Informacje

20.11.2011 12:08 "CZARNE KOSZULE" ŚWIĘTUJĄ 100-LECIE ISTNIENIA

Prezydent Polski: Polonia
to najbardziej warszawski klub

SERWISY:

"Czarne Koszule to najbardziej warszawski ze wszystkich warszawskich klubów" - pisze do członków i sympatyków Polonii Warszawa prezydent Bronisław Komorowski. W sobotę klub świętował 100 lat od rozegrania pierwszego meczu.

"Polonia Warszawa – 'Czarne Koszule' to najbardziej warszawski ze wszystkich warszawskich klubów. Ma też najwierniejszych kibiców, którzy swą miłość do Klubu przenoszą z pokolenia na pokolenie" - napisał prezydent dziękując "za wszystko, czym Polonia obdarzała polski sport i stołeczne miasto".

Komorowski przypomniał, że obok utytułowanej drużyny piłkarskiej, która w 1921 roku, w pierwszym sezonie po odzyskaniu niepodległości została wicemistrzem Polski, a w 1946 roku była pierwszym powojennym mistrzem kraju. Z Polonią związani byli też utalentowani sportowcy innych dziedzin. Prezydent wymienił m.in. lekkoatletów Irenę Szewińską i Władysława Komara oraz mistrza sportów motorowodnych Waldemara Marszałka.

Opowieść o patriotyzmie

List został odczytany podczas uroczystej gali z okazji jubileuszu 100-lecia powstania klubu, która w sobotę wieczorem odbyła się w Teatrze Kamienica. Uświetniła ją prapremiera sztuki Domana Nowakowskiego "Czarne Serca" w reżyserii Roberta Walkowskiego i Pawła Burczyka. To opowieść o losach czterech pokoleń fikcyjnej rodziny Sobieckich, oddanych kibiców klubu. Ich dzieje przedstawione zostały na tle ważnych wydarzeń historycznych, od I wojny światowej poprzez wojnę polsko-bolszewicką, Powstanie Warszawskie, aż po działalność "Solidarności".

- Jestem pod wrażeniem tego spektaklu. W bardzo umiejętny sposób została połączona opowieść o patriotyzmie, zarówno tym narodowym, jak i tym piłkarskim - powiedział Zbigniew Sosnowski, ostatnia żyjąca osoba z drużyny, która 1 grudnia 1946 roku zdobyła pierwszy dla klubu tytuł mistrza Polski.

"Automobile bez szoferów"

Polonia powstała w 1911 roku przy ulicy Zgoda 12 w mieszkaniu rodziny Gebethner. Członkami założycielami byli m.in. bracia Gebethner: Jan-Stanisław, Wacław i Tadeusz, który został pierwszym prezesem oraz Wacław Danhoff-Czarnocki, pomysłodawca nazwy klubu. Barwy Polonii to biało-czerwona tarcza otoczona wieńcem laurowym na czarnym, żałobnym tle ze względu na utraconą niepodległość.

- Proces powstawania i rejestracji klubów w tamtych latach był zupełnie inny niż dzisiaj. Oficjalnie za dzień założenia Polonii przyjęto datę 19 listopada 1911 roku, kiedy to piłkarze rozegrali swój pierwszy mecz. Doznali wówczas porażki 3:4 z drużyną Korony Warszawa - wspomniał Jacek Kamiński z Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100-lecia KS Polonia.

Mecz z 19 listopada zrelacjonowała na swoich łamach gazeta "Sport Powszechny", która tak opisywała młodą drużynę: "Polonia w swym inauguracyjnym meczu pokazała wiele zalet stawiających ją w jednym szeregu z Warszawianką (ówczesna drużyna o nazwie Warszawianka nie miała nic wspólnego z działającym od 1921 roku do dziś KS Warszawianka - dop. red.) i Koroną - a przede wszystkim temperament, który ujęty w zgranie i kombinacje, dał drużynie bardzo szybkie i ostre tempo gry. Na razie jednak gracze ci z wielkim, może nawet zbytnim temperamentem, wyglądali jak automobile spłoszone bez szoferów".

"Czarne Koszule"

Początkowo zespół występował w strojach w biało-czarne pasy. Po kilkunastu miesiącach nastąpiła zmiana i od zwycięskiego meczu z Koroną 4:0, który odbył się 23 lutego 1913 roku, Polonia gra w czarnych koszulkach.

Jedna z wersji głosi, że czerń była symbolem żałoby po utraconej ojczyźnie. Inna mówi, że piłkarz Janusz Muck zakupił w Łodzi czarne stroje, bo tylko takie udało mu się zdobyć. Dodatkowo na koszulkach były przyczepione zakazane, biało-czerwone tarcze. Ze względu na niebezpieczeństwo ewentualnej interwencji policji były one przypięte agrafkami, tak, aby w każdej chwili można było je zdjąć. Niebawem do sportowców Polonii przylgnęła nazwa "Czarne Koszule".

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

pap/TVN24.PL//rs//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wiedzacy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2011 00:17 ~wiedzacy

  Nie ma ich już na Bemowie bo nie było komu grać :)

 • 009

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2011 01:43 ~009

  ~KECAJ
  "aż po kres nieskończoności"? WHF?

  Legioniści o co wam chodzi? - chcecie żebyśmy wyszli na ulicę w szalikach tzn. ok 4tyś kibiców Polonii (wd. was) ma łazić po mieście, w którym NA ULICY(niestety taka prawda;/) panuje 7egia ok 30 tyś. kibiców (wd. was). Jak to się waszym zd. skończy?
  Większość kibiców Polonii nie musi się w ten sposób dowartościowywać, albo wychodzić na miasto w szaliku po to tylko żeby się zastanawiać któremu małolatowi przyjdzie do głowy go zaczepić. Kibicowanie polega nie tylko na tym żeby dać w mordę "przeciwnikowi" , albo polansować się wśród swoich w szaliku....
  znacie to?:
  Polonia to historia i stolicy duma, was by nie było gdyby nie komuna.

 • Ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2011 23:05 ~Ja

  Ja bardzo proszę kibiców Polonii o powstrzymanie się od komentarzy :).
  Wszelkie komentarzy znad kanałku, okraszone żółcią i dowcipem o Wielkopolsce mają służyć albo wyładowaniu swoich emocji, lub sprowokowaniu bezesensownej wymiany zdań. Niechby stanęło 1000 historyków, autorzy umowy, dyrektorzy ligi i obu zespołów i powiedzieli zgodnym chórem, że umowa o fuzji jest prawomocna i nie przerywa ciągłości Polonii Warszawa, to i tak znajdzie się ktoś kto wyskoczy z tekstem "Groclin!!!". I odwrotnie- tłumaczenie o analogicznych sytuacjach zaistniałych w różnych momentach polskiej historii piłki nożnej, również nad kanałkiem (CWKS gra na Bemowie:)) nic nie zmieni. Ot taka polska przywara ;)

  Miłego Wieczoru- dla wszystkich!

 • wieLka eLka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2011 20:29 ~wieLka eLka

  Chopaki, mówi do was wieLka eLka, nie podszywajce się pod polonitow, przeca widać za Legjom jezteście.

 • anty ksp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2011 19:36 ~anty ksp

  okiej to zauszmy sfe szale i icmy poarzemy kto zondzi :)

 • PrawdziwaPolonia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2011 19:03 ~PrawdziwaPolonia

  Polonia jest najlepżym klóbem w Polsce i fszyscy o tym wiedzoł. My rodowici warszawiacy (kibice poloni) nie damy się dyskrymimować. Wzywam fszystkih sympatykuf (P) do wyjścia na ulicę z barwami, szalikami i tyle...

 • Rojal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2011 18:29 ~Rojal

  Podobno miał się odbyć wielki przemarsz kibiców Polonii z okazji 100-lecia klubu. Nic z tego nie wyszło. Jeden z kibiców się rozchorował, a drugi stwierdził, że sam przecież nie pójdzie..

 • KECAJ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2011 17:41 ~KECAJ

  STRACIŁEŚ PRZEZ TĄ WYPOWIEDŹ NAJWIĘKSZĄ I NAJSILNIEJSZĄ ELITĘ KIBICÓW,WYBORCÓW :LEGIA WARSZAWA JEST I BĘDZIE WARSZAWSKA AŻ PO KRES NIESKOŃCZONOŚCI

 • abcd.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2011 17:35 ~abcd.

  nieistniejecie w Warszawie.Taka jest prawda.

 • SLK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2011 17:33 ~SLK

  Ale jak to jest? Warszawski klub a nie widac ich kibicow na miescie? W Żurominie i w Grodzisku słyszałęm że mają w sumie 400 kibiców...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »