Informacje

17.11.2012 19:12 nowość w parku rzeźby

Prawie jak Hollywood

SERWISY:


Wielki napis "Bródno" został w sobotę uroczyście odsłonięty w Parku Bródnowskim. Swoim stylem nazwa ma nawiązywać do napisu "Hollywood" ozdabiającego jedno ze wzgórz przed wjazdem do Los Angeles.

Instalacja została oficjalnie odsłonięta o godz. 16.00. Powstała z inicjatywy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i urzędu dzielnicy Targówek.

Na uroczystość przyszło ok. 200 osób. Część z nich przyjechała złotym autobusem Pawła Althamera. Po przemówieniach władz dzielnicy i Muzeum Sztuki Nowoczesnej był czas na wspólne zdjęcie pod nową rzeźbą.

Zaprosili duńskiego artystę

Do jej stworzenia został zaproszony Jens Haaning. Duński artysta zajmuje się tematyką tożsamości narodowej, imigracji, rasizmu, asymilacji, relacji pomiędzy językiem a polityką. Jego prace są zawsze osadzone w specyfice miasta lub dzielnicy, w której powstają.

Haaning stworzył masywną instalację rzeźbiarską z cegieł i cementu, układającą się w napis Bródno. Wzniósł go na wzgórzu w Parku Bródnowskim.

Oprócz rzeźby artysta stworzył również nowe logo osiedla, które może być bezpłatnie używane przez mieszkańców. Piksele w logotypie przypominają krawędzie cegieł napisu ze wzgórza.

Projekt jest czwartą odsłoną Parku Rzeźby, tworzonego na Bródnie od 2009 roku. Jak zapowiedziano w sobotę, nie jest to ostatnia inicjatywa w parku.

Na podobieństwo ikony

Napis przypomina ten z stojący przed wjazdem do Los Angeles. Tamten miał promować jedną z dzielnic mieszkaniowych, ale stał się jedną najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich ikon.

b/wp/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2012 20:00 ~kasia


  No, chyba opisujesz obraz swojej wiochy - jak Warszawa nie odpowiada to po co tu przykicałaś? do siebie won!
  pasłęczanin~pasłęczanin

  A mnie Bródno pasuje. Mieszkam tu od kilku lat,i nie zamieniłbym tej dzielnicy na inną. Czysto,przyjaźnie,nie ma menelstwa,wogóle spoko. Blokowisko jak elbląska Zawada.Tylko większe.
  Pan Warszawiak~Pan Warszawiak

  To się ciesz, bo ja mieszkam na Bródnie od pół roku i nigdy takie skupiska menelstwa nie spotkałam. Patologia - od dziadka do wnuczka siedzą na murku i piją piwo. Mieszkam w 10-piętrowym bloku, ludzie wyrzucają śmieci przez okna, prawie codziennie jakieś butelki spadają, ostatnio sąsiad się zesrał na klatce.
  [/cytat_1268203]  Z powodu takich ludzi jak ty nie lubię czytać komentarzy na tym portalu. Nie dziwne, że ludzie mają taką złą opinię o ludziach z Warszawy.

  Bródno to nie cała Warszawa, miejsce, które opisałam to też nie całe Bródno. Warszawiacy też zmieniają miejsce zamieszkania, no chyba, że ty mieszkasz przez całe życie z mamą. Jestem rodowitą warszawianką, wiem jak się mieszka w niektórych dzielnicach, stąd moje porównanie.
  To, że jesteś z Warszawy nie oznacza, że musisz wszem i wobec to ogłaszać, no chyba że nie masz nic więcej sobą do zaoferowania. Żałosne.

 • magda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2012 15:42 ~magda

  napis niczym mnie nie zachwycił, popsuli tylko górkę i zimową frajdę dla dzieciaków, które nie będą miały gdzie na sankach pojeździć :(

  zgadzam się z opiniami, że są to zupełnie niepotrzebnie wydane pieniądze!!!!

 • Bródzienianka 33 lata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2012 08:59 ~Bródzieni…

  Jelonek~Jelonek

  Ja urodziłem się na Bródnie. Później mieszkałem w innym miejscu. Wróciłem i mieszkam na Bródnie juz od 10 lat i jest mi bardzo dobrze. Wszystko jest pod ręką, duzo zieleni. Chodzą z psem w nocy i nic złego mnie nie spotyka. Przynajmniej czuje, że mieszkam między ludźmi, a nie jak w ogrodzonych gettach na Kabatach lub Derbach, gdzie nie można nawet pospacerować, bo wszystko jest pogrodzone.


  Dla mnie to nawiązanie do Cmentarza Bródnowskiego, który przeciez jest w pewnym sensie symbolem, akcentem charaktersytycznym dla naszego osiedla. I to mi sie bardzo podoba. Brawo Panie Pawle A. - mój sasiedzie:)

 • Bródzienianka 33 lata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2012 08:57 ~Bródzieni…

  BatBat

  Może nie rozumiem "sztuki nowoczesnej", ale to dzieło bardziej kojarzy mi się z powojennymi murami warszawskiego Getta lub murem sąsiadującego cmentarz niż ze słynnym Hollywood.


  BRAWO BRAWO, mówmy to głośno bo nas zjedza w końcu

 • elżbieta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2012 13:16 ~elżbieta

  Pan Panie Burmistrzu, to chyba nie ma na co wydawać pieniędzy i dla Pana słowo "oszczędzamy" jest tylko pustym słowem. W miesiącu czerwcu Pan i Pana Zastępca zapewnialiście rodziców dzieci z rożnych szkół na terenie Targówka, że łączycie klasy, bo trzeba "OSZCZĘDZAĆ".
  Tak na dzieciach Pan OSZCZĘDZA, ale swoje pomysły realizuje Pan "BEZMYŚLNIE". Ile Pan wydał na ten bzdurny napis? Za te pieniądze można było utrzymać przez cały rok jedną klasę, w jednej szkole (bez łączenia klas). My rodzice dzieci z klas, które Pan tak "załatwił" odwdzięczymy się Panu w najbliższych wyborach (nie dostanie Pan głosów rodziców). Niech Pan policzy ile głosów Pan stracił, ilość połączonych klas X ilość uczniów w klasach X dwoje rodziców (a do tego dziadkowie, ciocie, wujkowie, pełnoletnie rodzeństwo tych dzieci), oj zebrało się "Troszeczkę". Więc "Życzę powodzenia w następnych wyborach" - to oczywiście z mojej strony ironia.

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2012 10:25 ~aaa

  dżoana~dżoana

  PRAWIE ROBI WIELKĄ RÓŻNICĘ

  no z ust mi to wyjęłaś :P

 • Doda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2012 09:35 ~Doda

  postawili to badziewie na gorce, na której w zimie dzieci szaleją na sankach. Rozumiem ze teraz dzieci maja siedzec w domach przed kompuerem, zeby nie zniszczyc "sztuki"?

 • Czysty z Bródna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2012 09:34 ~Czysty z Bródna

  Do ,,Śmieciarki,, odpowiednia nazwa dla twojej osoby !!!
  Mieszkam na Bródnie od urodzenia czyli 43 wiosny i naprwade niewiem czego się czepiacie wszędzie są ludzie z miejscowego ,,folkloru,, czyli siedzą i piją piwo w 99% są nie grozni.No chyba ze mieszkasz w jakimś ,,gettcie,, za płotem gdzie na każdym kroku pilnuje ciebie 100 kamer i tylu ochroniaży (cieciów)to nie masz styczności z ,,folklorem,, i dlatego on ciebie przeraża ,więc spakój swoje sloiki i wracaj na wieś do mamy i taty.Szczęśliwej drogi już czas.

 • Bat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2012 09:25 Bat

  Może nie rozumiem "sztuki nowoczesnej", ale to dzieło bardziej kojarzy mi się z powojennymi murami warszawskiego Getta lub murem sąsiadującego cmentarz niż ze słynnym Hollywood.

 • Jelonek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2012 09:01 ~Jelonek

  Ja urodziłem się na Bródnie. Później mieszkałem w innym miejscu. Wróciłem i mieszkam na Bródnie juz od 10 lat i jest mi bardzo dobrze. Wszystko jest pod ręką, duzo zieleni. Chodzą z psem w nocy i nic złego mnie nie spotyka. Przynajmniej czuje, że mieszkam między ludźmi, a nie jak w ogrodzonych gettach na Kabatach lub Derbach, gdzie nie można nawet pospacerować, bo wszystko jest pogrodzone.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »