Informacje

04.08.2017 12:30 nowoczesna o niestawiennictwie na posiedzeniach komisji

"Prezydent stolicy powinna
sama płacić grzywny"

SERWISY:

- Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna sama pokrywać koszty grzywien za niestawiennictwo przed komisją weryfikacyjną - uważają politycy Nowoczesnej. Ich zdaniem prezydent stolicy może jeszcze "zachować twarz" i pomagając mieszkańcom powołać zespół prawny wspierający poszkodowanych.

Prezydent Warszawy odmówiła stawienia się przed komisją weryfikacyjną, bo według niej jest ona niekonstytucyjna. Gronkiewicz-Waltz już czterokrotnie nie przyszła na posiedzenie komisji, za każdym razem ukarana została 3 tys. grzywny. W połowie lipca prezydent Warszawy ogłosiła, że w pracach komisji będą uczestniczyli pełnomocnicy miasta.

"Niezrozumiała, nieetyczna i niewłaściwa decyzja"

W piątek do sprawy odnieśli się w przedstawiciele Nowoczesnej. - Hanna Gronkiewicz-Waltz chciałaby przerzucić odpowiedzialność za płacenie kar, które są na nią nakładane przez komisję weryfikacyjną, na ratusz, na miasto. Uważamy, że jest to całkowicie niezrozumiała, nieetyczna i niewłaściwa decyzja ze strony Hanny Gronkiewicz-Waltz - powiedział na briefingu zorganizowanym przed stołecznym ratuszem Sławomir Potapowicz, przewodniczący regionu warszawskiego Nowoczesnej. Dodał, że na dzisiaj jest to kwota 12 tysięcy złotych.

- Uważamy, że Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna wziąć odpowiedzialność za to, że nie stawia się przed komisją, a nie obciążać kosztami nakładanych na nią osobiście kar - stwierdził. Jak dodał, że jeżeli prezydent stolicy nie jest w stanie sama pokryć kosztów, to on proponuje, aby Platforma Obywatelska pokryła za nią te należności.

Przedstawiciele Nowoczesnej mają nadzieję, że Rada Warszawy zajmie się sprawą obciążania stołecznego budżetu kosztami niestawiennictwa Gronkiewicz-Waltz przed komisją. - W innym przypadku będzie to wyglądało jak zwykłe dojenie miasta na poczet kosztów, które powinna ponosić Hanna Gronkiewicz-Waltz. Przykłady Chmielnej 70, Twardej 8 i 10 pokazują, jak bardzo istotne i ważne jest, żeby Hanna Gronkiewicz-Waltz pojawiała się przed komisją weryfikacyjną - mówił Potapowicz.

"Skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie"

Kandydat Nowoczesnej na stanowisko prezydenta Warszawy i członek komisji weryfikacyjnej Paweł Rabiej przyznał, że sam nie głosował nigdy za nałożeniem kar na prezydent stolicy, ale uważa, że powinna ona stawiać się przed komisją. Dodał że "w tym przypadku oczywiście mamy do czynienia z zachowaniem skrajnie nieodpowiedzialnym i nieetycznym".

- Pani prezydent podjęła osobiście decyzję polityczną, osobistą, że nie będzie się przed komisją stawiała i w tej chwili przerzucanie swojej odpowiedzialności na mieszkańców Warszawy, żeby to mieszkańcy Warszawy płacili kary za nieobecność pani prezydent przed komisją jest oburzające, absurdalne i nieodpowiedzialne - powiedział Rabiej.

"Byłoby przyzwoicie"

Sprawę skomentował też przedstawiciel partii Kukiz'15.  - Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna sama pokrywać koszty grzywien za niestawiennictwo przed komisją weryfikacyjną - ocenił w piątek poseł Paweł Grabowski. Jego zdaniem płacenie grzywien przez warszawiaków za prezydent stolicy, to "naplucie" im w twarz.

- Byłoby przyzwoicie, gdyby Hanna Gronkiewicz-Waltz w końcu chociaż raz stanęła na wysokości zadania i zapłaciła pieniądze za to, że nie stawia się notorycznie przed komisją weryfikacyjną. To, że prezydent Warszawy uznaje komisję za organ niekonstytucyjny, bezprawny, to jest jej własna opinia, która nikogo poza nią nie powinna interesować - powiedział Grabowski w piątek na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak dodał, kiedy komisja weryfikacyjna - organ państwa polskiego - wzywa obywatela do złożenia wyjaśnień, to każdy obywatel, także prezydent stolicy, powinien stawić się przed komisją. "Nie rozumiem prezydent Warszawy, która unika zabierania głosu, tak jakby miała coś do ukrycia" - zaznaczył poseł Kukiz'15.

Argumenty ratusza

Do zarzutów dotyczących przerzucania na stołeczny budżet przez Gronkiewicz-Waltz kosztów jej niestawiennictwa przed komisją weryfikacyjną, odniósł się w czwartek ratusz, według którego komisja wprowadziła w błąd prezydent Warszawy.

Miasto przypomniało, że postanowieniami z 29 czerwca komisja nałożyła na prezydenta Warszawy grzywnę za niestawiennictwo w sprawach dotyczących nieruchomości przy Twardej, a w postanowieniach pouczyła o prawie złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 7 dni.

Jak podał ratusz, prezydent Warszawy skorzystała z środków prawnych, na które wskazała komisja i złożyła wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy wraz z wnioskami o wstrzymanie wykonalności postanowień z 29 czerwca oraz wnioski o zwolnienie od grzywny. Ale - jak podaje ratusz - 1 sierpnia Hannie Gronkiewicz-Waltz doręczono upomnienia o obowiązku zapłaty grzywny w łącznej kwocie 6 tys. zł.

Skargi do sądu

Zaznaczono też, że 2 sierpnia komisja doręczyła pełnomocnikowi prezydenta Warszawy postanowienia, w których stwierdziła niedopuszczalność wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy, w konsekwencji czego stwierdziła, że nie może rozpoznać wniosków o wstrzymanie wykonania postanowień.

Ratusz zapowiedział, że prezydent Warszawy "złoży niezwłoczne skargi do sądu administracyjnego celem powstrzymania działań, które mogłyby doprowadzić do uszczuplenia mienia samorządowego". O tym, że reprezentująca Gronkiewicz-Waltz kancelaria prawna w kontaktach z komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji przekonuje, że adresatem nałożonych przez komisję grzywien był urząd prezydenta stolicy, nie zaś Hanna Gronkiewicz-Waltz jako osoba fizyczna, napisał w czwartek "Fakt".

W czwartek w tej samej sprawie konferencje organizował członek komisji Sebastian Kaleta:

PAP/kz/ran/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mafia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2017 23:07 ~mafia

  Dlaczego tej reprywatyzacji nie było? Bo nie można było stworzyć konkurencji tym, którzy uwłaszczyli się na majątku PRL-u.

 • Patryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2017 22:48 ~Patryk

  Nikt w imieniu Skarbu Państwa, czyli prezydent miasta, o ten majątek się nie zgłosił, ale oddano go handlarzom roszczeń.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2017 21:53 ~warszawiak

  Popieram komentarz, że skoro grzywna dotyczy Prezydent Warszawy to karani są podatnicy i oni płacą z...mandatów których trzeba zdobyć jak najwięcej, z parkingow itp.
  Żeby grzywna dotyczyła osoby należy ukarać osobę a nie stanowisko. Cóż, my zapłacimy....
  Ale najważniejsze to kto był wezwany i ukarany, Prezydent Warszawy czy Pani Hanna G.W.?! Ale widać że jednak ukarani zostali warszawiacy!

 • kilkatus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2017 21:51 ~kilkatus

  Bezczelność PO sięgnęła zenitu !
  Nic dziwnego że przegrali wybory i już nigdy nie wrócą do polityki !
  A pani HGW i tak dostanie wyroku ...to pewne !

 • Hanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2017 20:23 ~Hanna

  Po pierwsze, w komisji zasiada przedstawiciel Platformy Obywatelskiej, który dobrze wie, że chodzi o grzywnę dla pani prezydent. Po drugie, ma profesjonalnych pełnomocników, którzy też doskonale wiedzą, że chodzi o grzywnę dla pani prezydent.

 • adwokat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2017 20:16 ~adwokat

  Bez udziału sędziów nie byłoby mowy o aferze reprywatyzacyjnej.

 • Józef

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2017 18:49 ~Józef

  Wynajmuje specjalne kancelarie prawne, mimo że ma setki prawników zatrudnionych na etatach

 • Bravo Prezydent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2017 17:32 ~Bravo Prezydent

  A niby dlaczego sama ma płacic skoro polecenie zapłaty przyszło na prezydenta Warszawy? Dodatkowo jaki przysłał zła scieżke postepowania odwoławczego no to jak miała sie odwołać. Ten z Nowoczesnej co tak twierdzi że powinna sama zapłacic to jakiś kmiotek. Warszawa juz dawno nie miała takiego znakomitego prezydenta jak walcowa. Nagonka PISu zaszczuwa kazdego kto ma od nich lepsze wykształcenie lepiej rzadzi. PISowi chodzi tylko o jej stołek i o nic innego Dyktatorek robi wszystko zeby na jej miejsce wstawić tego powsinoge telewizyjnego jakiegoś sina czy coś tam, coś tam

 • Pytek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2017 16:02 ~Pytek

  kubatkubat

  Tylko ze sprawy nie wynika, czy na posiedzenie komisji jest wzywana pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, czy Prezydent m. st. W-wy, bo to całkowicie zmienia stan prawny. No i jeśli chodzi o to "dojenie" to na Nowogrodzkiej są lepsi specjaliści.

  A jeśli wzywany jest Prezydent Warszawy, to nie jest to przypadkiem HGW obecnie? A może biurko w Ratuszu? Czy ona cierpi na rozdwojenie osobowości? A pensję to pobiera Prezydent, czy HGW do rączki, a podatki płaci Prezydent?

 • Pytek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2017 15:58 ~Pytek

  kubatkubat

  Tylko ze sprawy nie wynika, czy na posiedzenie komisji jest wzywana pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, czy Prezydent m. st. W-wy, bo to całkowicie zmienia stan prawny. No i jeśli chodzi o to "dojenie" to na Nowogrodzkiej są lepsi specjaliści.

  A jeśli wzywany jest Prezydent Warszawy, to nie jest to przypadkiem HGW obecnie? A może biurko w Ratuszu? Czy ona cierpi na rozdwojenie osobowości? A pensję to pobiera Prezydent, czy HGW do rączki?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »