Informacje

21.07.2015 14:14 prace mają ruszyć w 2016 roku

Premier obiecuje: Muzeum Historii Polski na stulecie niepodległości

SERWISY:

- Budowa Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej ma rozpocząć się w przyszłym roku. A otwarcie nastąpi w 2018, na stulecie niepodległości – zapowiedziała premier Ewa Kopacz. Rząd ma przekazać na budowę tej placówki 310 mln złotych.

Lokalizację i termin otwarcia Muzeum Historii Polski ustalono już w marcu na spotkaniu premier z przedstawicielami placówki. Teraz w tej sprawie podpisano list intencyjny. - Budowa realizowana będzie w ramach wieloletniego programu rządowego opiewającego na 310 mln zł. W pierwszych roku, czyli w 2016 r., pierwsza transza wyniesie 11,6 mln zł - poinformowała premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

- Otwarcie muzeum będzie miało miejsce w 2018 r. Chcielibyśmy, by to otwarcie nastąpiło w listopadzie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości - powiedziała Kopacz.

Gmach MHP ma powstać na terenie Cytadeli Warszawskiej, w zespole muzealnym, do którego należą już istniejące Muzeum X Pawilonu, budowane Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego. Muzeum Historii Polski ma zająć główne miejsce w kompleksie; jego siedziba będzie miała 24 tys. metrów kwadratowych.

- W efekcie w Warszawie powstanie nowe miejsce dedykowane polskiej historii i kulturze - Cytadela Muzeów - zaznaczyła szefowa rządu.

"Zbyt ambitny plan"

Jak mówiła Małgorzata Omilanowska, minister kultury, decyzja rządu sprawia, że marzenia o Muzeum Historii Polski, "które snuliśmy tak długo, które ciągle pozostawały w sferze nieziszczonych planów, wreszcie znajdują swój szczęśliwy finał". Powołane w 2006 r. Muzeum Historii Polski do tej pory nie ma stałej siedziby. Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 r. Zgodnie z jego werdyktem, gmach miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł. Problemem okazało się jednak m.in. finansowanie tego projektu.

- Ambitny pomysł budowania nad Trasą Łazienkowską muzeum, wizjonerski projekt, niezwykłej jakości (...) nie mógł być realizowany, bo po prostu nas na tak wielką i karkołomną inwestycję, jak się okazało w 2007 r., nie stać. Znaleźliśmy się w rodzaju pata, który kazał z jednej strony marzyć ciągle o rzeczach wielkich, a z drugiej strony życie powstrzymywało te marzenia - powiedziała.

Dodała, że trzeba było przeciąć to "myślenie życzeniowe i powiedzieć sobie, co tak naprawdę możemy zrobić, żeby mieć Muzeum Historii Polski".

- To dzięki decyzji pani premier Ewy Kopacz udało się w ciągu kilku miesięcy, w błyskawicznym, stachanowskim tempie przygotować projekt realizacji gmachu, który nie tylko spełni wszystkie wymagane oczekiwania, jakie były od początku wiązane z tą instytucją, ale stworzy wartość dodaną do tego miejsca - zaznaczyła. Jak mówiła, Cytadela stanie się "nowym, ważnym miejscem w Warszawie, o ogromnym znaczeniu symbolicznym".

- Cytadela otworzy się na miasto. Warszawiacy będą mogli tam wejść, wszyscy przyjezdni do Warszawy będą mogli te kilkadziesiąt hektarów oglądać i przeżywać tam wszystko to, co sobie zaplanują, korzystając z oferty kulturalnej - dodała.

We wrześniu kolejne muzeum

Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, przypomniał, że w Cytadeli od kilku lat powstaje również Muzeum Katyńskie. Jak zapowiedział, 17 września zostanie ono otwarte przez premier Ewę Kopacz.

- To będzie pierwsze z trzech muzeów, które docelowo powstaną w Cytadeli Muzeów. Myślę, że dla wszystkich – i warszawiaków, i przyjezdnych – będzie to nowe, ważne miejsce na muzealnej mapie Polski, które koniecznie trzeba będzie odwiedzić – ocenił Siemoniak.

Symboliczne - zdaniem Siemoniaka - jest to, że muzea znajdą się w cytadeli, czyli w miejscu zbudowanym przez rosyjskiego zaborcę po powstaniu listopadowym, by – jak powiedział wicepremier – "gnębić Polaków". - Dzisiaj, tymi decyzjami, które zostały podjęte, będzie to miejsce polskiej dumy – powiedział Siemoniak.

PAP/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zbizar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2015 08:02 ~zbizar

  a przepraszam czy nie mogliby pomyslec o lokalizacji Muzeum Historii Polski w zrekonstruowanym gmachu Palacu Saskiego ! to byloby swietne na to miejsce I historyczne !

 • Polak mały

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2015 14:02 ~Polak mały

  Pani Kopacz na tle wizualizacji właśnie zlikwidowanego projektu budowy nowoczesnej siedziby Muzeum Wojska Polskiego obiecała wybudowanie za 310 milionów PLN budynku na wystawę z dykty, monitorów i plastiku. W Muzeum Historii Polski nie ma w ogóle zabytków. Lepiej byłoby za te pieniądze rozbudować Muzeum Narodowe i w nim umieścić bogatą w eksponaty zabytkowe wystawę o historii Polski. Jest to kolejny propagandowy trik tej ekipy - i tak nic nie zbudują bo nie mają przecież nawet projektu tego nowego gmachu - być może za trzy lata dostaną pozwolenie na budowę ale chyba nowy rząd wycofa się z tej bzdury !

 • ja123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2015 09:36 ~ja123

  Niech Pani Premier weźmie się do pracy i przestanie obiecywać.
  Jeśli najpierw stawia się Muzeum Historii Żydów, a potem własnego narodu, to ja jej gratuluję.

 • zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2015 09:34 ~zenek

  wiecej muzeow i wiecej pomnikow!!! I wiecej kasy dla kleru! Przyjmijmy tez z pol miliona uchodzcow z afryki. Bo przeciez nam obywatelom zyje sie juz tak dobrze, ze wiecej nie potrzebujemy od panstwa. Nasze dzieci maja zapewnione zlobki, przedszkola, mamy najlepszy na swiecie socjal, tanie kredyty i zapewnione ogromne emerytury a zus nalezy do swiatowej czolowki. Slowem jest jak w bajce i nie mamy na co kasy wydac to sobie machniemy kolejne muzeum

 • jaś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2015 09:03 ~jaś

  miki_kowalskimiki_kowalski

  Tu będą nowe miejsca pracy dla koleżanek i kolegów i ich rodzin. Na pewno już przydzielono etaty i wytypowano kto kim będzie.

  spisek,spisek i jeszcze raz spisek......ot polaczek

 • Złomiarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2015 08:30 ~Złomiarz

  MHP zajmie teren przeznaczony pod Muzeum Wojska Polskiego. W rezultacie MWP nie wyprowadzi się z budynku Muzeum Narodowego. Ta składnica lotniczego złomu w Centrum Warszawy wygląda okropnie.

 • Hero

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2015 00:32 ~Hero

  Platforma, która usuwała lekcje historii ze szkół, tak nagle pokochała polskie dzieje?

 • polak nieprawdziwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 23:25 ~polak nieprawdziwy

  Szanujący się naród po odzyskaniu niepodległości nie pozostawił by z tej paskudnej fortyfikacji kamienia na kamieniu,a my tam muzeum naszej historii umieścimy-chyba martyrologii.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 23:19 ~warszawiak

  Tej babie i tak nikt poważny nie wierzy.

 • POLAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 22:23 ~POLAK

  A kto tam pójdzie ?
  Czy rodziny które wyjechały za chlebem na zachód ?
  A może emeryci, którzy wiążą koniec z końcem i na lekarstwa niemają pieniądzy ?
  Chmm ? - Może armia ludzi , na umowach śmiciowych ?
  Zgadnijcie sami dla kogo to mułzeum tworzone jest.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »