Informacje

17.10.2018 21:00 Obiecuje wsparcie

Premier wspiera Jakiego
i obiecuje pieniądze na metro

SERWISY:

- Środki z uszczelnienia podatków mogą trafić między innymi na nowe linie metra w stolicy – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Kandydat na prezydenta Warszawy Patryk Jaki podkreślił, że jeśli ktoś chce szybkiego rozwoju miasta, powinien wybrać ofertę Zjednoczonej Prawicy.

Szef rządu na wspólnej konferencji prasowej z Patrykiem Jakim, przekonywał, że Warszawa "potrzebuje gruntownej zmiany" i potrzebuje, żeby "jej gospodarz oglądał ją nie tylko z placu Bankowego, ale żeby rzeczywiście znał problemy każdej z dzielnic".

Pochwalił też propozycje programowe Jakiego, takie jak stworzenie nad Wisłą tak zwanej 19. dzielnicy, która miałaby stanowić "największy obszar innowacji w Europie".

- To jest bardzo piękny pomysł, bardzo dobry, to jest też pomysł, który wiąże się z Warszawą nowoczesności, Warszawą, która może być wielkim centrum innowacji, takim, który zadziwi całą Europę - powiedział premier.

Będą pieniądze

Morawiecki pozytywnie ocenił także plany Jakiego w zakresie rozwoju infrastruktury, w tym budowy nowych linii metra. - Dziś mamy jedną i jedną czwartą linii metra (...) bo nawet nie można powiedzieć że półtorej linii metra - wskazał Morawiecki, zwracając uwagę, że liczba ta odstaje od innych europejskich metropolii, takich jak: Paryż, Londyn, ale także Budapeszt.

- My w Warszawie po 12 latach rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz nie mogliśmy się dopracować kolejnej, pełnej linii metra – zauważył szef rządu.

Podkreślił, że środki, "pojawiły się wskutek uszczelnienia polskiego systemu podatkowego", zostały "odebrane mafii i przestępcom podatkowym".

Trzy ważne kwestie

Przekonywał, że Patryk Jaki nie dzieli warszawiaków na tych, którzy mieszkają po prawej czy po lewej stronie Wisły, czy też na tych, którzy od dawna mieszkają w stolicy lub mieszkają tu od niedawna. Morawiecki, odnosząc się do postulowanych przez Jakiego inwestycji, podkreślił, że wiarygodność jest "pewnym znakiem firmowym Prawa i Sprawiedliwości" przenikającym wszystkie inicjatywy. Premier ocenił, że kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski obiecuje to, "czego Hanna Gronkiewicz-Waltz przez 12 lat nie zrobiła".

- Dla mnie jest rzeczą jasną, że tutaj koło mnie stoi potencjalnie najlepszy gospodarz dla Warszawy, który ma szansę uczynić też tę Warszawę - we współpracy oczywiście z rządem w realizacji swoich bardzo ciekawych pomysłów – wielką, europejską, wspaniałą, miejscem fantastycznym do zamieszkania, zarówno dla tych, którzy kochają innowacje, nowinki, jak i dla naszego starszego pokolenia (...) po prostu dla wszystkich – powiedział premier wskazując na Jakiego.

Madryckie tempo

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy był na początku tygodnia w Madrycie, gdzie spotkał się z byłym burmistrzem Madrytu Jose Marią Alvarezem del Manzano y Lopez del Hierro, który w latach 1995-1999 oddał do użytku 56 kilometrów metra i 37 stacji.

- Potrafił podczas jednej kadencji otworzyć 50 kilometrów nowej linii metra. Dla porównania chcę powiedzieć, że w Warszawie przez trzy kadencje oddano 9 km metra - mówił Jaki.

Do wizyty Patryka Jakiego w Madrycie odniósł się Instytut Obywatelski, związany z Platformą Obywatelską. Zdaniem jego ekspertów kandydat na prezydenta stolicy nie powinien porównywać tempa projektowania i budowania metra w różnych częściach Europy. Ich zdaniem jest to "metodologicznie błędne", a jako dowód załączają wyniki badań duńskich i holenderskich naukowców, którzy zestawili koszty budowy metra w kilku wybranych miastach.

"Ja jestem gwarancją"

Od początku kampanii Patryk Jaki może liczyć na wsparcie rządu i ministerstw. Jest regularnie zapraszany na wydarzenia, z którymi jako wiceminister sprawiedliwości i poseł z Opolszczyzny nie ma nic wspólnego. Współotwierał już budowę podwarszawskiej autostrady z wiceministrem infrastruktury, zachęcał do dopisywania się do rejestru wyborców z ministrem cyfryzacji, a przy wsparciu ministra inwestycji i rozwoju obiecywał nowe mosty.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy podkreślił, że Warszawa - aby szybciej się rozwijała - potrzebuje współpracy z rządem. - Bardzo chciałem podziękować premierowi za zapewnienia, że nasz program w Warszawie będzie realizowany – powiedział Jaki. Wymienił trzy kwestie, które - jak mówił - stanowią różnicę między nim Rafałem Trzaskowskim, a które "dzięki zapewnieniom rządowym uda się zrealizować".

Pierwszą z nich jest utworzenie Dzielnicy Przyszłości. - To jest projekt, którego Rafał Trzaskowski nie chce. Ja jestem jedyną gwarancją i rząd Zjednoczonej Prawicy jest jedyną gwarancją, że ten projekt zostanie zrealizowany, czyli Warszawa stanie się największym w Europie ośrodkiem nowych technologii" - powiedział Jaki.

Druga kwestia dotyczy budowy mostów (w tym - jak opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl jednego już budowanego.)  - Warszawa potrzebuje nowych mostów, żeby połączyć lewy i prawy brzeg Wisły, dlatego że Warszawa jest jedna. I tutaj jest też różnica między mną, a Trzaskowskim, ponieważ ja uważam, że te mosty są potrzebne dla samochodów, również dla autobusów. Natomiast Trzaskowski mówi, że Warszawa co najwyżej potrzebuje kładek pieszo-rowerowych i to jest różnica między nami - stwierdził Jaki.

Trzecią kwestią, którą wymienił, jest szeroko opisywana na tvnwarszawa.pl budowa III i IV linii metra. - Jeżeli Warszawa naprawdę ma być dla wszystkich, to komunikacja zbiorowa musi docierać do wszystkich najważniejszych dzielnic w Warszawie. Niestety tak w tej chwili nie jest - powiedział kandydat Zjednoczonej Prawicy.

"Jestem przekonany"

- Dzięki zapewnieniom rządowym jestem przekonany, że ten ambitny program dla Warszawy można zrealizować. Różnica pomiędzy Trzaskowskim, a naszą ofertą to jest różnica między szybkim rozwojem i stagnacją. Jeżeli, ktoś chce szybkiego rozwoju i realizacji bardzo ambitnych projektów innowacyjnych, które sprawią, że Warszawa zacznie się rozwijać dużo szybciej, niż teraz - powinni wybrać naszą ofertę - ofertę szybkiego rozwoju, ofertę Zjednoczonej Prawicy, ofertę Warszawy pragmatycznej, a nie Warszawy ideologicznej, jaką proponuje mój konkurent - mówił Jaki.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października, a druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - 4 listopada.

Zdjęcie główne: PAP/Tomasz Gzell

PAP/kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 13:38 ~abc


  Dosia125~Dosia125

  Mateuszek kłamczuszek łamie zasady gry fair-play. A co będzie jak Jaki przegra? Nie będzie metra w W-wie? Popularności to tym ani PiS ani ten kłamczuszek na pewno nie zyskają u warszawiaków.
  luki~luki


  W ogóle pan Morawiecki to niech sopbie najpierw do tych miast pojedzie i przejedzie się komunikacją... Metro w Budapeszcie wygląda jak zółtek sprzed 25 lat w Polsce i część linii biegnie naziemne, tak jak u nas SKM. W Paryżu jest rzeczywiście rozwinięte metro, ale tabor naziemny jest w stanie opłakanym, jest brud, niektóre pojazdy śmierdzą, autobusy są starsze niż w Warszawie. Londyn rzeczywiście jest fajnie skomunikowany, praktycznie wszędzie łatwo można się dostać, pomijam już, że travel card jest bardzo drogi, a w metrze jest wieczny, a autobusy stoją w gigantycznych korkach.

  dodając tylko lata, w których budowa metra w Paryżu czy Londynie głównie się odbywała...

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 13:07 ~abc

  fojtek~fojtek

  Panie Premierze! Pieniądze w budżecie są własnością Polaków a nie Pańską. Zdaje się że nie do końca rozumie Pan swoją funkcję - nie polega ona na rozdawnictwie majątku Pańskim znajomym.
  Pieniądze z "uszczelnienia" nie są Pańskimi prywatnymi środkami!

  wiesz może trudno to zrozumieć dyrektorowi banku, że RP to nie jest jego folwark...

 • pisowiecodzawsze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 12:34 ~pisowiecodzawsze

  Świetnie widać że współpracują .Mają mój głos .Żeby jeszcze tylko złodziei powsadzali i konfiskata mienia oczywiście.

 • antyBOT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 12:18 ~antyBOT

  Kasandra~Kasandra

  Metro w takim mieście, jak Warszawa musi być realizowane szybciej niż za czasów HGW!!! Patryk Jaki - popieram!


  Metro w takim mieście, jak Warszawa musi być realizowane szybciej niż za czasów HGW!!! Jan Paweł II - popieram!

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 12:17 ~abc

  szantażu wyborczego ciąg dalszy... to już przechodzi jakiekolwiek pojęcie

 • Kasandra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 12:03 ~Kasandra

  Metro w takim mieście, jak Warszawa musi być realizowane szybciej niż za czasów HGW!!! Patryk Jaki - popieram!

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 11:57 ~maniak

  Bajkopisarz Koniotwarz Krzywousty obiecuje dać byleJakiemu kasę którą i tak dostanie miasto i żaden z tych kłamców nie ma na to wpływu??

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 11:52 ~maniak

  Tak przypomnę,gdyby komus jeszcze przyszło do głowy obstawać za nim : byleJakisraki zmieniał partie polityczne jak chorągiewka na wietrze.Najpierw był w PiS,póżniej w PO(no co tam,pelikany,zdrajca!a tak go wychwalacie za te 1,50 od wPiSu),później znów w PiS(!).Spróbujcie dowiedzieć się cokolwiek o jego osiągnieciach - poza tym,gdzie go ktoś przepchnął nie osiagnął KOMPLETNIE NIC.Natomiast tu jeszcze ciekawostka : W listopadzie 2016 roku sejmowa Komisja Etyki Poselskiej uznała, że – nadużywając swojej pozycji wynikającej z pełnienia mandatu poselskiego – próbował wywierać naciski w postępowaniu sądowym toczącym się w jego sprawie.Naruszył tym samym zasady bezinteresowności i dbałości o dobre imię Sejmu.A teraz to nikt Wam tyle nie da co Pati obieca.Ma być tak pięknie a z każdego kąta wyłazi grzyb.Choćby ostatnia akcja z autobusem PiS.Żeby nie było wszystko można sprawdzić.Dalej chcecie na niego głosować?A obietnice Bajkopisarza Koniotwarz Krzywoustego mozna włożyc miedzy bajki,jak każde słowo kogokolwiek z Pychy i Szmalu.

 • Hugo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 11:24 ~Hugo

  A co ze służbą zdrowia?
  Są pieniądze na metro, na lotniska bliżej Afryki, na dzieła sztuki, na inne pielgoły, a na służbę zdrowi ciągle brak.

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 10:58 ~adam

  Trzaskowski ma ciekawszy i przede wszystkim realny program, skądinąd w wielu miejscach zbieżny z nim swój program mają ruchy miejskie

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »