Informacje

17.05.2012 22:25 jubileusz 150-lecia muzeum

Prezydent i Doda na otwarciu Muzeum Narodowego

SERWISY:

- Te 150 lat to czas realizacji trudnych marzeń - mówił w czwartek Bronisław Komorowski, który wziął udział w uroczystej inauguracji jubileuszu Muzeum Narodowego w Warszawie. Prezydent podkreślił "wielkość dzieła" i "wielkość osiągnięć" placówki.

Muzeum zostało otwarte po trwających prawie rok przygotowaniach. Nowy wygląd otrzymały muzealne sale, ale też otoczenie wokół budynku. W muzeum będzie można też zobaczyć odzyskane przez ministerstwo kultury w ostatnich miesiącach dzieła zagrabione z polskich zbiorów podczas II wojny światowej - m.in. "Pomarańczarkę" Aleksandra Gierymskiego.

Zdaniem Komorowskiego "przyszło czekać wiele dziesiątków lat (...), zanim można było cieszyć się tym ambitnym, pięknym gmachem, jako godnym miejscem, w którym gromadzi się skarby kultury narodowej, ale też skarby kultury europejskiej i światowej". - Dziś także są potrzebne piękne marzenia. Marzenia o tym, aby ten gmach i ta instytucja uzyskiwały coraz piękniejszy wyraz - mówił prezydent.

Zdaniem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego udane zakończenie wielomiesięcznych prac w muzeum i doprowadzenie do rozpoczęcia obchodów 150-lecia istnienia placówki to dowód na to, że można szybko i efektownie zrealizować nawet najtrudniejsze przedsięwzięcie, wymagająca wysiłku, wiedzy i cierpliwości. W opinii Zdrojewskiego, dzięki odnowionym muzealnym galeriom, Muzeum Narodowe w Warszawie wygląda dokładnie tak, jak powinna wyglądać każda prestiżowa instytucja muzealna. - Wiele placówek otrzymało wzór do naśladowania - ocenił minister.

"Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi"

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Morawińska dziękowała wszystkim, którzy w przeszłości przyczynili się do jego powstania. - Przywołuję pamięć naszych poprzedników. Tych, którzy wbrew niewoli dokonali wysiłku przekonania władz zaborców do powołania Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie w 1862 roku. Tych, którzy wpisali Muzeum Narodowe w Warszawie w program nowego państwa po odzyskaniu niepodległości. Tych, którzy otwierali w 1938 roku nowy gmach muzeum, a potem bronili Warszawy i jej zabytków w okresie II wojny i Powstania Warszawskiego. Tych, którzy organizowali muzeum w nowej rzeczywistości politycznej i społecznej. Wszystkich, z których zbiorowego wysiłku powstała ta niepowtarzalna instytucja, będąca sama w sobie dziełem sztuki - mówiła.

List z gratulacjami na ręce szefów muzeum przysłał też b. prezydent Lech Wałęsa. "Od 150 lat Muzeum Narodowe z wielkim poświęceniem pielęgnuje pamięć o polskim dziedzictwie historycznym i kulturowym, przybliża rodakom największe skarby kultury europejskiej. Zachowanie dziedzictwa materialnego oraz intelektualnego, pomimo trudnej historii naszego kraju, uważam za rzecz niezwykle istotną. Zawdzięczamy to wielkiemu poświęceniu ludzi, którzy przez lata budowali tę wspaniałą instytucję" - napisał Wałęsa.

Na uroczystości, w trakcie której odbył się też wernisaż wystawy "Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi", pojawiło się wiele osobistości świata kultury i polityki, m.in. b. premier Tadeusz Mazowiecki, poetka Julia Hartwig, reżyser Krzysztof Zanussi. Pojawiłą się również piosenkarka Dorota Rabczewska "Doda".

Wystawa poświęcona jest mechanizmom władzy i wszechobecności hierarchii - od starożytności po współczesność.

Wizytówką wystawy jest zestawienie w holu muzeum wizerunków dwóch kobiet, które osiągnęły wysoki status w społeczeństwie swojej epoki. Jedna z nich, Dorota de Biron pochodziła z książęcego rodu i za sprawą urodzenia, ale też urody i intelektu, była powszechnie podziwianą osobistością późnego XVIII wieku, celebrytką ówczesnej kultury dworskiej. Amerykańska piosenkarka Lady Gaga, która na zdjęciu w muzeum prezentuje się w sukni z surowego mięsa to - zdaniem autorów wystawy - ikona współczesności, wywyższona poprzez władzę jaką sprawuje nad lansującymi ją mass mediami.

"To jest wystawa o ludziach, którzy z tytułu władzy, wiedzy, bogactwa czy rozgłosu - są postawieni ponad innymi. Jest też o historii procesów wywyższania, o przywilejach, które przysługują osobom z tytułu wywyższania i o tym, jak niektóre z tych przywilejów uległy demokratyzacji" - opowiadał opiekun naukowy ekspozycji prof. Krzysztof Pomian.

Muzeum Narodowe w Warszawie, założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności. Obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo. Muzeum ma cztery oddziały: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

PAP/bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2012 17:31 ~xyz

  Czy wizyta DODY to przygotowania do umieszczenia w muzeum narodowym jej"pięknego" popiersia?Zapewne przyczyniłoby się to do wzrostu frekwencji,zwłaszcza wśród małolatów.Oby!

 • lysy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2012 17:55 ~lysy

  Ludzie bez przesady Doda tez człowiek po muzeach może łazić...

 • Zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2012 12:35 ~Zenek

  Jutro Doda na otwarciu muzeum sztuki ludowej w Ozorkowie. Pojutrze na otwarciu nowowyremontowanej Kancelarii Koła Gospodyń Wiejskich w Różanymstoku a już w najbliższy czwartek festyn z piardami i petardami pod Radomiem. Zapraszamy wszystkich na obejrzenie naszego srebra narodowego, może będzie w majtkach, może bez.

 • straznik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2012 11:08 ~straznik

  Czy ta pani była z pieskiem czy bez pieska?

 • skaut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2012 11:07 ~skaut

  Doda z łasiczką?

 • jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2012 10:38 ~jak

  jak w tym kraju ma być normalnie ? !

 • probono

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2012 09:47 ~probono

  Pomysł intelektualnie ciekawy/Prezydent i Pani Doda,jaka piękna para w MN,Boże Ty patrzysz i nie grzmisz/.Nerwy i trema zjedzą mnie że dostąpię takiego zaszczytu będąc w tym miejscu w niedzielę,noc w łóżku przedkładam nad tę muzealną.

 • andrzejek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2012 09:38 ~andrzejek

  doda powinna otwierać szalety w Ciechanowie a nie muzea w Warszawie.

 • Pyskata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2012 09:28 ~Pyskata

  Dała komuś w pysk?

 • akuku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2012 09:01 ~akuku

  Smutne jest to,że kultura zeszła na psy no ale jaki pRezydent tacy goście. Może ta nic nie znacząca dziewuszyna z Ciechanowa zabłądziła poprostu w stolicy...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »