie tylko podlegającego miastu pogotowia ratunkowego, bo KAŻDE zdarzenie masowe PRZEDE WSZYSTKIM skutkuje natychmiastowym megakorkiem powodującym blokadę dojazdu. A jak go rozładować, skoro nasza policja nie jest w stanie zorganizować ludzi do kierowania ruchem w przypadku awarii świateł, co przerobiliśmy niedawno na Sobieskiego ? Do tego KTOŚ musi siłą uprzątnąć potrzebną wolną przestrzeń do rozbicia namiotów ratowniczych i jeszcze wielu innych podobnych działań. A poza tym jedna karetka to JEDEN pacjent ! Pełny kurs do szpitala i ewentualny powrót wraz ze sprzątnięciem ambulansu to ok. 2 godziny, więc szybciej jest wezwać karetki z sąsiednich powiatów niż "czekać na Godota" Picu, picu mój dziedzicu. Z tych pożal się Boże ćwiczeń wniosek jest jeden: wygląda na to że znów będzie nas chronić jedynie Opatrzność...

 • wdq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 22:17 ~wdq

  Ciekawe? A szpitale nie miały jak do tej pory nic przedstawione jak i co.....

 • merkel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 21:51 ~merkel

  Ciekawe gdzie przyjma wymagajacych opieki szpitalnej kibiców? Na dzien dzisiejszy nie ma wolnych miejsc w szpitalach. Prosze to sprawdzic!

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 21:49 ~Marcin

  Jasne... Wy (politycy) i Wasze zapewnienia. Wiecie gdzie większość społeczeństwa ma wasze zapewnienia?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »