Informacje

13.06.2015 19:56 hanna gronkiewicz-waltz w "faktach po faktach"

Prezydent stolicy o sprawie prof. Chazana: chodziło o naruszenie ustawy

SERWISY:

- Naczelna Rada Lekarska jest pewną korporacją i zasada jest taka, że broni swoich członków – powiedziała w "Faktach po Faktach" TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. W ten sposób odniosła się do decyzji Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, który uznał, że nie ma podstaw do postawienia zarzutu lekarzom uczestniczącym w leczeniu pacjentki, której odmówiono aborcji w szpitalu, gdzie dyrektorem był prof. Bogdan Chazan.

O decyzji rzecznika pisaliśmy w piątek. Poinformował, że w świetle zgromadzonych materiałów i aktualnego stanu prawnego brak jest podstaw do przedstawienia lekarzom ze szpitala im. Świętej Rodziny zarzutów przewinienia zawodowego. W związku z tym umorzył postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ DECYZJI.

Decyzję skomentował tego samego dnia profesor Bogdan Chazan. - To dla mnie radość i satysfakcja. Będę domagał się przywrócenia na stanowisko dyrektora szpitala im. Św. Rodziny – powiedział wówczas na antenie TVN24 prof. Bogdan Chazan. I przypomniał, że przed sądem pracy toczy się postępowanie w sprawie zwolnienia go z pracy. Zdecydowała tak Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Naruszenie ustawy o prawach pacjenta"

Prezydent stolicy odniosła się do tej sytuacji w sobotę w "Faktach po Faktach". – Naczelna Rada Lekarska jest pewną korporacją, i taka jest zasada wszystkich korporacji zawodowych, że bronią swoich członków. W związku z tym w ogóle mnie nie dziwi to orzeczenie – przekonywała Gronkiewicz-Waltz. – Moja sprawa też nie dotyczy, powiedziałabym, sprawy karnej. Ja niczego nigdy nie skierowałam do prokuratury przeciwko profesorowi Chazanowi. Natomiast dotyczy to postępowania z zakresu prawa pracy – dodała.

I zaznaczyła, że są tam wyraźnie określone przyczyny, dla których został rozwiązany stosunek pracy. – W sposób normalny, nie dyscyplinarny, tylko za wypowiedzeniem trzymiesięcznym. To jest odrębne postępowanie z zakresu prawa pracy. Głównie chodziło o to, że nie udzielono informacji pacjentce, a klauzula sumienia, nawiasem mówiąc, była na końcu wymieniona, że inna jest nasza interpretacja. Chodziło o naruszenie ustawy o prawach pacjenta – stwierdziła prezydent Warszawy.

PODCZAS ROZMOWY W FAKTACH PO FAKTACH GRONKIEWICZ-WALTZ MÓWIŁA RÓWNIEŻ O ZMIANACH W RZĄDZIE. CZYTAJ O TYM NA TVN24.PL.

Powołał się na klauzulę sumienia

Dyrektor szpitala, prof. Bogdan Chazan powołał się na klauzulę sumienia, odmawiając pacjentce wykonania zabiegu aborcji, choć były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu; nie wskazał też - choć zobowiązywały go do tego przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie można zabieg wykonać. Dziecko, z powodu licznych wad, zmarło niedługo po porodzie.

Po przeprowadzeniu kontroli w szpitalu prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała o odwołaniu Chazana ze stanowiska dyrektora placówki.

Odrębne postępowanie prowadziła mokotowska prokuratura; na początku maja poinformowała, że umorzyła śledztwo ws. prof. Chazana. Decyzję uzasadniła tym, że w związku z odmową przerwania ciąży nie było zagrożenia życia lub zdrowia matki, a tym samym nie doszło do przestępstwa.

Jednocześnie - jak przyznał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak - "nie ulega wątpliwości, iż prof. Chazan nie dopełnił ciążących na nim obowiązków związanych z powołaniem się na klauzulę sumienia". Jak jednak dodał, przestępstwo niedopełnienia obowiązków popełnić może wyłącznie funkcjonariusz publiczny, a takim funkcjonariuszem nie jest dyrektor szpitala.

Reprezentujący pacjentkę mec. Marcin Dubieniecki zapowiedział zażalenie na decyzję prokuratury.

ROZMOWA Z PROFESOREM BOGDANEM CHAZANEM:

ran,PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • real1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2015 20:18 ~real1

  ... niebawem bufet bedzie skontrolowany a jego obsluga do zwolnienia ... .

 • stefann

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2015 22:27 ~stefann

  jeśli bycie lekarzem przeszkadza w wyznawaniu religii, przestań być lekarzem.

 • hgw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2015 21:41 ~hgw

  URZEDNICY RATUSZA TO KORPORACJA GNEBIONCA MIESZKANCÓW.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2015 21:35 ~qwerty

  No doktorek może kiedyś trafi do lekarza innego wyznania, tamten odmówi mu leczenia ze względu na jakąś inną klauzulę sumienia, to wtedy się przekona że głupota to broń obosieczna.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2015 18:43 ~jar

  sello~sello

  HGW to funkcjonariusz partyjny PO. Z nią nie ma co merytorycznie dyskutować, ona tylko jątrzy jak cała PO. Gdyby za te wszystkie sprawy płaciła odszkodowania z własnej kieszeni, inaczej by mówiła!

  ZŁO ZŁO ZŁO WSZĘDZIE CZAI SIĘ ZŁO!

 • sello

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2015 16:47 ~sello

  HGW to funkcjonariusz partyjny PO. Z nią nie ma co merytorycznie dyskutować, ona tylko jątrzy jak cała PO. Gdyby za te wszystkie sprawy płaciła odszkodowania z własnej kieszeni, inaczej by mówiła!

 • TakTak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2015 16:23 ~TakTak

  Panie profesorze, wystawić jej rachunek w trybie egzekucji i nie dyskutować z nią

 • Monia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2015 16:04 ~Monia


  Monia~Monia

  Czy ktoś z Was czytal raport pokontrolny? Ja po przeczytaniu doszłam do wniosku, że Chazan był kozłem ofiarnym. Owszem zlecił tej biednej kobiecie dodatkowe badania w Instytucie Matki i Dziecka przy Kasprzaka. Tam ta kobieta poprosiła o aborcję. ale nikt się nie zainteresował, a ona nie drążyła. Po powrocie na Madalińskiego Chazan jej odmówił, w szpitalu Bielańskim też odmówili, więc lekarz prowadzący zaproponował aborcję zagraniczną, na którą owa kobieta nie zdecydowała się (a podobno tak bardzo, bardzo, bardzo chciała oszczędzić cierpienia dziecku). Jeżeli stać ją było na in vitro to na zagraniczną aborcje również.
  Kozioł ofiarny~Kozioł ofiarny

  Droga Moniu, czy byłaś już na niedzielnej mszy w kościółku, gdzie ksiądz wygłasza kazanie o szkodliwości aborcji, zamiast mówić o Bogu i jego miłosierdziu ?


  Nie chadzam, nie chodzę ani nie bywam w kościółku. I w jaki sposób Twoja wypowiedź jest związana z moją?

 • jeep

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2015 15:46 ~jeep

  czy rozbijając jajko zabijam kurę?

 • Czytacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2015 14:31 ~Czytacz

  Gratuluję wszystkim którzy przyczynili sie do roztrząsania intymnych i prywatnych problemów, bardzo mi się to nie podoba i współczuje poszkodowanym moralnie
  Czytacz

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »