Informacje

29.08.2018 17:43 po śmierci w czasie szamańskiego zabiegu

Prawie dwa lata po śmierci
eksperci określili skład kambo

SERWISY:

Prokuratura ma ekspertyzę farmaceutów dotyczącą substancji użytej w ceremoniale kambo. Dokument pozwala wykonać krok do przodu w śledztwie w sprawie śmierci 30-latki. Kobieta zmarła po zażyciu jadu wydzielanego przez żabę południowoamerykańską. Jak informuje RMF FM, ekspertyzę przygotował Narodowy Instytut Leków, w tym przede wszystkim badacze z Zakładu Leków Sfałszowanych i Używek.

- Wpłynęła opinia częściowa Narodowego Instytutu Leków z Zakładu Leków Sfałszowanych i Używek. Określa, czym jest użyta w ceremoniale substancja i jakie może mieć działanie na organizm człowieka. Przygotowana opinia zostanie przesłana do Zakładu Medycyny Sądowej, celem wydania kompleksowej opinii dotyczącej przyczyny śmierci pokrzywdzonej - mówi Wojciech Ramotowski, prokurator rejonowy w Grodzisku Mazowieckim.

Przygotowanie dokumentu w Zakładzie Medycyny Sądowej może potrwać około pół roku. Sprawy są tam realizowane zgodnie z kolejnością wpływu.

Wznowienie postępowania

W czerwcu zeszłego roku prokuratura informowała, że postępowanie zostało zawieszone, gdyż śledczy oczekują na uzyskanie opinii biegłych z zakresu badań toksykologicznych i sądowo-lekarskich po przeprowadzonej sekcji zwłok. Prokurator Orzechowska mówiła wtedy, że biegli "mieli spory kłopot, aby przystąpić do realizacji tych badań, z uwagi na brak odpowiednich odczynników, ponieważ badana substancja jest bardzo nietypowa i raczej w Polsce niedostępna".

Prokurator informowała, że w sprawie powołano zespół biegłych z dwóch instytucji. Pierwotnie termin na przygotowanie tej opinii był określony "najwcześniej na przełom listopada i grudnia" 2017 r. - Kluczowa jest właśnie ta opinia, aby ustalić ewentualny związek przyczynowy pomiędzy zgonem pokrzywdzonej, a przyjęciem owej wydzieliny żaby - wskazywała.

Jeszcze w 2016 r. grodziska prokuratura informowała, że według wstępnych wyników sekcji zwłok przyczyną śmierci kobiety był obrzęk mózgu i niewydolność krążeniowo-oddechowa. W sprawie - jak podawano - przesłuchano uczestników warsztatów. Ich organizator zapewniał w prokuraturze, że użyta substancja pochodziła ze sprawdzonego źródła od "Stowarzyszenia Praktyków Kambo", on sam był przeszkolony w jej dawkowaniu, a tego typu spotkania organizował od lipca 2015 r.

Śmierć w siłowni

Warsztaty po których zmarła młoda mieszkanka Warszawy zorganizowano w 2016 roku w jednej z siłowni na terenie Grodziska Mazowieckiego. Wzięło w nich udział kilkanaście osób. Wśród nich była 30-letnia Halina. Na spotkanie przyjechała z partnerem.

Terapia kambo polega na nakładaniu na skórę wydzieliny żaby amazońskiej (phyllomedusa bicolor). Najpierw należy dotknąć skóry rozżarzonym kadzidełkiem, a następnie zdrapać naskórek i nałożyć wydzielinę żaby, czyli właśnie kambo. Powoduje to reakcję oczyszczającą organizmu, czyli wymioty, czasem również biegunkę.

mś/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2018 15:50 ~Konrad  Got~Got

  A przecież znak krzyża leczy wszystkie choroby i zabija zarazki.
  Watson~Watson

  Długo nad tym myślałeś geniuszu dedukcji? :)
  Przyjaciel JR~Przyjaciel JR


  Im bardziej ktoś odrzuca zasady cywilizacji łacińskiej (w tym moralność chrześcijańską właśnie) tym bardziej jest otwarty na zabobony i egzotyczne nowinki. Kobiety szczególnie są narażone ponieważ ulegają emocjom i mają bzika na punkcie swojej urody, tuszy etc.

  przyjacielu,< moralność chrześcijańską?! tych co modlą się pod figurą a mają diabła za skórą? przykładem są prawdziwie cnotliwi księża.W dodatku mający ciągoty do powrotu do średniowiecza.AA dlaczego w tej moralności chrześcijańskiej jest "oddział" księży egzorcystów.Pewnie o tym nie wiesz.ale bzdety wypisałeś ,może uczciwy katoliku.

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2018 15:45 ~Konrad

  "Prawie dwa lata po śmierci
  eksperci określili skład kambo" AAAle po czyjej śmierci? ekspertów czy kambo? Co za bzdurny tytuł!

 • Przyjaciel JR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2018 14:50 ~Przyjaciel JR


  Got~Got

  A przecież znak krzyża leczy wszystkie choroby i zabija zarazki.
  Watson~Watson

  Długo nad tym myślałeś geniuszu dedukcji? :)


  Im bardziej ktoś odrzuca zasady cywilizacji łacińskiej (w tym moralność chrześcijańską właśnie) tym bardziej jest otwarty na zabobony i egzotyczne nowinki. Kobiety szczególnie są narażone ponieważ ulegają emocjom i mają bzika na punkcie swojej urody, tuszy etc.

 • Młodzianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2018 13:00 ~Młodzianin

  Młoda kobieta w wieku 30 lat?! To się wyklucza!

 • qperNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2018 12:16 ~qperNIK

  Leczenie trucizną to chyba nazywa się homeopatia? Tyle, że tu była znacznie większa dawka. :o)

 • agi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2018 12:15 ~agi

  Normalna szczepionka.

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2018 11:44 ~Konrad


  "Prawie dwa lata po śmierci
  eksperci określili skład kambo" To jestem zaskoczony faktem że kambo nie żyje!Cóż za tytuł! Autorze artykułu, do szkoły na dokształty!

 • tata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2018 10:10 ~tata

  Przecież to szamański rutuał nie ma nic wspólnego z leczeniem. Pochodzi to od zacofanych indian co elektryczność widzą jak piorun walnie. Aż dziwne że europejczyk może być tak ciemny i głupi że takie rzeczy robi. Bo przecież indianie mają uniwersytet medyczny i zrobili 20 doktoratów na temat "leczenia" tą substancją. Na głupotę ludzką nie ma lekarstwa.

 • Watson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2018 08:29 ~Watson

  Got~Got

  A przecież znak krzyża leczy wszystkie choroby i zabija zarazki.

  Długo nad tym myślałeś geniuszu dedukcji? :)

 • niepolecamkamboo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2018 05:20 ~niepolecamkamboo

  Kamboo zawiera związki opioidowe działające na tej samej lub podobnej zasadzie jak morfina, z tym, że 40 razy silniej od niej samej. Dodam, że początkowa dawka morfiny wynosi od 10-30 mg doustnie, 2-10 mg dożylnie. Kamboo jest podawane w miejsce rozżarzonej lub nadpalonej skóry przez co efekt podania małej dawki kamboo może być porównywalny z podaniem około 60-150 mg morfiny dożylnie co jest bardzo silną dawką (wywołującą m.in w przypadku przedawkowania opioidów/opiatów wymioty, zanik oddechu itp.). Nie polecam praktykować kamboo z tego względu, że każdy organizm ma inną reakcję na związki opioidowe(niektórzy bywają nadwrażliwi i nawet mała dawka morfiny lub innego opioidu doprowadza do śmierci). Poza tym nakładana wydzielina nie zawsze musi być pobrana od właściwego rodzaju żaby(mimo zapewnień "szamana"). Podobno wśród tych zwierząt występują różnice śródgatunkowe, które są w stanie rozróżnić tylko plemienni mieszkańcy tamtejszych terytoriów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »