Informacje

15.08.2013 11:24 uroczystości na pl. piłsudskiego

Prezydent: To hołd społeczeństwa dla polskiego żołnierza

SERWISY:

- Potrzebne są wzorce do naśladowania, które pozwalałyby przekraczać złe, twarde granice niechęci czy zbyt daleko idącej konkurencji politycznej - powiedział Bronisław Komorowski podczas odsłonięcia tablicy poświęconej generałowi Stanisławowi Szeptyckiemu na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa. W stolicy trwają obchody Święta Wojska Polskiego. Zakończy je uroczysta parada wojskowa.

Prezydent przy okazji odsłonięcia tablicy mówił o skomplikowanych relacjach między politykami w czasie wojny i pokoju. Jako przykład podał Stanisława Szeptyckiego i Józefa Piłsudskiego, których drogi "w sposób zasadniczy się rozeszły, jak to bywa w polityce w warunkach już normalnego państwa".

- Tak samo jak dzisiaj przeżywamy często (...) różne rozstania polityczne, które są bolesne i trudne, tak samo było to udziałem tamtego pokolenia, które jednak było spięte wspólną ramą zwycięstwa w walce o niepodległe państwo polskie - zaznaczył. Komorowski dodał, że te wspólne dokonania wiązały ludzi ponad podziałami partyjnymi i politycznymi.

Bronisław Komorowski przypomniał też, że to gen. Szeptycki w 1923 r. jako minister spraw wojskowych ustanowił 15 sierpnia świętem żołnierza.

Msza w intencji żołnierzy

Wcześniej odbyła się m.in. msza święta, w której uczestniczyli m.in. zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną Komorowską i szef MON Tomasz Siemoniak oraz biskupi ordynariatu polowego prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego, przedstawiciele Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, weterani i kombatanci, harcerze oraz licznie zgromadzeni warszawiacy.

Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który przewodniczy liturgii, podkreślił na wstępie, że "istotą służby żołnierskiej jest obrona ojczyzny, troska o jej bezpieczeństwo i wolność". Przypomniał też o zwycięstwie odniesionym przez polskich żołnierzy 15 sierpnia 1920 r. na przedpolach

Warszawy, które "uratowało Polskę i Europę przez rozprzestrzenieniem się bolszewickiej rewolucji".
Złożono też kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem Marszałka na placu jego imienia.

Parada wojskowa, żołnierski festyn

Centralne uroczystości odbędą się w południe w Al. Ujazdowskich, a nie - jak w ostatnich latach - na pl. Piłsudskiego, bowiem ten ostatni jest w remoncie. Zakończy je parada wojskowa. Al. Ujazdowskimi przedefilują współcześni żołnierze i rekonstruktorzy odtwarzający historyczne pododdziały.

Przed zgromadzoną publicznością przejedzie kilkadziesiąt pojazdów wojskowych - zarówno historycznych, jak i współczesnych, a nad nimi przelecą samoloty TS-11 Iskra i śmigłowce Mi-24 i W-3 Sokół.

Obchody w Warszawie zakończy trwający do wieczora festyn żołnierski na Agrykoli oraz pokaz sprzętu wojskowego przy ul. Myśliwieckiej i Szwoleżerów. Program obchodów obejmuje też występy orkiestr wojskowych, wstęp wolny do Muzeum Wojska Polskiego i uroczystości na cmentarzach w Ossowie i Radzyminie koło Warszawy.

Święto od 90 lat

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

PAP, nsz, ktom//bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • BYQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2013 09:07 ~BYQ

  Po co komu wojna ??? Wystarczy spojrzeć na Niemcy. Wojowali 39-45 i co zdobyli nic. Po 45 zebrali się do kupy i co? bez walki zdobyli całą Europę. Wszyscy na nich pracuja i są od nich zależni. Proste? pewnie że proste i jakie praktyczne.

 • zaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2013 12:34 ~zaz

  Wojny zawsze były po to, aby społeczności pozbywały się nadmiaru niepotrzebnych mężczyzn. Dlatego kobiety, dzieci i starcy byli chronieni - przynajmiej w teorii. Obecnie wojny dotykają boleśnie głównie ludność cywilną. Dlatego wszelkie hołdy dla wojska, są przyzwoleniem i poparciem dla wojen, dla zniszczeń, gwałtów, premocy, chuligańśtwa i cierpienia, które wojny powodują. Wojna zjejokorpnościaminie jest jednoznacznie potępiona w edukacji i historii jako totalna klęska człowieczeństwa i cywilizacji.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »