Informacje

01.05.2014 11:46 piknik europejski w łazienkach

Prezydent Komorowski: Polska w Unii to wydarzenie na skalę tysiąclecia

SERWISY:

- Polska w Unii Europejskiej to wydarzenie na skalę tysiąclecia - podkreślił w czwartek prezydent Bronisław Komorowski podczas Pikniku Europejskiego w Łazienkach Królewskich z okazji 10. rocznicy wstąpienia naszego kraju do Unii. Prezydent zachęcał Polaków, by wzięli udział w wyborach do PE.

Z okazji 10-lecia Polski w Unii Europejskiej w warszawskich Łazienkach Królewskich w czwartek przed południem rozpoczął się Piknik Europejski z udziałem prezydenta i jego małżonki Anny.

W czasie pikniku, koło Nowej Oranżerii prezydent wraz z pierwszą damą zasadził "Dąb Wolności"; towarzyszyli mu m.in. b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, Lech Wałęsa oraz 10-letnia Marysia Szołajska urodzona 1 maja 2004 r. oraz 25-letni Przemysław Kucharski z Elbląga - przedstawiciel młodych ludzi urodzonych 4 czerwca 1989 roku. Inauguruje to ogólnopolską akcję sadzenia "Dębów Wolności".

Dąb wolności został posadzony na projektowanej łące polskiej, w Ogrodzie XXI wieku. Prezydent podkreślił symboliczny charakter zasadzenia drzewa - Dzisiaj cieszymy się członkostwem w Unii Europejskiej. To kamień milowy na drodze poprzez polską wolność. Zawdzięczamy to swojej ciężkiej pracy i temu, ze w odpowiedni sposób umieliśmy zyskać przyjaciół, a nie wrogów w całej Europie i całym świecie - powiedział.

- Serdecznie dziękuję za dąb, będę tutaj zachodził czasami i sprawdzał czy rośnie, bo 25 letnia sadzonka to ewenement. Ale ewenementem i wydarzeniem na skalę tysiąclecia jest to, że jesteśmy dzisiaj w Unii Europejskiej - podkreślił prezydent.

10. rocznica

Do niecodziennej akcji Prezydent RP wraz z małżonką Anną zaprosił też dzieci, które 1 maja obchodzą 10 urodziny. Posadzenie drzewa było inauguracją ogólnopolskiej akcji sadzenia dębów wolności. Zorganizowano ją na pamiątkę pierwszych wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku, dlatego do towarzyszenia podczas zasadzenia pierwszego dębu prezydent zaprosił także młodzież urodzoną w tym dniu, 25 lat temu. - Dla ludzi młodych obecność w Unii Europejskiej jest czymś naturalnym, tak jakby oddychali po prostu powietrzem - powiedział Komorowski.

"To my jesteśmy Unią Europejską"

Prezydent zachęcał, aby szanując dorobek 25-lecia wolności i 10-lecia obecności w Unii Europejskiej, jak najwięcej Polaków zechciało oddać głos 25 maja w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego. - To jest niesłychanie istotne, żebyśmy rozumieli to, że Unia Europejska to nie jest coś dalekiego, odległego od nas. To my jesteśmy Unią Europejską, my wybieramy także tych, którzy będą reprezentowali jednocześnie nasz kraj i całą Unię Europejską w Polsce" - zaznaczył Komorowski.

Jak podkreślił, jeżeli 89 proc. Polaków mówi, że członkostwo Polski do dobra rzecz, którą akceptują i popierają, to dajmy temu wyraz głosując 25 maja.

Podczas pikniku przewidziano atrakcje dla dzieci, m.in. warsztaty taneczne, happening przy dźwiękach Ody do Radości. Dzieci będą mogły także poznać bajki, baśnie i legendy państw europejskich. W Łazienkach Królewskich prezydent spotka się też z ambasadorami państw Unii Europejskiej. Następnie weźmie udział w koncercie w Amfiteatrze, gdzie planowane jest jego wystąpienie.

kś/PAP/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2014 09:45 ~klki

  nie jestem patryjotą nie szanuje tego złodziejskiego głodowego kraju . w d... mam flage i polityków . chce chleba wolnosci i do póki w tym kraju bedzie tusk i komorowski polska dla mnie bedzie zawsze złodziejem krajem skorumpowany gdzie panuje bedzdomnośc złodziejstwo cwaniactwo głód i nedza . właśnie przez tych polityków.właśnie dlatego że tak jest na ukrainie ten kraj sie rozpada.z głodu ludzie nie chcą ukrainy i chcą do rosji . i mają racjie.

 • zadowolona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2014 08:32 ~zadowolona

  JA MI SIĘ BARDZO PODOBA ŻE POSADZONO TO DRZEWO :)

  PS. Do wszystkich malkontentów : Gdyby w waszych czasach usypywano w Kopiec Kościuszki też byście pier...lili na władzę, ale że już po wszystkim jeździcie tam i oddajecie grube złotówki żeby pooglądać historię.

 • kotekpsotek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2014 07:44 kotekpsotek

  Wydawało mnie się , że Unia wprowadzi jakieś normy uczciwości naszej wszelkiej władzy . Niestety problem się tylko nasilił . Władza jest tylko roszczeniowa wobec obywateli , pasożytnicza , głupia. Oszukuje nas na każdym kroku ,panuje nepotyzm , korupcja i kolesiostwo.

 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2014 07:10 ~klki

  tak dla komorowskiegi i tuska to przynależnośc do uni jest wspaniała . ale tylko dla nich.ciągną ogromne pieniądze i pchają sobie ogromne konta . dla zwykłych robotników emerytów kalekich nie ma .robol musi pracowac na nich by oni mogli balowac i co trzy miesioce na wczasy zagraniczne z rodzinami i kolesiami mogli by sie wylegiwac . za nasze pieniądze . a naród niech zdycha płacze z głodu i nedzy i popełniają samobójstwa. a co tam dla polityków problem . niech zdychają .w uni jesteśmy my polacy żebrakami ludżmi drugiej lub trzeciej kategori i najgorzej jest właśnie za tuska i komorowskiego . bezrobotnych miliony i bezdomnych miliony ludzie głodni i zdesperowani brak służby zdrowia itp . oto 10 letnia przynależnośc do uni panie tusk i panie komorowski .

 • kawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2014 23:55 ~kawa

  Czyżby sadził brzozę ? :/

 • rami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2014 22:39 ~rami


  starsza~starsza

  Przez tę unię miliony Polaków muszą uciekać z kraju, dzieci nie mają rodziców, bezrobocie wynosi ponad 20%, a żydy dostają za darmo nie tylko kamienice.
  jar~jar

  to chyba dzięki uni mogą wyjechać?

  Kraśko, to ty?

 • rami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2014 22:37 ~rami

  Panem Bronisławem i jego wypowiedziami powinni zająć się jak najprędzej wybitni fizycy, bo chyba jesteśmy blisko odkrycia jakiejś nowej, równoległej rzeczywistości.

 • OBSERWATOR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2014 17:38 ~OBSERWATOR

  To wszystko co nam w ostatnich dniach opowiadają premier i prezydent o 10-leciu przynależności do UE oraz 25 lat III RP zupełnie sie kupy nie trzyma. Po 1989r do władzy dowała się mafia cwaniaków, którzy doprowadzili do zupełnej ruiny polski przemysł, oddali w obce łapy polskie banki, transport, usługi i handel sami natomiast doja Polskę od tylu lat bez opamiętania majac w nosie los całej reszty Narodu. Te rocznice o kant d..... potłuc, bo tak jak teraz, to Polacy nigdy tak źle nie żyli. Bezrobocie, niedożywione dzieci, głodujący emeryci, totalny bajzel w słuzbie zdrowia, wymiarze sprawiedliwości, oświacie i szkolnictwie. Czegoś takiego nigdy przedtem nie było. Dlatego te rocznice, to rocznice początku degrendolady i upodlenia Panstwa Polskiego. Ot co.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2014 17:30 ~jar

  starsza~starsza

  Przez tę unię miliony Polaków muszą uciekać z kraju, dzieci nie mają rodziców, bezrobocie wynosi ponad 20%, a żydy dostają za darmo nie tylko kamienice.

  to chyba dzięki uni mogą wyjechać?

 • starsza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2014 16:29 ~starsza

  Przez tę unię miliony Polaków muszą uciekać z kraju, dzieci nie mają rodziców, bezrobocie wynosi ponad 20%, a żydy dostają za darmo nie tylko kamienice.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »