Informacje

10.10.2014 06:24 W przyszłym roku będzie rentowny?

Prezes PL.2012+: Stadion Narodowy lepszy od Wembley

SERWISY:

Tomasz Półgrabski, prezes spółki PL.2012+, operatora Stadionu Narodowego, stwierdził, że już ten rok obiekt może zakończyć z niewielką stratą, albo "na zero", a rentowność osiągnie w 2015. Informację przekazał w czwartek w Sejmie.

- W 2013 roku strata spółki wyniosła 11 milionów złotych, podczas gdy planowana była na poziomie 40. W tym roku nasz wynik finansowy może być bliski zeru, a negatywnie zakładając dwa miliony na minusie. Ale przy tej dynamice, przy wprowadzonych oszczędnościach, ograniczonych kosztach, nowych, kolejnych organizowanych imprezach na Stadionie Narodowym, z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy zakładać, że będziemy na plusie w 2015 roku. Dla porównania, londyński Wembley uzyskał rentowność po siedmiu latach - powiedział Półgrabski na posiedzeniu sejmowej komisji kultury fizycznej i sportu.

Trzy miesiące

Przed trzema miesiącami Półgrabski objął funkcję prezesa zarządu w spółce PL.2012+, operatora stołecznego Stadionu Narodowego. Wcześniej był sekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. - Staramy się tak zarządzać spółką, aby sama się finansowała, bez żadnego finansowania zewnętrznego. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z PGE w kwestii partnera strategicznego obiektu - dodał.

Półgrabski poinformował, że jeśli podpisana zostanie umowa z PGE, będą prowadzone rozmowy ws. nadania Stadionowi Narodowemu imienia słynnego trenera Kazimierza Górskiego. O jak najszybsze sfinalizowanie tej sprawy apelował dawny podopieczny Górskiego, bramkarz Jan Tomaszewski, dziś poseł.

- Kiedy Stadion Narodowy będzie nazywał się obiektem im. Kazimierza Górskiego? Jeśli sponsor się nie zgodzi, to niech w... gdzie pieprz rośnie - w mocnych słowach wyrażał swą opinię Tomaszewski. - Takie agresywne stawianie sprawy może sprawić, że nikt nie będzie chętny (chodzi o partnera strategicznego - red.). Mnie też się wydaje, że nazwisko pana Kazimierza Górskiego to wartość dodana - stwierdził prezes spółki PL.2012+.

Półgrabski poinformował, że na stadionie swoje siedziby mają już dwa związki sportowe: tenisa oraz żeglarski, a prowadzone są rozmowy m.in. z badmintonowym. - Ten obiekt powinien być domem polskiego sportu. Prowadzimy rozmowy z PZPN ws. obecności tutaj muzeum - ocenił.

Impreza goni imprezę

Prezes spółki podkreślał, że w tym roku na stadionie odbyło się już 26 wydarzeń, nie tylko sportowych (m.in. mecze piłkarskie i inauguracja mistrzostw świata w siatkówce, mityng lekkoatletyczny Kamili Skolimowskiej i wiele innych), podczas gdy w całym poprzednim było ich 19. - Dziś mamy ten kłopot, że nie nadążamy ze sprzątaniem jednej infrastruktury i przygotowaniem do drugiej imprezy. To są olbrzymie projekty logistyczne - powiedział.

Na przełomie 2014 i 2015 roku wydarzeniem ma być Zimowy Narodowy - przygotowane zostaną trzy lodowiska, ze zjeżdżalnią i jarmarkiem świątecznym. - Jeśli chodzi o wydarzenia biznesowe, Stadion Narodowy jest jednym z najważniejszych centrów konferencyjno-kongresowych w Polsce - powiedział Półgrabski, dodając jednocześnie, że słabiej wygląda na razie kwestia wynajmu powierzchni biurowych.

W czwartkowej komisji sejmowej uczestniczył również m.in. Lech Witecki, przed kilkoma tygodniami powołany na prezesa spółki Narodowe Centrum Sportu Rozliczenia. - Obecnie prowadzonych jest 21 sporów dotyczących tego przedsięwzięcia z generalnym wykonawcą, projektantem, podwykonawcami - poinformował posłów.

Opinia NIK

Do negatywnej oceny Najwyższej Izby Kontroli dotyczącej budowy i wykorzystania stadionu wrócił jej wiceprezes Jacek Łuczkiewicz.

- Inwestycja aż się roi od różnego rodzaju błędów, problem polega na tym, że wszytko można przykryć wstydem, jeśli nie odda się obiektu w terminie. Stąd zaciąganie zobowiązań ponad ustalony limit, czy też niekorzystne inne decyzje podejmowane w trakcie całego projektu. Powinniśmy się zdobyć na refleksję na temat funkcjonowania w praktyce przepisów prawnych dotyczących odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Termin przedawnienia jest stosunkowo krótki w stosunku do skali czynu. Tu jest właśnie pole do refleksji, czy nie należałoby tych przepisów zaostrzyć - powiedział Łuczkiewicz.

W opublikowanym podsumowaniu wyników kontroli, NIK wskazała szereg nieprawidłowości, m.in. przekroczenie przez ministra sportu i turystyki uprawnień poprzez wyrażenie zgody na zawarcie z generalnym wykonawcą Stadionu Narodowego umowy o wartości przekraczającej o ponad 308 milionów złotych kwotę środków przeznaczonych na inwestycję w budżecie państwa.

Czytaj także na tvn24bis.pl

Zobacz jak zmienił się Stadion Narodowy:


mn//km

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 16:35 ~qwerty

  Po co istnieje jeszcze spółka która zajmuje się przygotowaniami do EURO2012 ?

 • wojtas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 13:26 ~wojtas

  PeOwskiego cyrku ciąg dalszy. Każdą POrażkę można przekuć w wielki sukces. A lemingi i tak to łykają. Pan Witecki stracił kilka miesięcy temu zaufanie wicepremier Bieńkowskiej i aby nie był bezrobotny, odnalazł się u ministra Andrzeja Biernata w resorcie sportu. PeOwska sitwa nie da zginąć swoim ludziom.

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 12:38 ~WAW

  zeby prezesi spolki zarzadzajacej stadionem zechcieli mniej zarabiac to by nie wyszedl on na minusie

 • witek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 12:27 ~witek

  Tak, tak... To wielki sukces jest i wielkie koszty. Ale kto tam się będzie na to oglądał. W końcu stać nas, prawda? Sam mam tego dość i dlatego popieram tych dla których naszą partią jest Warszawa.

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 09:04 ~Paweł

  Zanim się zaostrzy przepisy może należy najpierw spowodować aby te już istniejący funkcjonowały dobrze i służyły temu czemu powinny służyć. Np. przepisy budowlane powinny być przepisami a nie interpretacjami z których wynika zupełnie co innego niż w przepisach a sądy powinny orzekać w sprawach w terminach w których rozpatrywanie czegokolwiek ma sens. Mówić o zaostrzaniu przepisów może tylko osoba która nie ma pojęcia o realiach w jakich żyjemy.

 • kazio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 08:14 ~kazio

  Lech Witecki? To ten skompromitowany pan od komunikacji miejskiej, co nie zdał kilku egzaminów na samorządowca? Ale mu się trafiła ciepła posadka. Gratuluję doboru fachowców.

 • sceptyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 07:41 ~sceptyk

  "W 2013 roku strata spółki wyniosła 11 milionów złotych, podczas gdy planowana była na poziomie 40. W tym roku nasz wynik finansowy może być bliski zeru, a negatywnie zakładając dwa miliony na minusie."

  Stadion będzie rentowny, jak zyski pokryją koszty jego budowy. W tempie 50 milionów rocznie zwróci się po 44 latach. Dwa pokolenia Polaków będą czekały, aż pomnik rządów PO zostanie spłacony - dłużej niż wiele długów E. Gierka.

  Panu Prezesowi lekko przychodzi mówienie o tym, że "zaplanowano" 40 milionów straty. Co to znaczy? Ile można zrobić za 40 milionów? Postawić kilka szkół, wyremontować trochę ulic, a może nawet rozpocząć na poważnie budowę nowego szpitala.

  A poza tym widzę, że stadion zaraz skupi u siebie wszystkie związki sportowe (finansowane z budżetu państwa) i operator ogłosi zysk. Dla podmiotów państwowych proponuję stawkę 300 EUR/m-c za metr powierzchni (w centrum jest 30 EUR/m-c/m2) - w przyszłym roku Pan Prezes z dumą ogłosi zysk i otrzyma zasłużoną premię w wysokości 10 mln zł.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »