Informacje

01.08.2015 20:23 obchody uroczystości rocznicy

Prezydent na Cmentarzu Powstańców. "Trzeba wyciągać wnioski z historii"

SERWISY:

- Historia służy refleksji, by być mądrzejszym, by być silniejszym na przyszłość - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości przy pomniku "Polegli-Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli w 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.


Prezydent Komorowski zaznaczył, że cmentarz na Woli to miejsce naznaczone "bohaterską i tragiczną historią Polski, tragiczną historią miasta Warszawy".

- Warto i trzeba każdego 1 sierpnia być na wojskowych Powązkach i być na cmentarzu na Woli" - przekonywał Komorowski. "Idąc alejkami cmentarza wojskowego na Powązkach łatwo usłyszeć piękną, ale i dramatyczną historię walki Warszawy o wolność. Będąc tutaj słyszy się dalszy ciąg tej samej opowieści. Słyszy się o tej części historii naszego miasta, gdzie już nie ma miejsca na heroizm, a jest miejsce na tragiczną ofiarę i na śmierć, zagładę miasta - mówił prezydent.

"Warto tu przychodzić"

Jak dodał, na cmentarz powstańczy warto przychodzić także w "dzień nieświąteczny", z własnymi dziećmi, wnukami, aby "w ciszy przeżyć historię powstania warszawskiego, historię Warszawy". - Przeżyć ją jako wspomnienie heroizmu walki i dramatu, śmierci i zagłady miasta - powiedział Komorowski.

Zaznaczył, że historia ma służyć "refleksji o tym, co było, co jest i o tym, co będzie", "jacy będziemy, jakie wnioski wyciągniemy z historii, jak zapamiętamy, to co było, by być mądrzejszym, by być silniejszym na przyszłość". - Warto opowiadać historię powstańczej Warszawy i finał także, warto zasłuchać się w ten mniej heroiczny los, jakże tragiczny, bo jest to chyba największy cmentarz wojenny w Europie - powiedział Komorowski.

Historia Woli

Jak podkreślił, Wola była zawsze tym miejscem, gdzie "stolica państwa polskiego doświadczała pierwszych albo najtragiczniejszych uderzeń". - Tak było w XIX wieku, podczas powstań narodowych i tak było w czasie II wojny światowej - dodał.

Dziękował władzom Warszawy, Woli i woj. mazowieckiego za to, że "od paru lat ten cmentarz nabiera zupełnie nowego charakteru". - Tu chce się przyjść, stanąć, pomyśleć, z ciszy wyłowić to wszystko, co ważne jest dla zrozumienia samego siebie - podkreślił Komorowski. Podziękował także tym, którzy przysłużyli się do tego, jak wygląda cmentarz.

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy spoczywają szczątki i prochy ponad 104 tys. głównie cywilnych, ale również wojskowych ofiar powstania, w dużej mierze bezimiennych. Przez lata nekropolia nie była rewitalizowana. Kapitalny remont cmentarza rozpoczął się dopiero trzy lata temu. Przeprowadzali go wspólnie wojewoda mazowiecki, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Urząd Dzielnicy Wola.

jb/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bredzislaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2015 05:17 ~bredzislaw

  Tłumaczył sie z obściskiwania z banderowcem, czy z podwyżek.?

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2015 15:59 ~Warszawiak

  Bardzo ładnie Panie PRezydencie bardzo dobre przemówienie! Cześć i Chwała Bohaterom!

 • semper

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 14:43 ~semper

  Pepe~Pepe

  Czemu większość zamiast pomyśleć w zadumie o tamtych czasach rozpoczyna dyskusje polityczną.


  A o czym niby ma być ta "zaduma"? Nad głupotą polityków z Londynu? Na to szkoda czasu. Nad naiwnoscią powstańców? Inteligentni niby ludzie, a poszli z procami na czołgi. Nad cywilnymi ofiarami powstania? Owszem, ale o tym "bohaterowie" powstania dyskretnie milczą. Biorą kasę za swoją "ofiarność", ale nie myślą podzielić się nią z rodzinami tych ofiar. Hieny, nic więcej.

 • jot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 13:11 ~jot

  bał się pokazać na Powązkach.To już ostatnie podrygi bula.Z radością pozbędziemy się jego i "pierwszej"damy,pardon;pierwszego grubasa.

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 13:05 ~piotr


  piotr~piotr

  wyciągnęliśmy wnioski ...8 lat niszczenia Polski i dość !!!! Naród się obudził !!!
  czwartek~czwartek


  Kiedy jadę "zniszczoną" POW, kiedy patrzę na nowe osiedla i skwery, to doceniam rozmiar tych zniszczeń. A u ciebie w domu jak, wszyscy zdrowi?

  widzisz.....Polska to nie tylko budynki to przede wszystkim ludzie którzy właśnie są od 8 lat niszczeni

 • Pepe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 12:25 ~Pepe

  Czemu większość zamiast pomyśleć w zadumie o tamtych czasach rozpoczyna dyskusje polityczną.

 • tp70

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 11:21 tp70

  Agnieszka Holland: Polska jest chora.!!!
  Wyprali ludziom mózgi. A Naród jest słaby, bezwolny nie potrafi się przeciwstawić; i.... będzie głosował wg wskazań księży proboszczów i zdegenerowanych biskupów niszczących Polskę i KATOLICYZM w Polsce !

 • Iwona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 10:27 ~Iwona

  jedrrusjedrrus

  tak jest trzeba wyciagnac wnioski, jak powiedzial jeden z uczestnikow powstania, szlismy z patykami na uzbrojona regularnie armie niemiecka. Ten tzw. "Rzad londynski" zle to wszystko zaplanowal. Czesc pamieci 200 tys. mlodych Polakow, ktorzy niepotrzebnie zgineli. Po wojnie ten "rzad londynski" bawil sie w polityke w bezpiecznej Anglii.  och towarzysz rezonuje sowiecką propagandą. jakbym czytał trybune ludu, komsomolska prawdę, albo gw.

  Dowiedz sie co sie działo z żołnierzami AK i NSZ na terenach zajetych przez tych twoich przyjaciół zawszonych: Wańke w walonkach i Sasze bez zebów.... a potem pisz po co było powstanie.

 • czwartek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 09:55 ~czwartek

  piotr~piotr

  wyciągnęliśmy wnioski ...8 lat niszczenia Polski i dość !!!! Naród się obudził !!!


  Kiedy jadę "zniszczoną" POW, kiedy patrzę na nowe osiedla i skwery, to doceniam rozmiar tych zniszczeń. A u ciebie w domu jak, wszyscy zdrowi?

 • rudolfo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 06:41 ~rudolfo

  zdzichkom1zdzichkom1

  jeszcze kilka dni i koniec ery pseudoprezydenta


  Przyjdzie pan DUDA I bedzie prawil cuda !! ha ha ha Po ich uczynkach
  poznacie ich. Slowa sa jak won, smierdzi
  czy pachnie obojga wiatr rozwiewa.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »