Informacje

19.10.2017 12:33 Raport BIG InfoMonitor

Prawie 4 miliony zaległego czynszu. Warszawiacy płacą najgorzej

SERWISY:

"Najwyższe łączne wartości długów lokatorskich są na Mazowszu oraz w województwie kujawsko-pomorskim. Rekordzista to firma z Warszawy, która ma do oddania 3,8 mln zł zaległego czynszu, wśród osób prywatnych rekordzistką jest 37-latka z Podlasia z długiem przekraczającym 928 tys. zł" - napisano w raporcie.

W opracowaniu podano, że łączna kwota zaległości czynszowych osób i firm zgromadzonych w BIG InfoMonitor wynosi już prawie 135 mln zł, a średnio dług ten przyrasta o 2 mln zł miesięcznie.

"Zdecydowana większość wpisów dotyczy osób fizycznych, zobowiązania firm stanowią tu jedynie 6,4 proc. W sumie niepłacących za czynsz w bazie BIG InfoMonitor jest 10378 podmiotów, w tym 9707 osób. Z największymi problemami z tego tytułu zmagają się spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, a także gminni zarządcy nieruchomości w województwach: mazowieckim (31,5 mln zł), kujawsko-pomorskim (27,7 mln zł) i warmińsko-mazurskim (18,7 mln zł). Najwięcej niepłacących za czynsz ma województwo kujawsko-pomorskie - 3360 osób, następnie Mazowsze - 1380 oraz Warmia i Mazury - 1256" - czytamy w raporcie.

Według jego autorów "miasta, gdzie zgłoszone do BIG InfoMonitor zadłużenie czynszowe jest najwyższe to Warszawa oraz Bydgoszcz. W grę wchodzą kwoty 28,3 mln zł oraz 25,9 mln zł". Rekordzistą jest firma z Warszawy, która ma do oddania 3,8 mln zł zaległego czynszu.

>> CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.BIS.PL <<

Wpis na listę dłużników

BIG InfoMonitor wskazał, że kilkaset zgłoszonych zaległości czynszowych należy do więcej niż jednej osoby.

"Czynsz może bowiem być wspólnym długiem, dwóch, trzech, a nawet większej liczby osób. Najwięcej, bo 88,7 proc. zaległości należy jednak do pojedynczych osób, kolejne 8,5 proc. do dwóch domowników, 2 proc. do trzech. To ważna informacja dla tych, którym wydaje się, że jeśli głowa rodziny nie płaci za czynsz, to resztę lokatorów wpis do rejestru dłużników ominie. Osoby pełnoletnie zameldowane z jednym lokalu, w chwili, gdy pojawia się zaległość zgromadzona za brak uregulowanych rachunków za czynsz, mogą wspólnie zostać wpisane przez spółdzielnię mieszkaniową do rejestru dłużników (oddzielnymi wpisami)" - podkreślono w informacji.

Zaznaczono również, że "do BIG może zostać wpisane zobowiązanie, gdy płatność opóźnia się o co najmniej 60 dni i wynosi co najmniej 200 złotych w przypadku osób prywatnych i 500 złotych, gdy mamy do czynienia z firmą".

Zadłużenie czynszowe - poinformowano - "przedawnia się po 3 latach, w chwili, gdy dług nie jest dochodzony".

Czytaj także o realizacji programu "Mieszkanie plus". W Warszawie nowe mieszkania mają powstać na wolskich Odolanach:

mb/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tarak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2017 12:53 ~tarak

  Jak ktoś ma dlug to niech się skupi na splacie go by ten dlug się nie powiekszal, bo to spirala się robi. Szczegolnei za mieszkanie, bo to podstawowa potrzeba i nie można przez swoja glupote się dac wyrzucić z mieszkania

 • wonak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.10.2017 16:28 ~wonak

  Nie rozumiem jak można narobić sobie takich długów. Przecież jak ten dlug robi się coraz większy to powinno dłużnikowi zalezec by go splacic najbardziej…

 • pabllo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2017 19:04 ~pabllo

  ludzi zabija opłata za "wieczyste" tak się dzieje jak stawia się mieszkania na nieuregulowanym, wykupionym gruncie, a później płacz i płać haracz... aczkolwiek Warszawa ma wywindowane ceny za metr kwadratowy...

 • Mok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2017 18:24 ~Mok

  bezkredytowiec~bezkredytowiec

  ahhh te słoiki, myśleli że z stolicy czynsz jak u nich na wsi, że pieniądze leżą na ziemi i wszystko przychodzi lekką ręką.

  Wiocha się panoszy a łojce nie dosyłaja kasy na czas!

 • Witold

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2017 16:02 ~Witold

  Wystawne życie, drogi samochód, alby czynsz. Z czegoś trzeba zrezygnować aby się pokazać.

 • bezkredytowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2017 15:24 ~bezkredytowiec

  ahhh te słoiki, myśleli że z stolicy czynsz jak u nich na wsi, że pieniądze leżą na ziemi i wszystko przychodzi lekką ręką.

 • taki_tam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2017 15:14 taki_tam

  Bajki~Bajki

  Rozumiem, że ta 37 latka z Podlasia od ukończenia 18 roku zycia miesiąc w miesiąc nie płaciła czynszu w kwocie 4000 zł z ogonkiem i to pozwoliło jej nabić wynik na poziomie ponad 920 tyś. zł.

  Możliwe, że przejęła spadek i tam było już zadłużenie, a że dalej nie chce tego spłacać to tak wisi na niej. Zanim napiszesz coś durnego to poczytaj troszkę.

 • ara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2017 15:05 ~ara

  a czemu bez nazw firm, a nawet nazwisk dłużników?
  nie wstydzą się kraść, to czemu mają się wstydzić publikacji własnych danych?

 • KL1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2017 14:55 ~KL1

  Bajki~Bajki

  Rozumiem, że ta 37 latka z Podlasia od ukończenia 18 roku życia miesiąc w miesiąc nie płaciła czynszu w kwocie 4000 zł z ogonkiem i to pozwoliło jej nabić wynik na poziomie ponad 920 tyś. zł.


  pewnie są tam jeszcze odsetki, koszty obsługi długu oraz koszty komornicze.

 • Aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2017 14:44 ~Aaaa

  Bajki~Bajki

  Rozumiem, że ta 37 latka z Podlasia od ukończenia 18 roku zycia miesiąc w miesiąc nie płaciła czynszu w kwocie 4000 zł z ogonkiem i to pozwoliło jej nabić wynik na poziomie ponad 920 tyś. zł.


  A wystarczy, że wynajęła kilka mieszkań po to, żeby wynająć je innym i na tym zarobić. Ot, najłatwiej założyć najbardziej absurdalny scenariusz i na tej podstawie próbować "obalić" całą treść.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »