Informacje

26.09.2013 18:50 policji pomoże Żandarmeria Wojskowa

Premier o 11 listopada: Zapewnimy porządek i bezpieczeństwo

SERWISY:

- Na pewno zapewnimy porządek i bezpieczeństwo zarówno obchodom 11 listopada, jak i rozpoczynającemu się tego dnia szczytowi klimatycznemu - zapewnił w czwartek premier Donald Tusk. Porządku tego dnia ma pilnować policja i Żandarmeria Wojskowa.

Zdaniem premiera dotychczasowe doświadczenia związane z przebiegiem dnia 11 listopada pokazują, że nie brakuje chętnych, którzy chcą dewastować ten dzień pamięci narodowej.- Policja i żandarmeria nie będzie nikogo pytała o poglądy. Czy to będzie lewak, prawak, czy centrysta, jeśli będzie dymił, rzucał kamieniami, atakował innych ludzi czy policjantów, to zostanie potraktowany bardzo surowo. I na pewno zadbamy o to, żeby ten dzień przebiegał w Warszawie spokojnie i bezpiecznie - powiedział Tusk.

Rzecznik rządu Paweł Graś dodał, że jest oczywiste, że żandarmeria wojskowa, która ma bardzo określony i jasno sprecyzowany w ustawie zakres kompetencji, będzie pomagała policji w utrzymaniu porządku i bezpieczeństwa tego dnia.

Mają pomagać policji

Wcześniej w czwartek wiceminister spraw wewnętrznych Marcin Jabłoński powiedział, że zarządzenie premiera ws. użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy policji w dniach 11-22 listopada br. jest rutynowe, a takie dokumenty były wydawane także w ubiegłych latach.- Po prostu chcemy być lepiej przygotowani do wielkiej imprezy o szczególnym międzynarodowym charakterze z udziałem bardzo wielu ważnych osób z całego świata od sekretarza generalnego ONZ począwszy - mówił wiceminister.

Dodał, że MSW chce wykorzystać zasoby państwa, by lepiej zadbać o bezpieczeństwo publiczne. Przypomniał, że zarządzenie premiera spowoduje, że ŻW okresowo uzyska uprawnienia takie jak policja.

Koncentracja sił

Jak zaznaczył, chodzi o to, by w sytuacji wzmożonych działań policyjnych i koncentracji jej sił, żandarmeria mogła zastąpić policję w miejscach, w których policji zabraknie.

- Na pewno nie będzie tak i nigdy do tej pory się tak nie zdarzało, że prosiliśmy żandarmerię o udział w naszych bezpośrednich działaniach związanych z zabezpieczeniem manifestacji - podkreślił Jabłoński.W policji służy ok. 100 tys. funkcjonariuszy. Żandarmeria Wojskowa liczy niespełna 3 tys. żołnierzy.

Szczyt w Święta Niepodległości

11 listopada rozpocznie się w Warszawie Konferencja Klimatyczna ONZ, która obradować będzie do 22 listopada. Konferencje takie (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Spotkanie w Warszawie rozpocznie proces negocjacyjny nowego globalnego porozumienia klimatycznego, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku. Negocjacje mają się zakończyć podczas szczytu w Paryżu w 2015 r.

Krytycznie do tego, że szczyt klimatyczny ONZ rozpocznie się w Warszawie właśnie 11 listopada, w dniu Święta Niepodległości, odniósł się m.in. PiS. Szef partii Jarosław Kaczyński stwierdził w sierpniu, że jest to oczywista prowokacja. Jak wówczas mówił, wiadomo, że na takie szczyty przyjeżdżają alterglobaliści i że to są to elementy awanturnicze. Według niego niewątpliwie chodzi o to, żeby wywołać awanturę, bo przecież nie ma żadnego przymusu, żeby to było akurat 11 listopada.

"Największy zjazd premierów i prezydentów"

Ministerstwo środowiska odpowiadało, że termin tegorocznej konferencji ustalony został podczas szczytu klimatycznego ONZ w Poznaniu w 2008 r. przez 193 państwa członkowskie. Szef resortu Marcin Korolec mówił wówczas, że nie widzi nadmiernego niebezpieczeństwa związanego ze startem konferencji klimatycznej właśnie 11 listopada.

Szef MŚ ocenił, że poprzednim konferencjom klimatycznym nie towarzyszyły znaczące zamieszki, z wyjątkiem spotkania w Kopenhadze w 2009 r., które - jak podkreślał Korolec - było szczególne, bo był to największy zjazd premierów i prezydentów w historii świata i miało zostać wtedy zawarte nowe porozumienie klimatyczne.

Burdy podczas Marszu

Przed rokiem podczas obchodów 11 listopada doszło do burd podczas organizowanego m.in. przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny Marszu Niepodległości. Policjanci zostali obrzuceni petardami, kamieniami, koszami na śmieci i butelkami. Policja użyła broni gładkolufowej i miotaczy gazu pieprzowego. Rannych zostało ponad 20 funkcjonariuszy. Po burdach na komisariaty doprowadzono prawie 200 osób. CZYTAJ WIĘCEJ

PAP/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • CKM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 18:05 ~CKM

  Nie będą patrzeć kto,jest kto? Czyli normalnym też się oberwie,a później dopisze się ich do jakiejś grupy.

 • jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 13:58 ~jola

  Z tego co słyszałem nie można było wybrać dzień z przedziału paru dni. Ale skąd ty możesz o tym wiedzieć warszawski lemingu !!!:)

 • xxzz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 13:54 ~xxzz

  wawa~wawa

  Wczoraj rzad obwiescił ze wykorzysta tez wojsko do niby ochrony 11 listopada. Ile to kosztuje podatnika, hgw cicho siedzi. A może niech PO wprowadzi stan wojenny? Po co hgw wydawała zgode na tyle manifestacji, a teraz cicho przed referendum siedzi.

  Tu bardziej chodzi o ochronę konferencji ONZ a nie o tych łysych kiboli.

 • xxzz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 13:04 ~xxzz

  qwesd~qwesd

  Przecież wiadomo nie od dziś że specjalnie było to ustawione wszystko na 11 listopada, aby doszło do zamieszek. A później wyjdzie nam jaśnie panujący "Lord" i powie że jest pięknie i zieloną wyspę mamy nadal.

  Datę Konferencji wyznacza ONZ a nie Polska ale skąd możesz o tym wiedzić , w maglu o tym nie mówią.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 13:00 ~wawa

  Wczoraj rzad obwiescił ze wykorzysta tez wojsko do niby ochrony 11 listopada. Ile to kosztuje podatnika, hgw cicho siedzi. A może niech PO wprowadzi stan wojenny? Po co hgw wydawała zgode na tyle manifestacji, a teraz cicho przed referendum siedzi.

 • GustawIVMściciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 11:48 ~GustawIVMściciel

  Bardzo dobrze niech każdy wie że monopol na przemoc ma tylko PAŃSTWO!!! Niech czołgami walą po wszystkich aż miło nauczą się że święto narodowe spędza się przed telewizorem patrząc na bandyckie zachowania zwyrodnialców by pózniej drwić z wszystkich uczestników manifestu dumy narodowej...

 • astro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 10:40 ~astro


  YnoS~YnoS

  Zaraz się zaczną jęki kiboli, że państwo policyjne, że wojsko na ulicach. Mam nadzieję, że w tym roku nie będą się patyczkować i będą pałować ich jak leci. W tym akurat muszę się z DT zgodzić w 100%
  Dzień niepodległości~Dzień niepodległości

  Ja też o tym marzę. Niech wreszcie te męty poczują pałę.

  Lechu?

 • qwesd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 10:25 ~qwesd

  Przecież wiadomo nie od dziś że specjalnie było to ustawione wszystko na 11 listopada, aby doszło do zamieszek. A później wyjdzie nam jaśnie panujący "Lord" i powie że jest pięknie i zieloną wyspę mamy nadal.

 • Elitarny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 08:50 ~Elitarny

  Zapewne zrobi to tak samo jak dba o postfele Polaków. PINOKIO

 • antyLemming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 08:38 ~antyLemming


  stefan~stefan

  Tusk wyprowadza wojsko przeciwko Polakom. No tak przecież minister z MSW powiedział, że państwo ma monopol na przemoc ...
  nick~nick

  Co Ty pleciesz, przeciwko Polakom, czy chuliganom, nie pisz bredni bo chyba sam jesteś tym zadymiarzem!!!!
  Tak, tak, oglądaj więcej "ustawek" w TV. Pokazują płonące race i dwóch góniarzy non stop i to są "zamieszki". A potem jaśnie panujące słońce Peru wykorzystuje całą sytuację do wprowadzenia kolejnych przepisów ograniczających wolność obywateli. To jest państwo policyjne!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »