Informacje

14.01.2019 08:41 miasto zapewnia, że prace są na ukończeniu

Prezydent obiecał walkę z korupcją.
Radny pyta: gdzie zarządzenie?

SERWISY:

Urząd miasta pracuje nad wprowadzeniem systemu antykorupcyjnego, który ma być oparty między innymi na "dobrych praktykach z Londynu". O tym, że miało to być jedno z pierwszych zarządzeń nowego prezydenta Warszawy, przypomniał radny Prawa i Sprawiedliwości.

- Jednym z moich pierwszych zarządzeń będzie zarządzenie antykorupcyjne – 23 listopada na antenie radia Zet zapowiedział Rafał Trzaskowski.

Przekonywał, że ma to być jasne zarządzenie, które ma przynieść przejrzyste procedury. - Żeby na przykład zadbać o to, że jeśli przychodzą ludzie z zewnątrz, to żeby zawsze ktoś słuchał i protokołował – tłumaczył wówczas prezydent Warszawy.

Co z tym zarządzeniem?

Do sprawy po około półtora miesiącu postanowił wrócić miejskie radny Prawa i Sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Stwierdził, że chęć uzdrowienia ratusza z "afer korupcyjnych, zarówno przeszłych, jak i tych, które mogą powstać w przyszłości, jest niewątpliwie słusznym kierunkiem". Przypomniał jednak, że Trzaskowski ma już na koncie ponad 180 zarządzeń w różnych sprawach, ale tego, które miało być jednym z pierwszych - nie ma.

My postanowiliśmy sami spytać ratusz o te plany.

"Miasto kończy prace nad tym projektem. W ramach prac nad wdrożeniem systemu antykorupcyjnego w opracowaniu znajdują się projekty czterech  zarządzeń prezydenta" – zapewnia w mailu wysłanym do naszej redakcji Katarzyna Pienkowska z biura prasowego urzędu miasta.

Dobre praktyki z Londynu

Pierwszy to dokument w sprawie wprowadzenia Polityki antykorupcyjnej miasta. Drugie zarządzenie ma zmienić to istniejące w sprawie wprowadzenia w urzędzie kodeksu etyki. "Kodeks Etyki pracowników Urzędu m.st. Warszawy funkcjonuje, ale ulegnie modyfikacji, m.in. pod kątem wprowadzenia polityki gościnności" – zapewnia Pienkowska.

Trzecie to zarządzenia wprowadzające sposób reagowania na zidentyfikowane przypadki nadużyć, w tym korupcji w ratuszu. Czwarte to zarządzenia powołującego pełnomocnika do spraw polityki antykorupcyjnej.

Władze stolicy zapewniają, że wszystko jest opracowywane z uwzględnieniem polskich wytycznych, unijnych rozwiązań, publikacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego czy tak zwanych dobrych praktyk. Jak podkreśla Pienkowska, w szczególności rozwiązań stosowanych w Londynie.

Na razie ratusz nie podał jednak dokładnej daty wprowadzenia zarządzeń, ani szczegółów zaproponowanych działań.

ZOBACZ NIEDAWNĄ ROZMOWĘ KONRADA PIASECKIEGO Z PREZYDENTEM WARSZAWY:


ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2019 07:28 ~marta

  Znowu ktoś zarabia na niepełnosprawnych...program dostępność+ to raczej zarobek dla swoich niezbyt ogarniętych znajomych , no i prawo skarbowe które pozwala okraść "nieswojego " obywatela bo ten nie ma prawa się bronić...Konstytucja ?podstawowe prawa człowieka ?

 • Czaskowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 20:51 ~Czaskowski


  Obietnica~Obietnica

  HGW obiecała metro na Bemowie i Targówku już z 10 lat temu i co? Trzaskowski - jej bezpośredni kontynuator - zostaje prezydentem. Lemingi i grupa mająca korzyści z władz PO w Warszawie to dość duży elektorat. Wystarczająco duży by Trzaskowski nie czuł, że musi spełniać jakiekolwiek swoje obietnice.


  Awantury~Awantury

  Jestem wyborcą Rafała Trzaskowskiego. Jeżeli odniosłem jakieś korzyści z nowej prezydentury, to tylko estetyczne, a co do braku odpowiednich zarządzeń, to nowy prezydent nie miał czasu ich wprowadzić, ponieważ radni PiSu uniemożliwiają normalną pracę Rady Warszawy.


  Najważniejsza korzyść jest taka, że nie wygrał Jaki :D

 • Awantury

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 13:35 ~Awantury

  Obietnica~Obietnica

  HGW obiecała metro na Bemowie i Targówku już z 10 lat temu i co? Trzaskowski - jej bezpośredni kontynuator - zostaje prezydentem. Lemingi i grupa mająca korzyści z władz PO w Warszawie to dość duży elektorat. Wystarczająco duży by Trzaskowski nie czuł, że musi spełniać jakiekolwiek swoje obietnice.  Jestem wyborcą Rafała Trzaskowskiego. Jeżeli odniosłem jakieś korzyści z nowej prezydentury, to tylko estetyczne, a co do braku odpowiednich zarządzeń, to nowy prezydent nie miał czasu ich wprowadzić, ponieważ radni PiSu uniemożliwiają normalną pracę Rady Warszawy.

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 10:39 ~jan

  co się może zmienić, jak rządzą ci sami urzędnicy co wcześniej???

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 10:38 ~iza

  jak na razie wygląda na to, że Trzaskowski jeszcze nie wyszedł z szoku po wygranych wyborach

 • Obietnica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 10:27 ~Obietnica

  HGW obiecała metro na Bemowie i Targówku już z 10 lat temu i co? Trzaskowski - jej bezpośredni kontynuator - zostaje prezydentem. Lemingi i grupa mająca korzyści z władz PO w Warszawie to dość duży elektorat. Wystarczająco duży by Trzaskowski nie czuł, że musi spełniać jakiekolwiek swoje obietnice.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »