Informacje

17.09.2011 15:52 "Pamięć nie dała się zgładzić..."

Prezydent otworzył
wystawę katyńską

SERWISY:

Listy do rodzin, dokumenty, fotografie, szczątki mundurów i nieśmiertelniki ofiar zbrodni katyńskiej można obejrzeć na wystawie "Pamięć nie dała się zgładzić...". W sobotę prezydent Polski otworzył ekspozycję, która ma przybliżyć przyszły kształt Muzeum Katyńskiego.

Wystawa mieścić się w Muzeum Wojska Polskiego (al. Jerozolimskie 3), po raz pierwszy przybliża kształt powstającego w kaponierze Cytadeli Warszawskiej Muzeum Katyńskiego.

"Doły śmierci"

Tytuł wystawy "Pamięć nie dała się zgładzić..." jest cytatem z wiersza Feliksa Konarskiego ps. Ref-Ren pt. "Katyń". Przedstawia przedmioty wydobyte z "dołów śmierci" podczas ekshumacji w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

- Przedstawia kim byli, jakie były ich funkcje społeczne, jak wyglądali w otoczeniu rodzin, jak wyglądały ich żony i dzieci, jeszcze przed 17 września 1939 r. Potem to napięcie rośnie, dlatego, że przechodzimy od ludzi żywych, patrzących na nas, poprzez dokumenty, poprzez fotografie, przechodzimy do kolejnej części ekspozycji i skrzyń, w których widzimy to, co wydobyto z dołów śmierci. To jedyna w swoim rodzaju taka ekspozycja - opowiadała prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska.

Wnętrze kaponiery

Wystawa "Pamięć nie dała się zgładzić..." jest podzielona na kilka części, m.in. "Ujawnianie", "Zmarzlina", "Ściana śmierci". Mają one przypominać wnętrze kaponiery w Cytadeli Warszawskiej. Zwiedzający będą mogli zobaczyć np. dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej i przybliżające sylwetki ofiar. Motywem dekoracji wystawy jest połówka żołnierskiego nieśmiertelnika, np. w części pt. "Ujawnianie" motyw ten będzie tłem dla ustawionych pośrodku gablot wypełnionych wodą, w której zanurzone będą dokumenty i fotografie, co poprzez alegorię z wywoływaniem fotografii ma symbolizować powolne ujawniania prawdy o zbrodni.

Zwiedzając ekspozycję można wejść także w boczny "zaułek", gdzie będą prezentowane drastyczne materiały: filmy i dokumenty z niemieckiej ekshumacji w 1943 r. oraz fotografie katyńskich oprawców. Będzie to opcjonalna ścieżka zwiedzania, a widz zostanie uprzedzony o charakterze materiałów i będzie mógł ją ominąć.

W sobotę wystawa dostępna jest dla zwiedzających od 15 do 18. Wstęp bezpłatny.

PAP/ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »