Informacje

09.10.2013 14:42 premier o udziale referendum

Premier: Niepójście na referendum to ochrona przed Kaczyńskim i Guziałem

SERWISY:


Premier Donald Tusk kolejny raz zabrał głos w sprawie niedzielnego referendum w Warszawie. - Idzie się na referendum, żeby odwołać Gronkiewicz-Waltz, nie idzie się po to, żeby ją przed takim odwołaniem ochronić. To nie jest hipokryzja, ani łamanie reguł gry,  wręcz przeciwnie to bardzo otwarte stawianie sprawy – przekonywał premier.

- To nie jest żadna arogancja, ani chęć bojkotowania referendum, kiedy mówimy bardzo otwarcie nie idźcie na to referendum, bo to jest sposób na wsparcie, na ochronę prezydent Gronkiewicz-Waltz. Kto chce odwołania pani prezydent idzie na referendum,  bo ono jest zwołane, aby ją odwołać. Niepójście na referendum nie jest bojkotem, nie jest odwracaniem się plecami, tylko jest skutecznym sposobem obrony prezydent stolicy przed panami Kaczyńskim i Guziałem – powiedział w środę premier Donald Tusk.

Podkreślił, że mówi to jako przyjezdny warszawiak, "czyli jak niektórzy to nazywają, słoik".

Głosujesz? Odwołujesz

- Mieliśmy taką potrzebę, także prezydent Komorowski, publicznie powiedzieć, chcesz obalić prezydent Gronkiewicz-Waltz razem z Jarosławem Kaczyńskim i innymi inicjatorami tego referendum, idziesz na referendum, masz do niego pełne prawo. Ale trzeba mieć świadomość, że jak się idzie na referendum, to idzie się pomóc tym, którzy chcą odwołać. Nic na to nie poradzę, ale tak ustawa opisuje reguły tego postępowania – dodał.

Tusk przyznał, że wszystkie sondaże pokazują wyraźnie, że kwestia referendum rozstrzygnie się niedużą różnicą głosów. Odnosząc się do najnowszego sondażu dla TVP (27 procent warszawiaków deklaruje uczestnictwo w referendum, 67 z nich jest za odwołaniem Gronkiewicz-Waltz, a 13 procent przeciw) stwierdził, że uczciwie zinterpretowane badania dowodzą, że odwołania prezydent chce ok. 1/4 warszawiaków.

Referendum 13 października

Referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach prezydenta w Warszawie w 2010 roku, czyli co najmniej 389 430 osób. Inicjatywę zapoczątkowaną przez szefa Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, burmistrza Ursynowa Piotra Guziała poparły m.in.: PiS, Ruch Palikota i Solidarna Polska.

b//ec

Zdjęcie na stronie głównej: Leszek Szymański/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wiedźma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 21:14 ~wiedźma

  I to ma być premier kraju? To bufon, który już drży o swój stołek bo wie, że po walcowej, on wyleci z urzędu.
  Jak może premier namawiać, by obywatele zlekceważyli referendum????? Namawiać obywateli, by zlekceważyli prawo głosowania?
  Za takie coś powinien trafić pod TS. Albo bez sądu na szubienicę.

 • doneksciemniacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 13:06 ~doneksciemniacz

  Odwolanie Hanki nie jest rownoznaczne z przejeciem w Warszawie wladzy przez Kaczynskiego.... Doniu nie sciemniaj

 • monika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 12:35 ~monika

  Pojście na referendum to ochrona przed zacisnięciem sobie pętli na szyi.A na kaczyńskiego i guziała i tak w życiu głosu nie oddam więc ryżu dziadu idź w niedzielę na grzyby jak chcesz i mam nadzieję że nażresz się trujących.

 • sss345

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 11:21 ~sss345

  tusek z michnikiem i inne obywatele Polski /li tylko obywatele!/ namawiają do NIEobecności bo PODSTAWĄ DO WAZNOSCI WYNIKÓW WYBORÓW JEST FREKWENCJA!!!!! Nie ma znaczenia większego poparcie lub jego brak dla gronkowca lecz pierwszorzędne znaCZENIE MA FREKWENCJA!!!!!!!

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 10:51 ~asd

  Czyli jak pojdziemy na referendum to ochroni nas przed toba ryzy oszuscie i twoja wataha. Pode zeby ci zrobic na zlosc. Wbij sobie do tego chciwego, pustego lba, ze jestescie dla nas, a nie my dla was. Demokracja to wolnosc wyboru. Ciebie niestety wybrali, wiec stul morde, pokornie spusc leb i zacznij robic co do ciebie nalezy i czego sie od ciebie oczekuje. Co to w ogole za argument, ze niepojscie na referendum ma nas przed kims uchronic?! Banda hipokrytow. Czekamy teraz na dzienna porcje jadu z ust Niesiolowskiego.

 • osobiście ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 10:26 ~osobiście ja

  Ula~Ula

  Referendum rzecz święta. Skoro ludzie tego chcą to Premier i partia rządząca (wybrani w wyborach) mają obowiązek to usznować. Hipokryzja leje się z wypowiedzi polityków strumieniami (ze wszystkich stron). PO tonie i wiedzą już o tym nawet szczury, które zaczną uciekać w przypadku, gdy Hanka zostanie odwołana.

  Strachy na lachy. Ula la.

 • Tuban

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 09:34 ~Tuban

  Donald a ty znowu swoje...Kaczyński to, Guział tamto. Daj już spokój albo mów konkretnie co masz na myśli albo zamilcz.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 09:21 ~Tomek

  "To nie jest hipokryzja, ani łamanie reguł gry, wręcz przeciwnie to bardzo otwarte stawianie sprawy " - bo leming nie myśli. Leming musi mieć otwarcie postawioną sprawę.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 09:21 ~Xavery

  wawka~wawka

  A KTO NAS PRZED PO OCHRONI?!?!?!?!


  Właśnie ból polskiej polityki polega na tym, że nie ma alternatywy dla duopolu PiS-PO. I nie może być, bo te dwa ugrupowania starannie podsycają antagonizmy żeby żadna alternatywa nie urosła.
  Z dwojga złego wolę jednak PO.

 • Marian remb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 09:10 ~Marian remb

  Hanka i Donald WON

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »