Informacje

15.09.2015 19:31 "To kwestia sprawiedliwości dziejowej"

Prezydent awansował uczestniczki Powstania Warszawskiego

SERWISY:


Prezydent Andrzej Duda we wtorek wręczył awanse na wyższe stopnie oficerskie uczestniczkom Powstania Warszawskiego mieszkającym w Wielkiej Brytanii. To kwestia sprawiedliwości dziejowej, uczciwości Rzeczypospolitej wobec swoich najlepszych obywateli – powiedział.

Uroczystość odbyła się w londyńskim Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego.

"Nie zabiegałyśmy o awanse"

Awans otrzymały łączniczki i sanitariuszki Powstania: Marzenna Schejbal, Maria Stapf, Hanna Tarkowska i Halina Kwiatkowska.

W imieniu awansowanych głos zabrała Marzenna Schejbal. - Choć walka o wolną Polskę w Powstaniu Warszawskim toczyła się ponad 70 lat temu, nigdy nie zabiegałyśmy o awanse. Żyjąc poza granicami kraju zawsze pamiętałyśmy o naszych koleżankach i kolegach, którzy pozostali w Polsce (...), w trudnych warunkach - powiedziała.

- Dla mnie to kwestia sprawiedliwości dziejowej, uczciwości Rzeczypospolitej wobec swoich najlepszych obywateli. Panie miały po 20 lat, czasem mniej. Dla Polski postawiły (panie) wszystko na jedną kartę, zaryzykowały życiem dla wolności naszego państwa, ochrony życia swoich kolegów – powiedział prezydent, wręczając awanse.

"Dokumentacja polskiego czynu zbrojnego"

Prezydent podkreślił, że Instytut Sikorskiego od 70 lat stanowi ostoję polskości i historii naszego kraju.

- To tutaj znajduje się dokumentacja polskiego czynu zbrojnego na wszystkich frontach II wojny światowej. To tutaj są przechowywane pamiątki po generale Władysławie Sikorskim, tutaj przychodzą dzisiaj młodzi Polacy – mówił.

Wspomniał czasy PRL, gdy w Wielkiej Brytanii działał rząd na uchodźstwie. - To tutaj krzewiono polskość, starano się odbudowywać, w miarę możliwości, odbudowywać wolność. Ci wszyscy, którzy tutaj działali, przyczynili się bez wątpienia do tego, że Polska zdołała odzyskać suwerenność. Dziękuję dzisiaj za to – powiedział Andrzej Duda.

Jak informuje TVN 24, podczas pobytu w Londynie, Andrzej Duda spotkał się również z Davidem Cameronem:


Tomasz Grodziec (PAP)/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ssss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2015 20:39 ~ssss

  Ufff Dzięki wreście zaczoł działać dzięki temu gestowi już czuje że robi się lepiej w Polsce

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2015 14:09 ~Polak

  Do "normalnych" - Teraz nadano awanse Paniom, które mieszkają w Wielkiej Brytanii. Przynajmniej im wyrażono szacunek, bo dotąd o nich w ogóle nie pamiętano, za to ochoczo wręczano awanse i medale zasłużonym dla poprzedniego ustroju i pupilkom PO. Odrobienie tych zaniedbań wymaga czasu, ale miejmy nadzieję, że się to jednak uda.

 • sly

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2015 12:25 ~sly

  Zgadzam się w zupełności z "Normalnym" powinno się wszystkich traktować jednakowo a nie są tylko równi i równiejsi,jaka by to nie była władza.
  Zawsze znajdą się "SWOI",oczywiście w żaden sposób nieneguję tych osób którym zostały przyznane awanse,ale jak się zrobił po wojnie kocioł to sobie uciekli to lepszego życia,a czy pomagali swoim rodakom w nowej walce?

 • Normalny 2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2015 11:02 ~Normalny 2

  Popieram "Normalnego". Gdyby była sprawiedliwość to wszystkich uczestniczących w powstaniu należałoby awansować, a tak otrzymują awanse Ci którzy dożyli. Nic nie mam to tych Pań, walczyły chwalebnie i dzielnie i dlatego należy im się szacunek. Ale jak wspomniałem bardzo możliwe, że było jeszcze więcej dzielnych i to może bardziej, ale niestety nie dożyli. Co z Nimi? Tylko pomniki, a może rodziny informować o pośmiertnym awansowaniu na wyższe stopnie?

 • Pshzz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2015 10:37 ~Pshzz

  Nieważne, czy wręczał to Duda czy ktoś inny. Jakiekolwiek negowanie awansów dla uczestników Powstania Warszawskiego albo narzekanie, że je dostali albo porównywanie tego jak to napisał "Normalny" do górników, Solidarności i innych to jest po prostu jawna głupota i kretynizm.
  tak, piję do odznaczających się najwyższym stopniem tępoty komentarzy "nieswojaka" i "normalnego".
  Puknijcie się w łeb jeśli nie potraficie mieć szacunku do osób, które w 1944 poświęciły dużo więcej niż Wy wszyscy razem poświęcicie przez całe swoje życie.

 • nieswojak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2015 08:34 ~nieswojak

  Uczciwość dziejowa to nadawanie stopni oficerskich na lewo i prawo? A śmiano się z PRL-u, że wówczas wystarczała "chęć szczera, aby zrobić oficera". Dziś robi się generałów z kapelanów. oficerów z ministrantów i z każdego, kogo władze uważają.

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2015 08:29 ~Normalny

  Gdyby to miała być sprawiedliwość to wszyscy powinni dostać takie awanse . A tak to kolejny Prezydent urządza kolejny festiwal wręczania odznaczeń kolejnym uprzywilejowanym za pieniądze podatników . Potem będzie festiwal dla generałów , dla Solidarności , górników i wielu , wielu innych . Bo za swoje to w Polsce nikt nie chce nic zrobić tylko za nasze podatki . Chyba znowu będziemy mieli kolejnego Prezydenta dla SWOICH .

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »