Informacje

04.04.2012 06:35 "Polowanie" na atrakcyjny lokal

Prawica, lewica, kultura
Dla kogo lokal przy Grzybowskim?

SERWISY:


Dzielnica Śródmieście wystawia w konkursie atrakcyjny lokal w centrum miasta. Zapowiada się ciekawe starcie światopoglądowe, bo ubiegają się o niego m.in.: Krytyka Polityczna Sierakowskiego, Stowarzyszenie Edukacji Medialnej braci Karnowskich, Fundacja Shalom i Centrum Adama Smitha. Licytacji na wysokość czynszu nie będzie. Urzędnicy mają wybrać tego, kto przedstawi najciekawszy pomysł na lokal.

Lokal po restauracji Menora przy placu Grzybowskim to 370 metrów kwadratowych w samym centrum miasta. Jest "do wzięcia" za bezcen. Zainteresowanie jest więc duże.

"Także kultura"

Regularnie rozjeżdżany przez samochody plac Grzybowski trudno uznać za kulturalne centrum miasta. Ożywa na dobre tylko przy okazji festiwalu Singera. Władze dzielnicy postanowiły to zmienić i wystawiły dawną restaurację Menora w ramach postępowania Lokal na Kulturę.

- To bardzo ciekawy lokal, m.in. ze względu na wielkość. Usytuowany jest poza tym przy zmodernizowanym placu Grzybowskim – mówi Urszula Majewska, rzeczniczka dzielnicy Śródmieście.

Urzędnicy ogłosili konkurs na wynajem lokalu po preferencyjnej cenie (ok. 12 - 15 zł za metr kwadratowy). Zgodzili się przy tym, by najemca prowadził tam działalność komercyjną, czyli np. prowadził bar. - Ale z zastrzeżeniem, że pula pieniędzy ma być przeznaczona też na działania kulturalne - wyjaśnia Majewska.

Potencjalny najemca musi się zobowiązać do tego, że w drugim i trzecim roku użytkowania lokalu wyłoży na kulturę po 100 tysięcy złotych. To nie zraziło chętnych – zgłosiło się ich czternastu. Reprezentują różnorodne środowiska.

Krytyka Polityczna

Wśród zainteresowanych jest m.in. lewicowe stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, które prowadzi "Nowy Wspaniały Świat". Ratusz zapowiedział jednak, że nieruchomość przy Nowym Świecie 63 ma być zwrócona spadkobiercom dawnych właścicieli, więc środowisko Krytyki Politycznej zaczęło poszukiwania innej lokalizacji.

- Chcielibyśmy w tym miejscu zorganizować świetlicę Krytyki Politycznej i zrobić jak najwięcej, ale to nie zastąpi lokalu przy Nowym Świecie 63. Przy placu Grzybowskim jest pięć razy mniej miejsca - mówi Sławomir Sierakowski, założyciel KP. - Proces reprywatyzacji doprowadził do tego, że umowa na lokal przy Nowym Świecie nie zostanie jednak przedłużona - dodaje. I zaznacza, że stowarzyszenie nadal szuka innej lokalizacji.
- To pytanie do miasta, czy jest zainteresowane istnieniem takiej instytucji jak "Nowy Wspaniały Świat", jedynej w Warszawie, która jest samodzielna finansowo i oferuje kilka wydarzeń kulturalnych dziennie. Niestety nie dostaliśmy od urzędników żadnej propozycji - mówi Sierakowski.
Wpolityce.pl
Chęć wynajęcie lokalu zgłosiło też konserwatywne Stowarzyszenie Edukacji Medialnej i Społecznej im. Jana Liszewskiego. Organizacja została powołane przez niechętne Krytyce środowisko portalu wpolityce.pl. Przewodzi jej Jacek Karnowski. Przedstawiciele stowarzyszenia przekonują, że pomysłów na zagospodarowanie mają dużo.
- Przede wszystkich chodzi o włączenie w jedną przestrzeń istniejących już inicjatyw – dyskusyjnego klubu Ronina, który działa przy Świętokrzyskiej, kabaretu Jana Pietrzaka. Przy placu Grzybowskim mógłby też działać nowy miesięcznik "Na poważnie", którym kieruje Jan Żaryn – wylicza Michał Karnowski, który również należy do stowarzyszenia kierowanego przez brata.
– Organizowalibyśmy cykle programowe nakierowane na historię, kulturę i bycie razem. Młodzieżowe warsztaty multimedialne pod okiem Arkadiusza Gołębiewskiego, który jest reżyserem i dokumentalistą. Jeden dzień w tygodniu byłby też poświęcony dorobkowi i historii Żydów Polskich. Chcielibyśmy pokazać, jak wiele włożyli w polską kulturę - dodaje Karnowski.
Soboty miałyby być dniami reflaksji religijnej, a niedziele poświęcone spotkaniom rodzinnym - To mogłyby być kiermasze, zajęcia plastyczne, czy degustacje potraw kuchni polsko-żydowskiej - wylicza Karnowski.

Kultura jidysz

O lokal przy placu Grzybowskim chce się też starać m.in. Fundacja Shalom, która ma nieopodal swoją siedzibę: - Lokal jest przy placu, gdzie fundacja i Teatr Żydowski już prowadzą działalność. Moglibyśmy w nim rozwijać działalność kultury jidysz, organizować wieczory poetyckie, małe koncerty czy sztuki teatralne. Korzystaliby z tego młodsi i starsi – przekonuje Hanna Pałuba, wicedyrektor ds. programowych  fundacji.

Kto wybierze najemcę?

Przy wyborze potencjalnego najemcy trudno będzie się ustrzec zarzutów o stronniczość, bo wysokość czynszu w tym przypadku nie będzie rozstrzygającym kryterium. "Najważniejszy jest pomysł na lokal" - podkreślają urzędnicy na stronie Śródmieścia.

To władze tej dzielnicy mają ocenić programy i wybrać najemcę: – Zaprosimy również ekspertów z dziedziny szeroko rozumianej kultury, którzy będą doradzali przy wyborze najemcy – zaznacza Urszula Majewska. Nazwiska osób, które będą miały wpływ na wybór na razie jednak nie są znane.

PEŁNA LISTA INSTYTUCJI, KTÓRE ZGŁOSIŁY SIĘ DO KONKURSU:

 • Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Nie tylko…"
 • Stowarzyszenie "Dobra Karma"
 • Fundacja "Żyjmy Zdrowo"
 • Stowarzyszenie Edukacji Medialnej i Społecznej im. Jana Liszewskiego
 • Fundacja "Śniadanie Obiad Kolacja"
 • Fundacja WWA
 • Fundacja Shalom
 • Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego
 • Instytut Jagielloński
 • Centrum im. Adama Smitha
 • Fundacja Artevida
 • Fundacja "Centrum Młodej Sztuki"
 • Fundacja Tłocznia
 • Fundacja "Kocham Ob-ciach"

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 22:59 ~ewa

  Endek najczystszej krwi Jan Żaryn i dorobek i historia Żydów Polskich jakoś nie ida w parze.

 • varsavius

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 15:54 ~varsavius

  przeciez wiadomo kto "wygra".
  ciekawe, dlaczego wszystkie wiezowce powstaja w obrebie getta ...
  taaaaaaaa ...

 • gaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 13:54 ~gaz

  Ten co da najwięcej winien naj a c ten lokal, kultura idisz jest nie opodal w teatrze Żydowskim i to wystarczy.

 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 13:46 ~miki

  Lipa dla Filipa... kto da wiecej jedynym uczciwym rozwiązaniem

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 12:29 ~nick

  Słusznie powiedziane " ODDANIA " pod kulturę. Oddawanie pod kulturę to tak jak pisanie pod publiczkę. To będzie ODDANIE i to jest problem. Sprzedanie lokalu w drodze przetargu TO JEDYNA SENSOWNA DROGA. Uchwała będzie zaskarżona, bo nie jest zgodna z prawem miejscowym. To prawo jest uznaniowe i korupcjogenne, ale widocznie przestrzeganie nawet tak uznaniowego prawa, sprawia urzednikom kłopot. Kolesie czekają i muszą zdążyc przed końcem kadencji.

 • Petra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 12:11 ~Petra

  HIPSTER Z PLANU B~HIPSTER Z PLANU B

  OBY KRYTYKA POLITYCZNA WYGRAŁA... POTRZEBA NOWE DOBREJ IMPREZOWNI. A JAK WIADOMO LASECZKI NAJŁATWIEJ WYRWAĆ NA "GŁĘBOKIE TEMATY" TYPU HOLOCAUST CZY SPOŁECZEŃSTWO.


  Oj hipster, hipster... Chyba zajmujesz się jedynie teorią podrywu.

 • malejkum salam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 12:10 ~malejkum salam

  Ja proponuję by powstał tam Meczet...

 • Bismark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 12:09 ~Bismark

  nick~nick

  Trzeba zaskarżyć burmistrza. To co robi to jest niegospodarność. Ten lokal znajduje się w ciągu handlowym (...) przecież okolicy proponuje sie czynsze w wys. 150 zł/m2.


  Jest niezupełnie jak piszesz. Czynsze w niektórych miejscach w Śródmieściu rzeczywiście przekraczają 150 zł. Ale akurat nie przy placu Grzybowskim.

  Choć został niedawno odrestaurowany, to ruch przy nim mały - tym bardziej, że Świętokrzyską zamknęła budowa metra. Jeśli któraś z Fundacji stworzy w Menorze atrakcyjny lokal, to ceny innych w okolicy pewnie skoczą. Nie przesądzam, czy wybór najemcy będzie uczciwy, czy nie. Ale akurat z ekonomicznego punktu widzenia, decyzja o oddaniu go "pod kulturę" wydaje się słuszna.

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 11:47 ~lol

  zwracają, zwracają ale jakby nie cały naród do do tej pory byłby tylko gruzy bo właściciele nawet nie odgruzowaliby wawy ... przez 1000lat będziecie zwracac?

 • no ten no

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 11:46 ~no ten no

  Ja proponuję wypożyczalnie kaset Video albo skup butelek

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »