Informacje

20.02.2017 20:19 Interesy ministra środowiska

Prezes PiS krytykuje "Lex Szyszko"
i obiecuje zmianę ustawy

SERWISY:

- Przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach będą zmienione - zadeklarował w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z warszawskimi i podwarszawskimi strukturami partii.

W poniedziałek w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie odbyło się spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z warszawskimi i podwarszawskimi strukturami partii. W spotkaniu uczestniczyli m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński (szef warszawskich struktur PiS), a także posłowie Jarosław Krajewski i Paweł Lisiecki.

Kaczyński krytykuje ustawę

Według uczestników spotkania, prezes ostro skrytykował Ministerstwo Środowiska za przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach.

- Prezes powiedział, że jest przeciw tym rozwiązaniom i będzie ich zmiana. Stwierdził, że widać w tym prawie lobbing - poinformował warszawski polityk partii.

Spotkanie z Kaczyńskim na antenie TVN24 streszczał też warszawski poseł PiS Paweł Lisiecki. Potwierdził, że prezes partii "zajął dość krytyczne stanowisko odnośnie tej ustawy i jej skutków".

- Powiedział, że ta ustawa wymaga nowelizacji i będzie projekt, który będzie nowelizował kwestie wycinki drzew – zapowiedział.

Lisiecki przyznał też, że Kaczyński mówił o tym, że przy uchwalaniu nowego prawa mogło dojść do lobbingu lobbingu ze strony osób prywatnych lub osób prowadzących działalność gospodarczą. Skąd takie informacje? – Co do źródeł prezes się nie wypowiedział – odpowiedział poseł.

Jak dodał, nie było też mowy o tym, czy ktoś poniesie odpowiedzialność za całą sprawę. Co ciekawe, jak wynika z relacji Lisieckiego, minister Szyszko był na spotkaniu z Kaczyńskim, ale nie zabrał głosu.

"Za wcześnie na zmiany"

Kilka godzin wcześniej, na konferencji prasowej resort środowiska mówił o nowej ustawie w samych superlatywach. Nie zapowiadał w niej zmian, przynajmniej w najbliższym czasie.

- Za wcześnie jest, żeby mówić o zmianie przepisów dotyczących wycinki drzew. Ona nastąpi, gdy zajdzie taka potrzeba - poinformował rzecznik Ministerstwa Środowiska Paweł Mucha.

- Ustawa obowiązuje drugi miesiąc. Zatem za wcześniej jest, żeby dzisiaj mówić, że będzie zmiana przepisów, czy jej nie będzie. Będziemy oczywiście tę sytuację bacznie obserwować. Jeżeli zajdzie potrzeba takiej zmiany, oczywiście ona nastąpi - podkreślił rzecznik w poniedziałek podczas spotkania z prasą.

Interes ministra

Skąd taki upór resortu w utrzymaniu krytykowanych przez wielu nowych zasad? Padają pytania, czy w zmianie przepisów minister Jan Szyszko może mieć własny interes. Tej sprawie przyjrzał się Paweł Płuska, reporter "Faktów" TVN.

Z oświadczenia majątkowego Szyszki wynika, że ma mały dom i gospodarstwo średniej wielkości. Trudno jednak dociec, co się stało się z nieruchomościami, które - jak sam przyznał - kupował przez ostatnie lata. A kupował setki hektarów za dziesiątki milionów złotych. Minister nie wykazuje, by miał z nich jakieś dochody. W ogóle nie wykazuje, by je miał.

O majątek ministra pytają posłowie opozycji. - Istnieje pytanie, czy jest jakiś konflikt interesów Chciałabym wiedzieć czy wartość gruntów, które posiada minister Szyszko wzrosła w ostatnim okresie, czy nie? Czy wzrosła na skutek ustawy, którą moglibyśmy nazwać „lex Szyszko” - mówiła Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Minister znany środowisku

Jan Szyszko, który ministrem środowiska jest po raz trzeci, dał się już poznać w poprzednim rządzie PiS jako zwolennik budowy drogi przez Dolinę Rospudy, która jest obszarem chronionego krajobrazu. Jemu też zawdzięczamy ekrany akustyczne, które stoją w polu. Jako poseł pytał o szkodliwość smug lotniczych, a jako mieszkaniec Starej Miłosnej w Warszawie starał się zablokować budowę wschodniej obwodnicy stolicy.

Ale to nie z powodu obwodnicy zapamiętają go sąsiedzi. A także nie z powodu wycinki w Puszczy Białowieskiej i zezwolenia na odstrzał żubrów, lecz ze zmian w przepisach dotyczących wycinania drzew na prywatnym gruncie.

- Chciałbym serdecznie podziękować sąsiadowi za jego genialną ustawę. Wreszcie możemy poczuć się wolni i robić u siebie to co chcemy - komentuje sarkastycznie mieszkaniec Starej Miłosnej Marcin Weber. Pan Marcin ma żal o sześć pięknych dębów, które wycięto. Jeden z nich miał około dwieście lat.

Władze dzielnicy Wesoła, w której radną odpowiedzialną za ochronę środowiska jest żona ministra Szyszki, mogą się tylko przyglądać temu cięciu. - Na wszelki wypadek ci, którzy nie szanują przyrody i obawiają się kolejnej zmiany przepisów, tną - komentuje Edward Kłos, burmistrz Wesołej.

W poniedziałek Ministerstwo Środowiska przekonywało, że nowe prawo to nic niezwykłego, że takiego prawa oczekiwali obywatele. - Jest odzwierciedleniem głosu wyborców, głosu społeczeństwa - ocenił wiceminister Andrzej Szweda-Lewandowski.

Prawo właściciela

Nowe zasady weszły w życie 1 stycznia 2017 roku. Zgodnie z nimi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą.

Do końca 2016 roku pozwolenie na wycinkę nie było wymagane w przypadku drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekraczał 35 cm (w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego) albo 25 cm (w przypadku pozostałych gatunków drzew). Zmiany nastąpiły też w przypadku kwalifikacji krzewów, które można usunąć bez pozwolenia. Do końca 2016 r. można było usunąć takie krzewy, których wiek nie przekraczał 10 lat. Obecnie zezwolenie nie jest potrzebne, kiedy krzew bądź skupisko krzewów ma powierzchnię do 25 metrów kwadratowych.

Chcą wyjaśnień

Ministerstwo Środowiska zażądało od władz Warszawy i Sopotu informacji na temat wycinki drzew w latach 2014-2016, czyli jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów.

- W związku z tym, że niektórzy samorządowcy próbują z kwestii usuwania drzew czynić problem polityczny, zwracamy się do samorządowców z Warszawy, z warszawskiego ratusza, aby przedstawili informacje, ile drzew w 2014, 2015 i 2016 roku było usuniętych w Warszawie. Ile decyzji o usunięcie drzewa z tych wszystkich wniosków, które zostały złożone, było odmownych, ile było pozytywnych – powiedział wiceminister Mucha.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24BIS.PL

tvn24bis.pl/PAP/Paweł Płuska/kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 19:52 ~Toms


  Toms~Toms

  Typowe działanie PiS. "Rozpoznanie bojem". Najpierw uchwalają bubla prawnego, a jak się podniesie awantura to kombinują jak się z tego wycofać.
  Klondike~Klondike

  To nie bubel, to celowe działanie. Uchwalają coś takiego, ludzie się burzą i przychodzi Kaczyński z obietnicą, że wszystko naprawi.  Ależ ja napisałem że to celowe działanie.

 • spk65a

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 17:38 ~spk65a

  Spokojnie. Szyszko załatwił co chciał dla siebie, rodziny i znajomych. Ci co potrzebowali zniesienia pozwoleń, to już swoje hektary i parki wycięli w pierwszym dniu. Teraz wkroczy wielki zbawca narodu, pogrozi paluszkiem i znowu zablokuje wycinkę. Co miało zostać wycięte to zostało i to szybko. Chodziło o oczyszczenie terenów pod inwestycje, gdzie trzeba było zapłacić grube miliony za setki zdrowych drzew. To są konkretne pieniądze, które były własnością gmin i dzięki Szyszko budżety wzięły w łeb.

  Ale najsmieszniejsze jest to, że jest to gość co ma dbać o środowisko. No nadzwyczaj mu się to udaje. Chyba lepszy jest tylko Radziwił opowiadający, że papierosy więcej robią szkody niż dym ze spalonych opon.

 • Klondike

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 15:20 ~Klondike

  Toms~Toms

  Typowe działanie PiS. "Rozpoznanie bojem". Najpierw uchwalają bubla prawnego, a jak się podniesie awantura to kombinują jak się z tego wycofać.

  To nie bubel, to celowe działanie. Uchwalają coś takiego, ludzie się burzą i przychodzi Kaczyński z obietnicą, że wszystko naprawi.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 12:18 ~Xavery

  aaa~aaa

  Ludzie teraz jak maniacy z piłami biegają tną czy trzeba czy nie.

  Skoro prezes zapowiedział zmianę przepisów to dopiero teraz zaczną biegać i wycinać co się da.
  Taka jest "jakość" jednoosobowych rządów prezesa. A w kolejce czekają jeszcze sądy, szkoły, samorządy...

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 12:10 ~Xavery

  AdamVA~AdamVA

  Jedyna dobra ustawa PiS i chcą już ją zmienić... Paranoja.
  Moja działka, moje drzewa! Ale ludzie lubią być niewolnikami urzędnika. A urzędasy płaczą teraz bo skończyły się łapówki jakie dostawali do tej pory.

  Jakbym wiedział gdzie mieszkasz to postawiłbym obok spalarnię śmieci. MOJĄ spalarnię śmieci. A ty wdychaj, niewolniku prezesa.

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 11:40 ~Toms

  Typowe działanie PiS. "Rozpoznanie bojem". Najpierw uchwalają bubla prawnego, a jak się podniesie awantura to kombinują jak się z tego wycofać.

 • AdamVA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 11:27 ~AdamVA

  Jedyna dobra ustawa PiS i chcą już ją zmienić... Paranoja.
  Moja działka, moje drzewa! Ale ludzie lubią być niewolnikami urzędnika. A urzędasy płaczą teraz bo skończyły się łapówki jakie dostawali do tej pory.

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 11:26 ~aaa

  Ludzie teraz jak maniacy z piłami biegają tną czy trzeba czy nie. a uzasadnienie to moje nie przemawia do mnie bo jak nie chce drzew na działce to po co kupuje działkę w lesie. Niech Kupi na polu a no racja na polu brak drzew. Więc teraz niech nie udają pokrzywdzonych bo im drzewka przeszkadzają potem wytną przyjdzie upał lub obfite deszcze to drzewka znowu będą dobre ale szkopuł już za późno.

 • Marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 11:25 ~Marta


  qqruzNIK~qqruzNIK

  Jeżeli tan przepis nie zostanie zmieniony to za 10-15 lat w Warszawie będziemy mieli piękne drzewa a nie stare suchary łamiące się w czasie każdej burzy.
  Szok~Szok


  za 10-15 lat w Warszawie będziemy mieli typową betonową dżunglę, a nie piękne drzewa


  Nie mierz wszystkich swoją miarą. Aktualna ustawa przywróciła normalność na tyle, żeby ludzie nie bali się sadzić nowych drzew. Nikt nie wycina drzewa ot tak sobie na prywatnych działkach. Poleciały jedynie te, które i tak miały być wycięte.

 • Szok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2017 10:48 ~Szok

  qqruzNIK~qqruzNIK

  Jeżeli tan przepis nie zostanie zmieniony to za 10-15 lat w Warszawie będziemy mieli piękne drzewa a nie stare suchary łamiące się w czasie każdej burzy.


  za 10-15 lat w Warszawie będziemy mieli typową betonową dżunglę, a nie piękne drzewa

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »