Informacje

25.04.2015 17:24 Kończą się konsultacje dotyczące programu

Prawie 1,5 miliarda na rewitalizację prawobrzeżnej Warszawy

SERWISY:

Niemal 1,5 mld zł ma być przeznaczone do 2022 r. na rewitalizację warszawskiej Pragi Północ, Pragi Południe oraz Targówka - powiedziała PAP w sobotę prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Czas na zgłaszanie uwag w tej sprawie mija 29 kwietnia.

Hanna Gronkiewicz-Waltz uczestniczyła w sobotę w spacerze konsultacyjnym po warszawskiej Pradze Północ. Zwiedzający mogli zobaczyć miejsca, które mają zostać zrewitalizowane i włączyć się w dyskusję nad zmianami, które czekają dzielnicę w najbliższych latach.

Prezydent Warszawy wyjaśniła w rozmowie, że na rewitalizację Pragi Północ, Południe i Targówka przeznaczonych będzie do 2022 r. niemal 1,5 mld zł. Są to głównie środki z budżetu miasta, ale i w niektórych częściach - środki unijne.

- Ruszamy z tym, ale pracy jest na kilkadziesiąt lat - przyznała Gronkiewicz-Waltz.

Ożywienie społeczne i kulturalne

- Rewitalizacja to nie tylko odnowienie, ale i zmiana charakteru (dzielnicy - PAP) tak, aby ludzie się tu sprowadzali - powiedziała. Zaznaczyła, że do rewitalizacji przeznaczonych jest kilkadziesiąt kamienic. Mieszkania w nich będą wynajmowane tak, żeby umożliwić zróżnicowanie społeczne mieszkańców. - Praga cierpi, ponieważ zróżnicowanie ciągle jest za małe - zaznaczyła.

Warszawa chce też zachęcać do odwiedzania prawobrzeżnej części Warszawy i mieszkania w tych dzielnicach, inwestując w obiekty takie jak Muzeum Warszawskiej Pragi, czy budując nową siedzibę Sinfonii Varsovii.

W rewitalizacji ważne będą nie tylko jednak chęci i środki z budżetu miejskiego. Prezydent zaznaczyła, że budując metro i ułatwiając komunikację dzielnicy z innymi częściami miasta, władze chcą zachęcić inwestorów do działania. - Myślę, że dzięki komunikacji inwestorów będzie ich coraz więcej - powiedziała prezydent Warszawy.

Wśród konkretnych pomysłów na rewitalizację warszawskiej Pragi Północ jest np. stworzenie pasażu, który prowadziłby rejonami zajmowanymi dziś w większości przez podwórka kamienic. Pasaż zaczynałby się przy ul. Targowej, a prowadziłby aż do ul. Zaokopowej. Należące do miasta przedwojenne budynki, jakie się w tamtych rejonach znajdują, mogłyby - jak mają nadzieję władze Warszawy - przyciągnąć przedstawicieli wolnych zawodów. Jest też pomysł, by w tamtych rejonach znalazły się przestrzenie dla lokalnych rzemieślników.

- Rzemiosło to potencjał Pragi. (...) Warto, żeby zaistniała współpraca między starszymi mistrzami a młodymi przedsiębiorcami - zwracała uwagę przewodnik Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, która w sobotę prowadziła wycieczkę po Pradze.

>>Nie wszyscy prascy rzemieślnicy będą mieli to szczęście. Czytaj więcej o likwidacji pracowni lamp na Targowej<<

"Moda na Pragę"

Chudyńska- Szuchnik podsumowała w rozmowie z PAP, że w ramach rewitalizacji przewidziane są szeroko zakrojone działania. To m.in. renowacja budynków, zapewnienie oferty kulturalnej, poprawa jakości przestrzeni wspólnej (m.in. remonty chodników, działania na rzecz zieleni miejskiej, budowa placów zabaw), ale i zachęcanie osób o różnorodnym wykształceniu i profilu zawodowym do zamieszkania na Pradze. Zwróciła jednak uwagę na różnice w podejściu do rewitalizacji między osobami, które mieszkają na Pradze od pokoleń a osobami, które przeprowadziły się tam w ostatnich latach w ramach tzw. "mody na Pragę".

- Mam wrażenie, że ich potrzeby nie do końca idą w parze. Mają inne pomysły na tą samą przestrzeń. Tu potrzeba kompromisu i dogadania się, co też jest ważnym społecznym wyzwaniem - zaznaczyła.

Spotkanie konsultacyjne dotyczące Pragi Północ odbędzie się 29 kwietnia o godz. 17:30 w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52). Do 29 kwietnia można też przesyłać mailowo swoje uwagi dotyczące rewitalizacji.

>>>WIĘCEJ O PROJEKCIE REWITALIZACJI PRAGI PRZECZYTASZ TUTAJ<<<

PAP/kś/

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • eviss2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2015 23:19 eviss2

  Niepowtarzalny klimat tej dzielnicy powinin być wystarczającym atutem żeby wydawać na rewitalizację takich budynków jak przy Targowej, w jednym z nich powstanie Centrum Kreatywności wspierające młodych przedsiębiorców.

 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 21:55 ~Aga

  Przejscie podziemne przy Wileńskim jest tak beznadziajnie oznaczone, że trafienie do celu jest spora sztuką. Próbowałam 2 razy, teraz wolę iść pasami.

  Arus~Arus


  Niestety ciągle widzę, że lud dalej pcha się na te waskie przejscia zamiast komfortowo rozzejsc się kilkoma wejsciami w podziemia i wyjsc kilkoma wyjściami.
  Zapraszam do Uk bądź Niemiec.
  Tam ludzie wiedzą po oc są podziemne przejscia na takich ulicach

 • prawy_od_urodzenia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 19:31 ~prawy_od_urodzenia

  Piękne to były czasy, kiedy to Targówek był osobną gminą i rządził się sam. Wyremontowane parki, nowe chodniki, place zabaw, patrole policji na ulicy, cisza i spokój. Ale to się skończyło w 2002 roku, odkąd cała kasa poszła pod centralne zarządzanie (nie wspominając o partyjnym kumoterstwie). Można było zapomnieć o rozwoju tej części miasta. Cała prawa strona Warszawy spadła na drugi albo i trzeci plan. Więc cieszy, że w końcu ktoś wziął pod uwagę tę wspaniałą dzielnicę.

 • antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2015 00:51 ~antek

  Ważne, by przy tym projekcie współpracowali ze sobą wszyscy - urzędnicy, społecznicy, nawet deweloperzy, bo część z nich też prowadzi rewitalizacje. Tak się dzieje np. przy Zabkowskiej. Można więc opracować taki zintegorwany plan działań z prawdziwego zdarzenia. Mam nadzieję, że się uda.

 • jka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2015 23:23 ~jka

  od zawsze Praga jest traktowana jako przedmieście Warszawy. tu nie ma, poza dyrekcją kolei i urzędem marszałka województwa, żadnych instytucji centralnych, wszystko jest po lewej stronie Wisły, w Warszawie: Sejm, Rada Ministrów, urząd miasta, ministerstwa, większość ambasad. nawet, akurat to nie moja bajka, jest oddzielna diecezja. Pragę pozbawia się jej charakterystycznych obiektów, jak np. pomnik 4-śpiących. Pani Prezydent wpakowała w metro grube miliardy - po praskiej stronie są dwie stacje, po warszawskiej chyba pięć. to świadczy o jej stosunku do Pragi. przed wyborami obiecuje 1,5 mlda na siedem lat. rewitalizacja nic tu nie pomoże, potrzebna jest zmiana "miejskiej polityki", bo tak naprawdę, Praga nie jest traktowana przez "władców stolicy" jako Warszawa lecz jako jej przedmieście i sypialnia

 • Pitrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2015 22:55 ~Pitrek

  a może lepiej 2-3 nowe mosty, rozbudowa linii tramwajowych i remonty ulic?

 • Kiriwati

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2015 15:52 ~Kiriwati

  Oby tylko ta rewitaliacja nie polegała na wypruwaniu ceglanych flaków i zalaniu Pragi pastelowym tynkiem, tonami styropianu i szklano-betonowo-stalowymi maszkaronami przysysającymi się do zabytkowych budynków.

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2015 10:17 ~aaaa

  Tu nie potrzeba zachęcać, ani robić żadnych innych cudów. Potrzebny jest porządny remont kamienic. Inna sprawa, że po latach skandalicznych zaniedbań remont może nie wystarczyć i konieczna będzie odbudowa zrujnowanych budynków. Na początek warto zwolnić cały personel ZGN-ów i już sytuacja zacznie się poprawiać.

 • Arus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2015 09:59 ~Arus

  do Marka

  Co do wileńskiego. Dorgi Marku, Logiczny jest fakt, że schowano głowny ruch pieszy w podziemia. Dla osoón iepelnosprawnych są windy in ie muszą gonić na pasach za zielonym światlem.

  Niestety ciągle widzę, że lud dalej pcha się na te waskie przejscia zamiast komfortowo rozzejsc się kilkoma wejsciami w podziemia i wyjsc kilkoma wyjściami.

  Zapraszam do Uk bądź Niemiec.
  Tam ludzie wiedzą po oc są podziemne przejscia na takich ulicach

 • Praga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2015 09:29 ~Praga

  Marek~Marek

  A gdzie Praga przyjazna dla rowerów i pieszych?

  Ma przyciągać młodych ludzi, a tu porządnej ścieżki rowerowej nie ma ani na Targowej, ani na Grochowskiej, na Radzymińskiej ścieżka jest z przerwami.
  To nawet lepiej, że brak ścieżek rowerowych, bo by ci ten rower zaraz ukradli.
  Na chodnikach dzikie parkingi.

  Skrzyżowania ze światłami na których czeka się godzinami, na dodatek jak przy Dworcu Wileńskim trzeba chodzić naokoło.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »