Informacje

09.05.2011 15:24 propozycja gazowego potentata

Prezent dla Warszawy
wart 150 milionów złotych

SERWISY:

Spółka EuRoPol Gaz chce oddać Warszawie niszczejący od lat budynek na Bielanach - ustalił portal tvnwarszawa.pl. Prezent może być wart nawet 150 mln złotych. Miasto zastanawia się jednak, czy opłaca się darowiznę przyjąć.

– Zaproponowaliśmy przekazanie na rzecz miasta nieruchomości przy ulicy Literackiej 11 w formie darowizny – potwierdza w rozmowie z tvnwarszawa.pl Beata Pawłowska z działu obsługi i współpracy z zagranicą EuRoPol Gazu.

Spółka złożyła swoją propozycję na prośbę Aleksandra Miedwiediewa, wiceprezesa Gazpromu i dyrektora generalnego przedsiębiorstwa Gazprom Export.

Zapowiadali w zeszłym roku

Miedwiediew negocjował sprawę budynku jeszcze podczas ubiegłorocznej wizyty w Polsce:  

- Będziemy musieli się uważnie zastanowić z rządem polskim i władzami Warszawy, co można stworzyć na Literackiej, żeby tego budynku nie stracić. Zleciliśmy zarządowi EuRoPol Gazu, by zajął się tą sprawą, bo diabeł tkwi w szczegółach. Jeśli uzyskamy zrozumienie i pomoc polskiego rządu, i władz Warszawy, to myślę, że jest duża szansa na stworzenie miejsca pracy dla polskich i rosyjskich artystów - tłumaczył wtedy.

Prezent za 150 mln złotych

Począkowo EuRoPol Gaz liczył na to, że uda mu się kłopotliwą nieruchomość sprzedać. Jego kupno zaproponował Warszawie w 2007 roku. Władze miasta nie były zainteresowane, bo transakcja nie wyglądała atrakcyjnie. Dlaczego?

Budynek od 2002 roku stoi w stanie surowym. Rozpoczętej dwa lata wcześniej budowy nigdy nie udało się zakończyć. EuRoPol Gaz od blisko dziesięciu lat ponosi koszty utrzymania gmachu, ale nie czerpie z niego żadnych dochodów. Chciał się więc go pozbyć. O chętnych jednak nie było łatwo.

EuRoPol Gaz swój budynek wycenia na 150 milionów złotych. Według potencjalnych inwestorów wart jest jednak najwyżej 70 milionów złotych. Potencjalne transakcje były dla EuRoPol gazu nieopłacalne, bo sprzedaż nieruchomości za taką kwotę groziła oskarżeniami o niegospodarność. Przedstawiciele spółki uznali, że lepiej przekazać gmach jako darowiznę.

Miasto ostrożne - sprawdza ofertę

Czy to, czego nie warto było kupować, opłaca nam się przyjąć w prezencie? - Decyzję podejmiemy jeszcze w tym tygodniu - deklaruje Marcin Bajko, dyrektor miejskiego biura gospodarowania nieruchomościami.

Bajko jeszcze przed swiętami wielkanocnymi spotkał się z przedstawicielami EuRoPol Gazu i ciągle jeszcze analizuje ich propozycję - Sprawdzamy status prawny tego niewykończonego budynku. Sprawdzamy, czy na przykład jeśli przyjmiemy darowiznę, nie zgłoszą się do nas wykonawcy, którzy mają roszczenia do budynku – wyjaśnia.

Władze miasta liczą również koszty, jakie musielibyśmy ponieść przyjmując prezent. Sam podatek, który trzeba był by w takim przypadku zapłacić to 26 milionów złotych. A do tego dochodzą jeszcze koszty utrzymania.

 

Świątynia sztuki

Po co w ogóle miastu gmach EuRoPol Gazu? Propozycji jego wykorzystania nie brakuje. Jedną z najciekawszych zgłosili sami mieszkańcy Bielan. Chcieliby stworzyć w niszczejącym na razie budynku Europejską Akademię Sztuk Pięknych. O tych planach portal tvnwarszawa.pl informował jako pierwszy.

Według pomysłodawców na Bielany mogłyby się przenieść stołeczne uczelnie artystyczne - Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Teatralna i Uniwersytet Muzyczny. W gmachu wystarczyłoby miejsca na akademiki, dom aukcyjny, galerie czy nowoczesną bibliotekę.

"Piękny gest na rzecz kultury narodowej"

Informacja o ofercie gazowej spółki ucieszyła Szymona Kozłowskiego, jednego z pomysłodawców akademii. - To milowy krok. To nieprawdopodobny sukces zwykłych obywateli Warszawy działających na rzecz kultury. Zamiast utrzymywać brzydką żelbetonową konstrukcję, warto uczynić piękny gest na rzecz kultury narodowej i dać szansę stworzenia w tym miejscu czegoś godnego europejskiej stolicy – przekonuje Kozłowski.

Jego zdaniem władze Warszawy nie powinny przejmować się kryzysem i szybko podpisać list intencyjny, że chcą przejąć budynek i wykorzystać jego całą powierzchnię, a następnie zlecić analizę finansową, żeby dowiedzieć się ile kosztowałoby wykończenie budynku na wybrany cel i skąd wziąć fundusze.

Bartłomiej Frymus/mz

EuRoPol GAZ to spółka gazowa, w której udziały ma rosyjski Gazprom (48 proc.), polskie PGNiG (48 proc.) oraz Gas Trading (4 proc).

 

 

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • press - info

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2011 09:20 ~press - info

  Czy jest prawdą, że podczas wizyty w tym tygodniu Prezydenta USA Barcka Obamy w Polsce poza współpracą militarną i sprawami gazu łupkowego będzie poruszana sprawa współpracy kulturalnej a w tym wsparcia finansowego USA dla stworzenia w Warszawie czegoś na wzór Juilliard School z Nowego Jorku ? Czy jest prawdą, że jest inicjatywa wspierana przez polonię amerykańską ? http://www.facebook.com/pages/Europejska-Akademia-Sztuk-Pi%C4%99knych/279118709528

 • autor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2011 17:31 ~autor

  Panie Prezydencie Jakubiak, Panie Dyrektorze Bajko - zapraszamy na Bielany :
  Mamy do zagospodarowania w pustym budynku "Europolgazu" 22 000 m2 pow. użytkowej. Ilu urzędników pomieścimy ? Jeśli dla każdego przeznaczymy 5 m2 wychodzi dokładnie 4 400 osób. A ilu urzędników obecnie pracuje w Ratuszu ? ‎1 stycznia 2011 r. było 3767 miejsc pracy, co oznacza, że Bielany zapewnią komfortowe miejsca pracy dla wszystkich w jednym miejscu i jeszcze kiedyś będzie można przyjąć z Bielan 633 nowe osoby. Do tego wokół budynku jest 2 ha terenu, prawie 400 miejsc parkingowych i 13 000 m2 pow. na szeroką gamę usług towarzyszących. Obok budynku "Europolgazu" są wielkie tereny rekreacyjne rewitalizowanych fortów - zielono, miło sympatycznie. Znakomity dojazd trasą S-8, S-7 oraz zmodernizowaną w 2012 r. trasą Armii Krajowej (5 pasów ruchu w każdą stronę), do stacji metra Marymont dwa przystanki. Praca wszystkich urzędników na styku Bielan i Żoliborza nabierze innych barw.

 • inwestor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2011 15:41 ~inwestor

  Jeśli zarząd miasta się szybko nie zdecyduje to ja go wezmę.
  mam już parę pomysłów na wykorzystanie.

 • a

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2011 16:34 ~a

  jestem za

 • Motabaj164

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2011 13:35 Motabaj164

  dziwne że jeszcze nikt przypadkowo nie pomógł mu się zawalić.

 • eee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2011 13:05 ~eee

  W budynku zrobiłbym szpital.
  Jest idealnie położony: trasa AK, lotnisko helikopterów ratowniczych na Bemowie, nawet ten "spodek" na dachu mógłby robić za lądowisko :o)

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2011 10:19 ~wawa

  T bomb zajmie go to co jest potrzebne mieszkańcom czyli to co sie tam utrzyma i na siebie zarobi......ja wiem ze moze ci nie pasować ze bardziej potrzebne są np sklepy z tania odzieżą niz ekskluzywne salony mody Diora albo Burbbery...w takim kraju zyjemy otwórz oczy!

 • Wawawawawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2011 08:59 ~Wawawawawa

  Budynek jest już w stanie do wyburzenia. Woda która dostała się do dylatacji w nieogrzewanym budynku porozsadzała ściany konstrukcyjne. Byłem, widziałem.
  Miasto nikomu nie musi oddawać kasy bo to była klasyczna wydmuszka. Wszystko przeprane przez kaskadę spółek. Fachowo

 • T_Bomb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2011 08:55 T_Bomb

  Możecie się licytować komu najlepiej byłoby oddać budynek, a koniec końców i tak zajmą go (tak jak w całej Warszawie): apteka, trzy banki, dwie ubezpieczalnie, solarium, "tradycyjny polski" kebab i sklep z używaną odzieżą.

 • zbych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2011 04:02 ~zbych

  zwrócić kościołowi

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »