Informacje

13.12.2017 06:48 Michała Wąsowicza z Włoch

Prawo i Sprawiedliwość wyrzuca
z partii swojego burmistrza

SERWISY:

Burmistrz Włoch i wieloletni członek Prawa i Sprawiedliwości Michał Wąsowicz został wyrzucony z partii. Decyzję podjęto jednogłośnie, a jako główny powód wskazano "utratę zaufania". Sam zainteresowany zarzuty uważa za "kuriozalne" i przekonuje, że są efektem wewnętrznej walki, jaką prowadzi z nim jego własny zastępca.

Wąsowicz nie jest politycznym nowicjuszem. Na stanowisku burmistrza Włoch zasiada od 11 lat (trzecią kadencję), a w Prawie i Sprawiedliwości jest od 2004 roku. Postanowienie o usunięciu go z szeregów partii jest zaskakujące.

"Długotrwały brak lojalności"

"Decyzja władz statutowych jest skutkiem długotrwałego braku lojalności pana burmistrza względem przyjętego przez Prawo i Sprawiedliwość programu, chociażby w dziedzinie oświaty" - napisano w oświadczeniu zarządu okręgowego partii podpisanym przez jego szefa Mariusza Kamińskiego. Dalej Wąsowiczowi wytykane jest między innymi "nierespektowanie decyzji" i zawieranych przez PiS porozumień czy wręcz destrukcyjne działania podejmowane wobec partii.

- Nie zgadzam się z zarzutami podanymi w oświadczeniu. Uzasadnienie uchwały jest kuriozalne, pisane na siłę - stwierdza w rozmowie z tvnwarszawa.pl Michał Wąsowicz. Przypomina, że w samorządzie i w partii działa od lat, a do tej pory "nie było żadnych problemów". Dodatkowo przekonuje, że w oświadczeniu PiS wypomina się mu kwestie, na które jako burmistrz nie ma większego wpływu.

Przykład? Próba odwołania przewodniczącego rady Andrzeja Krupińskiego (PiS). Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, radni opozycji na ostatniej sesji przeprowadzili głosowanie, wskutek którego teoretycznie odwołali go ze swojej funkcji. Teoretycznie, bo PiS odwołania nie uznaje i przekonuje, że całe obrady odbyły się niezgodnie z prawem.

- Jeśli pojawiła się większość, która chce odwołać przewodniczącego, to ja nie mam na to wpływu - przekonuje Wąsowicz. - Od blisko roku w dzielnicy nie ma trwałej koalicji, a pełnomocnik struktur i mój zastępca [Christian Młynarek - red.] zamiast starać się stworzyć koalicję, prowadzi wewnętrzną walkę ze mną - tłumaczy.

"Decyzja była jednomyślna"

- Wykluczenie pana burmistrza nie jest efektem żadnej walki, o czym świadczy fakt, że decyzja zarządu była jednomyślna - odpowiada wspomniany pełnomocnik i wiceburmistrz Włoch Christian Młynarek.

Christian Młynarek przekonuje, że przyczyną odwołania jest przede wszystkim "nielojalność burmistrza Wąsowicza". - Legitymizuje swoimi decyzjami próby nielegalnego odwołania przewodniczącego rady. Na oficjalnej stronie urzędu i w Biuletynie Informacji Publicznej można znaleźć informację, że pan Krupiński nie pełni już swojej funkcji, co jest absolutną nieprawdą. Cała ta sesja, która miała prowadzić do rzekomego odwołania Andrzeja Krupińskiego obradowała w sposób nielegalny - opisuje dalej.

Kolejnym punktem sporu między Wąsowiczem a Prawem i Sprawiedliwością jest kwestia oświaty. Według Młynarka, burmistrz podejmuje działania, które zupełnie nie wpisują się program partii i reformy przyjmowane na szczeblu centralnym. Jako przykład wskazuje rzekome działania Wąsowicza wobec szkoły podstawowej numer 94.

- Mamy tu do czynienia z atakami na społeczność szkolną, podpuszczaniem rodziców przeciwko dyrekcji. My takich działań nie akceptujemy - przekonuje wiceburmistrz.

W sprawie podstawówki numer 94 już od kilku tygodniu między burmistrzem a jego zastępcą trwa wymiana wzajemnych zarzutów - publicznie, na Facebooku. PiS punktuje Wąsowicza za brak pomocy dla dyrekcji podczas remontu szkoły czy "prowadzenie nieustannych kontroli, w wymiarze nieproporcjonalnie większym niż w innych placówkach".

Sam burmistrz wszelkie zarzuty dotyczące "destrukcyjnych działań na rzecz podstawówki" uważa za absurdalne. - W ostatnich latach zainwestowaliśmy w tę szkołę kilkadziesiąt milionów złotych. Szkoła jest wyremontowana, doinwestowana, a w te wakacje czeka ją jeszcze drobny remont piętra - odpowiada Wąsowicz.

PiS odwoła burmistrza?

Nietrudno przewidzieć, że Prawo i Sprawiedliwość niebawem będzie starało się odsunąć Wąsowicza nie tylko z partii, ale też z zarządu dzielnicy. Pytanie: jak, skoro nie ma większości w radzie (o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl)?

- Pewnie będą nad tym pracować, ale nie wiem, jakie decyzje polityczne zapadły w tym względzie - komentuje krótko Wąsowicz. Nie przesądza też o swojej politycznej przyszłości. - Jestem otwarty na współpracę ze wszystkimi. Czy do kogoś przejdę, czy ktoś ze mną coś założy, trudno mi na razie o tym mówić - przyznaje.

Christian Młynarek, pełnomocnik PiS-u we Włochach przyznaje, że decyzje co do składu zarządu "będą zapadać w najbliższym czasie". - Na dziś pewne jest jedno, burmistrz Wąsowicz nie posiada już rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości do pełnienia swojej funkcji - podsumowuje.

CZYTAJ TAKŻE O POLITYCZNYM ZAMIESZANIU W DZIELNICY BEMOWO


Karolina Wiśniewska /b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2017 08:55 ~mza

  świętymichał~świętymichał

  Od TW(Tramwajów Warszawskich)sp. z o.o. łapy polityków precz. Zresztą od Nadzoru Ruchu też. A na Ochocie też ciekawie się porobiło-stery przejęła centro-prawica(wrrr...). I czy ponownie chcecie mieć pewną Ulę na rubieżach, to sami musicie ocenić. A z kolei mówiąc o imionach: Ula i Julia- oba piękne, ale tylko na jedną z nich Mokotów jest gotów.  Spółka miejska apolityczna,urzędy też .

 • świętymichał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2017 19:58 ~świętymichał

  Od TW(Tramwajów Warszawskich)sp. z o.o. łapy polityków precz. Zresztą od Nadzoru Ruchu też. A na Ochocie też ciekawie się porobiło-stery przejęła centro-prawica(wrrr...). I czy ponownie chcecie mieć pewną Ulę na rubieżach, to sami musicie ocenić. A z kolei mówiąc o imionach: Ula i Julia- oba piękne, ale tylko na jedną z nich Mokotów jest gotów.

 • exrider

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2017 17:32 ~exrider

  Czekam , kiedy poleci Zarząd Tramwajów. Tyle kasy co ukradli motorniczym rękami Nadzoru Ruchu . Dosyć tego złodziejstwa. Niech zapłacą za te poniżenia pracowników.

 • wlochowiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2017 14:33 ~wlochowiak

  Mała strata. I tak we Włochach sobie nie radził.
  Za młody na zarządzanie.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2017 13:19 ~Polak

  Wykluczony z partii!
  Za komuny to coś może znaczyło a dziś ta partia to jest na poziomie miłośnika kota.
  Jest partia a za chwilę jej nie będzie a dzielnica Włochy jest zawsze.

 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2017 13:18 ~Obserwator

  Tak to jest, jak się bierze na zastępcę młodego, ambitnego "wilczka". Tylko patrzeć, jak szybko zastąpi swego burmistrza a dalej to już tylko sejm.

 • gruby_16

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2017 13:15 ~gruby_16

  Myślę, że burmistrzem powinna zostać Julia Pitera,

 • banach

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2017 13:04 ~banach

  Ja nie mogę doczekać się wyborów-chodzi o Ochotę.Mam nadzieję że PIS obejmie władzę i podziękuje obecnym urzędnikom z Ochoty.

 • Jessica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2017 12:34 ~Jessica

  Jak nie Alan, Kevin to Christian ...

 • Zgryz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2017 12:33 ~Zgryz

  Zaczynają się żreć we własnym gronie. Fajnie @

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »