Informacje

11.07.2013 10:53 w 70. rocznicę rzezi wołyńskiej

Prezydent o rzezi wołyńskiej. Uroczystości w Warszawie

SERWISY:

Zbrodnią o znamionach ludobójstwa, jednym z najbardziej bolesnych doświadczeń Polaków podczas II wojny światowej, nazwał prezydent Bronisław Komorowski tragiczne wydarzenia, które rozegrały się 70. lat temu na Wołyniu. W czwartek w Warszawie odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej.

Więcej o rocznicy na tvn24.pl.

- Jestem wzruszony mogąc spotkać się tutaj dzisiaj z Państwem na wspólnej modlitwie za dusze ofiar zbrodni wołyńskiej, która była zbrodnią o znamionach ludobójstwa - powiedział prezydent Komorowski na Skwerze Wołyńskim na warszawskim Żoliborzu, podczas odsłonięcia Pomnika Ofiar Zbrodni Wołyńskiej.

- Jestem wdzięczny, że razem mogliśmy modlić się po chrześcijańsku mówiąc i przypominając światu, ale także samym sobie modląc się słowami "I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom". Jest co odpuszczać. Jest o co prosić dobrego pana Boga, aby darował ludziom zbrodnie. Bo ta zbrodnia była jedną z najbardziej bolesnych doświadczeń Polaków w czasie II wojny światowej - dodał Komorowski.

"Straszny czas"

Prezydent podkreślił, że "był to straszny czas, był to rejon szczególnie podatny na zbrodnie wzajemne".

- Dlatego czcząc dzisiaj polskie ofiary pamiętajmy także i o zagładzie Żydów na tych terenach, pamiętajmy także o śmierciach Ukraińców i o śmierciach wszystkich innych mieszkańców tych dawnych południowo-wschodnich terenów kresowych Rzeczpospolitej - powiedział Komorowski.

Zaznaczył, że czwartkowe uroczystości odbywają się dokładnie w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej.
- Spotykamy się, aby współczującą pamięcią objąć wszystkie ofiary tamtego strasznego czasu - powiedział

Prezydent podkreślił, że wierzy, iż dzięki wspólnemu wysiłkowi Polski i Ukrainy możliwe stanie się "godne upamiętnienie ofiar w miejscu ich cierpienia i śmierci". - Chcemy zrealizować prawo do ich chrześcijańskiego pochówku - powiedział Komorowski.

Dodał, że te działania trzeba podjąć dla wspólnej, polsko-ukraińskiej przyszłości.

Ukraińska zbrodnia

11 lipca minie 70 lat od najkrwawszego dnia mordów na Wołyniu (tzw. krwawej niedzieli), kiedy Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) wymordowała ok. 11 tys. osób. 11 i 12 lipca UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim.

Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę 11 lipca ludzi w kościołach. Doszło do mordów w świątyniach m.in. w Porycku (dziś Pawliwka) i Kisielinie. Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych. Zbrodnia oddziałów UPA wspieranych przez miejscową ludność ukraińską z lat 1942-1945 pochłonęła - jak szacunkowo podaje IPN - ok. 100 tys. ofiar.

Dla upamiętnienia ofiar na Woli powstał mural:

MAC\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Own3d

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 16:51 ~Own3d

  Już zapomniałem że mamy prezydenta a tu nagle on...

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 15:18 ~karol

  marcinch78~marcinch78


  Jestem wzruszony mogąc spotkać się tutaj dzisiaj z Państwem na wspólnej modlitwie za dusze ofiar zbrodni wołyńskiej, która była zbrodnią o znamionach ludobójstwa - powiedział prezydent Komorowski  To było ludobujstwo,żadne znamiono.11tyś ludzi.


  dla niego czekolada i wyrob czekoladopodobny to to samo.

 • zniesmaczonyPO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 13:56 ~zniesmaczonyPO

  Komorowski miał jechać obchodzic rocznice na Ukrainie, czy pojedzie ?

 • marcinch78

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 12:56 ~marcinch78


  Jestem wzruszony mogąc spotkać się tutaj dzisiaj z Państwem na wspólnej modlitwie za dusze ofiar zbrodni wołyńskiej, która była zbrodnią o znamionach ludobójstwa - powiedział prezydent Komorowski  To było ludobujstwo,żadne znamiono.11tyś ludzi.

 • vidoq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 12:56 ~vidoq

  Szkoda tylko że wszystko co Pan Panie Prezydencie mówi nie jest Pan w stanie powiedzieć własnymi słowami tylko wszędzie te karteczki przygotowane przez kancelarię.

 • Kacha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 12:33 ~Kacha

  jakie znamiona ludobojstwa? Ponad 100000 ludzi zamordowanych bestialsko to nie jest dla tego gajowego ludobojstwo? Boi sie powiedziec prawde bo mu tusek da po lapkach? Jak sie Polacy nie yupomna o swoje, to nikt tego dla nich nie zrobi. Z tym rzadem i tym prezydentem jestesmy pariasami Europy, pokornie stajacymi z zebracko wyciagnieta reko i strachem zeby sie nie narazic. I az bolesny strach zeby nie urazic nikogo na wschodzie. Polska na kolanach to rzady tuska i komorowskiego

 • gti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 12:31 ~gti

  Co to znaczy "zbrodnia o znamionach ludobójstwa"??? Mamy jakąs definicję? Chodzi o ilości??? To BYŁO ludobójstwo. Podobnie jak Katyń, Charków itd.
  Ta poprawnośc polityczna, to zamazywanie historii, ta deprecjacja wszelkich wartości...
  Piłsudski powiedział: "Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości" Może nasi rządzący podumali nad tymi słowami.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »