Informacje

20.10.2011 14:54 śledztwo trwało 3 lata

Prawo jazdy za łapówki:
81 osób z zarzutami

 

Do siedleckiego sądu okręgowego trafił ostatni akt oskarżenia w śledztwie wręczania łapówek w zamian za zdanie egzaminu praktycznego na prawo jazdy. W tej sprawie zarzuty usłyszało 81 osób - m.in. egzaminatorzy i instruktorzy.

Ten akt oskarżenia obejmuje ok. 10 osób. Są wśród nich zarówno egzaminatorzy, instruktorzy, jak i osoby, które pośredniczyły we wręczaniu łapówek. Śledztwo w tej sprawie, prowadzone przez wydział do walki z korupcją stołecznej policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Siedlcach, trwało blisko trzy lata - powiedziała w czwartek PAP Anna Kędzierzawska z zespołu prasowego KSP.

Jak przypomniała sprawa dotyczyła Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. Z ustaleń policjantów wynikało m.in., że kursanci za pozytywne załatwienie praktycznego egzaminu na prawo jazdy wręczali łapówki w wysokości od 600 do tysiąca złotych.

Już 200 zarzutów

W trakcie śledztwa przedstawiono 81 osobom ok. 200 zarzutów. Wśród nich znaleźli się pracownicy WORD-u, egzaminatorzy, instruktorzy oraz ci, którzy łapówki wręczali. Zastosowano wobec nich tymczasowe aresztowania, dozory policyjne i poręczenia majątkowe na kwotę łączną ok. 200 tys. zł.

Ponad 100 kolejnych sprawców skorzystało z tzw. furtki korupcyjnej, czyli nie zostali oni objęci aktem oskarżenia, ponieważ ujawnili wszystkie istotne okolicznoœci popełnienia przez siebie przestępstw, a tym samym, doprowadzili do potwierdzenia zebranego materiału dowodowego lub jego pogłębienia - powiedziała Kędzierzawska.

Z głównego śledztwa wyłączono do odrębnego prowadzenia i zakończono aktem oskarżenia 20 spraw - dodała Kędzierzawska.

PAP/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • chop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2012 13:59 ~chop

  Aga~Aga

  Ja zdawałam w maju na Radarowej. Zdałam za pierwszym razem i nie dałam żadnej łapówki.

  i kogo to obchodzi??? echh te baby....

 • patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2012 12:24 ~patriota

  Czy w tych ośrodkach jeszcze ktoś pracuje?

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2011 15:18 ~Jan

  I tak naprawdę każdy uczy się dobrze jeździć w praktyce samodzielnie na ulicach. To że dawali łapówki nie ma żadnego znaczenia. Łapówka pomogła im tylko uzyskać papier, a praktykę zdobędą na drogach.

 • nik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2011 08:00 ~nik

  Z jednej skrajności w drugą. Kiedyś zdawali za "łapówki" (ponoć) dlatego zamontowali kamery na placu manewrowym i w samochodzie. Teraz zdają za "legalne łapówki", bo jak można nazwać samofinansowanie WORD-ów. Czym więcej oblejemy tym więcej razy przyjdą i zapłacą. A oblewa się praktycznie na wszystkim (bo za blisko wyprzedzał ciągnik lub za daleko). To jest dopiero skandal. Nie jestem zwolennikiem dawania prawa jazdy każdemu ale system jest chory i z tym trzeba coś zrobić.

 • LLU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2011 23:47 ~LLU

  A ja wrenczyłem słoik z świerzymi konfiturami i zdałem za pierwszym razem !! Czy to też łapuwka ??

 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2011 22:50 ~Aga

  Ja zdawałam w maju na Radarowej. Zdałam za pierwszym razem i nie dałam żadnej łapówki.

 • łezka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2011 20:34 ~łezka

  Bo dość często podczas egzaminu "na mieście" wyłapują tak absurdalne błędy, że skreślają cię jak tylko wrocicie do bazy... sytuacja az zachęcająca do dania w łape, kiedy po raz n-ty przez byle gówno nie zdajesz. Mam prawo jazdy, ale słabo wiedże na lewe oko - egzaminator kazał mi robić wszystkie manewry tak aby sprawdzić czy polegne na mojej niedoskonałości, za 3cim razem się udało:) i to bez dawania łapy, chociaż na pierwszym podejsciu egzaminator powiedział, że nigdy zdać mi się nie uda:)

 • ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2011 20:26 ~ja

  i tak jezdzić nauczy sie cżlowiek dopiero po jezdzie wlasnym samochodem w ciagu najbliższego cąłego roku jazdy! Do egazminu kazdy jest wyuczony jak zadc egzami, a nei jak jezdzic i nei wazne gdzie by to bylo, czy na wsi,c zy w warszawie! ja jezdzac samochodem ladnych pare lat, nie moglem zdac na motocykl na odlewniczej, dopiero za 4 razem zdalem! Trzeba miec obcykane jak zdac egzamin, a nei jak jezdizc! odlewnicza- syf!

 • kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2011 19:18 ~kierowca

  a ja tam zdałam za trzecim razem w warszawie bez zadnych łapówek jak sie umie jezdzic to sie zda

 • sprawiedliwość nadchodzi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2011 19:06 ~sprawiedli…

  Nazwiska tych drani. Nawet nie wiecie jak się cieszę, że łapownicy zostaną srogo ukarani. 8 podejść do egzaminów: jeden machał mi papierosem, drugi kazał wyjąć gumę z buzi, bo mu ćlamię, a ja miałem egzamin o 6 rani i nie jadłem śniadania, więc chciałem odświeżyć oddech, a ten już na początku po hamulcach i z pretensjami do mnie. Z dwoma wracałem za sterami po godzinie jazdy, ale oni wyliczali absurdalne błędy. Pozdrawiam: Pana Kazimierza, Jerzego, Roberta - tego szczególnie i inne szuje, z wolności hahahahaha

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »