Informacje

19.03.2019 16:20 przeciwko skarbowi państwa

Prezydenci miast krytycznie
o "deformie". Rozważają pozew

SERWISY:


- Bierzemy poważnie pod uwagę możliwość złożenia przez Unię Metropolii Polskich pozwu zbiorowego wobec Skarbu Państwa o niedoszacowanie skutków reformy edukacji – powiedział we wtorek Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy wraz z innymi prezydentami dużych miast apelowali do rządu o dialog z nauczycielami w obliczu nadchodzącego strajku.

W konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek w warszawskim ratuszu, wzięli także udział przedstawiciele Unii Metropolii Polskich: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk i wiceprezydent Krakowa Anna Korfel-Jasińska.

Przerzucanie kosztów

- W imieniu Unii Metropolii Polskich apelujemy do rządu o zaprzestanie niszczenia polskiej edukacji i o wielopłaszczyznowy dialog z samorządami na temat przyszłości polskiej oświaty. Niestety ubolewamy nad tym, ale do tej pory mamy do czynienia tylko z monologiem minister Zalewskiej, a nie z prawdziwą rozmową na temat wszystkich wyzwań, które przed nami stoją - stwierdził Rafał Trzaskowski.

Zdaniem Trzaskowskiego rząd przerzucił na samorządy koszty związane z edukacją i jej reformą. Zarzucił rządzącym "nieudolność, chaos, brak profesjonalizmu, arogancję". - Na to absolutnie nie może być zgody – powiedział.

- Pan premier ma czelność mówić, że samorządy nie dopłacają do edukacji, a jest dokładnie na odwrót. To my bierzemy na siebie większość kosztów związanych z edukacją – dodał Trzaskowski. Zaapelował do rządu o "dialog, a nie monolog", który - jego zdaniem - prowadzi teraz minister edukacji.

"Nauczyciele powinni zarabiać godnie"

- Jako prezydenci 12 największych miast Unii Metropolii Polskich, podjęliśmy wspólne stanowisko dotyczące płac nauczycieli. Uważamy, że nauczyciele powinni zarabiać godnie – przekonywał Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Prezydenci odnieśli się do informacji, że minister edukacji Anna Zalewska jest kandydatką do europarlamentu. - Nauczyciele to mieszkańcy naszych miast, którzy opiekują się naszym największym zasobem, czyli młodzieżą. Apeluję do minister Zalewskiej, aby została z nami, aby nie uciekała do Brukseli – kontynuował Truskolaski.

- Co mamy powiedzieć uczniom, którzy będą w zdublowanych rocznikach, którzy będą uczyć się do 18 czy też do 20? – pytał.

Finansowanie edukacji

- Oświata to jedno z najważniejszych powinności państwa wobec obywateli. Powinności realizowanych za pośrednictwem samorządów, ale ta powinność musi mieć kotwicę finansową w budżecie państwa. Subwencja oświatowa, którą otrzymujemy na realizację tych zadań, jest dalece niewystarczająca. Wystarczy pokazać chociażby na przykładzie Lublina - argumentował Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wyliczał, że w ostatnich trzech latach w Lublinie podwojono wydatki w stosunku do subwencji. Jak zaznaczył, gdyby miasto nie wykładało własnych środków, zdejmowanych z remontów czy innych zadań, to doszłoby do zapaści finansowej w oświacie.

- Apelujemy, by pani minister Zalewska i rząd chciał z nami rozmawiać i uzgadniać współfinansowanie tych zadań, które wiążą się z edukacją naszych dzieci. Reprezentuję Unię Metropolii w komisji rządu i samorządu i mogę powiedzieć, że do dialogu w ostatnich latach nie doszło - podkreślił prezydent Lublina.

Wynagrodzenie nauczycieli

Wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela przywiózł do Warszawy pasek wynagrodzenia nauczyciela z kilkuletnim stażem pracy, wyższym wykształceniem, który pracuje w jednej z łódzkich szkół.

- Jego wynagrodzenie to dwa tysiące złotych netto z dodatkami, za które płaci samorząd: motywacyjnym, za wychowawstwo i stażowym. W imieniu wszystkich samorządów apelujemy, że jeszcze można uchronić szkołę i dzieci przed planowanym strajkiem. Czy nauczyciel, który uczy i bierze odpowiedzialność za nasze dzieci, ma tyle zarabiać? Jako samorządowcy robimy wszystko, aby te pensje były wyższe. Ale zgodnie z prawem i zgodnie z zasadami za całą wypłatę zasadniczą odpowiedzialność bierze MEN. Apelujemy: usiądźcie do stołu i potraktujcie nauczycieli poważnie - przekonywał wiceprezydent Łodzi.

Strajk nauczycieli

Od 5 marca trwa referendum strajkowe zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w ramach prowadzonego sporu zbiorowego. Potrwa do 25 marca. Odbywa się we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi w ramach sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o tysiąc złotych. Jeśli taka będzie wyrażona w referendum wola większości, strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia.

Oznacza to, że jego termin może się zbiec z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasistów. Matury mają się rozpocząć 6 maja. Prezes ZNP Sławomir Broniarz powiedział, że w strajku może uczestniczyć około 80-90 proc. nauczycieli.

W związku z zapowiedzią strajku władze Warszawy powołały 6 marca sztab kryzysowy. Jego zadaniem jest przygotowanie do sytuacji kryzysowej, monitorowanie i reagowanie na zagrożenie bezpieczeństwa w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych w czasie akcji strajkowej nauczycieli. Jak podaje miasto, w Warszawie do sporu zbiorowego przystąpiło 80 procent placówek oświatowych; jeśli strajk nauczycieli je obejmie, to bez opieki pozostanie ponad 200 tysięcy dzieci i młodzieży.

kz/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fredf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 19:29 ~fredf

  Weronica~Weronica

  ha ha ha!!!
  Jak zwykle gdzie rządzi i gdy rządzi Platforma, to "piniendzy nie ma"!

  ni ma i nie będzie...

 • mysza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 18:28 ~mysza


  Anonim~Anonim

  Na spotkaniu stawili się: Rafał Trzaskowski (PO), Tadeusz Truskolaski (PO), Krzysztof Żuk (PO), Rafał Bruski (PO), Tomasz Trela (SLD), Piotr Kowalczuk (sympatyk PO), Anna Korfel-Jasińska (sympatyk PO). Na podstawie Wikipedii i portalu NaszeMiasto opracował: anonim
  maniak~maniak

  i co w związku z tym?
  ah,no tak.Wasza mantra paranoicznych pomyleńców - "przypadek?nie sądzę!"

  Wypluj te słowa !!!

 • Weronica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 17:12 ~Weronica

  ha ha ha!!!
  Jak zwykle gdzie rządzi i gdy rządzi Platforma, to "piniendzy nie ma"!

 • Czaras

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 16:12 ~Czaras

  Ustawka Poko poko

 • lechul1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 14:16 ~lechul1

  Jak nie dojdzie do strajku to pies z kulawą noga nie zapyta nauczycieli ile zarabiają.
  Zawsze mogą zmienić pracę niech pani minister wykłada przez łącze telewizyjne we wszystkich szkołach to nie będą potrzebni nauczyciele.
  I jaka oszczędność.

 • fawwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 13:17 ~fawwa

  Może na początek zorganizować nauczycieli od matematyki czy angielskiego. W szkołach na Woli ich brakuje. No chyba, że pan prezydent uważa, iż "ta edukacja" jest ważniejsza od matematyki.

 • oszakana przez Trzaskowskiego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 11:23 ~oszakana…

  Panie Traskowski a sam doszacowałeś obietnice wyborcza darmowych żlobków???tak twardo i głosno krzyczałeś, nawet ba zapisałes w swoim programie darmowe żłobki dla WSZYSTKICH DZIECI OD wrzesnie 2019i co??? obiecanki cacanki, sam sie naucz liczyć

 • LMG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 11:18 ~LMG

  PO już niedługo wróci do władzy i będzie jak było.

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 10:52 ~maniak

  Anonim~Anonim

  Na spotkaniu stawili się: Rafał Trzaskowski (PO), Tadeusz Truskolaski (PO), Krzysztof Żuk (PO), Rafał Bruski (PO), Tomasz Trela (SLD), Piotr Kowalczuk (sympatyk PO), Anna Korfel-Jasińska (sympatyk PO). Na podstawie Wikipedii i portalu NaszeMiasto opracował: anonim

  i co w związku z tym?
  ah,no tak.Wasza mantra paranoicznych pomyleńców - "przypadek?nie sądzę!"

 • FaFiK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 09:41 ~FaFiK

  A może tak zacząć wypłacać ofiarom czyścicieli kamienic odszkodowania, zamiast je zasądzać. To przez wasze durne decyzje bandyci dostawali atrakcyjne nieruchomości. Ile miasto i mieszkańcy na tym stracili, 20 mld. starczyłoby dla nauczycieli i jeszcze by zostało.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »