Informacje

10.10.2013 08:53 Incydent na drodze

"Prawo dżungli". Lawina komentarzy po nagraniu starcia kierowcy z rowerzystą

SERWISY:

- Brak zachowywania bezpiecznej odległości i "panoszenie się" na jezdni - to zarzut, który najczęściej pada ze strony rowerzystów pod adresem kierowców. Ci nie pozostają dłużni rowerzystom, którzy ich zdaniem blokują buspasy i nie zwracają uwagi na pieszych. Lawinę komentarzy na Kontakt 24 wywołało opublikowane w sieci nagranie pt. "Burak" przedstawiające incydent między reprezentantami tych dwóch grup.

Widoczna na nagraniu akcja rozgrywa się na drodze w kierunku Wołomina, w miejscowości Zielonka. Blisko prawej krawędzi jezdni porusza się rowerzysta, który w pewnej chwili zostaje wyprzedzony przez samochód w - jego zdaniem - niebezpiecznej odległości. Rozpoczyna się pościg rowerzysty za samochodem. Dochodzi do awantury.

Opublikowane m.in. przez serwis tvn24.pl nagranie, wykonane przez rowerzystę, wywołało lawinę komentarzy.

Rowerzyści za dużo sobie pozwalają

Wiele osób zarzuca rowerzystom, że na drogach czują się bezkarni i nie zwracają uwagi na przepisy. - Rowerzyści już sobie za dużo pozwalają. To prawo dżungli - pisze na Kontakt 24 internauta podpisujący się nickiem malin_malin.

- Święci rowerzyści ciągle żądają nowych uprawnień i mają wieczne pretensje, a sami notorycznie łamią przepisy - uważa lis2. - Kiedy ktoś im wejdzie na ścieżkę rowerową to jest baranem, ale jak roztrącają pieszych na przejściach i chodnikach to są cacy - dodaje internauta. - Wystarczy postać na przejściu dla pieszych np. przy Broniewskiego w Warszawie, aby bez problemu w ciągu godziny naliczyć kilkunastu takich cwaniaków - zauważa lis2.

Także freeman7 jest zdania, że nagranie z Zielonki pokazuje, że rowerzyści starają się zdominować polskie drogi. - Mam dość stałej nagonki na kierowców. Rozumiem, że lobby rowerowe staje się coraz silniejsze, ale proszę spojrzeć na ilość rowerzystów, a kierowców. Tych pierwszych jest w tym porównaniu garstka. Dlaczego mniejszość ma dyktować prawa większości? - pyta internauta.

Na chodniku, poza ścieżką

- Kierowcy, przypominam, płacą podatki za drogi i ich budowy, a rowerzyści nie, ale roszczą sobie prawa, co najmniej, takie same. Jako wieloletni kierowca autobusu nie tylko w stolicy mam wiele obserwacji i uwag do zachowania rowerzystów: blokowanie buspasów i innych ulic, mimo biegnących obok ścieżek rowerowych czy przejeżdżanie bez zwalniania przez pasy - wymienia freeman7.

W podobnym tonie utrzymana jest wypowiedź Marzeny. - Rowerzystom wydaje się, że mogą wszystko: jazda środkiem pasa, a wtedy ciężko takiego ominąć, przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych w pełnym pędzie, nawet jak przed przejściem stoją słupki i jest znak "koniec ścieżki rowerowej", bądź objeżdżanie samochodów z różnych stron na jezdni - narzeka internautka.

Mhejduczek dodaje: - Łamanie przepisów jest niestety nagminne. Szczególnie jeżeli chodzi o jazdę po chodniku, po przejściach dla pieszych, a nawet jazdę na czerwonych światłach.

Wyprzedzają  muskając kierownicę

Zarzutów nie brakuje również pod adresem kierowców. malin_malin zauważa, że na polskich drogach "większy ma większe prawa".

Zdaniem Piotra, kierowcy powinni zrozumieć, że na drodze wszystkich uczestników ruchu obowiązują jednakowe prawa: - Zapraszam kierowców do Holandii, momentalnie nauczyliby się, jak jeździć obok rowerzystów. Przez prawa, jakie mają w tym kraju rowerzyści, połowa polskich kierowców straciłaby prawo jazdy.

Tak samo pisze internauta podpisujący się nickiem Gamoń. - Rower to pojazd , cały pas należy do rowerzysty tak samo jak do samochodu. I jak się komu podoba, to może jechać samym środkiem tego pasa.

Bodzio z kolei pisze: - Problem jest tylko w Polsce. W Niemczech na półtorametrowym chodniku jest wydzielony 70-centymetrowy pas dla rowerzystów i problemu nie ma. Wystarczy chcieć pomóc, by rowerzyści mieli swoje trasy i zmienić troszkę przepisy chodnikowe.

"Nie rozumiem kierowców"

Marzena wytyka kierowcom także brak ostrożności. - Nie rozumiem kierowców, którzy mając wolny lewy pas, wyprzedzają mnie muskając niemal lusterkiem moją kierownicę - zwraca uwagę internautka. - Naganne też jest moim zdaniem wyprzedanie rowerzysty na trzeciego, jeśli wystarczy odczekać kilkanaście sekund aż samochód z przeciwka przejedzie - zaznacza.

John_k uważa z kolei, że usprawiedliwieniem dla rowerzystów jest niedostosowana infrastruktura. - Ja jeżdżę rowerem prawą stroną pasa, ale nie zawsze przy krawężniku. Dlaczego? Przejedź się rowerem po polskich drogach! - pisze.

Zachowanie na drodze a kultura

Pojawiają się jednak głosy, że trudno winić konkretnie jedną z grup uczestników ruchu, szczególnie, że wiele osób jeździ i samochodem, i rowerem. Marzena zaznacza, że porządek na drodze zależy od kultury poszczególnych osób. - Jeżdżę i rowerem i samochodem. Rowerem staram się jeździć po ścieżkach rowerowych, oczywiście tam, gdzie jest taka możliwość. Kierowcy samochodów zazwyczaj nie traktują rowerzystów jako zło konieczne, pod warunkiem, że rowerzyści wykazują kulturę jazdy - pisze.

John_k: - Prawda jest taka, że w każdej grupie są rozsądni ludzie i buraki - pisze. Zgadza się z nim mhejduczek. - Błagam, nie generalizujmy. Jest mnóstwo dobrze jeżdżących zarówno rowerzystów jak i kierowców, ale burak trafi się w każdym środowisku. Trzeba piętnować agresję na drodze - pisze.

Marzena zwraca również uwagę na brak możliwości ustalenia tożsamości rowerzystów łamiących przepisy. - Samochód można spisać po numerach rejestracyjnych i kierowcę ukarać za złamanie przepisów drogowych. Co w takim przypadku z rowerzystą? Po prostu odjeżdża - zauważa internautka.

CZYTAJ NA PORTALU KONTAKT24.

AP//tka/lata

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ababa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 17:25 ~ababa  ababa~ababa

  (...) rowerzyści - tak samo jak wszyscy inni użytkownicy dróg - czasem zachowują się jak skończeni idioci
  kierowca~kierowca


  Temat dotyczy rowerzystów, więc nie odwracaj kota ogonem i nie dokonuj innych porównań.
  Niestety, ostatnio więcej widuje się tych "skończonych idiotów" na rowerach i daje im się coraz większe możliwości i prawa.
  ola~ola

  "Nie dyskutuje się z idiotą, sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"


  "Jeśli twoje argumenty okazują się słabsze niż argumenty przeciwnika w dyskusji - zacznij go wyzywać od idiotów. W ten sposób odwrócisz uwagę od tego, że nie masz racji."

 • rower

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 17:19 ~rower

  Ale o co cała ta dyskusja. Kierowca zachował sie prawidłowo, wyprzedzał tak jak pokazuje plakat powyżej. Co najmniej metr od środka samochodu!

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 16:33 ~Andrzej

  Rowery są bardziej niebezpieczne niż samochody. Zabijają swoich użytkowników przy zdecydowanie mniejszych prędkościach i nie wybaczają błędów. Tak więc ludzie wsiadający na rower, powinni być zdecydowanie bardziej ostrożni i lepiej przygotowani, teoretycznie i praktycznie, do używania tak wymagającego środka transportu.

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 16:17 ~ola


  ababa~ababa

  (...) rowerzyści - tak samo jak wszyscy inni użytkownicy dróg - czasem zachowują się jak skończeni idioci
  kierowca~kierowca


  Temat dotyczy rowerzystów, więc nie odwracaj kota ogonem i nie dokonuj innych porównań.
  Niestety, ostatnio więcej widuje się tych "skończonych idiotów" na rowerach i daje im się coraz większe możliwości i prawa.

  "Nie dyskutuje się z idiotą, sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"

 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 16:16 ~Aga

  Wina jak zwykle leży po środku.
  Jak napisano w artykule wsród jednej i drugiej grupy bywają "buraki".
  Jednak w całej tej dyskusji brak mi paru ważnych elementów :

  - na drogach są również PIESI i rowerzyści oraz kierowcy mają ich w głębokim poważaniu.

  - rower to pojazd jak każdy inny - masz kartę rowerową -jedź ulicą ,
  nie masz karty - jeśli nie ma w pobliżu ścieżek rowerowych NIE PAKUJ SIĘ NA CHODNIK gdzie piesi mają uskakiwać przed Twoim rowerem.

  -CHODNIK jest dla pieszych. Nie jest to trasa dla rowerów czy też parking dla kierowców.A śmiganie samochodem po chodniku to już totalny debilizm.Taki sam z resztą jak jazda na rowerze przez zatłoczony tłum.  ps.
  Zróbcie może jakieś biegi w Warszawie.
  Do tego przejazd rowerzystów i przejazd samochodów przez Nowy Świat.
  Tak w ramach jakiegoś protestu.
  Dawno nikt nie blokował Centrum.


 • kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 16:02 ~kierowca

  ababa~ababa

  (...) rowerzyści - tak samo jak wszyscy inni użytkownicy dróg - czasem zachowują się jak skończeni idioci


  Temat dotyczy rowerzystów, więc nie odwracaj kota ogonem i nie dokonuj innych porównań.
  Niestety, ostatnio więcej widuje się tych "skończonych idiotów" na rowerach i daje im się coraz większe możliwości i prawa.

 • ababa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 15:46 ~ababa


  ababa~ababa

  (...)szkody które można wyrządzić rowerem są neiporównywalnie mniejsze od szkód, które można wyrządzić samochodem.
  kierowca~kierowca


  Nieprawda ! Rowerzysta np. zajeżdżając drogę może spowodować, że kierowca chcąc uniknąć jego potrącenia, spowoduje kolizję i z innym pojazdem.


  Tak, i właśnie w wyniku takich zdarzeń traci w Polsce życie prawie 4 tysiące ludzi rocznie, a 50 tysięcy kolejnych odnosi obrażenia, prawda?

  W dokładnie ten sam sposób może spowodować wypadek pieszy albo wiewiórka!

  Litości, powtarzam po raz kolejny - rowerzyści - tak samo jak wszyscy inni użytkownicy dróg - czasem zachowują się jak skończeni idioci, co nie zmienia faktu, że szkody wyrządzane przez rowerzystów są nieporównywalnie i nieproporcjonalnie mniejsze od szkód wyrządzanych przez użytkowników samochodów!

  Podobnie w pewnych okolicznościach można spowodować czyjąś śmierć za pomocą pistoletu na wodę, a jakoś nikt przy zdrowych zmysłach nie domaga się wprowadzenia na nie specjalnych pozwoleń...

 • mar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 15:43 ~mar


  ababa~ababa

  (...)szkody które można wyrządzić rowerem są neiporównywalnie mniejsze od szkód, które można wyrządzić samochodem.
  kierowca~kierowca


  Nieprawda ! Rowerzysta np. zajeżdżając drogę może spowodować, że kierowca chcąc uniknąć jego potrącenia, spowoduje kolizję i z innym pojazdem.


  Fanatyka argumentami nie przekonasz :)

 • kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 15:29 ~kierowca

  ababa~ababa

  (...)szkody które można wyrządzić rowerem są neiporównywalnie mniejsze od szkód, które można wyrządzić samochodem.


  Nieprawda ! Rowerzysta np. zajeżdżając drogę może spowodować, że kierowca chcąc uniknąć jego potrącenia, spowoduje kolizję i z innym pojazdem.

 • p_rowerzysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 12:59 ~p_rowerzysta

  ciekawie mnie tylko czemu akurat rowerzyści podpierają się prawem z Holandii :D to daje do myślenia

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »