Informacje

18.02.2016 18:15 zmiany dotyczą 214 miejsc

Prawie milion zł na likwidację barier architektonicznych

SERWISY:
Ponad milion złotych zostanie wydanych w tym roku na likwidację barier architektonicznych. Pieniędzy wystarczy na zmiany w ponad dwustu miejscach utrudniających poruszanie się po mieście.

To trzecia edycja projektu likwidacji barier architektonicznych we współpracy miasta i twórców Warszawskiej Mapy Barier. Rokrocznie Rada Warszawy przeznacza na ten cel 1 mln zł. W 2014 r. za 1 mln zł usunięte zostały bariery w 209 miejscach stolicy; w 2015 r. za 1,4 mln zł zlikwidowano 211 barier.

- Warszawa w ostatnich latach diametralnie się zmienia, realizujemy wielkie inwestycje, typu metro, inwestycje drogowe. Ale warto też spojrzeć na drobne rzeczy. Likwidacja barier, choćby zbyt wysokich krawężników na przejściach dla pieszych, nie wymaga niejednokrotnie aż tak dużych środków, a daje bardzo dobre efekty i ułatwia życie mieszkańcom, nie tylko tym z niepełnosprawnością, ale również osobom w podeszłym wieku czy z dziećmi w wózkach - mówił Wojciechowicz.

Inwestycje i pełnomocnik

W 2016 r. usuwane będą te bariery, które są dla warszawiaków uciążliwe ale łatwe i szybkie do likwidacji; tak by nie było konieczności prowadzenia długotrwałych i kosztownych przedsięwzięć. To przede wszystkim wysokie krawężniki, nierówne chodniki, brak pasów ostrzegawczych, płytek z "wypustkami" informujących np. niewidomych, że za chwilę z chodnika wchodzi się na ulicę.

Miasto chce też stopniowo zmieniać krawężniki na przystankach autobusowych - wymieniać stare na krawężniki tzw. peronowe, o zaokrąglonych końcach, które ułatwiają podjazd autobusom blisko chodnika.

Jak mówił wiceprezydent zaplanowane są także inwestycję większe, np. budowa wind na wiadukt mostu Poniatowskiego czy przy przejściu podziemnym zlokalizowanym pod ulicami Wolską i Kasprzaka w rejonie skrzyżowania z ul. Redutową, a także kładki pieszo-rowerowej łączącej Kępę Potocką z terenami pasa nadwiślańskiego. Przy przejściu dla pieszych pod Al. Jerozolimskimi przy Dworcu Zachodnim ma postać rampa, a przy kładce dla pieszych przy ul. motorowej - pochylnia.

Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Tomasz Pactwa poinformował, że w najprawdopodobniej w tym kwartale zostanie wybrany pełnomocnik ds. dostępności. Jak mówił, będzie on koordynował prace wszystkich jednostek miasta, dzielnic w zakresie dostępności, będzie dbał o standardy i sprawdzał, czy przy realizowaniu nowych projektów drogowych są one zapewniane. Projekt rozporządzenie ws. powołania pełnomocnika jeszcze w tym tygodniu ma trafić do konsultacji.


Tak w maju warszawiacy walczyli o "zebry" przy Dworcu Centralnym:


PAP/kś/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • beata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2016 09:32 ~beata

  a co ze schodami w budynkach użyteczności publicznej? Platformy tego typu chyba nie byłyby jakąś ogromną inawestycją dla miasta http://www.windy-schodowe.pl/oferta/platformy-schodowe-dla-osob-niepelnosprawnych/2/platforma-przyschodowa-prostoliniowa-plg7/

 • mama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2016 14:53 ~mama

  Niezłe proporcje.
  1 milion, na likwidację barier dla niepełnosprawnych.
  100 milionów, na ścieżki dla hobbystów na rowerkach.
  Widać wyraźnie, jak Babcie Hania dba o najsłabszych.

 • Agnes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2016 12:13 ~Agnes

  Tak, ostatnio zrobili na Mokotowie 2 piękne skrzyżowania (Belwederska/Dolna i Belwederska/Spacerowa).
  Piękne ścieżki rowerowe, chodniki itd.

  Szkoda że przy robieniu płaskich przejść dla pieszych zapomniano o prawach fizyki. Po dzisiejszym deszczu nawet ci pełno sprawni mieli kłopot ze skakaniem przez kałuże.

 • Mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2016 08:42 ~Mieszkaniec

  Każdy kto źle założył krawężniki powinien je we własnym zakresie poprawić a nie z tych pieniędzy ma korzystać. Ponadto w ramach likwidacji barier powinna zostać zlikwidowana większości słupków w Warszawie. A tu jest ich coraz więcej. Ponadto kto wymyśli tak bzdurne przepisu że słupek ze znakiem drogowym np. Znakiem parkingu nie może być dalej niż 0.5m od krawężniki. Gdy podjeżdża się pod taki znak to nie widać słupka bo maska zasłania i stale ludzie uszkadza sobie auta. Problem przesunąć 0 , 20 cm. Dalej i auto zatrzymuje się o krawężnik i wszyscy są zadowoleni.

 • ubhiub

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2016 20:23 ~ubhiub

  A jak to brzmi: "Niespełna milion zł na likwidację barier architektonicznych w całej Warszawie."

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2016 18:56 ~waw

  Brakuje nowych powstałych przy remoncie trasy AK

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »