Informacje

06.09.2011 14:52 uroczystosc w cytadeli

Prezydent Komorowski otworzy wystawę katyńską

SERWISY:

17 września prezydent Bronisław Komorowski otworzy w Muzeum Wojska Polskiego wystawę przybliżającą przyszły kształt powstającego w Kaponierze Cytadeli Warszawskiej Muzeum Katyńskiego - powiedział PAP sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

- Prawdopodobnie właśnie prezydent otworzy 17 września w Muzeum Wojska Polskiego dużą wystawę katyńską. Będzie to pierwsza prezentacja przybliżająca przyszły kształt ekspozycji Muzeum Katyńskiego w nowej siedzibie - poinformował Kunert.

Wystawa "Pamięć nie dała się zgładzić..." została przygotowana przez zespół, w skład którego wchodzą, oprócz Kunerta, m.in. kurator Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak i prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska. Tytuł ekspozycji jest cytatem z wiersza Feliksa Konarskiego ps. Ref-Ren pt. "Katyń".

Historia kłamstwa katyńskiego

Jak podkreśla kurator Muzeum Katyńskiego, wystawa ma spełniać funkcję dydaktyczną przybliżając historię kłamstwa katyńskiego i powolnego dochodzenie do prawdy. W ekspozycji zostaną wykorzystane zasoby Muzeum Katyńskiego, głównie przedmioty wydobyte z dołów śmierci w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Wystawa ma przybliżyć zwiedzającym przyszły kształt placówki, a jej twórcom dać możliwość sprawdzenia reakcji na planowane rozwiązania.

Na ekspozycji w Muzeum Wojska Polskiego zostanie także zaprezentowany zalążek elektronicznej bazy danych ofiar zbrodni katyńskiej, w ramach której dostępne będą Księgi Cmentarne Polskich Cmentarzy Wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

"Ściana śmierci"

Sala Hetmańska Muzeum Wojska Polskiego, w której będzie się mieścić ekspozycja czasowa, zostanie podzielona na kilka części, przypominających wnętrze kaponiery w Cytadeli Warszawskiej. W przestrzeni pierwszej określanej jako "Archiwum" znajdą się szafy z dokumentami dotyczącymi zbrodni katyńskiej i przybliżającymi sylwetki ofiar. Elementem dekoracji ścian będzie motyw połówki żołnierskiego nieśmiertelnika.

W części drugiej pt. "Ujawnianie" motyw nieśmiertelnika będzie tłem dla ustawionych pośrodku gablot wypełnionych wodą, w której zanurzone będą dokumenty i fotografie, co poprzez alegorię z wywoływaniem fotografii ma symbolizować powolne ujawniania prawdy o zbrodni.

Pomiędzy przestrzenią drugą i trzecią znajdą się wizualizacje przyszłych instalacji towarzyszących Muzeum Katyńskiemu.

W trzeciej części wystawy znajdą się skrzynie, w których wystawione zostaną dokumenty i ocalałe przedmioty należące do ofiar. Na ścianach umieszczone będą szklane tafle w kształcie nieśmiertelnika z symbolami religijnymi (krzyżem, gwiazdą Dawida i półksiężycem) powtarzającymi motyw z Polskich Cmentarzy Wojennych.

Zwieńczeniem tej przestrzeni będzie prezentowana na wielkoformatowych fotografiach instalacja pt. "Aleja nieobecnych", czyli planowana w Muzeum Katyńskim tzw. ścieżka straży, gdzie stanie ok. 40 pustych postumentów. Na każdym znajdzie się napis z nazwą zawodu lub funkcji pełnionej przez ofiary zbrodni katyńskiej.

"Zmarzlina" to nazwa części czwartej, gdzie znajdujący się na ścianach motyw nieśmiertelnika zostanie "wypełniony" ziemią, imitującą wieczną zmarzlinę. W tej scenerii w gablotach prezentowane będą odnalezione fragmenty mundurów ofiar, a na środku pomieszczenia staną "relikwiarze" - stoły z glinianymi urnami z przedmiotami osobistymi wydobytymi z dołów śmierci. Zamknięciem tego fragmentu będą wielkoformatowe fotografie z Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

W ostatniej, piątej przestrzeni pt. "Ściana śmierci" widz zobaczy fragment ścian pamięci, które docelowo znajdą się w dawnej działobitni Cytadeli Warszawskiej. Na płytach z blachy znajdą się nazwiska ofiar mordu katyńskiego, podzielone według miejsca straceń i spoczynku (Katyń, Charków, Miednoje, Bykownia), a także puste miejsca, zostawione dla nazwisk nieznanych jeszcze ofiar i miejsc zbrodni.

PAP/bf/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Prawnuczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2011 11:20 ~Prawnuczka

  Muzeum ma swoją nazwę - Wojska Polskiego - a ekspozycja ma swoje imię - "KATYŃ", i niech tak pozostanie. Kiedyś uczeń szkoły podstawowej, mały chłopiec uczestniczący w montażu o Katyniu powiedział "Już wiem co to jest Katyń"... dla wielu ta wystawa będzie źródłem zrozumienia tych kart historii a przedstawione sylwetki dadzą obraz strat dla państwa i najbliższych. Młoda dziewczyna po powrocie z Katynia powiedziała " Tam powinien pojechać każdy, by dotknąć, usłyszeć w ciszy stukot wagonów, kroki skazanych i skargę w niemym szumie lasu...wiem, że tam wrócę...".
  Znudzonym historią powiem - przeczytaj listy, kartki, słowa do rodzin - może usłyszysz słowa do Ciebie... i zrozumiesz jaka to niemonetarna wartość.

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 07:47 ~real

  w otwieraniu i w takich imprezach mamy mistrzostwo świata. Tyle jeszcze nie otwarych przed nami muzeum.

 • Marek TGK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2011 17:43 ~Marek TGK

  Muzeum Katyńskie im. Św. Pamięci Profesora Lecha Kaczyńskiego ^^

  lol

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »