Informacje

31.07.2014 20:31 Obchody 70 rocznicy Powstania

Prezydent podczas Apelu Poległych. "Powstańcy walczyli o jedność narodu"

SERWISY:

Powstańcy w stolicy walczyli o jedność narodu, okażmy im szacunek - mówił w czwartek prezydent Bronisław Komorowski podczas apelu poległych. Zaznaczył, że choć spór o sens powstania jest usprawiedliwiony, to nie powinien uwłaczać pamięci o "sprawach świętych".

Prezydent podkreślił podczas uroczystości z okazji 70. rocznicy powstania warszawskiego, że jest ono różnie oceniane - w kontekście bohaterstwa zrywu warszawiaków, ale też skali strat i bólu, którego doświadczyli mieszkańcy miasta.

"Spór o jego sens"

- Wszyscy wiemy, że praktycznie od dnia wybuchu powstania trwał i trwa spór o jego sens, o decyzje, o znaczenie powstańczego zrywu. Niech ten spór trwa nadal. Jest konieczny i uzasadniony. Jest nam wszystkim potrzebny - przekonywał Komorowski.

Zastrzegł jednocześnie, że spór ten nie powinien "nigdy zmącić ciszy nad powstańczymi grobami, nigdy nie powinien być prowadzony w sposób uwłaczający pamięci o sprawach świętych".

- Mam nadzieję, że 1 sierpnia pozostanie dniem świętym, a nie okazją do demonstrowania sporów, waśni i tego co nas dziś różni. Powstańcy walczyli o jedność narodu, którą okupanci chcieli złamać, walczyli o ciągłość polskiego państwa i jego instytucji, o prawo do okazywania przez naród szacunku swojemu państwu polskiemu. Okażmy ten szacunek także i jutro - zaapelował prezydent.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zaś podziękowała powstańcom warszawskim za ich walkę oraz trud przy odbudowie stolicy. - Daliście wyraz wielkiej determinacji i miłości. Dzięki wam Warszawa jest piękna i wielka. Dziękuje wam za męstwo w powstaniu i trud w odbudowaniu miasta - mówiła prezydent Warszawy do powstańców.

Przypomniała, że rok 2014 jest rokiem wielu ważnych rocznic w historii Polski; wymieniła m.in. 25. rocznicę wyborów czerwcowych z 1989 r. - Pokoleniu Solidarności, mojemu pokoleniu, towarzyszył etos powstańców warszawskich - podkreśliła.

Prezydent powiedziała, że nie zapominając o tragedii i o ofiarach powstania wśród ludności cywilnej, należy cieszyć się z tego, co się udało - pięknej i dynamicznie rozwijającej się stolicy, pokoleń zdolnej młodzieży i 69 lat bez wojny.

- Radość ta świętowana jest w cieniu wydarzeń zza naszej wschodniej granicy. Wyraźnie nam uzmysławiają, że wolność nie jest dobrem danym raz na zawsze, że trzeba o nią dbać, pielęgnować - zauważyła Gronkiewicz-Waltz.

Najdramatyczniejsze wydarzenie

W czasie Apelu Poległych przemawiał również gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Związku Powstańców Warszawskich.

- Powstanie warszawskie było jednym z najdramatyczniejszych wydarzeń w historii Polski, nic więc dziwnego, że jego ocena, zwłaszcza polityczna i moralna, ciągle jest przedmiotem rozważań. Tu, w Warszawie walczono nie tylko o Warszawę, lecz o Polskę - podkreślił generał.

- Powstanie Warszawskie było konsekwencją tego wielkiego boju narodu polskiego o narodową godność, o należne miejsce wśród wolnych narodów świata, o prawo do życia według własnych norm moralnych i obyczajowych - ocenił prezes związku powstańców.

Przypomniał, że w powstaniu brały udział nie tylko formacje Armii Krajowej, ale także inne organizacje. Mówił o pomocy niesionej powstańcom przez - ponoszących ciężkie straty - polskich i alianckich lotników oraz próbie pomocy podjętej przez armię Berlinga.

Ścibor-Rylski zauważył, że 70 lat to prawie cała epoka, w której zweryfikowanych zostało wiele dogmatów. - Powstanie warszawskie było jednym z najdramatyczniejszych wydarzeń w historii Polski. Nic więc dziwnego, że jego ocena, zwłaszcza polityczna i moralna, ciągle jest przedmiotem rozważań, a niekiedy skrajnie przeciwstawnych poglądów - powiedział.

- Z głęboko tkwiącym w sercu bolesnym cierniem wspominamy ogrom ofiar poniesionych przez cywilną ludność miasta, która choć bez broni bohatersko wspomagała walkę powstańców, jednocząc się wokół tych samych, najdroższym wszystkim Polakom ideałów - wolności i niepodległości - mówił Ścibor-Rylski.

97-letni Ścibor-Rylski ubolewał, że szeregi kombatantów topnieją z roku na rok. Wyraził obawę o przyszłość "kombatanckiego etosu", ale ocenił, że udział w uroczystościach najwyższych władz państwowych, samorządowych, wojska, duchowieństwa i warszawiaków, to wyraz solidarności z ideałami żołnierzy Polski Walczącej.

Na zakończenie nagrodzonego owacją na stojąco przemówienia Ścibor-Rylski mówił, że miłość ojczyzny to bardzo trudna sprawa, ale wyraził nadzieję, że doświadczenia powstańców wpłyną na to, że następne pokolenia zrozumieją, co to jest wolność, mimo że nie przeżyły wojny.

Ścibor-Rylski nawiązał też do 25. rocznicy odsłonięcia Pomnika Powstania Warszawskiego. Przypomniał, że w środę prezydent Komorowski podpisał ustawę o ochronie znaku Polski Walczącej. -To jest dla nas bardzo ważna wiadomość - powiedział Ścibor-Rylski. Mówił też, że jest bardzo szczęśliwy, że wśród osób na placu jest młodzież.

W uroczystości udział biorą prezydent Bronisław Komorowski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz oraz powstańcy z prezesem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniewem Ścibor-Rylskim i licznie przybyli na plac Krasińskich warszawiacy.

Biskup wygłosił homilię

Wcześniej mszy przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek; on także ma wygłosił homilię. Nabożeństwo zostało odprawiane w intencji poległych powstańców warszawskich i ludności cywilnej.

Na mszy obecni byli  także przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych oraz uczestnicy powstania warszawskiego i żołnierze Armii Krajowej. Byli kombatanci, przedstawiciele wojska, harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.

Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", miało w założeniach trwać kilka dni. Zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk. Poległo w nim lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.

Główne zdjęcie: Paweł Supernak/PAP

PAP/lata/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wolnypolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 21:28 ~wolnypolak

  przegrali dlatego pan jesteś prezydentem

 • Stefan BANDERA bohater Ukrainy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 09:21 ~Stefan…

  najpierw sprawdź co się działo w 1944 w Małopolsce Wschodniej a wcześniej w lipcu 1943 na Wołyniu - potem pisz o Ukrainie ...

  anka s~anka s

  przykre jest to, że w dzisiejszej WOLNEJ, PIĘKNEJ Polsce jest tyle wzajemnej nienawiści (wystarczy poczytać komentarze na serwisach)
  hmm,, siedząc w wygodnym łóżeczku z laptopem na kolanach łatwo wydaje się wyroki - 70 lat temu nie było czasu na analizy, ludzie widząc jak ich bliskich roztrzeliwano robili wszystko aby walczyć o swoje rodziny i wolną Polskę. Nie było czasu na strategie.
  Ucząc się na historii pielęgnujmy naszą wolność, cieszmy się z tego, że żyjemy w wolnym kraju i przestańmy bawić się w sędziów, historyków i krytyków filmowych. Pozdrawiam wszystkich i życze abyśmy nigdy nie musieli przeżywać takich chwil jak ludzie w 1944r, mieszkańcy Ukrainy, Strefy Gazy itd...

 • Stefan BANDERA bohater Ukrainy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 09:20 ~Stefan…

  najpierw sprawdź co się działo w 1944 w Małopolsce Wschodniej a wcześniej w lipcu 1943 na Wołyniu - potem pisz o Ukrainie ...

  anka s~anka s

  przykre jest to, że w dzisiejszej WOLNEJ, PIĘKNEJ Polsce jest tyle wzajemnej nienawiści (wystarczy poczytać komentarze na serwisach)
  hmm,, siedząc w wygodnym łóżeczku z laptopem na kolanach łatwo wydaje się wyroki - 70 lat temu nie było czasu na analizy, ludzie widząc jak ich bliskich roztrzeliwano robili wszystko aby walczyć o swoje rodziny i wolną Polskę. Nie było czasu na strategie.
  Ucząc się na historii pielęgnujmy naszą wolność, cieszmy się z tego, że żyjemy w wolnym kraju i przestańmy bawić się w sędziów, historyków i krytyków filmowych. Pozdrawiam wszystkich i życze abyśmy nigdy nie musieli przeżywać takich chwil jak ludzie w 1944r, mieszkańcy Ukrainy, Strefy Gazy itd...

 • Sowa i Przyjaciele

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 09:16 ~Sowa i Przyjaciele

  obudził się BUL z WSI

 • jaki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 07:01 ~jaki

  "Nie Panie Prezydencie......" - do Tomko
  To jedna kolega nie zna historii, nawet tej najświeższej. W IV RP zastępcą prokuratora generalnego był syn również prokuratora i podpułkownika, ale oskarżającego w pokazowych procesach w czasach stalinowskich w Polsce. Również aktualny Prezydent doświadczył skazania przez niego za zorganizowanie Święta Niepodległości 11 listopada. Również w IV RP szefem policji została osoba, która w połowie lat 80-tych była prokuratorem w trójmieście. Więc spotkania strajkujących stoczniowców z nim były częste. Więc niech tu kolega nie opisuje "elit", "obcych"....czy ktoś wysługiwał się sowietom czy nie.

 • maly sklepik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 01:35 ~maly sklepik

  No, no, no...jedność narodu? Co to takiego? Przecież niektórzy są do dojenia a inni będą spijać śmietankę. I do tego jeszcze Waltzowa z cytatami! Że też jej ktoś to "tak solidnie przygotował"! Widziano pana T. Przystojny i pisać potrafi. Dziekuję Ci Tato, że wtedy walczyłeś. Dziś władze Warszawy mogą doić uczciwie pracujacych ludzi. Oddają warszawskie nieruchomości skupowaczom roszczeń. Taka jest Warszawa 70 lat po. Nie jesteś zadowolony? Nie dziwię się! Ja też1

 • j1940

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 00:31 ~j1940

  Wszystkim gloryfikującym Powstanie Warszawskie, proponuję przeczytać książkę "Obłęd 44". Zgadzam się z jego oceną przywódców Powstania. Również, jasno to powiedziano, jaki był cel powstania organizacji AK. To był majbardziej idiotyczny pomysł. To była zbrodnia wojenna w wykonaniu sztabu powstania. Za tą decyzję, gen Okulicki i reszta powinni zostać rostrzelani. Takiej decyzji nie wolno było podjąć generałowi, mającewmu pełne rozeznanie, co do układu sił. Komorowski zrobił to, czego nie powinien. To powstanie społeczeństwo totalnie podzieliło. Dzieli zresztą do dzisiaj.

 • anka s

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 00:03 ~anka s

  przykre jest to, że w dzisiejszej WOLNEJ, PIĘKNEJ Polsce jest tyle wzajemnej nienawiści (wystarczy poczytać komentarze na serwisach)
  hmm,, siedząc w wygodnym łóżeczku z laptopem na kolanach łatwo wydaje się wyroki - 70 lat temu nie było czasu na analizy, ludzie widząc jak ich bliskich roztrzeliwano robili wszystko aby walczyć o swoje rodziny i wolną Polskę. Nie było czasu na strategie.
  Ucząc się na historii pielęgnujmy naszą wolność, cieszmy się z tego, że żyjemy w wolnym kraju i przestańmy bawić się w sędziów, historyków i krytyków filmowych. Pozdrawiam wszystkich i życze abyśmy nigdy nie musieli przeżywać takich chwil jak ludzie w 1944r, mieszkańcy Ukrainy, Strefy Gazy itd...

 • Marcell

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 00:03 ~Marcell

  Witam. Chciałby tylko napisać, że ktoś kto jadł tak długo z ręki "wschodnim uczonym" to nie wie, że Powstańcy walczyli o wolność, a nie jedność narodu. To komplikowanie prostych rzeczy, nazywanie rzeczy i pisanie o czymś w sposób zagmatwany żeby utrudnić zrozumienie,udowadnianie,że zna się skomplikowane słowa, to było domeną niedouczonych socjalistów-komunistów. Stąd teraz mamy tyle interpretacji prostych spraw, skomplikowane słownictwo bez zasad, że łabędź i łabądź jest tak samo poprawnie itd. to tylko dowód na to kto kim jest. Wstyd.

 • swój

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2014 23:55 ~swój

  odleciał chyba .... bidaczek o co mu chodzi...pytam sie

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »