Informacje

08.06.2016 11:51 "zadłużenie wygenerowały PO i PSL"

Premier oskarża: zadłużenie CZD wygenerował poprzedni rząd

SERWISY:


- Przyczyną konfliktu w Centrum Zdrowia Dziecka jest bardzo zła sytuacja finansowa szpitala. To zadłużenie wygenerowały PO i PSL w czasie swoich rządów - powiedziała premier Beata Szydło w środę w Sejmie. Przedstawiała grafikę obrazującą wzrost długu CZD w ostatnich latach.

Premier powiedziała, że zanim poinformuje Sejm o aktualnej sytuacji w Centrum Zdrowia Dziecka, pokaże, jak wyglądała ona, gdy PiS przejął rządy w Polsce.

"Zadłużenie wzrosło o 200 mln zł"

- W pierwszym roku rządów koalicji PO i PSL Centrum zostało zadłużone o ponad 40 mln zł. Potem to zadłużenie wzrastało coraz szybciej i coraz bardziej. Doszło koniec końców do 300 mln zł. Tylko od 2008 r. do 2012 r. wzrosło o ponad 100 mln złotych. Przez całe 8 lat rządów PO i PSL wzrosło o około 200 mln zł - powiedziała Szydło.

- To zadłużenie wygenerowała PO i PSL w czasie swoich rządów - dodała premier.

Mówiła, że w 2012 r. ówczesny dyrektor CZD napisał dramatyczny list do premiera Donalda Tuska z prośbą o ratowanie placówki. Potem - dodała - ówczesny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wymieniał dyrektorów, ale "nie zajął się tym, by systemowo rozwiązać problem".

- Zadłużenie rosło. Tylko w następnych latach, w 2015 r., więc trzy lata od listu, który wystosował dyrektor, zadłużenie rosło około pół miliona złotych tygodniowo. Nie było żadnej reakcji ze strony rządu. Żadnej. - powiedziała Beata Szydło.

W stołecznym Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" od 16 dni strajkują pielęgniarki. Około południa w szpitalu rozpocząć ma się kolejna tura negocjacji pomiędzy strajkującymi a dyrekcją. Do tej pory nie udało się osiągnąć porozumienia.

"Sytuacja w CZD jest naprawdę trudna"

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawiał w sejmie aktualną sytuację w CZD. Przedstawiał szczegółowe kalendarium negocjacji między strajkującymi pielęgniarkami a dyrekcją szpitala.

- Bezpieczeństwo dzieci leczonych w Centrum Zdrowia Dziecka to absolutny priorytet - zapewniał posłów Radziwiłł. Tłumaczył też podjęte w Centrum decyzje.

- Dramatyczna decyzja o ograniczeniu działania CZD, podjęta przez dyrekcję po porozumieniu ze mną, o zawieszeniu działania niektórych oddziałów, nie ma nic wspólnego z wolą - jak niektórzy mówią - zamknięcia, wygaszenia czy likwidacji CZD - podkreślił.

Minister wyjaśniał, że decyzja ta wynikała z "zabezpieczenia" personelu na tych oddziałach, gdzie dzieci są i potrzebują pomocy.

Zapewnił, że w każdej chwili te decyzje mogą być odwołane i odwieszenie tych oddziałów "jest możliwe praktycznie z chwili na chwilę". "Wszystko jest w rękach pań pielęgniarek" - dodał Radziwiłł. Prosił wszystkich o maksimum powściągliwości w wypowiadaniu się na ten temat ze względu na krążącą wokół konfliktu politykę, która nie służy jego rozwiązywaniu.

"Chcą sobie zostawić coś w rodzaju straszaka"

Radziwiłł poinformował, że zaproponował strajkującym ustanowienie pełnomocnika ministra zdrowia ds. kontaktów ze środowiskiem pielęgniarskim CZD.

- Chodzi o to, żeby panie pielęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka, tego wyjątkowego szpitala, miały pewność, że istnieje specjalny nadzór, specjalna troska o to, żeby tam dobrze się działo ze strony ministra zdrowia – wyjaśnił minister.

Dodał, że dostrzega szansę na podpisanie porozumienia w środę. Zaznaczył jednocześnie, że jednym z problemów jest oczekiwanie dyrekcji, że zakończony zostanie nie tylko spór zbiorowy z pielęgniarkami, który trwa od grudnia 2014 r., ale również inny spór zbiorowy pozostałych pracowników, w którym pielęgniarki także uczestniczą.

- Panie pielęgniarki chcą sobie zostawić coś w rodzaju straszaka na dyrekcję w postaci drugiego sporu zbiorowego, który jest tylko zawieszony, tak żeby można było powrócić do narzędzia, którym jest strajk, w łatwy sposób. To jest nie do przyjęcia dla dyrekcji i myślę, że to jest zupełnie oczywiste i w tym zakresie dyrekcja także ma poparcie ze strony ministra zdrowia – dodał.

1 mln dla CZD

- Już w czasie strajku podjęliśmy decyzję o dofinansowaniu CZD kwotą miliona złotych z rezerwy - pieniądze będą przeznaczone na najpilniejsze sprawy - poinformował w środę w sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Jak dodał sprawa, "właśnie dzisiaj się finalizuje".

- To jest kwestia sfinansowania stabilizatorów napięcia, a także adaptacji pomieszczeń do rezonansu magnetycznego. W najbliższych dniach tutaj są płatności, a Centrum ma ogromne problemy; kwotą miliona złotych zasilimy Centrum w najbliższych dniach - zapowiedział Radziwiłł.

Obecnie CZD jest zadłużone na kwotę ponad 336 mln zł, w styczniu szpital otrzymał 100 mln pożyczki z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Minister ocenił, że część problemów, z którymi boryka się CZD, jest konsekwencją postępującej komercjalizacji w służbie zdrowia. Przypomniał, że w Sejmie jest już projekt, który tej komercjalizacji ma zapobiegać.

PAP/kz/mc

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wwww

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2016 07:53 ~wwww

  czekaqm kiedy pis powie, ze zima, deszcz i brzydka pogoda to tez wina PO i PSL. Ostatnio juz słyszałem, że nadprezes oficjalnie wydał dekret, że zimy nie bedzie. Zdelegalizował zimę raz na zawsze. Teraz bedziemy mieli drugie Karaiby.

 • ascasca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2016 07:51 ~ascasca

  taaaa wszyscy winni a piosiorki jak zawsze kryształowe. Do roboty! Chcieliscie rządzić to brac sie za trudne sytuacje

 • z innej bajki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2016 06:43 ~z innej bajki


  Jerzy~Jerzy

  Zadłużyli przez 8 lat CZD na 340 miliardów. Kopacz oraz Arłukowicz nie poczuwają się do odpowiedzialności.
  stonka~stonka

  Normalnie jak radio Erewań: miliardów? A może milordów?

  Typowy wyborca Pislamu. Wie, że dzwonią, ale nie wie w którym kościele. Ciemna masa urobiona przez Jaretto i jego kukiełki.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 22:33 ~stonka

  Jerzy~Jerzy

  Zadłużyli przez 8 lat CZD na 340 miliardów. Kopacz oraz Arłukowicz nie poczuwają się do odpowiedzialności.

  Normalnie jak radio Erewań: miliardów? A może milordów?

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 22:16 ~warszawiak

  Katarynka ciągle gra na jedna nutę!

 • Jerzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 22:14 ~Jerzy

  Zadłużyli przez 8 lat CZD na 340 miliardów. Kopacz oraz Arłukowicz nie poczuwają się do odpowiedzialności.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 21:30 ~Nick

  astro~astro

  Pani Premier nie oskarża tylko stwierdza fakty.

  Opowiada bajki niż oskarża. Być może nikt jej nie poinformował, że szpital pieniądze pozyskuje z NFZ a NFZ ze składek. Rząd nie ma tu nic do tego tak jak jej rząd w postaci księcia Konstantina stwierdził, że nic mu do tego. Przypominam, że szpital posiada dyrekcje, która zarządza szpitalem. Skoro dyrekcja zadłużyła szpital miała ku temu powody.
  Może kontrakty z NFZ nie pokrywają wszystkich kosztów leczenia. Swoją drogą taki socjalistyczny twór w kapitalistycznej Polsce.

  Ustalać ile osób będzie miało w roku przeszczepy czy choroby serca to trochę dziwne.

 • latka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 20:58 ~latka

  Warszawiak~Warszawiak

  Jacy oni są nudni , pisowcy wymyślcie coś nowego . To już naprawdę śmieszne !


  podobnie jak inne kody i płacz kopaczowej i schetyny.

 • piotrek prawde pisze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 20:48 ~piotrek…

  astro~astro

  Pani Premier nie oskarża tylko stwierdza fakty.


  jakie fakty?
  słupki na telebimie to sa fakty?
  może warto wspomnieć że za czasów PiS CZD nie miało czym i za co leczyć dzieci, o tym że za czasów PiS oraz poprzednich rządów dla CZD nie został zakupiony ani jeden nowy sprzęt, żadna aparatura. Wszystko co nowe dostarczały fundacje i darczyńcy!!!. CZD pierwszy raz od 15 lat przeszło remont w 2008r
  Za rządu PO-PSL został zakupiony sprzęt medyczny za ponad 270mln PLN. I to są fakty które można sprawdzić.
  Przedstawione słupki sa owszem prawdziwe tyle tylko że zostało pominięte powyższe co napisałem.
  to się nazywa "optymalne zarządzanie informacją" i na takie zajęcia chodzi Pani Premier i nasi politycy uczą ich jak odwracać kota ogonem, jak porażkę przekuć w sukces itd. A ciemnogród wierzy, wierzy bo nie rozumie połowy górnolotnych wypowiedzi które płyną z wokandy.
  Dlaczego PiS wygrał?
  Otóż dlatego że ludzi mało inteligentnych i "krótkowzrocznych" jest najłatwiej omotać, obiecać im pieniądze. Ludziom wystarczy dać,obiecać aby ludzie dali ludziom władze.
  Pis rozegrał te wybory perfekcyjnie, dał coś czego nikt nie ośmieli się zabrać czyli 500+. Taka sama sytuacja jest z KRUS'em nikt nie tyka śmierdzącej bomby bo kilkumilionowy elektorat rolników i ich rodzin by "zlinczował" na karcie wyborczej partię która im odebrała ten przywilej odebrała

 • maxiorman0

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 20:46 ~maxiorman0

  Nie ma co tu roztrząsać, który rząd więcej spi***ił.
  Tu trzeba pomóc tym kobietom (i mężczyznom).
  Jak ważnym punktem jest podwyżka zarobków to równiej zwiększenie etatów. Naprawdę bez tych pielęgniarek lekarze sobie nie poradzą.
  Lekarze mają serdecznie w d..- gdzieś pielęgniarki. One są im potrzebne do zarabianie niemałych pieniędzy.
  Rząd lekką ręką daje pieniądze darmozjadom w sutannach a białym czepkom nie potrafi pomóc.
  Rząd z czystym sumieniem ustanawia sobie dwudziestotysięczny próg odpisów a zwykłym szarakom trzy tysiące - gdzie (możecie sprawdzić) kraje trzeciego świata mają wyższe progi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »