Informacje

26.05.2018 16:56 Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewnia:

"Prawnicy analizują sprawę odszkodowań dla ofiar reprywatyzacji"

SERWISY:

Sprawa odszkodowań dla ofiar reprywatyzacji jest analizowana przez "cały zespół" i miasto zrobi to, "co ustalą prawnicy" – stwierdziła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Ja tym się więcej nie zajmuję - zaznaczyła.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki dał swojemu rywalowi, kandydatowi PO i Nowoczesnej Rafałowi Trzaskowskiego, 24 godziny na to, aby sprawił, żeby warszawski ratusz wycofał skargi, które składał do sądów "na korzystne dla miasta decyzje" komisji weryfikacyjnej. Chce także, aby ratusz przygotował się do wypłacania odszkodowań ofiarom afery reprywatyzacyjnej.

- Daję 24 godziny Rafałowi Trzaskowskiemu, aby wycofał skargi na korzystne dla miasta decyzje - powiedział. Jak dodał, "daję również 24 godziny Rafałowi Trzaskowskiemu na to, aby miasto przygotowało się do wypłacania odszkodowania m.in. córce Jolanty Brzeskiej".

- Jeżeli nie, to będzie oznaczało, że stoją po stronie handlarzy roszczeń - podkreślił Jaki.

"To Trzaskowski jest prezydentem?"

Gronkiewicz-Waltz, pytana w sobotę o ocenę tego ultimatum, powiedziała: "to Trzaskowski jest prezydentem i rządzi Warszawą?".

Na uwagę, że Trzaskowski mógłby wpłynąć na decyzje ratusza, gdyż jest jej partyjnym kolegą z PO, prezydent stolicy odparła, że "wolę polityczną to ma Patryk Jaki, i łamie prawo".

Dopytywana ws. odszkodowania m.in. dla Marii Brzeskiej, córki zamordowanej działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej, Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że "tym wszystkim" zajmuje się wiceprezydent Warszawy Witold Pahl. Jak zaznaczyła: "Ja tym się już więcej nie zajmuję".

- Nie wiem co zrobi miasto, ponieważ to jest analizowane przez cały zespół, i niech pan Patryk Jaki nie wymusza działań, dlatego że poprzegrywał ze mną w sądzie wszystkie sprawy o grzywny - powiedziała i  dodała, że w sprawie odszkodowań miasto "zrobi to, co ustalą prawnicy".

Podkreśliła przy tym, że dla niej "jest ważne prawo". - Bo prezydent miasta stołecznego Warszawy przysięga na prawo i konstytucję - powiedziała.

Pytana, dlaczego władze miasta zaskarżają korzystne dla stolicy decyzje komisji weryfikacyjnej o zwrocie miastu nieruchomości, Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że ratusz "nie skarży decyzji, tylko wyłącznie uzasadnienia, bo to ma wpływ".

Trzaskowski odpowiada Jakiemu

Cały czas czekam na ustawę reprywatyzacyjną, bo to od niej zależy wiarygodność PiS; radziłbym się spieszyć, bo ta wiarygodność jej coraz mniejsza - powiedział w sobotę kandydat na prezydenta Warszawy PO i Nowoczesnej Rafał Trzaskowski.

Patryk Jaki dał swojemu rywalowi Rafałowi Trzaskowskiemu 24 godziny na to, aby sprawił, żeby warszawski ratusz wycofał skargi, które składał do sądów „na korzystne dla miasta decyzje” komisji weryfikacyjnej. Chce także, aby ratusz przygotował się do wypłacania odszkodowań ofiarom afery reprywatyzacyjnej.

Trzaskowski odnosząc się do słów Jakiego podkreślił, że Prawu i Sprawiedliwości wydaje się, że o wszystko prezydent stolicy lub rada miasta będzie dzwonić do polityków własnej partii. "To niestety tak nie działa, tutaj pani prezydent jest władna(...), rada miasta, ludzie, którzy biorą za to odpowiedzialność" - podkreślił.

Jak dodał, "w Platformie Obywatelskiej prezydent, ani rada miasta nie jest na telefon od szefa partii, czy od swoich partyjnych kolegów".

Trzaskowski powiedział też, że cały czas czeka na ustawę reprywatyzacyjną, bo - w jego ocenie - to od niej "zależy wiarygodność PiS". "Ja rozumiem, że tego się nie da zrobić w 24 godziny, trochę więcej czasu trzeba, ale radziłbym się spieszyć dlatego, że ta wiarygodność jest coraz mniejsza" - zaznaczył Trzaskowski.

Komisja przyznaje odszkodowania

W poniedziałek komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji przyznała pierwsze odszkodowania lokatorom zreprywatyzowanych nieruchomości warszawskich przy ul. Nabielaka 9, Nowogrodzkiej 6A, Poznańskiej 14 i Marszałkowskiej 43. Suma przyznanych odszkodowań wynosi ponad 216 tys. zł.

Ponadto komisja zdecydowała o przyznaniu zadośćuczynienia w kwocie 100 tys. zł Marii Brzeskiej. Jaki zwrócił wtedy uwagę, że decyzja komisji jest ostateczna, jednak miasto ma 14 dni na złożenie skargi wobec decyzji.

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2018 10:21 ~aro

  Szkoda że nie analizowali tak dokładnie dokumentów przedstawianych do roszczeń banda złodziei. Widać pychę i chamstwo rządzących w tym mieście a ludzi mają za nic

 • wciąż niszczy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2018 08:56 ~wciąż niszczy
  fert~fert

  Podoba mi się to w jaki sposób prowadzona jest kampania wyborcza kandydata PIS-u, stosują metody z ostatniej kampanii prezydenckiej i parlamentarnej. Kandydat PO popełnia błędy jak Komorowski, czy Tusk zabrał ze sobą wszystkich speców od wygrywania wyborów. Ja i tak zagłosuję na kandydata SLD, chociaż jeszcze nie wiadomo kto to będzie.
  Nie tacy~Nie tacy

  Mnie też się podoba kampania pana Jakiego. Te ustawiczne pomyłki merytoryczne, obiecywanie gruszek na wierzbie, nieznajomość miasta i postawa wszystkowiedzącego mądrali to gwarantowany sposób na przegraną. Warszawiacy to nie tacy frajerzy, jak sobie pan z Opola wyobraża.
  niefrajer~niefrajer

  Hania za to skutecznie wspiera oszustów i czyścicieli.
  W końcu to im oddawała mienie miasta.
  Che~Che

  Gronkiewicz - Waltz nie kandyduje już ( Na szczęście ) na stanowisko prezydenta miasta, natomiast opolski Che Guevara i owszem. Mnie w tej chwili HGW już nie interesuje.

  A szkoda że cię nie interesuje. Bo wciąż rządzi i decyduje o życiu milionów i o miliardowym budżecie!

 • klasyczna mafia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2018 08:55 ~klasyczna mafia

  Barbara~Barbara

  Adwokat z warszawskiego ratusza pracowała dla czyścicieli kamienic.

  Cały "ratusz" pracuje na rzecz deweloperów, biznesu rowerkowego i pazernych złodziei kamienic.

 • zaklinacze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2018 08:52 ~zaklinacze


  maksykus~maksykus

  PO już wie że przegra w stolicy.
  Dlatego wystawili tak słabego kandydata Trzaskowskiego , którego pogonili w Krakowie.
  Pogonimy go i w Warszawie.
  Skala~Skala

  To PiS już odpuścił prezydenturę Warszawy. Niedouka Jakiego nawet porównywać nie można z Trzaskowskim, bo na podziałce " Wpadki " brakuje skali.

  Tak, wmawiaj to sobie przegrańcu :)

 • Prof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2018 08:51 ~Prof

  kloszardzik~kloszardzik

  Bez honoru kobieta...
  Nie ma nawet odwagi stanąć przed komisją...
  Nie ma nawet odwagi podać się do dymisji...

  ...za to ma kasy jak lodu.
  po co jej więc honor i szacunek.

 • kloszardzik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2018 08:08 ~kloszardzik

  Bez honoru kobieta...
  Nie ma nawet odwagi stanąć przed komisją...
  Nie ma nawet odwagi podać się do dymisji...

 • Capo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2018 23:10 ~Capo

  Adrian~Adrian

  Jak mafii oddawali kamienice to nie trzeba było żadnych analiz prawników. Jak trzeba płacić to już niestety zapieramy się nogami i rękami by nic nie oddać.
  HGW się kompromituje i działa na korzyść PISu każdą swoją decyzją.
  No jak~No jak

  Jak osoba doszczętnie skompromitowana może się jeszcze bardziej skompromitować ?
  wawsw~wawsw

  Łatwo jest decydować o nie swoich pieniądzach. Tu Jaki taki da 100 tam 200 super z niego Janosik. Trzeba sobie zadać pytanie czy na pewno ma do tego prawo. Abstrahując od moralnego aspektu który bez dwóch zdań został złamany. Od strony prawnej chyba każdy rozsądny człowiek będzie miał duże wątpliwości. Mnie dziw skoro jest tak źle to czemu jaki Taki nie złoży doniesienia do Prokuratury i czemu ona się tym nie zajmuje. Na zwracał się tych kamienic a tym czasem fizycznie żadna nie została zwrócona, nie ma żadnych zmian w księgach. I to jest jedyny efekt pracy tej komisji
  Kampania~Kampania

  Widać w tym przewrotną logikę prezesa : Ciemny lud w to uwierzy i zagłosuje na Jakiego, naszego trybuna ludowego. Prezes, jak zwykle, nie wziął pod uwagę, że Warszawa to nie Garwolin i nie mieszkają tu sami ciemniacy.
  miasto dla hanki~miasto dla hanki

  lecz również, złodzieje, bandyci, prawnicy, cykliści i urzędnicy hani

  To tak jak w każdym mieście, a szczególnie w Opolu. Tyle, że tamtejsza mafia dowodzona jest przez rodzinę kandydata z Opola

 • Skala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2018 23:03 ~Skala

  maksykus~maksykus

  PO już wie że przegra w stolicy.
  Dlatego wystawili tak słabego kandydata Trzaskowskiego , którego pogonili w Krakowie.
  Pogonimy go i w Warszawie.

  To PiS już odpuścił prezydenturę Warszawy. Niedouka Jakiego nawet porównywać nie można z Trzaskowskim, bo na podziałce " Wpadki " brakuje skali.

 • Barbara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2018 22:28 ~Barbara

  Adwokat z warszawskiego ratusza pracowała dla czyścicieli kamienic.

 • maksykus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2018 19:07 ~maksykus

  PO już wie że przegra w stolicy.
  Dlatego wystawili tak słabego kandydata Trzaskowskiego , którego pogonili w Krakowie.
  Pogonimy go i w Warszawie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »