Informacje

19.01.2015 21:05 SPOTKANIE W MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Prezydent o "kurierze z Warszawy": cechowała go radość z cudu wolności

SERWISY:

- Niesamowity optymizm i radość z cudu wolności i niepodległości cechowały Jana Nowaka-Jeziorańskiego - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas poniedziałkowego spotkania poświęconego "kurierowi z Warszawy" w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podczas spotkania, zorganizowanego w związku z 10. rocznicą śmierci Nowaka-Jeziorańskiego, "kuriera z Warszawy" wspominali przyjaciele i współpracownicy.

Prezydent opowiadał, że po raz pierwszy usłyszał Jana Nowaka-Jeziorańskiego we wczesnych latach życia. - Jego głos gdzieś się przebijał przez zagłuszania (Radia Wolna Europa) - co samo w sobie było przekleństwem mojego domu - bo co wieczór przecież była wizyta Jana Nowaka-Jeziorańskiego albo jego współpracowników, którzy tworzyli, jak sądzę, rzeczywistość wielu polskich rodzin - powiedział prezydent.

"Wiele wspólnych elementów"

Jako bardzo ważne prezydent określił pierwsze osobiste spotkanie z Nowakiem-Jeziorańskim, do którego doszło, gdy Komorowski był członkiem delegacji rządu Tadeusza Mazowieckiego. - To było zetknięcie człowieka młodego, gdzieś u początków jakiejś służby publicznej kiedy się raptem okazało, że pomimo takich ogromnych różnic w drodze życiowej, w doświadczeniu życiowym, jest tak wiele elementów wspólnych - wspominał Komorowski.

Prezydent zaznaczył, że Nowak-Jeziorański miał zdolność okazywania satysfakcji i radości ze zdobytych celów, ale także formowania "optymistycznego przesłania, że i dalej idące cele jesteśmy w stanie osiągnąć. - Myślę, że szalenie nam go teraz brakuje - mówił prezydent.

Uroczystość zakończyło widowisko multimedialne, podczas którego wystąpił Łukasz Rostkowski w towarzystwie muzyków ze swego kwartetu. Rostkowski skomponował muzykę i udźwiękowił komiks Bartka Stefanowicza "Kurier z Warszawy". Tłem dla warstwy muzycznej były kadry z komiksu, towarzyszyły im także fragmenty nagrań archiwalnych głosu "kuriera z Warszawy" z Radia Wolna Europa.

Legendarny "kurier z Warszawy"

Zdzisław Jeziorański (Jan Nowak to jeden z pseudonimów okupacyjnych) urodził się w 1913 r. w Warszawie. Brał udział w kampanii wrześniowej, potem zaangażował się w działalność konspiracyjną - był członkiem Związku Walki Zbrojnej i żołnierzem Armii Krajowej. Uczestniczył m.in. w Akcji "N", w ramach której kolportowano wśród Niemców antyhitlerowskie materiały propagandowe w języku niemieckim. Odbył pięć wypraw na trasie Warszawa-Londyn, jako kurier Komendanta Głównego AK i jego łącznik z rządem polskim w Londynie. Walczył w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie pozostał za granicą. Od 1948 r. pracował w Radiu BBC. 3 maja 1952 r. poprowadził pierwszą audycję Radia Wolna Europa w języku polskim. Dyrektorem sekcji polskiej RWE był do 1976 r. Następnie zamieszkał w USA, gdzie był rzecznikiem spraw polskich. Swoje przeżycia wojenne opisał w słynnej książce pt. "Kurier z Warszawy". Na stałe powrócił do Polski w 2002 r. Aktywnie włączył się w życie kraju, zaangażował się m.in. w promowanie integracji Polski z Unią Europejską. Zmarł 20 stycznia 2005 r.


PAP/jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2015 09:18 ~Zenek

  Waszystkie słowa ktore zostały powiedziane przez tak zwanych ludzi kultury to puste nic nie znaczace słowa. Wogóle nie powinni sie wypowiadac o kulturze wszyscy którzy byli i moze są powiazani z komunizmem, a szczególnie o kulturze Polskiej nie powinni wypowiadac sie ludzie pół krwi Polskiej.

 • ciężkomnieztem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2015 22:52 ~ciężkomnieztem

  Nie on jeden zaprzedał się komunistom . Zrobił to też Jaruzelski i inne dziejsze "autorytety" itp. Nie oceniam ale nie pochwalam. Cierpieli b. bohaterscy ludzie którzy już żadnego głosu nie mają bo zostali zamordowani . Czy ich oprawcy zostaną ukarani ? Wątpię .Ciągle są u władzy jak choćby Komorowski . Super nieprawdaż?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »