Informacje

01.08.2012 18:59 68. rocznica powstania warszawskiego

Premier wybuczany na Powązkach

SERWISY:

Mieszkańcy Warszawy zebrani na Powązkach, wybuczeli premiera Donalda Tuska i Jacka Michałowskiego, szefa Kancelarii Prezydenta, w momencie składania przez nich kwiatów pod pomnikiem Gloria Victis.

Na chwilę przed uroczystościami, prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski zaapelował, aby w tym roku podczas obchodów pod pomnikiem nie doszło do żadnego incydentu. - Dla nas, powstańców warszawskich, żołnierzy II Wojny Światowej, jest to bardzo bolesne - zaznaczył.

- Proszę was w imieniu tych, którzy tu spoczywają; mam nadzieję, że (...) w tym roku nie będzie żadnych buczeń i gwizdów - tak Ścibor-Rylski zwrócił się do zebranych. Jego przemówienie zostało przyjęte oklaskami.

- Uszanujmy pamięć tych wspaniałych dziewcząt i chłopców, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość swojej ukochanej ojczyzny - apelował Ścibor-Rylski. Generał zaznaczył, że cmentarz - gdzie pochowani są powstańcy i żołnierze II wojny światowej - nie jest miejscem do wygłaszania politycznych poglądów.

Jednak - mimo tego apelu - wśród tłumu słychać było buczenie, gdy wieniec składali: premier Donald Tusk i - w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego - szef kancelarii prezydenta Jacek Michałowski. Przybycie Antoniego Macierewicza część zgromadzonych powitała oklaskami.

Gdy przedstawiciele władz państwowych opuszczali uroczystość, rozległy się okrzyki "hańba". Do podobnych incydentów dochodziło również w poprzednich latach.

"Słuchajcie wszyscy"

Hołd powstańcom w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przed pomnikiem Gloria Victis oddali także: minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, dowódca garnizonu Warszawa gen. bryg. Wiesław Grudziński, Władysław Bartoszewski, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, oraz harcerze i warszawiacy.

Po sygnale "Słuchajcie wszyscy" danym przez trębacza zgromadzeni, stojąc na baczność, uczcili minutą ciszy bohaterów Powstania Warszawskiego. Potem wojskowa orkiestra odegrała Mazurka Dąbrowskiego.

Wcześniej na cmentarzu złożono kwiaty na grobie dowódcy sił powstańczych, gen. Antoniego Chruściela "Montera".

Uroczystość pod pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach w Warszawie stanowi co roku punkt kulminacyjny oficjalnych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tradycja zbierania się przed pomnikiem Gloria Victis w rocznicę powstania ma już kilkadziesiąt lat. Warszawiacy zbierali się tam nawet wtedy, gdy komunistyczne władze zabraniały obchodów.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

PAP/bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dobre zmiany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 20:34 ~dobre zmiany

  tvn - Kukiz dobrze was ocenił po pierwszej turze wyborów

 • jasne jak słońce

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2012 21:37 ~jasne jak słońce

  O co tyle jazgotu i POhukiwań ze strony lemingów? przecież dla kazdego jest jasne ,że wybuczano nie Śp.Powstańców Warszawskich tylko kłamcę-premiera i łże-
  profesora którzy się chcieli lansować na
  koszt pamięci bohaterów powstańczych

 • Tweenk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2012 00:00 ~Tweenk

  "Mieszkańcy Warszawy zebrani na Powązkach wybuczeli premiera (...)"
  Buczeli nie mieszkańcy Warszawy jako grupa, tylko fanatycy PiS, którzy zbezcześcili pamięć powstańców, żeby kolejny raz w prymitywny sposób zamanifestować swoją nienawiść.

 • Kris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2012 16:36 ~Kris

  Oto obraz Prawdziwego Polaka i Katolika , jak by tam Kwiaty składał ojciec Dyrektor , bili by mu pokłony , a pod nogi banknoty rzucali.Ciekawy jestem jakiej narodowości jest Bóg , a co jeśli jest Żydem.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2012 00:08 ~Tomek

  Nie bój żaby. Płemieł z Gajowym już pracują nad ustawą która ładnie i legalnie zabroni wszelkich spotkań nie po myślii Partii. Komuna wraca i tyle.

 • Dama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2012 11:14 ~Dama

  Hańba ,dla naszego narodu ,któremu przewodniczą żydzi....

 • Dama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2012 10:49 ~Dama

  To co się dzieje OBECNIE w POLSCE ,jest rzeczywiście HAŃBA.
  i dalej ....
  Przemówienie Władysława Bartoszewicza -ŻYDA....nie było przyjęte....
  Zabrakło Polaków ? czy żydzi pod płaszczykiem polskich nazwisk są polakami ? a gdzie są Polacy, ci których dokumentami posługują się żydzi ,zmarli wydani przez tychże samych żydów?

 • Olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2012 00:41 ~Olek

  zwykłe chamstwo i smród te buczenie. A na takicj uroczystościach nie ma na to miejsca

 • Uczestnik Uroczystości

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2012 00:36 ~Uczestnik…

  A ja powiem jedno, ja nie jestem elektroratem PO na takich uroczystościach jak te na Powązkach przedstawiciele rzadu musza być, bo jakby ich nie było to byłby już całkowity brak szacunku. A Ci co krzyczeli precz z komuną to widać, ze za komuny nie żyli, bo by wiedzieli, że wtedy takich uroczystości wtedy nie można było kultywować. Tym co zrobili, tymi gwizdami sprawili krzywdę Powstańcom a władzy to nie zmieni. Tacy ludzie nie są warci bycia Polakami. Takie zachowanie jak wczoraj to było zwykłe beszczeszczenie trak ważnego Święta. Narobili smrodu i wykazali się wielkim hamstwem w stosunku do Generała - człowieka któremu nie dorastają do pięt. Takie uroczystości to nie miejsce na mieszanie brudów i polityki z bohaterstwem i historią. Powiem jedno - byłem tam z moimi znajomymi z zagranicy, którym chciałem pokazać z dumą tak ważne uroczystości i wiecie co wy buczący? było mi po prostu wstyd, że żyję między taką hołotą i takimi śmieciami i smrodziarzami jak wy buczący. Jesteście po prostu jak rzygi, obok których nawet przejść się nie chce, a smród zostaje na długo. Co? chciało się zaistnieć w mediach? No to się przykleiliście im jak gówno do buta. Smród się niesie i niesie po Polsce

 • Janko2771

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2012 22:13 ~Janko2771

  zapewne Osoby które się tak zachowywały nie są prawdziwymi Warszawiakami. Tak jak 70 % Ludzi żyjących w stolicy. Bardzo Przykro mi z powodu że Osoby które walczyły o wolność z okupantem, gdy ich rodzina. przyjaciele. znajomi umierali w egzekucjach, walkach o wolność. musieli się doczekać takiego chamstwa.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »