Informacje

11.11.2018 17:11 przy placu Piłsudskiego

Prezydent podpisał deklarację
o przywróceniu Pałacu Saskiego

SERWISY:

Prezydent Andrzej Duda w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego. Sygnowany przez prezydenta tekst opublikowano w niedzielę na Twitterze Kancelarii Prezydenta.

Prezydent zadeklarował - po konsultacji z Komitetem Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej - objęcie opieką planu odbudowy Pałacu Saskiego jako "trwałego pomnika niepodległości, symbolu ciągłości państwowej oraz przywiązania obywateli do rodzimej kultury i dziedzictwa, które stanowią dobro wspólne całego narodu".

"Zważywszy, że Pałac Saski wraz z Grobem Nieznanego Żołnierza jest trwale obecny w zbiorowej świadomości Polaków i przedstawia integralny element naszej narodowej spuścizny, uważam spełnienie postulatu przywrócenia tej zburzonej podczas II wojny światowej budowli za szczególny akt pamięci" - napisał Andrzej Duda.

 

"Trwały ślad obchodów"

Zdaniem prezydenta akt ten "pozostanie dla potomnych trwałym śladem obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przejawem troski Polaków o materialne dziedzictwo suwerennej ojczyzny, a także widomym znakiem więzi łączących dzisiejszą Rzeczpospolitą z odrodzonym w 1918 roku państwem polskim".

O inauguracji odbudowy Pałacu Saskiego Andrzej Duda mówił również podczas niedzielnych uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. "Chciałbym, by odbudowa Pałacu Saskiego, którą dziś inaugurujemy, była symbolem nawiązania do procesu odbudowy Polski 100 lat temu oraz by była widomym znakiem Polski, która wzrasta" - podkreślił.

Zniszczony i odbudowany w powstaniu

Pałac wybudował w 1661 roku poeta Jan Andrzej Morsztyn w miejscu, gdzie przebiegały umocnienia obronne, tzw. Wały Zygmuntowskie. Jan Andrzej Morsztyn uzyskał zgodę od króla Jana Kazimierza na ich zepchnięcie i posadowienie w tym miejscu swojego pałacu

W latach 1804-16 w pałacu mieściło się Liceum Warszawskie, w którym uczył Mikołaj Chopin, a rodzina Chopinów zamieszkiwała na II piętrze. W czasach Królestwa Kongresowego plac przed budynkiem odbywały się musztry i parady wojskowe.

Budynek podczas powstania listopadowego uległ zniszczeniu i został odbudowany w latach 1838-42. Wówczas powstały dwa samodzielne budynki z wewnętrznymi dziedzińcami, a główny korpus pałacu został rozebrany. Poprzez wzniesioną wówczas kolumnadę pałac został połączony z pobliskim Ogrodem Saskim.

W 1864 roku Pałac Saski zakupiły rosyjskie władze wojskowe. Do 1915 roku mieścił się w nim Zarząd Warszawskiego Okręgu Wojennego.

W dwudziestoleciu międzywojennym w Pałacu Saskim znajdował się Sztab Generalny Wojska Polskiego. W 1923 roku przed budynkiem stanął pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, a w 1925 roku pod kolumnadą umieszczono Grób Nieznanego Żołnierza. Plac przed pałacem stał się miejscem, gdzie odbywały się ważne uroczystości państwowe i kościelne.

Ocalały jedynie fragmenty

W czasie II wojny światowej Pałac Saski zajmował Wehrmacht, a od 1940 roku plac, przy którym stał został czasowo przemianowany na Adolf Hitler Platz. 28 grudnia 1944 roku oddziały niemieckie wycofujące się z Warszawy wysadziły w powietrze Pałac Saski. Ocalały jedynie fragmenty kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza.

W latach 2006-08 przeprowadzono badania archeologiczno-architektoniczne. W 2007 roku odsłonięto część zabytkowych piwnic pałacu, które zostały wpisane do rejestru zabytków. Inwestycje wstrzymano, a pieniądze zostały przeznaczone na inne miejskie projekty, w tym na budowę mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Później piwnice zostały zasypane.

 

PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pinokio z Moraw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2018 04:56 ~pinokio z Moraw

  Długopis, długopis tak na mnie wołają... Podpiszę wszystko co mi podsuwają...

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2018 13:44 ~Wyborca

  hehe~hehe

  Spoko. Deklaracje PiS-u, to mniej niż nic.

  Jest wręcz przeciwnie. To już pewne, że Pałac Saski będzie odbudowany. Może pomyliło Ci się z poprzednią ekipą, która jak mówiła, że coś zrobi, to tylko mówiła.

 • issa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2018 11:42 ~issa

  [cytat_2929630]
  [cytat_2929545]


  Zbyt mocne słowa jak na miejsce uświęcone krwią. Idąc tym tokiem myślenia, nie należało odbudowywać Zamku Królewskiego, lecz pozostawić okno Żeromskiego. Wydaje mi się, że nie o to chodzi we wspólnocie jaką tworzymy. Należy wszelkimi siłami odwracać Plan Pabsta.

  Symbolika, o której piszesz rzeczywiście istnieje, ale jest ona trudna do odczytania. Dziś wiele osób (nie tylko zagranicznych turystów) nie ma w ogóle pojęcia, że kiedyś w tym miejscu był jakiś pałac, a kolumnada jest tzw. trwałą ruiną. Pytałem o to niedawno studentów prawa na UW - na grupę 30 osób wiedziało o tym 6 osób.

  Wolałbym, aby ta symbolika nie była aż tak bardzo ukryta. Wyobrażam sobie, że oryginalne arkady po odbudowie Pałacu Saskiego będą miały trochę inny kolor (jako tzw. świadek). Oczywiście należyta edukacja o historii tego miejsca będzie nieodzowna, ale wydaje mi się, że odbudowany Pałac Saski będzie lepiej oddziaływał na zbiorową wyobraźnię.
  [/cytat_2929630]

  nieprawda. Właśnie to miejsce, w takiej postaci, jest symboliczne.
  Nie będzie wetknięte gdzieś w jakies drzwi, brame czy arkady.
  To, że studenci "nie wiedzą" to żaden argumnet bo ogólne zgłupienie mlodych ludzi, nie jest niczym nowym. Wystarczy popatrzec na wyniki matur. raczej należałoby mieć żal do ich nauczycieli.
  Wystarczy umieścic tablicę informacyjną, skąd, jak i dlaczego powstał Grób NŻ i turyści będą mieli wiedzę.
  Poza tym, nie bardzo tam widzę miejsce dla takiej budowli - bez generalnej przebudowy całego (olbrzymiego)terenu.
  Kto poniesie koszty całego tego durnowatego pomysłu? znowu mamy zasuwać na zaspokojenie czyjegos ego, na małego człowieczka z wielkim ego?
  przecież to wszystko będzie budowane z pracy naszych rąk.

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2018 11:20 ~jaro

  Nowy domek kota Alika?

 • Naiwniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2018 09:36 ~Naiwniak


  prorok~prorok

  Przewiduję ruch pomników > Poniatowski przed Pałac Saski ... zgadnijcie czyj przed Pałacem Prezydenckim? To właśnie głównie po to ta odbudowa.
  fojtek~fojtek

  Nie bądź, fojtek, naiwny, to zmyłka.
  Tu nie ma co przewidywać.
  Już parę miesięcy temu publikowano makietę odbudowanego Pałacu Saskiego i stał przed nim właśnie pomnik Poniatowskiego.

 • Poręczenie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2018 09:34 ~Poręczenie


  hehe~hehe

  Spoko. Deklaracje PiS-u, to mniej niż nic.
  Xavery~Xavery

  Dlaczego nic? Deklaracje PiS i prezesa oosobiście to ważne źródło wiedzy. Dzisiejsza rzeczywistość to odbicie ich wcześniejszych deklaracji co do joty.

  Jakoś nie przypominam sobie, żeby zapowiadali wcześniej swoją czułą przyjaźń z ONRem i Młodzieżą Wszechpolską Jeżeli coś robili w tym kierunku, to nieoficjalnie. N.p. Z. Romaszewski poręczył za łysych, jak ich wypuszczali z aresztu.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2018 09:06 ~Xavery

  hehe~hehe

  Spoko. Deklaracje PiS-u, to mniej niż nic.

  Dlaczego nic? Deklaracje PiS i prezesa oosobiście to ważne źródło wiedzy. Dzisiejsza rzeczywistość to odbicie ich wcześniejszych deklaracji co do joty.

 • Beka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2018 08:31 ~Beka

  Odbudują, bo umieszczą tam muzeum najgorszego prezydenta. Dlatego mowił, ze kazdy będzie mógł tam wejśc.

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2018 08:30 ~hehe

  Spoko. Deklaracje PiS-u, to mniej niż nic.

 • ot taki podwórkowy klecha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2018 08:29 ~ot taki…

  podpisac to moze papier wszystko przyjmie!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »