Informacje

22.06.2017 20:43 Burzliwa sesja rady miasta

Prezydent krytykowana za inwestycje. "To najgorszy rok w dziejach"

SERWISY:

Po wielogodzinnej i burzliwej debacie Rada Warszawy głosami PO udzieliła Hannie Gronkiewicz-Waltz absolutorium za wykonanie budżetu za 2016 rok. Radni PiS zagłosowali przeciwko. Prezydent została ostro skrytykowana za niski poziom wykonania inwestycji i reprywatyzację.

Za udzieleniem Gronkiewicz-Waltz absolutorium głosowało 34 radnych, przeciw było 22, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W blisko godzinnym wystąpieniu prezydent Warszawy podsumowała miniony rok podkreślając osiągnięcia swojej ekipy. Przekonywała, że "od 10 lat konsekwentnie realizuje rozwój" Warszawy, która dzięki jej staraniom "stała się miastem rozwiniętym, symbolem sukcesu - liderem Europy Środkowej".

Podkreśliła też, że stabilną sytuację finansową stolicy potwierdzają oceny ratingowe agencji Moody’s i Fitch. Chwaliła się szeregiem realizowanych inwestycji, wśród których za najważniejsze uznała rozbudowę II linii metra i budowę nowych szkół, żłobków i przedszkoli.

Na koniec przyznała, że dane z wykonania budżetu pozwalają jej "z pełnym przekonaniem" wystąpić do rady miasta o przyjęcie sprawozdania i udzielenia jej absolutorium.

Najwyższe dochody z podatków

Wspomniane dane zaraz po Gronkiewicz-Waltz opisał dokładnie miejski skarbnik Mirosław Czekaj. Z jego wystąpienia dowiedzieliśmy się, że dochody miasta w 2016 roku wyniosły 14 mld 722 mln zł, w tej kwocie dochody bieżące to 13 mld 817 mln zł, a majątkowe - 905 mln zł.

Tradycyjnie najwięcej pieniędzy do kasy miasta wpłynęło z podatków PIT - 4 mld 639 mln zł. Na drugim miejscu są wpływy z subwencji i dotacji z budżetu państwa - 2 mld 986 mln zł. Trzecia pozycja pod względem wysokości to dochody z mienia miasta stołecznego Warszawy - 1 mld 270 mln zł.

Miasto zanotowało 166 mln zł ponadplanowych dochodów. Zatem ogółem zaplanowane dochody zrealizowano na poziomie 101,1 proc.


Z kolei wydatki stanowiły 13 mld 790 mln zł. Zrealizowano je na poziomie 94,8 proc. planu, czyli o 762 mln zł mniej niż pierwotnie zakładano. Zdecydowaną większość przeznaczono na wydatki bieżące - 12 mld 493 mln zł, na wydatki majątkowe miasto przekazało 1 mld 297 mln zł.

Najwyższe wydatki na komunikację

Największe wydatki ogółem (czyli łącznie bieżące i inwestycyjne) przeznaczono na: komunikację zbiorową - 3 mld 624 mln zł, edukację - 3 mld 539 mln zł, pomoc społeczną - 1 mld 736 mln zł, ład przestrzenny i gospodarowanie nieruchomościami - 1 mld 216 mln zł, administracja i obsługa mieszkańców - 1 mld 20 mln zł.

Największe wydatki inwestycyjne z kolei przeznaczono na: II linię metra - 197 mln zł; budowę hali postojowej STP Kabaty - 52,1 mln zł; budowę Trasy Świętokrzyskiej - 51,7 mln zł; zagospodarowanie nadbrzeży Wisły - 34,8 mln zł; rozbudowę ulic Żegańskiej i Zwoleńskiej - 33,9 mln zł.

Realizacja wielu inwestycji spadła bezpośrednio na dzielnice. Najlepiej z tym zadaniem poradziły sobie władze Białołęki, Wilanowa, Woli i Bemowa.

Bilans dochodów i wydatków wyniósł nadwyżkę w wysokości 932 mln zł. Zadłużenie miasta na koniec ubiegłego roku wyniosło 5 mld 677 mln zł, co oznacza, że poziom zadłużenia w relacji do dochodów wyniósł ponad 38 proc. Przy czym wewnętrznie ustalony limit wynosi 55 proc.

Janosikowe: to smutna sprawa

Jak poinformowała w swoim wystąpieniu Gronkiewicz-Waltz, z tytułu "janosikowego" Warszawa przekazała w ubiegłym roku 792 mln zł. - To smutna sprawa - przyznała. - Na miłość boską, nam nie chodzi o likwidację tego programu, ale trzeba go zreformować - dodała nie kryjąc emocji.

Radni Platformy Obywatelskiej od początku twierdzili, że zagłosują za udzieleniem absolutorium. - Warszawa od wielu lat podlega ocenie agencji ratingowych, które dobrze wypowiadają się o finansach miasta - powiedział szef klubu Jarosław Szostakowski. Chwalił m.in. wysoki poziom inwestycji na rzecz pomocy społecznej (74 zadania) i ochrony zdrowia (29 zadań).

- Na podkreślenie zasługuje też  rozwój sieci żłobków w Warszawie. Ciągle potrzeby mieszkańców nie są zaspokojone, ale miejsc z roku na rok miejsc jest coraz więcej - dodał.

 

Inwestycje: taki poziom nie może się podobać

Ale nawet ze strony Platformy Obywatelskiej nie zabrakło krytyki. Szostakowski źle ocenił wykonanie wydatków przeznaczonych na inwestycje. Przyznał, że wynik warszawski był lepszy niż w innych samorządach. - Ale poprzednie lata PO i pani prezydent przyzwyczaiły nas i warszawiaków do znacznie lepszych rezultatów, więc taki poziom zdecydowanie nie może się podobać - stwierdził.

Niezadowolenia nie kryli również radni Prawa i Sprawiedliwości. - To najgorszy rok w dziejach rządów Hanny Gronkiewicz Waltz. I nie tylko. Moja pamięć jeśli chodzi o działalność samorządową sięga 1998 roku i jest to chyba najgorszy rok od tej pory w samorządzie warszawskim - ocenił ostro Dariusz Figura z PiS.

O problemach z realizacją inwestycji informowaliśmy na tvnwarszawa.pl kilkukrotnie. Z planowanych na początku 2016 roku 2,5 mld zł ostatecznie wydano zaledwie 1,27 mld zł. Choć w trakcie roku pierwotny plan podlegał wielokrotnym cięciom. Ich powody wyjaśniała na sesji Gronkiewicz-Waltz. Mówiła m.in. o opóźnieniach z wydawaniem pozwoleń na budowę (tak jak w przypadku metra na Wolę) czy też brak możliwości realizacji inwestycji ze względu na odwołania od poszczególnych decyzji administracyjnych.

Przypomnijmy też, że z powodu kiepskiego tempa realizowania inwestycji stanowisko w ratuszu stracił we wrześniu ubiegłego roku wiceprezydent Jacek Wojciechowicz.

"Lex Waltz" i spór o reprywatyzację

Radni Prawa i Sprawiedliwości ostro krytykowali prezydent Warszawy nie tylko za miejskie finanse, ale również za podejście do afery reprywatyzacyjnej.

- Państwo świadomie ignorowali ten problem, bo nie ma mowy o niewiedzy - powiedział radny Figura. Wypomniał Platformie m.in. niestawianie się na nadzwyczajnych sesjach poświęconych tej sprawie i "ignorowanie wystąpień lokatorów". - To jest afer, jakiej w historii samorządu warszawskiego nie mieliśmy - krytykował Figura i dodał - nie wiem jak nie czujecie nawet odrobiny wstydu za to, jak zachowywaliście się w sprawie reprywatyzacji przez ostatnie lata.

- Jest bardzo dużo obłudy i przewrotności w tej dyskusji - odpowiedziała z kolei prezydent Gronkiewicz-Waltz. Przekonywała, że największą aferę reprywatyzacyjną wygenerowała nie ona, lecz prezydent Lech Kaczyński. - Mówię o ogródkach działkowych [przy al. Waszyngtona - red.], o które walczyliśmy w sądzie potem przez 13 lat - powiedziała.

Ponownie oświadczyła, że nie stawi się przed komisją, ponieważ jest ona - jak stwierdziła - niekonstytucyjna. - Was z kolei interesuje tylko komisja, która powstała specjalnie dla mnie. Żeby mnie powołać na pierwsze przesłuchanie, choć nie przesłuchano jeszcze żadnego innego świadka. Jest to absolutnie "lex Waltz" - powiedziała.

CZYTAJ WIĘCEJ O PRACACH KOMISJI WERYFIKACYJNEJ:

kw/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2017 16:40 ~Piękny Roman  miasto prywatne~miasto prywatne

  No faktycznie, bardziej prywatna :)
  I mniej zielona.
  I ciaśniejsze ulice.
  I więcej smogu podobno.
  I zabudowane kliny napowietrzające.
  I ...
  I ....
  Piękny Roman~Piękny Roman

  Nie tylko ulice, ile wolnej przestrzeni pozatykali kolejnymi gattami.

  Warszawa była piękna m.in. przez sporo wolnej przestrzeni i pomieszanie z terenami przemysłowymi, a teraz jedna wielka sypialnia i jakieś pseudokorpo NIC sensownego nie robiące.

  ZNISZCZYŁA to miasto.
  Wprost~Wprost

  Piękny Romanie... :D Aż bym cię uściskał. Tak po ludzku, bez złych skojarzeń. :D

  Mam podobne odczucia. Całe życie jestem w Wawie, kocham to miasto... a HGW zdecydowanie je okaleczyła. :( I naprawdę szkoda mi Warszawy, zupełnie jakby ktoś robił krzywdę dobrej przyjaciółce. :(

  Odpisuję jeszcze raz, może tym razem trafi na moderatora co robi coś więcej niż klikanie ODRZUĆ.

  Jak po ludzku i bez skojarzeń to możemy niedźwiedzia zrobić :D
  Dzisiaj musiałem pokonać trasę od Ronda Wiatraczna na Żerań. MASAKRA, inaczej tego opisać nie można, wykopki, rozkopki, zamknięcia... wszystko na raz... no litości...

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 23:07 ~Wprost
  bufetowa~bufetowa

  Nie rok lecz 11 zmarnowanych lat.
  antykom~antykom

  to ich nie marnuj - weź się do roboty..
  Bardzo "obiektywna" ta ocena...
  Porównaj Warszawę 11 lat temu i teraz.
  miasto prywatne~miasto prywatne

  No faktycznie, bardziej prywatna :)
  I mniej zielona.
  I ciaśniejsze ulice.
  I więcej smogu podobno.
  I zabudowane kliny napowietrzające.
  I ...
  I ....
  Piękny Roman~Piękny Roman

  Nie tylko ulice, ile wolnej przestrzeni pozatykali kolejnymi gattami.

  Warszawa była piękna m.in. przez sporo wolnej przestrzeni i pomieszanie z terenami przemysłowymi, a teraz jedna wielka sypialnia i jakieś pseudokorpo NIC sensownego nie robiące.

  ZNISZCZYŁA to miasto.

  Piękny Romanie... :D Aż bym cię uściskał. Tak po ludzku, bez złych skojarzeń. :D

  Mam podobne odczucia. Całe życie jestem w Wawie, kocham to miasto... a HGW zdecydowanie je okaleczyła. :( I naprawdę szkoda mi Warszawy, zupełnie jakby ktoś robił krzywdę dobrej przyjaciółce. :(

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 20:23 ~mieszkaniec

  wkurzony~wkurzony

  Pani HGW to najgorszy prezydent Warszawy w całych dziejach naszej stolicy !!!

  No nie przesadzajmy. Jest pazerna, nie liczy się z mieszkańcami, najważniejsze są dla niej prywatne zyski i znajomi. Ale jestem w stanie wyobrazić sobie gorszego prezydenta.
  Wystarczy by zniknęła z życia publicznego za jakimiś kratami a będzie ok. Nie jesteśmy mściwi :)

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 19:02 ~wkurzony

  Pani HGW to najgorszy prezydent Warszawy w całych dziejach naszej stolicy !!!

 • Pamiętamy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 17:32 ~Pamiętamy
  bufetowa~bufetowa

  Nie rok lecz 11 zmarnowanych lat.
  antykom~antykom

  to ich nie marnuj - weź się do roboty..
  Bardzo "obiektywna" ta ocena...
  Porównaj Warszawę 11 lat temu i teraz.
  miasto prywatne~miasto prywatne

  No faktycznie, bardziej prywatna :)
  I mniej zielona.
  I ciaśniejsze ulice.
  I więcej smogu podobno.
  I zabudowane kliny napowietrzające.
  I ...
  I ....
  Piękny Roman~Piękny Roman

  Nie tylko ulice, ile wolnej przestrzeni pozatykali kolejnymi gattami.

  Warszawa była piękna m.in. przez sporo wolnej przestrzeni i pomieszanie z terenami przemysłowymi, a teraz jedna wielka sypialnia i jakieś pseudokorpo NIC sensownego nie robiące.

  ZNISZCZYŁA to miasto.


  Wciąż pamiętam Akcję HGW - "Warszawa tu się nie śpi" i codzienne, całonocne burdy w centrum.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 16:40 ~Piękny Roman


  Rob~Rob

  Najlepsza prezydent ever.
  Niestety pisiory zrobią wszystko aby zablokować rozwój i inwestycje w znienawidzonej Warszawie, stąd tak niski poziom wykonania inwestycji w 2016.
  kilku szczęśliwych~kilku szczęśliwych

  A ty odzyskujesz kamienice, produkujesz donice czy malujesz pasy i ścieżki rowerowe na chodnikach?

  Pewno pan słupkowy :D

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 16:40 ~Piękny Roman  bufetowa~bufetowa

  Nie rok lecz 11 zmarnowanych lat.
  antykom~antykom

  to ich nie marnuj - weź się do roboty..
  Bardzo "obiektywna" ta ocena...
  Porównaj Warszawę 11 lat temu i teraz.
  miasto prywatne~miasto prywatne

  No faktycznie, bardziej prywatna :)
  I mniej zielona.
  I ciaśniejsze ulice.
  I więcej smogu podobno.
  I zabudowane kliny napowietrzające.
  I ...
  I ....

  Nie tylko ulice, ile wolnej przestrzeni pozatykali kolejnymi gattami.

  Warszawa była piękna m.in. przez sporo wolnej przestrzeni i pomieszanie z terenami przemysłowymi, a teraz jedna wielka sypialnia i jakieś pseudokorpo NIC sensownego nie robiące.

  ZNISZCZYŁA to miasto.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 15:23 kubat

  Gdyby tak p. Sasin został prezydentem, to na każdym skrzyżowaniu stał by pomnik "naczelnika", no może na co drugim jeszcze brata mądrzejszego.

 • miasto prywatne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 12:00 ~miasto prywatne


  bufetowa~bufetowa

  Nie rok lecz 11 zmarnowanych lat.
  antykom~antykom

  to ich nie marnuj - weź się do roboty..
  Bardzo "obiektywna" ta ocena...
  Porównaj Warszawę 11 lat temu i teraz.

  No faktycznie, bardziej prywatna :)
  I mniej zielona.
  I ciaśniejsze ulice.
  I więcej smogu podobno.
  I zabudowane kliny napowietrzające.
  I ...
  I ....

 • Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 11:31 ~Wawa

  HGW - kończ waść, wstydu oszczędź...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »