Informacje

04.08.2015 12:28 Prezydent ma zastrzeżenia do nowelizacji

Prezydent skierował do TK ustawę reprywatyzacyjną. "To fatalna decyzja"

SERWISY:


Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę ws. gruntów warszawskich, która miała rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r.– To fatalna decyzja dla stolicy – komentuje wiceprezydent miasta Jarosław Jóźwiak.

O poniedziałkowej decyzji prezydenta dotyczącej nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy z 25 czerwca kancelaria poinformowała na stronach internetowych.

CZYTAJ WIĘCEJ O NOWYCH PRZEPISACH.

Ustawa m.in. daje miastu Warszawie i Skarbowi Państwa prawo pierwokupu gruntu wobec roszczeń byłych właścicieli nieruchomości warszawskich. - To rozwiązanie nie zostało zakwestionowane przez prezydenta - poinformowała jego kancelaria.

- Prezydent jest przekonany, że niektóre zapisy tej ustawy są niekonstytucyjne, sygnały o tym dochodziły już na etapie prac parlamentarnych. Niektóre regulacje pogarszają sytuację byłych właścicieli, a ich skutkiem może być pozbawienie ich roszczeń i pozostawienie bez rekompensaty. Ostatecznie na temat zgodności z ustawą zasadniczą wypowie się Trybunał Konstytucyjny - powiedziała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

W komunikacie o skierowaniu do TK noweli podkreślono, że ustawa wprowadza nowe przesłanki rozpatrywania wniosków byłych właścicieli, które są dla nich niekorzystne, bo rozszerzają podstawy prawne umożliwiające odmowę realizacji ich praw. Dodatkowo ustawa pozwala zakończyć prowadzone postępowanie, gdy nie można odnaleźć byłego właściciela. Może to nastąpić, gdy w ciągu sześciu miesięcy nikt się nie zgłosi lub pomimo zgłoszenia nie udowodni swoich praw w ciągu kolejnych trzech miesięcy.

"Obie regulacje pogarszają sytuację byłych właścicieli. Mimo, że ich skutkiem może być pozbawienie byłych właścicieli ich roszczeń ustawa nie przewiduje w zamian rekompensaty" - zaznaczono w komunikacie.

"Fatalna decyzja dla Warszawy"

Skutki skierowania ustawy do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny może odczuć stolica. Władze miasta od początku prac nad nowelizacją przepisów o gospodarce nieruchomościami podkreślały, że jest ona szansą na ukrócenie tzw. dzikiej reprywatyzacji obiektów objętych dekretem Bieruta.

- To fatalna decyzja dla Warszawy - komentuje wiceprezydent Jarosław Jóźwiak. - Bardzo nam zależało, aby ustawa weszła w życie jak najszybciej. Umożliwiała ona odmowę zwrotu nieruchomości, które są wykorzystywane dla celów publicznych i przykręcała odzyskiwanie budynków i gruntów na tzw. "kuratora". Zdarzało się, że ów kurator reprezentował osoby liczące ponad sto lat i przebywające w nieustalonym miejscu - tłumaczy.

Jak dodaje wiceprezydent, obecnie w Warszawie rozpatrywanych jest około 100 wniosków dot. zwrotu gruntów, na których znajdują się m.in. szkoły i parki. - Do czasu wydania opinii przez trybunał miasto będzie musiało te wnioski rozpatrywać zgodnie z wcześniejszymi przepisami. Nie będziemy mogli odmówić ich zwrotu - podkreśla Jóźwiak.

Jak przewiduje, na decyzję trybunału dot. nowelizacji ustawy trzeba będzie poczekać od kilku do kilkunastu miesięcy.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO) wyraziła nadzieję we wtorkowej rozmowie z PAP, że Trybunał szybko zajmie się ustawą, ponieważ jest ona bardzo potrzebna stolicy. - Mnie, jako warszawiance i przewodniczącej Rady Warszawy jest bardzo przykro, natomiast niewątpliwie rolą pana prezydenta jest pilnowanie porządku konstytucyjnego, więc ja nie mogę oceniać tej decyzji, nie jestem prawnikiem. Ta ustawa jest bardzo potrzebna, więc mam nadzieję, że Trybunał się tym bardzo szybko zajmie - powiedziała radna Platformy.

Likwidacja patologii?

Celem przygotowanej przez Senat nowelizacji była likwidacja patologii związanych z nieuregulowaniem własnościowym nieruchomości warszawskich. Chodzi m.in. o handel roszczeniami - w procederze tym kancelarie prawne skupują od byłych właścicieli za przysłowiowe grosze roszczenia do nieruchomości, a potem zarabiają na ich sprzedaży po cenie rynkowej.

Nowela wprowadza obowiązek, by takie umowy miały charakter notarialny, co pozwoli na ujawnienie kwot, za jakie roszczenia zostały kupione. Ponadto nowe przepisy stanowią, że miasto st. Warszawa będzie miało prawo pierwokupu gruntu od nabywcy roszczenia (właściciela gruntu wywłaszczonego dekretem Bieruta) po cenie z nim ustalonej. Chodzi o grunty, na których znajdują się budynki użyteczności publicznej - rozwiązanie zakładające takie prawo pierwokupu zabezpieczyć ma interesy warszawiaków i uchroni ich przed likwidacją takich placówek jak szpitale czy szkoły.

Ponadto, zgodnie z nowelą, w przypadku gruntów, na których stoją placówki użyteczności publicznej, np. przedszkola, szkoły, place zabaw, placówki kultury, będzie możliwość odmówienia ich zwrotu w naturze. W noweli podjęto też próbę rozwiązania innego problemu - zarządzania nieruchomościami przez kuratorów byłych właścicieli. Wprowadza ona przepis, że "nie ustanawia się kuratora, jeśli są przesłanki, że osoba nie żyje".

Projekt nowelizacji przygotowali senatorowie PO i senator niezależny Marek Borowski. Była to odpowiedź na inicjatywę prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, uzgodnioną z premier Ewą Kopacz. Motywami przygotowania nowych przepisów była chęć zapobiegnięcia m.in. tzw. dzikiej reprywatyzacji nieruchomości w stolicy, odebranych właścicielom na mocy dekretu Bieruta z 1945 r.

Skutkiem wejścia w życie tzw. dekretu Bieruta z 1945 r. było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę miasta stołecznego Warszawy, a w 1950 r. - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego - przez Skarb Państwa. Dekretem uzasadnianym "racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu" objęto ok. 12 tys. ha gruntów, w tym ok. 20-24 tys. nieruchomości.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN O PROBLEMIE Z REPRYWATYZACJĄ W WARSZAWIE:

jk,PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2015 13:24 ~vtr

  djg5~djg5

  Tyle lat Komorowski byl prezydentem i wzial sie za to dopiero teraz? Nie widzial co sie przez tyle lat dzialo? Ile to zaginionych wlascicieli bylo reprezentowanych przez firmy prawnicze i ile boisk w szkolach zostalo zamienionych na tereny prywatne? To wstyd ze w ogole do tego dopuscili...

  Twój poziom umysłowy mnie powala.
  Za co miał się niby wziąć wcześniej ? Przecież nie było projektu ustawy. Jak projekt powstał i został pchnięty na ścieżkę legislacyjną to prezydent zgłosił swoje wątpliwośći do zbadania w TK.
  To jego wina że projekt dostał na koniec kadencji ?

 • Genio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 19:37 ~Genio

  Prezydent w ostatnim dniu swojego pontyfikatu podłożył bombę pod Warszawę ze złości chyba. Unia Wolności i ich mocodawcy chcą się dobrać do tych działek w Warszawie za wszelką cenę. To jest problem dla tysięcy Warszawiaków.

 • djg5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 18:12 ~djg5

  Tyle lat Komorowski byl prezydentem i wzial sie za to dopiero teraz? Nie widzial co sie przez tyle lat dzialo? Ile to zaginionych wlascicieli bylo reprezentowanych przez firmy prawnicze i ile boisk w szkolach zostalo zamienionych na tereny prywatne? To wstyd ze w ogole do tego dopuscili...

 • Kali ukraść krowę dobrze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 16:47 ~Kali…

  Władze Warszawy chcą zwalaczac patologię? Ale przeciez rodzina pani prezydent weszła w posiadanie mienia pożydowskiego dzięki właśnie takiej patologii. Mentalnośc Kalego!

 • Rysiu1357

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 16:20 Rysiu1357

  kilku świadków na sprawie stwierdz iz p. x.***dziasek babcia ojciec****posiadał gospodarstwo rolne na byłych terenach RP które zostały przy ZSRR i sąd wydaje wyrok dający p. X prawo do rekompesaty majątki takie były wyceniane w cenie 100kg wartpści ceny żyta trochę lasu, sadu, ziemi ornej,i cena wachała się do kilku dziesięciu miliardów złotych na stare pieniądze znajomości idą w ruch i urząd przydziela kamienice, dworki, chotele, pałace,fabryki, wszystko po wyjezdzie armi czerwonej i tak nasi nietykalni w któtkim czasie zostają milionerami p X powiniwm miec orginalny dokument z godłem poskim i pieczęcią ZSRR i tu p. bronek ma cłuszną rację ale za pózno karty rozdane

 • olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 15:29 ~olek

  loooo~loooo

  dlaczego oni muszą dalej rządzić?

  Bo urzędnicy państwowi mają prawo głosu w wyborach - a mieć nie powinni ! To takie coś jak kiedyś, kiedy chłop pańszczyźniany prawa głosu nie miał i pracował na darmozjada.

 • polka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 15:25 ~polka

  Na koniec pokazał kogo reprezentował !

 • FX3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 14:50 ~FX3

  zizi~zizi

  warszawiak - to pisowski dureń, który ne szczędzi komplementów Panu Prezydentowi, jak każy śmierdzący komuch pisowski, który zna prawo i konstytucję jak Maliniak plastykowy i żyd- ukraiński z Odessy obecnie "tylko prawdziwy Polak i prawdziwy katolik wzrostu 132 cm , bezzębny i chory psychicznie , szalony, zazdrosny i jadowity , mąciciel .

  Proponuje niezwłocznie odwiedzić psychiatrę

 • zizi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 14:34 ~zizi

  warszawiak - to pisowski dureń, który ne szczędzi komplementów Panu Prezydentowi, jak każy śmierdzący komuch pisowski, który zna prawo i konstytucję jak Maliniak plastykowy i żyd- ukraiński z Odessy obecnie "tylko prawdziwy Polak i prawdziwy katolik wzrostu 132 cm , bezzębny i chory psychicznie , szalony, zazdrosny i jadowity , mąciciel .

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2015 14:14 ~warszawiak

  Przyjrzyjcie się sprawie kamienic praskich, któe wykupiła spółka, w której udziały ma mąż pani prezydent.
  Zobaczcie co tam zrobili...
  a teraz dodajcie 2 do 2 i z czystym sumieniem powiedzcie, że prezydent komorowski nie jest partyjny

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »