Informacje

27.03.2011 17:42 Tysiąc harcerzy w Warszawie

Prezydent spotkał
się z harcerzami

Z okazji 68. rocznicy Akcji pod Arsenałem prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w na placu Piłsudskiego z harcerzami i zuchami z całej Polski - informuje Polska Agencja Prasowa.

Do Warszawy przyjechało ponad tysiąc harcerzy. Po raz pierwszy w Rajdzie Arsenał wzięły udział zuchy.

- Chciałbym, żebyście razem stali w przekonaniu, że są wspólne ideały harcerskie. Jest wspólna tradycja Szarych Szeregów, jest wspólna tradycja 100 lat ruchu harcerskiego w Polsce - powiedział prezydent Komorowski.

Życzył harcerzom dumy ze "100 lat służby Polsce i nadziei na następne długie, długie lata". Zapowiedział objęcie patronatem całego ruchu harcerskiego w Polsce.

Różne organizacje

Zaznaczył, że podział ruchu harcerskiego w Polsce nie jest niczym nowym. - Kto choć trochę zna historię harcerstwa wie, jak wiele było różnych i bardzo odmiennych organizacji - mówił prezydent.

W rajdzie i spotkaniu z prezydentem, kończącym ten rajd, uczestniczyli harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacji Skautingu Europejskiego.

Przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej hm Michał Butkiewicz, nawiązując do historii harcerstwa powiedział, że przez "100 lat harcerstwo daje Polsce to co ma najlepszego: szeregi ludzi prawych, odpowiedzialnych i bezinteresownych".

Prezydent i przedstawiciele organizacji harcerskich złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Akcja pod Arsenałem

68 lat temu, 26 marca 1943 roku u zbiegu ul. Bielańskiej, Długiej i Nalewek, w pobliżu stołecznego Arsenału, członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów dokonali udanej akcji odbicia z rąk Gestapo swojego kolegi Janka Bytnara, "Rudego".

W akcji brało udział 28 członków Szarych Szeregów. Po stronie polskiej jedna osoba została aresztowana (Hubert Lenk, "Hubert"), a dwie ciężko ranne i później zmarły (Aleksy Dawidowski, "Alek", i Tadeusz Krzyżewicz, "Buzdygan"). Po stronie niemieckiej było dziewięciu zabitych. Uwolniono dwóch członków Szarych Szeregów oraz 19 więźniów politycznych, w tym sześć kobiet.

W odwecie hitlerowcy na dziedzińcu Pawiaka rozstrzelali 140 osób: Polaków i Żydów. Uwolniony "Rudy", mimo starań lekarzy i opieki kolegów, zmarł 30 marca 1943 roku, w wyniku ciężkich obrażeń odniesionych podczas śledztwa na Gestapo. Natomiast "Hubert" został rozstrzelany w ruinach getta 7 maja, po ciężkim śledztwie.

100 lat harcerstwa

Za rok powstania harcerstwa przyjmuje się 1910, a właściwie okres między wrześniem 1910 (powstanie pierwszego zastępu) a 22 maja 1911 (powstanie pierwszych drużyn). Za symbolicznych założycieli harcerstwa uważa się Andrzeja Małkowskiego i jego żonę Olgę Drahonowską-Małkowską.

edom/pz
bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • harcerka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2011 18:31 ~harcerka

  ej ,ja Was nie rozumiem . Wy powinniście się wstydzić. dobry prezydent dba o wszystkich,wcale przyjeżdżać nie musiał.okazał szacunek wobec rocznicu Akcji pod Arsenałem i wszystkich harcerzy.

  słyszeliście o dacie 26.03.1943 ? wpiszcie w googlach.to ważna data ,bardzo ważna ,POLACY UWAŻAJĄ SIĘ ZA PATRIOTÓW a nie znają historii Polski! cofnijcie się do gimnazjum.

  trollujcie dalej ,tchórze.daleko zajjdziecie z takim podejściem do wszystkiego.wyzywacie ,ale nie ruszycie dupy z fotela.

 • Andrzejb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2011 00:16 ~Andrzejb

  Odejdź !! Wstydu oszczędź !!

 • Ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2011 21:19 ~Ania

  Pierwszy kompromitator Polski !!!

 • LLU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2011 21:04 ~LLU

  heh gafołaz

 • POpieram

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2011 18:52 ~POpieram

  Coś wsominał o kaszalotach?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »