Informacje

30.07.2014 13:00 70. rocznica powstania warszawskiego

Prezydent odznaczył powstańców. "Składamy hołd za waszą piękną służbę"

SERWISY:

 

Ponad czterdziestu powstańców warszawskich i osób związanych z pielęgnowaniem pamięci o niepodległościowym zrywie stolicy odebrało w środę z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczenia państwowe.

- Powstańcy Warszawy, bohaterowie tamtych zdarzeń, żołnierze czasu wojny, ale i bohaterowie obywatelskiej pamięci, bohaterowie czasu pokoju, czasu pracy, czasu także wysiłku na rzecz nowej Polski - składamy dzisiaj hołd za waszą piękną służbę, za wierność polskiej wolności, za waszą determinację w walce i cierpieniu także w działaniu wychowawczym. Walczyliście o swoje, o nasze miasto, o Warszawę, o niepodległość całej Polski - oświadczył prezydent tuż po wręczeniu orderów i odznaczeń.

Prezydent powiedział w czasie uroczystości, że Powstanie Warszawskie było walką nie tylko o stolicę, ale też o sprawiedliwość i o godność każdego człowieka.

Zaznaczył, że uczestnicy Powstania przenieśli te wartości oraz "ideał pracy i służby ojczyźnie przez czasy najtrudniejsze do czasów, gdy możemy się cieszyć i radować 25. rocznicą odzyskania przez Polskę wolności".

"Piękne dzieło ś.p. Lecha Kaczyńskiego"

- To dzięki państwu Powstanie pozostanie na zawsze w pamięci Warszawy i pamięci całego narodu oraz będzie żywym punktem odniesienia poza granicami Polski. Dziękujemy wam za walkę dla przyszłości, dla przyszłości Polski i całego świata. Ta walka nie była tylko dziełem wojskowym, ale i wielkim dziełem wychowawczym - zaznaczył prezydent.

Według niego to dzięki powstańcom lepiej "rozumiemy i czujemy cenę i wartość i smak przeżywanej wolności dzisiaj, solidarności, niepodległości i demokracji"

Prezydent Bronisław Komorowski podziękował twórcom, pracownikom i wolontariuszom Muzeum Powstania Warszawskiego za umiejętność opowiadania historii kolejnym rocznikom Polaków.

- Pięknym dziełem obywatelskiej pamięci jest powstałe z inicjatywy ś.p. Lecha Kaczyńskiego, ówczesnego prezydenta Warszawy, następnie prezydenta Polski - Muzeum Powstania Warszawskiego, które również obchodzi swe dziesięciolecie - powiedział Komorowski podczas środowych uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

- Tutaj wciąż bije serce niezwyciężonej Warszawy - mówił Komorowski. Podkreślił, że sugestywny i wartościowy przekaz Muzeum o tamtych dniach kierowany jest do kolejnych roczników młodych Polaków, a także do świata zewnętrznego. Jak mówił, daje to wielką szansę na opowiedzenie po latach, z ogromnym opóźnieniem, historii Powstania Warszawskiego.

- Dlatego dziękuję serdecznie Muzeum i instytucjom państwa polskiego, które dbają o to, by nasza polska prawda o powstaniu warszawskim, o cząstce trudnego polskiego losu, docierała do innych - powiedział prezydent.

Prezydent podkreślił, że w pamięci Warszawy bardzo głęboko są wyryte twarze i nazwiska powstańców, konkretnych ludzi, scen, walk i ofiar. - Żywa i niezwyciężona, nowoczesna Warszawa, stolica wolnego państwa polskiego im wszystkim składa hołd i o nich wszystkich pamięta - powiedział Komorowski.

Podkreślił, że 1 sierpnia, o godz. 17, w rocznicę godziny "W", Warszawa jak co roku stanie na baczność. - I będzie tak stawała co roku, chyląc czoła przed bohaterstwem, ale i przed ofiarą powstańców Warszawy z '44 roku. I pewnie w tej chwili zadumy każdy z nas jedną z tych twarzy najgłębiej wyrytą we własnej pamięci albo pamięci zbiorowej przywoła z głębi serca, przywoła z głębi polskiej pamięci - podkreślił Komorowski.

Prezydent odznaczył ponad czterdziestu powstańców warszawskich i osób związanych z pielęgnowaniem pamięci o niepodległościowym zrywie stolicy.

"Czcimy i dziękujemy"

Po prezydencie Komorowskim na spotkaniu przemawiała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Możemy być dumni z naszego nieujarzmionego miasta i ludzi, którzy 70 lat temu wdali się z hitlerowcami w wyjątkowo nierówną walkę. Przewaga wroga była niewspółmierna, ale też przewaga ducha i determinacji powstańców była niewspółmierna - powiedziała prezydent Warszawy.

Jak mówiła, żołnierze podziemnej Polski Walczącej byli wierni Ojczyźnie i przysiędze. - 1 sierpnia 1944 roku w godzinie "W" powstaliście, heroizm tego czynu pamiętamy do dziś, czcimy i dziękujemy - zwróciła się do powstańców.

I podkreśliła, że Muzeum Powstania Warszawskiego to miejsce, gdzie codziennie kultywowana jest pamięć o żołnierzach polskiego państwa podziemnego i mieszkańcach miasta, którzy 1 sierpnia 1944 roku stanęli do walki o wolność ojczyzny. - Muzeum to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w stolicy, odwiedzających jest ponad pół miliona rocznie. Tożsamość współczesnej Warszawy wyrasta w jej historii, właśnie tutaj, w Muzeum Powstania Warszawskiego, tu w Parku Wolności, odczuwamy to w całej pełni - zaznaczyła prezydent stolicy.

Po prezydent Warszawy głos zabrał Prezes Związku Powstańców Warszawskich. Zbigniew Ścibor-Rylski podkreślił w przemówieniu, że odbudowanie stolicy zrujnowanej po Powstaniu jest dowodem na to, że "Polacy mogą dokonać cudów".

- Jest to cud dla mnie, kiedy z kopca powstania patrzę na oświetloną Warszawę, to serce bije z radości - mówił Ścibor-Rylski. - Mimo klęski, mimo porażki - mamy zwycięstwo. Zwycięstwo dlatego, że etos, ideały żołnierzy Armii Krajowej przetrwały przez wszystkie pokolenia. Solidarność zdobyła wolność bez walki - zaznaczył.

- Jestem tak wzruszony, że trudno mi dobrać odpowiednie słowa, aby wyrazić to, co czuje moje serce - powiedział Rylski, wywołując brawa. - Jestem głęboko przekonany, że nie tylko powstańcy, ale wszyscy Polacy - nasi wnukowie, prawnukowie - przeżywają to samo co my - dodał.

Na prośbę generała wszyscy zgromadzeni podczas uroczystości minutą ciszy uczcili pamięć powstańców.

"Wyjątkowy dzień"

Wcześniej głos zabrał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

70 lat temu Warszawa stanęła do walki o wolność i niepodległość całej Polski, przez dwa miesiące stolica była wolną Rzeczpospolitą, a jej granice przebiegały wzdłuż linii barykad - mówił Jan Ołdakowski podczas uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego podczas środowych uroczystości w Parku Wolności na terenie Muzeum mówił: "To wyjątkowy dzień - 70 lat temu Warszawa stanęła do walki o wolność i niepodległość całej Polski, do walki stanęło całe miasto, dziesiątki tysięcy żołnierzy podziemnej armii i setki tysięcy mieszkańców stolicy".

Ołdakowski podkreślił, że przez dwa miesiące Warszawa "była wolną Rzeczpospolitą, jej granice przebiegały wzdłuż linii barykad". "To wy, powstańcy warszawscy, przez dwa miesiące byliście żołnierzami, obywatelami tej wolnej Polski. Nie dane wam było zwyciężyć, ale przez wszystkie lata po wojnie żyła pamięć o tryumfie pierwszych dni powstania, pamięć o waszej walki i świadectwie wierności największym wartościom, jakie poprzez nią złożyliście" - powiedział.

Główne zdjęcie: Tomasz Gzell/PAP

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2014 14:40 ~pola


  vil~vil

  ~kika, jak nie wiesz nic w temacie to się nie wypowiadaj. To nie była tylko garstka młodych ludzi, którym spodobała się wojenka i sobie trochę postrzelali. To byl ZRYW ludności Warszawy. Nie wiesz nic o tym,jak to ludzi przynosili powstańcom posiłki, ubrania, udostepniali mieszkania na szpitale, noclegi. Samodzielnie szukali zgrupowań, oddziałów, które walczyły aby do nich przystapić. Nie każdy walczył bezpośrednio.Znaczna część mieszkańców Warszawy uczesniczyła też świadomie w tym zrywie, pomagając powstańcom jak mogli, każdy na swój sposób. I każdy z nich wiedział, jakie ponoszą ryzyko.
  realreal

  te 120-150 tyś cywilów zamordowanych to też zryw ludności?

  szokuje mnie logika twojej wypowiedzi, NIEMCY -NAZIŚCI -OKUPANCI ,którzy napadli nasz kraj 1 września 1939 r to NIEMCY mordowali ,palili ,gwałcili POLAKÓW ,to NIEMCY ZNISZCZYLI NASZĄ STOLICĘ! naprawde dość obarczania winą AK powstańców , taka sama retoryka była przedstawiana przez PRL władze komunistyczne po wojnie. Warto sobie poczytać na ten temat , posłuchac TYCH co walczyli a nie powtarzać bzdury bez refleksji!

 • pola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2014 14:32 ~pola
  apache5~apache5

  Zapytam . To po ile lat mieli ci dzielni powstańcy że zasłuzyli na odznaczenia dziś ?
  Waleczne niemowlęta~Waleczne niemowlęta

  Teraz każdy z nich wygląda na siedemdziesiąt pięć - osiemdziesiąt lat. O ile się znam na matematyce, nie mieli szans na udział w powstaniu.
  pola~pola

  CI młodzi to członkowie rodziny poległych powstańców ,bo także tych pan prezydent odznaczył,ku pamięci dla tych walczących a dziś nie żyjących ,bo 70 lat mineło więc nie wszyscy dożyli .MYŚLENIE NIE BOLI NAPRAWDĘ!
  Młodzież~Młodzież

  Jacy młodzi, oni wszyscy są mniej lub więcej zgrzybiali.

  młodsi =młodsi ,tacy co urodzili się w czasie II wojny moga być rodzina dla tych co polegli w powstaniu ,lub niedożyli tej 70 rocznicy , co za kultura ,jak można mówić o tych ludziach w taki sposób "zgrzybiali" ci ludzie naprawde zasługuja na szacunek!

 • pola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2014 14:17 ~pola  kika~kika

  "Piękna" słuzba polegala na awanturze wojennej wywołaną przez nieodpowiedzialnych idiotow w Londynie i garstkę młokosów którym to sie podobało. Za ta awanturę (która niczego pozytywnego nie wniosła) zapłaciło zyciem 220 tyś niewinnych ludzi, a Warszawę wyrównano z ziemią. Może dzielni powstańcy w końcu odpowiedzą za ta zbrodnię?
  pola~pola

  polecam ci lekturę z tego okresu, posłuchaj tych ludzi co walczyli w Powstaniu Warszawskim .To była wojna z okupantem,który Nas zniewolił, zbombardowano,zniszczono naszą Warszawę ,naszą Ojczyznę, wymordowali miliony ludzi . Naprawdę skąd się bierze takie myślenie ,obce wartości dla współczesnych ,(mam nadzieję mniejszczości) cechy walczących wola walki, bohaterstwo,odwaga, BÓG,HONOR ,OJCZYZNA ,wiesz co to oznacza?
  Balon~Balon

  Skąd się bierze to myślenie ? Z realistycznego spojrzenia na świat i życie, bez nadętych frazesów, którymi ocieka twój tekst.

  No cóż dla ciebie nadęte frazesy , dla mnie znaczą bardzo dużo , zależy kto jak żyje , jakie wartości ma w sercu i w głowie. Uważam że można byc dziś racjonalistą ale bronić tych wartości najwyższych ,jakie przyświecały tym walczącym bohaterom.Dzisiaj w czasach konsupcjonizmu i znieczulicy ludzkiej należy pamiętać o tych wartościach !

 • zowlik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2014 08:38 ~zowlik

  W kazdym normalnym panstwie armia powolana jest do tego aby CHRONIC ludnosc cywilna, a nie swoimi glupimi decyzjami wystawiac ja na jeszcze wieksze niebezpieczenstwo. Jesliby ustawic w kolejnosci kto zabil najwiecej Polakow w okresie wojny na terenie Polski, to powinno to wygladac tak: niemcy, powstancy, rosjanie

 • Stanisław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2014 00:38 ~Stanisław

  Wytłumaczcie mojej matce co świętujecie. W trzecim dniu powstania Niemcy zabili jej męża na Czerniakowie. Sama 27 sierpnia urodziła mnie. Później przeszła gehennę wypędzenia z miasta i ludzką podłość w Częstochowie, która chciała spokoju i pielgrzymek a nie wypędzonych z Warszawy. Moja mama miała "szczęście", bo przeżyła i ja też. Ponad 2oo tysięcy sąsiadów - nie! Co świętujecie?

 • Towarzysz broni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2014 23:00 ~Towarzysz broni  apache5~apache5

  Zapytam . To po ile lat mieli ci dzielni powstańcy że zasłuzyli na odznaczenia dziś ?
  Waleczne niemowlęta~Waleczne niemowlęta

  Teraz każdy z nich wygląda na siedemdziesiąt pięć - osiemdziesiąt lat. O ile się znam na matematyce, nie mieli szans na udział w powstaniu.
  WUA~WUA

  Zbigniew Ścibor-Rylski, ps. Motyl, ur. 10 marca 1917

  Generał Scibor - Rylski jest tu chlubnym wyjątkiem, to prawdziwy, szlachetny stary żołnierz. Dzisiaj właśnie pożegnał się z towarzyszami i zszedł z posterunku.

 • RONA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2014 22:55 ~RONA
  wanda~wanda

  Ukraińcy też byli u nas w czasie Powstania Warszawskiego, w niemieckich mundurach byli i Placem Narutowicza spacerowali.
  Nie zapomnieliśmy :(
  del~del

  to nie byli ukraińcy tylko rosjanie. poczytaj o armii własowa.
  Pacyfikacja~Pacyfikacja

  Owszem, byli Własowcy ( Też niezłe szuje ), ale byłY też oddziały Kamińskiego, ukraińskie, odznaczające się wyjątkowym okrucieństwem i bezwzględnością.
  Bogdan~Bogdan

  Bronisław Kaminski – dowódca brygady Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej (RONA), zbrodniarz wojenny zwany "katem Ochoty".

  Cóż za piękna i oszukańcza nazwa : Russkaja Oswobożditielnaja Narodnaja Armija, a na czele zbrodniarz wojenny.

 • Zryw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2014 22:49 ~Zryw

  romban~romban

  mlode niemieckie spoleczenstwo mowi ze jak ktos chcial popelnic samobojstwo to jego sprawa

  I jest w tym dużo racji. Niemcy, to racjonaliści.

 • Bogdan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2014 20:20 ~Bogdan  wanda~wanda

  Ukraińcy też byli u nas w czasie Powstania Warszawskiego, w niemieckich mundurach byli i Placem Narutowicza spacerowali.
  Nie zapomnieliśmy :(
  del~del

  to nie byli ukraińcy tylko rosjanie. poczytaj o armii własowa.
  Pacyfikacja~Pacyfikacja

  Owszem, byli Własowcy ( Też niezłe szuje ), ale byłY też oddziały Kamińskiego, ukraińskie, odznaczające się wyjątkowym okrucieństwem i bezwzględnością.

  Bronisław Kaminski – dowódca brygady Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej (RONA), zbrodniarz wojenny zwany "katem Ochoty".

 • Przecinek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2014 20:11 ~Przecinek  nico44nico44

  Dlaczego bronislaw komorowski, ktory jest opiekunem WSI (dlugie ramie moskwy) nagradza powstancow jest dla mnie zagadka. Moze podobnie jak sikorski ma "rozdwojenie jazni" i oficjalnie mowi cos innego a prywatnie jeszcze cos innego
  Potwarz~Potwarz

  Jakie ramię Moskwy, po akcji Macierewicza WSI prawie już nie istnieje, tylko odszkodowania pomówionym ludziom rząd musi płacić.
  zuza~zuza

  jakie to proste ..... wystukać nazwisko w Google ...... ale chyba zbyt trudne i skomplikowane dla niektórych ........


  Widzę, że jesteś zwolennikiem wstawiania wszędzie wielokropków, bo to takie inteligentne i wieloznaczne. A prawdę mówiąc i tak nie wiadomo, o co ci chodzi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »