Informacje

11.06.2019 11:30 pikietowali przed Ministerstwem Energii

Prezes Ozon zwolniony.
Górnicy stanęli w jego obronie

SERWISY:


Górnicy z Jastrzębia od rana pikietowali
przed Ministerstwem Energii. Wyrażali sprzeciw wobec planowanego zwolnienia prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ale nic nie wskórali. Daniel Ozon, decyzją rady nadzorczej spółki, został zwolniony.

Przed 10 do demonstrujących wyszedł minister energii Krzysztof Tchórzewski. Próbował zabrać głos, ale na słowa "wasze płace są jednymi z większych w Polsce" został wybuczany przez tłum protestujących. Minister się nie poddawał. - Wiadomo wam jest, że rada nadzorcza straciła zaufanie do prezesa i ja też - stwierdził. Protestujący odpowiedzieli bezceremonialnie: "Panie ministrze, g*wno prawda".

- Moim zadaniem jest to, żebyście byli bezpieczni, żebyście bezpiecznie funkcjonowali i żeby spółka nadal była w tak dobrej sytuacji, jak jest. I to jest moje zadanie. Ja muszę tych rzeczy pilnować i jestem za nie odpowiedzialny - mówił.

Jeden z przedstawicieli górników zwrócił do Tchórzewskiego: - Czy my jesteśmy tacy groźni, że cztery osoby plus jedna kobieta chcieliśmy dzisiaj porozmawiać z radą nadzorczą, to pan obstawił ten budynek policją, ochroną? Mając przepustki do biura, chcieliśmy wejść i porozmawiać z naszymi przedstawicielami z wyboru. Potraktowali nas jak przestępców, to pana inicjatywa!

- Ja panów zapraszam do siebie na rozmowę - odparł minister.

- Za późno - usłyszał w odpowiedzi. Chwilę później tłum zaczął skandować: Tchórzewski, dymisja!

- To jest zrobione perfidnie. W sobotę była decyzja, niedziela dzień wolny, tylko poniedziałek został nam na organizację, żeby tu być. Tak zrobili, żebyśmy nie mogli się zorganizować, ale daliśmy radę. Nie będzie pan straszył siłami porządkowymi. Nie baliśmy się za Platformy, nie będziemy się bali teraz! - grzmiał przedstawiciel jastrzębskich górników.

Nie chcą odwołania prezesa

Jeszcze kilkadziesiąt minut przez rozpoczęciem protestu na Wspólnej było około stu górników, choć zapowiadana jest liczba pięciokrotnie wyższa.

- Górnicy na wczoraj byli umówieni z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim. Ale minister te rozmowy niespodziewanie odwołał. Co więcej, na dzisiaj zwołane zostało posiedzenie rady nadzorczej spółki. Według górników to dowód na to, że minister nie dotrzymuje obietnic, bo takie spotkania miały się odbywać co kwartał. Do nieporozumień dochodziło już wcześniej - relacjonowała reporterka TVN24 Ewa Paluszkiewicz.

I dodała, że górnikom przede wszystkim chodzi o próby zwolnienia obecnego prezesa spółki Daniela Ozona. - Jesienią próbowano go dwukrotnie odwołać. Po raz trzeci, gdy miało mieć to miejsce w styczniu, górnicy również tutaj protestowali. Skutecznie. Prezes nadal pełni swoją funkcję, ale zdaniem górników we wtorek ma dojść do ponownej próby odwołania prezesa - wyjaśniała.

"Sprzeciwiał się planom resortu"

Wiceprezesi zostali zwolnieni na początku tego roku. - Górnicy twierdzą, że prezes Ozon sprzeciwia się planom resortu na to, by finansować takie inwestycje, które nie są bezpośrednio związane z JSW. I jako przykład podają, że prezes Ozon miał nie wyrazić zgody na to, by spółka przeznaczyła półtora miliarda złotych na budowę nowego bloku energetycznego w elektrowni Ostrołęka, ale wcześniej też prezes miał się sprzeciwić kupnie koksowni Wiktoria oraz pakietu akcji Polimexu-Mostostal - informowała reporterka.

Po odwołaniu ze stanowiska Daniela Ozona, który od ponad dwóch lat kierował Jastrzębską Spółką Węglową, pełnienie obowiązków prezesa rada powierzyła Robertowi Małłkowi.

Kim jest nowy prezes?

Robert Małłek jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwentem Podyplomowych Studiów Canadian International Management Institute, według akredytacji Harvard Business School.

W latach 1998-1999 Małłek był doradcą prezesa ZUS, a w latach 1999-2001 wicedyrektorem biura szefa Kancelarii Premiera. W latach 2002-2006 pracował w warszawskim magistracie, a w latach 2006-2007 był w zarządzie Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Później pracował m.in. w zarządach spółek: Spolana (grupa Orlen), Stomil Poznań, Grupa Hoteli WAM, a przed przejściem do JSW - Unipetrol.

mp/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • end

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2019 14:43 ~end

  Konglomerat PiS i górniczej "Solidarności" zaczyna przynosić skutki. Oni potrzebują wyłącznie głosów we wszelkich głosowaniach czy referendach żeby utrzymać siedzenia bo są przyspawani.Do górników JSW dotarło do czego są potrzebni, do innych chyba jeszcze nie ale to kwestia krótkiego czasu.

 • zainteresowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2019 14:29 ~zainteresowany

  Były jakieś zasłabnięcia, omdlenia? Przecież taki straszny upał.

 • Łysy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2019 13:13 ~Łysy

  Głosujcie dalej na PIS. Jest taki słowny i słodki. Sami na nich głosowaliście to teraz macie.

 • bolok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2019 13:00 ~bolok

  Finis Silesia~Finis Silesia

  Górnicy tracą na sile ! Politycznie nie są juz kastą uprzywilejowaną, a znaczenie Sląska i tzw. "przemysłu ciezkiego" zmalało w skali całego kraju i gospodarki.

  Tak pozamykali tyle kopaln by nie bylo ich duzo tylko garstka,dajecie sie wykorzystywac jak dawniej,tylko walczylisci i co zostalo paru ludzikow.

 • ogniwo tymczasowe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2019 12:52 ~ogniwo tymczasowe

  IfNormatyk~IfNormatyk

  "Canadian International Management Institute"
  Ładnie brzmi, ale to jest kanadyjska wydmuszka z główną działalnością w Polsce. Trzeba się bardzo starać aby po zapłaceniu za kurs nie być ich absolwentem.

  "Młody" podstawiony do "odstrzału" jak sprawa przycichnie a kasa się rozpłynie.

 • Zgryźliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2019 12:01 ~Zgryźliwy

  No i czego ?! Przecież chcieliście dobrej zmiany.

 • IfNormatyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2019 11:59 ~IfNormatyk

  "Canadian International Management Institute"
  Ładnie brzmi, ale to jest kanadyjska wydmuszka z główną działalnością w Polsce. Trzeba się bardzo starać aby po zapłaceniu za kurs nie być ich absolwentem.

 • Tomeczek_888

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2019 11:47 ~Tomeczek_888

  Ryle pod ziemię! Fedrować!

 • Dojna Zmiana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2019 11:45 ~Dojna Zmiana

  HAHAHAHA brawo górnicy poczuliście jak to jest być oszukanym przez kolesi z dojnej zmiany . Sami powinniście mieć do siebie pretensje

 • Egon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2019 11:26 ~Egon

  Kolejny przykład centralnego zarządzania giełdową spółką z udziałem skarbu państwa. Zamiast zysk przeznaczyć do podziału lub na inwestycje maja kupić to co rząd każe. Tym sposobem finansuje się centralne inwestycje lub ratuje upadające firmy. Typowe dla centralizacji władzy. JSW już raz została tak wrobiona i musiała kupić jedną z kopalń Kompanii Węglowej aby dać pieniądze na ratunek.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »